Erik ve Kuru Eriğin Besin Değeri

   

   

  Erik, son derece besleyici ve sağlık yararı olan bir meyvedir. Birçok kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lif ve antioksidanların yanı sıra birçok vitamin ve mineral içerir.

   

  Erikği taze veya kuru olarak tüketebilirsiniz. Erik veya kuru erik, kabızlık ve osteoporoz da dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarını iyileştirmek için faydalıdır.

   

  Bu yazı erik ve kuru eriğin besin değerini ayrıca sağlık faydalarını anlatmaktadır.

   

   

   

  Erik ve Kuru Eriğin Besin Değeri

   

  Erik ve kuru erik, besin maddeleri bakımından yüksektir. Lif ve antioksidanların yanı sıra 15’den fazla vitamin ve mineral içerir.

   

   

   

  Erik

   

  Eriğin kalorisi nispeten düşüktür, ancak önemli miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Bir erik aşağıdaki besin maddelerini içerir:

   

  • Kalori:                30

   

  • Karbonhidrat:    8 gram

   

  • Lif:                     1 gram

   

  • Şeker:                 7 gram

   

  • A vitamini:         RDI’nın % 5 i

   

  • C vitamini:          RDI’nın % 10 u

   

  • K vitamini:          RDI’nın % 5 i

   

  • Potasyum:           RDI’nın % 3 ü

   

  • Bakır:                 RDI’nın % 2 si

   

  • Manganez:         RDI’nın  % 2 si
  (RDI, günlük alınması gereken besin miktarını karşılayan değerdir)

   

  Ek olarak bir erik, az miktarda B vitamini, fosfor ve magnezyum sağlar.

   

   

  Kuru erik

   

  Kuru eriğin kalorisi taze erikten daha yüksektir. 28 gram kuru erik aşağıdakileri içerir:

   

  • Kalori:                67

   

  • Karbonhidrat:     18 gram

   

  • Lif:                      2 gram

   

  • Şeker:                 11 gram

   

  • A vitamini:         RDI’nın  % 4 ü

   

  • K vitamini:        RDI’nın  % 21 i

   

  • B2 Vitamini:      RDI’nın % 3 ü

   

  • B3 vitamini:      RDI’nın  % 3 ü

   

  • B6 vitamini:       RDI’nın % 3 ü

   

  • Potasyum:         RDI’nın  % 6 sı

   

  • Bakır:                RDI’nın  % 4 ü

   

  • Manganez:         RDI’nın  % 4 ü

   

  • Magnezyum:      RDI’nın  % 3 ü

   

  • Fosfor:               RDI’nın  % 2 si

   

  Genel olarak, taze ve kuru eriklerin vitamin ve mineral içeriği biraz farklıdır. Kuru erik, taze erikten daha fazla K vitamini içerir ve B vitaminleri ve mineraller bakımından biraz daha yüksektir.

   

  Buna ek olarak, kuru eriğin kalorisi, lif ve karbonhidrat miktarı taze erikten daha yüksektir.

   

   

   

  Kuru erik ve suyu kabızlığa iyi gelir

   

  Erik ve erik suyunun kabızlığı gidermek için etkili olduğu bilinmektedir.Bunun nedeni kısmen kuru erikteki yüksek lif miktarından kaynaklanmaktadır. Bir kuru erik 1 gram lif  sağlar.

   

  Eriklerin içindeki lif çoğunlukla çözünmez, yani su ile karışmaz. Bu nedenle,kabızlığın önlenmesinde rol oynar ve atıkların sindirim sisteminiz üzerinden geçmesini hızlandırır.

   

  İlginizi Çekebilir  Bağırsakların Hızlı Çalışması Zayıflatır mı?

  Ayrıca, erik ve erik suyu, doğal müshil etkileri olan bir şeker alkolü olan sorbitol içermektedir.Erik yemenin kabızlığı tedavi etmede, kabızlıkları hafifletmek için sıklıkla kullanılan bir tür lif olan psyllium gibi birçok müshile göre daha etkili olduğu gösterilmiştir.

   

  Bir çalışmada, üç hafta boyunca her gün 50 gram erik tüketen insanlar psyllium tüketen bir gruba kıyasla daha iyi dışkı tutarlılığı ve sıklığı bildirdiler.

   

  Erik suyu kullanıyorsanız, şeker eklemeden % 100 doğal olduğundan emin olun. Ayrıca, porsiyon büyüklüğünüzü günde 118-237 ml olarak sınırlayın.

   

   

   

  Erik ve kuru erik antioksidanlar bakımından zengindir

   

  Erik ve kuru erik, iltihaplanmayı azaltmak ve hücrelerini, serbest radikallerin hasar görmesini engellemek için yararlı olan antioksidan bakımından zengindir.

   

  Kemik sağlığını olumlu yönde etkileyen ve kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilecek polifenol antioksidanlar bakımından özellikle yüksektir.

   

  Bazı araştırmalar, eriğin, polifenol antioksidan miktarı yüksek nektarin ve şeftali gibi diğer popüler meyvelerden iki katından fazlasını içerdiğini göstermiştir.

   

  Birçok laboratuvar ve hayvan araştırması, erikteki polifenollerin güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu ve genellikle hastalığa neden olan hücrelere zarar vermesini önleme becerisini keşfetti.

   

  Bir test tüpü çalışmasında, rektaldeki polifenoller, eklem ve akciğer hastalıklarıyla ilişkili inflamasyon belirteçlerini önemli ölçüde azalttı.

   

  Belirli bir polifenol türü olan antosiyaninler, erik ve kuru erikte bulunan en aktif antioksidanlardır. Kalp rahatsızlığı ve kanser riskini azaltmak da dahil olmak üzere güçlü sağlık etkilerine sahiptirler.

   

   

   

  Kan şekerini düşürmeye yardımcı olurlar

   

  Erik kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Karbonhidrat bakımından oldukça yüksek olmasına rağmen, erik, yenildikten sonra kan şekeri düzeylerinde önemli bir artışa neden olduğu görülmemektedir.

   

  Bu, kan şekeri regülasyonunda rol oynayan adiponektin düzeylerini yükseltme potansiyellerinden kaynaklanmaktadır.

   

  Ek olarak, erikteki lif, kısmen kan şekeri üzerindeki etkilerinden sorumlu olabilir. Lif vücudunuzun yemekten sonra karbonhidrat emme oranını yavaşlatır ve kan şekerinin ani yükselmeden yavaş yavaş yükselmesine neden olur.

   

  Dahası, erik ve kuru erik gibi meyveleri tüketmek, daha düşük bir tip 2 diyabet riski ile ilişkilidir.Bununla birlikte, porsiyon boyutlarını kontrol altında tutmayı unutmayın, çünkü kuru eriğin kalorisi yüksektir ve çok yiyebilecek kadar lezzetlidir.

   

   

   

  Kuru erik kemik sağlığını korur

   

  Erik kemik sağlığının iyileştirilmesi için yararlıdır. Bazı çalışmalar kuru erik tüketimini, düşük kemik yoğunluğu ile karakterize olan osteoporoz ve osteopeni gibi zayıflatıcı kemik koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Beyaz Pirinç Faydalı mı, Zararlı mı?

  Erik, kemik kaybını önlediği  gibi önceden meydana gelen kemik kaybını da geri alma potansiyeline sahip olabilir.

   

  Eriğin kemik sağlığı üzerinde bu olumlu etkilerinin neden kaynaklandığı halen netleşmedi. Bununla birlikte, antioksidanların içeriği ve inflamasyonu azaltma kabiliyetinin rol oynadığı düşünülmektedir.

   

  Buna ek olarak, araştırmalar, erik tüketiminin, kemik oluşumunda rol alan bazı hormon düzeylerini artırabileceğini ileri sürmektedir.

   

  Erik ayrıca,K vitamini, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi kemik koruyucu etkilere sahip birkaç vitamin ve mineral içerir.

   

   

   

  Erik kalp sağlığını korur

   

  Erik ve kuru eriğin düzenli olarak tüketilmesi, kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir.

   

  Kalp hastalığının başlıca risk faktörleri olan yüksek tansiyon ve kolesterol düzeylerini düşürme potansiyeli açısından incelenmiştir.

   

  Bir çalışmada,  sekiz hafta boyunca her sabah üç veya altı erik tüketen denekler, boş bir mideyle yalnızca bir bardak su içenler  ile karşılaştırıldı.

   

  Erik tüketenlerin, su içen gruptan  daha düşük kan basıncı seviyeleri, toplam kolesterol ve “kötü” LDL kolesterol vardı.

   

  Bir başka araştırmada, yüksek kolestrol saptanan erkeklerin, sekiz hafta boyunca günlük 12 erik tükettikten sonra LDL kolestrol düzeyleri daha düşük olduğu bulundu. Çeşitli hayvan çalışmaları da benzer sonuçlar vermiştir.

   

  Erik ve kuru eriğin kalp hastalığına karşı olumlu etkileri muhtemelen yüksek lif, potasyum ve antioksidan içeriğine bağlıdır.

   

   

   

  Erik ve Kuru Erik Tüketimi

  Erik ve kuru eriği beslenmenize dahil etmek kolaydır ve uygundur. Kendi başına yiyebilir veya diğer meyvelerle birlikte lezzetli meyve salataları hazırlayabilirsiniz.

  “Meyve Salataları” tariflerini bu yazıda bulabilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Erik çok besleyici bir meyvedir. Hem erik hem de kuru erikler vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır.

   

  Ayrıca, osteoporoz, kanser, kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi birçok kronik hastalık riskini azaltabilecek çeşitli özelliklere sahiptirler.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ