Etobur Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

   

  Etobur diyeti, diğer bir adıyla karnivor diyeti tamamen et ve hayvansal ürünler yemeyi esas alan bir beslenme şeklidir.

  Bu şekilde beslenmenin kilo vermeyi sağladığı, ruh hali sorunları ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu iddia ediliyor. Ancak uzun vadede de son derece kısıtlayıcı ve sağlıksız olduğu belirtiliyor.

   

  Etobur diyeti nedir?

  Carnivore diyeti; sadece et, balık, yumurta ve bazı süt ürünleri gibi hayvansal gıdaları içeren kısıtlayıcı bir diyettir.

  Meyveler, sebzeler, baklagiller, tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar dahil olmak üzere diğer tüm yiyeceklerden uzak durulur.

  Ketojenik ve paleo diyetleri gibi popüler diyetler, karbonhidrat alımını sınırlandırır. Etobur diyet ise sıfır karbonhidrat hedeflemektedir.

   

   

  carnivore diyet nedir

   

   

  Etobur diyeti nasıl yapılır?

  Bu diyette bitkisel besinlerden uzak durup sadece et, balık, yumurta ve az miktarda düşük laktoz içeren süt ürünleri ile beslenmek gerekir.

  Sığır eti, tavuk, kuzu, hindi, organ etleri, somon, sardalya, beyaz balık ve az miktarda krema ve sert peynir yenebilir. Tereyağı ve kemik iliğine de izin verilir.

  Günlük enerji gereksinimlerine ulaşmak için yağlı et tavsiye edilmektedir. Bu diyette bol bol su içmek gerekir. Sıvı olarak kemik suyu da içilir. Ancak çay, kahve ve bitkilerden yapılan diğer içeceklerden uzak durmak gerekir.

  Kalori alımı, porsiyon büyüklüğü veya günde kaç öğün yenebileceği veya atıştırmalıklar ile ilgili belirli bir yönerge yok. Dilediğiniz sıklıkta yemek yiyebilirsiniz.

   

   

  Etobur diyeti zayıflatır mı?

  Etobur diyeti bazı özelliklerinden dolayı kilo vermeye yardımcı olur. Yüksek protein tüketiminden dolayı zayıflatır çünkü proteinler yedikten sonra tok hissettirir ve metabolik hızı artırır bu nedenle de daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.

   

   

  Etobur diyetin faydaları

  Etobur diyet karbonhidrat içermemesi nedeniyle kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük, şeker, hazır yiyecekler, gazlı içecekler, hamur işleri gibi sağlıksız yiyeceklerin tüketimini azaltır.  

  Bu yiyeceklerin sağlıklı ve dengeli bir diyette zaten sınırlı tutulmaları gerekir.

   

   

  Etobur diyetin zararları

  Oldukça kısıtlayıcı olması nedeniyle diyetin bazı zararlı yönleri vardır.

  Sadece hayvansal ürünlerin tüketildiği göz önüne alındığında doymuş yağ ve kolesterol açısından yüksektir. Doymuş yağ LDL (kötü) kolesterolü artırabilir, bu da kalp hastalığı riskini yükseltir.

  Etobur diyeti, hepsi yararlı vitaminler ve mineraller içeren meyveler, sebzeler, baklagiller ve tam tahıllar gibi yüksek derecede besleyici gıdaları yok sayar.

  Et besleyicidir ve mikro besinler sağlar ancak beslenmenin tek parçası olmamalıdır. Etobur diyeti gibi kısıtlayıcı bir diyet uygulamak, bazı besin maddelerinde eksikliklere ve diğerlerinin fazla tüketilmesine neden olabilir.

  Bağırsak sağlığını ve bağırsak hareketlerini destekleyen, sindirilmeyen bir karbonhidrat olan lif yalnızca bitkisel besinlerde bulunur.

  Etobur diyet ise bitkisel besinlerin tüketilmesini istemediği için de kabızlığı azaltabilecek lif alımı sınırlıdır. Ek olarak, bağırsaklardaki uygun bakteri dengesi için lif inanılmaz derecede önemlidir.

  Etobur diyetini bazı kişilerin uygulaması sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, kronik böbrek hastalığı olan insanlar da dahil olmak üzere protein alımını sınırlaması gerekenler bu diyeti uygulamamalıdır.

  Ayrıca her türlü besin maddesine fazlasıyla ihtiyaç duyan çocuklar veya hamileler kesinlikle bu beslenme şeklinden uzak durmalıdır. Ayrıca yeme bozukluğu öyküsü olanlar da bu tür kısıtlayıcı diyetlerden uzak kalmalıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  AB Kan Grubu Nasıl Beslenmeli ve Ne Yemeli?

   

  Etobur diyette neler yenir?

  Etobur diyeti yalnızca hayvansal ürünleri içerir ve diğer tüm gıdaları hariç tutar.

   

  Et

  Sığır eti, tavuk, hindi, organ etleri, kuzu eti, vb.

   

  Balık

  Somon, uskumru, sardalye, yengeç, ıstakoz, tilapia, ringa balığı, vb.

   

  Diğer hayvansal ürünler

  Yumurta, kemik iliği, kemik suyu vb.

   

  Düşük laktoz içeren süt (küçük miktarlarda)

  Krema, sert peynir, tereyağı, vb.

   

  Su

   

   

  Kaçınılması gereken yiyecekler

  Hayvansal olmayan her türlü yiyecekten uzak durulmalıdır.

   

  Sebzeler

  Brokoli, karnabahar, patates, yeşil fasulye, biber vb.

   

  Meyveler

  Elma , çilek, muz, kivi, portakal vb.

   

  Yüksek laktozlu süt

  Süt, yoğurt, yumuşak peynir vb.

   

  Baklagiller

  Fasulye, mercimek vb.

   

  Fındık ve tohumlar

  Badem, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, antep fıstığı, vb.

   

  Tahıllar

  Pirinç, buğday, ekmek, kinoa, makarna vb.

   

  Alkol

  Bira, şarap, likör, vb

   

  Şekerler

  Sofra şekeri, akçaağaç şurubu, esmer şeker, vb.

   

  Sudan başka içecekler

  Soda, kahve, çay, meyve suyu vb.

   

  Sonuç olarak;

  Etobur diyeti, tamamen et, balık, yumurta ve az miktarda düşük laktoz içeren sütlerinden oluşan son derece kısıtlayıcı bir diyettir.

  Aşırı kısıtlayıcı olduğu için bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo vermek için besleyici ve dengeli bir diyet daha sağlıklı bir seçenektir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ