Esmer Su Yosunu Nedir, Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararları

  Esmer Su Yosunu Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Bladderwrack ( Fucus vesiculosus ), kahverengi bir deniz yosunu türüdür. Kaya otu, kırmızı fukus, boya fukusu, kaya örtüsü, siyah tang ve kahverengi su yosunu, esmer su yosunu olarak da bilinir.

  Boyu 90 cm’ye kadar uzayan esmer su yosunu, Atlantik ve Pasifik Okyanusları, Kuzey ve Baltık Denizi kıyıları ve Kanada ve ABD’deki çeşitli sularda yetişir.

  Geleneksel tıbbi uygulamalar, yüzyıllardır iyot eksikliği, obezite, eklem ağrısı, yaşlanan cilt, sindirim sorunları, idrar yolu enfeksiyonu, hipertiroidizm, hipotiroidizm ve guatr gelişimi gibi tiroid fonksiyon bozukluğunu tedavi etmek için yüzyıllardır kullandı.

  Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olan esmer su yosununun, etkileyici besin profilinin sağlık yararları sağlayabileceği düşünülmektedir.

  Bladderwrack Nedir?

  Bladderwrack, okyanuslarda bulunan en yaygın deniz yosunu türlerinden biridir. Bu yosun çeşidi, Britanya Adaları, Avrupa, Baltık Denizi ve hatta Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarında bilindiği için Fucus vesiculosus bilimsel ismine sahiptir.  

  Bu tür deniz yosunu, çok fazla hareket veya akıntı olmayan barınak girişlerini tercih eder ve belirli bölgelerde çok sayıda bulunur. 

  Bladderwrack, yüzyıllardır çeşitli kültürlerde bitkisel bir ilaç ve bir mutfak unsuru olmuştur. Yüksek düzeyde müsilaj, beta-karoten, iyot, potasyum, zeaksantin ve diğer organik bileşikler, bu bitkiye büyük miktarda sağlık gücü verir. 

  Konsantre bir iyot formu olduğundan ve aşırı miktarda iyot hipotiroidizme neden olabileceğinden, doktor gözetimi olmadan kullanılması tavsiye edilmez.

  Esmer Su Yosunu Besin Değeri

  Yüzyıllar boyunca, birçok kültür, etkileyici besin profili nedeniyle düzenli olarak deniz yosunu tüketmiştir.

  Esmer su yosunu, kalsiyum, iyot, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko, A ve C vitaminleri gibi vitaminler ve mineraller açısından zengin bir deniz yosunu türüdür.

  Ayrıca fitokimyasallarda da yüksektir. Phlorotannins ve fucoxanthin içeren sağlığı geliştiren bu bitki bileşikleri, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir – vücudunuzdaki serbest radikal ve antioksidan seviyeleri arasındaki dengesizlik.

  Esmer su yosunu, sağlıklı bir bağırsağı destekleyebilen lif bakımından yüksektir. Özellikle, her ikisinin de sağlığı geliştirici özelliklere sahip olduğu gösterilen aljinik asit ve fukoidans bakımından da yüksektir.

  Esmer Su Yosununun Yararları Nelerdir?

  Esmer su yosunu ile ilgili sınırlı kanıtlar kilo kaybı, artrit, eklem ağrısı, doğurganlık ve idrar yolu enfeksiyonları için kullanımını desteklemektedir.

  Bu deniz yosunu ile ilgili araştırmalar, tiroid, cilt sağlığı ve anti-inflamatuar özellikleri üzerindeki etkilerini incelemiştir.

  Tiroid fonksiyonu

  Esmer su yosunu, tiroid hormonlarını triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) üreterek tiroid sağlığını destekleyen bir eser element olan yüksek seviyelerde iyot içerir. Bu hormonlar metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur, uygun büyümeyi ve nörolojik gelişimi destekler.

  İyot eksikliği düşük T3 ve T4 seviyelerine yol açabilir ve sonuçta guatr ve hipotiroidizm gibi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir – kilo alımı, yorgunluk, cilt kuruluğu ve soğuğa duyarlılık gibi semptomlarla karakterize edilen bir durum.

  İyi bir diyet iyot kaynağı olmasına rağmen – tiroid sağlığını destekleyebilen bir mineral – esmer su yosunu takviyeleri almak veya büyük miktarlarda yemek aşırı miktarda iyot sağlayabilir.

  Sağlıklı bireylerin çoğu aşırı iyotu güvenli bir şekilde tolere edebilir. Bununla birlikte, hipertiroidizm veya hipotiroidizm gibi tiroid bozukluğu olanlar, özellikle iyot eksikliği bozukluğun kök nedeni değilse, semptomların kötüleşmesine neden olabileceğinden dikkatli olmalıdır.

  Güvenlik için, esmer su yosunu kullanmadan önce doktora danışmak en iyisidir.

  Anti-inflamatuar etkiler

  Esmer su yosunu, florotaninler, fucoxanthin, alginik asit, fucoidans ve A ve C vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengindir.

  Özellikle, florotaninler ve fukoksantin, yüksek antioksidan aktiviteleri ve serbest radikalleri temizleme kabiliyetleri ile bilinir. Serbest radikaller hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalıklara ve erken yaşlanmaya yol açabilecek zararlı bileşiklerdir.

  Bazı test tüpü ve sıçan çalışmaları, esmer su yosunu gibi kahverengi alglerin umut verici şekilde anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve tümör büyümesini, kan şekeri seviyelerini ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Ek olarak, 40.707 erkek ve 45.406 kadın üzerinde yapılan büyük bir çalışma, günlük deniz yosunu tüketimi sonucu, % 12 azalmış kalp hastalığı riski bulmuştur.

  Cilt sağlığı

  Esmer su yosunu, selülit, cilt yaşlanması ve yanıklar gibi cilt sorunları için topikal bir tedavi olarak kullanılmıştır.

  Erken araştırmalar, esmer su yosunundaki antioksidanların, ciltte kolajen sentezini teşvik ettiğini, bunun da selülit görünümünü iyileştirmeye, cilt iyileşmesini artırmaya ve erken cilt yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  İki aşamalı bir çalışmanın ilk aşamasında, cilt örneklerine esmer su yosunu özü uygulanması, kontrol grubunda hiçbir iyileşme olmamasına rağmen, kollajen üretiminde % 228’lik bir artışa neden oldu.

  İkinci aşamada, insan üst bacak derisi üzerinde 12 hafta boyunca bir esmer su yosunu ekstresi ve diğer yosun ekstraktlarının bir karışımı test edilmiştir. Plasebo ürünüyle karşılaştırıldığında, alg karışımı selülit görünümünde ve yağ kalınlığında önemli bir azalmaya yol açtı.

  Ayrıca, esmer su yosununun yüksek antioksidan içeriği, insan derisi örneklerine uygulandığında daha az kollajen ve elastin yıkımı ile ilişkilendirilmiştir. Kollajen ve elastinin parçalanmasını önlemek, genç cildin ortaya çıkması için önemlidir.

  Kilo kaybı

  Esmer su yosununun metabolizmayı hızlandırdığı ve bunun da kilo vermeyi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Birçok kilo kaybı takviyesi, tiroid bezinin işleyişi üzerindeki etkisinden dolayı, diğer şifalı bitkilerle birlikte esmer su yosunu içerir. 

  Esmer Su Yosunu Zararları Nelerdir?

  Genellikle güvenli olarak kabul edilse de, esmer su yosununun bazı istenmeyen yan etkileri olabilir.

  Deriye esmer su yosunu uygulamak muhtemelen güvenlidir. Bununla birlikte, açık yaralara ve kesiklere uygulamaktan kaçının ve cilt döküntüsü gibi olumsuz reaksiyonlar yaşarsanız kullanmayı bırakın.

  Diğer yenilebilir yosunlar gibi, esmer su yosunu da az miktarda tüketildiğinde yemek için güvenlidir. Bununla birlikte, özellikle ek formda alındığında sağlık riskleri oluşturabilecek yüksek seviyelerde iyot, tuz ve ağır metaller içerir.

  Bir olguda, 60 yaşında bir erkek, bipolar bozukluğu tedavi etmek için bir ilaç olan lityum ile birlikte esmer su yosunu takviyeleri aldıktan sonra hipertiroidizm yaşadı. Bunları kullanmayı bıraktıktan sonra tiroid seviyeleri normale döndü.

  Tiroid bozukluğu olanlarla birlikte, esmer su yosunu hamile veya emziren kadınlar için güvensiz olabilir. 

  Ayrıca, esmer su yosunu, kan sulandırıcılar (örn. heparin, varfarin), antiaritmik ilaçlar (örn., amiodaron), tiroid ilaçları, sarı kantaron, ginkgo biloba ve kediotu kökü gibi diğer ilaçlar ve bitkisel ürünlerle etkileşime girebilir. 

  Bundan dolayı doktora danışmadan kullanmayın.

  Formlar ve Dozaj

  Esmer su yosunu birçok formda mevcuttur.

  Kurutulmuş, toz haline getirilmiş veya kapsüllenmiş şekilde online olarak veya bazı sağlıklı gıda mağazalarında satılır. Çay olarak da mevcuttur.

  Sınırlı araştırma nedeniyle, esmer su yosunu için standart doz önerisi yoktur. Bununla birlikte, çoğu esmer su yosunu takviyesi 500 mg gibi dozlarda bulunur.

  Esmer su yosunu çayını yapmak için, 240 mL sıcak suya 4-5 dakika boyunca bir çay poşeti demleyin. Alternatif olarak, kaynar suya 1 çay kaşığı (5 mL) kurutulmuş esmer su yosunu ekleyin ve 10-15 dakika kaynatın.

  Esmer su yosununda çok fazla bulunan iyot ve diğer aktif bileşenleri aşırı tüketmekten kaçınmak için çayı günde en fazla 2 bardak (500 mL) ile sınırlayın.

  Sonuç olarak;

  Bladderwrack ya da esmer su yosunu yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılan yenilebilir kahverengi bir deniz yosunu türüdür. Kurutulmuş, toz haline getirilmiş, çay olarak veya ek formda mevcuttur.

  Bazı araştırmalar esmer su yosununun obezite, eklem ağrısı, doğurganlık ve idrar yolu enfeksiyonları gibi belirli konular için etkili bir tedavi olarak desteklemektedir.

  Bununla birlikte, yüksek antioksidan içeriği, ağızdan alındığında iltihabı azaltabilir ve topikal olarak uygulandığında kollajen üretimini artırarak cilt sağlığını geliştirebilir. Yine de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Esmer su yosununun yüksek iyot içeriği göz önüne alındığında, bir sağlık uzmanı başka türlü tavsiyede bulunmadıkça, tiroid bozuklukları olan kişiler ve bazı ilaçları kullanan kişiler bundan kaçınmalıdır. Güvenlik verisi eksikliği nedeniyle hamile veya emziren kadınlar için önerilmez.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ