Enginarın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   

  Enginar (Cynara cardunculus var. Scolymus) meyve mi sebze mi konusu merak edilenlerin başında gelir.

  Genellikle bir sebze olarak kabul edilmesine rağmen, bir tür deve dikenidir. Bu bitki Akdeniz’de doğmuştur ve yüzyıllardır potansiyel tıbbi özellikleri için kullanılmaktadır.

  Kan şekerini düşürmesi, sindirimi geliştirmesi, kalp ve karaciğer sağlığına birtakım faydaları vardır. Bu nedenle enginar özü, popüler olarak takviye şeklinde kullanılmaktadır.

  Bu yazıda “enginarın faydaları”, “enginar nasıl yenir”, “enginar ne işe yarar” ve “enginar özü” ile ilgili bilgiler verilecektir.

   

  Enginar Besin Değeri

   

  Bu bitki güçlü besinlerle doludur. Bir orta boy enginar (128 gram çiğ, 120 gram pişmiş) şu besinleri içerir:

   

   

  ÇiğPişmiş (haşlanmış)
  Karbonhidrat             13,5 gram                       14,3 gram                          
  Lif6,9 gram6,8 gram
  Protein4.,2 gram3,5 gram
  Yağ0,2 gram0,4 gram
  C vitaminiRDI’nin % 25’iRDI’nin % 15’i
  K vitaminiRDI’nin % 24’üRDI’nin % 22’si
  TiaminRDI’nin % 6’sıRDI’nin % 5’i
  B 2 vitaminiRDI’nin % 5’iRDI’nin % 6’sı
  NiasinRDI’nin % 7’siRDI’nin % 7’si
  B6 VitaminiRDI’nin % 11’iRDI’nin % 5’i
  FolatRDI’nin % 22’siRDI’nın % 27’si
  DemirRDI’nin % 9’uRDI’nin % 4’ü
  MagnezyumRDI’nin % 19’uRDI’nin % 13’ü
  FosforRDI’nin % 12’siRDI’nin % 9’u
  PotasyumRDI’nin % 14’üRDI’nin % 10’u
  KalsiyumRDI’nin % 6’sıRDI’nin % 3’ü
  ÇinkoRDI’nin % 6’sıRDI’nin % 3’ü

   

   

  Enginar, az yağlı olup, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengindir. Özellikle folat ve C ve K vitaminleri yüksektir, ayrıca magnezyum, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineraller de içerir.

  Bir orta boyu yaklaşık 7 gram lif içerir , bu da günlük referans alımının % 23-28 oranındadır (RDI).

  Enginar kalori olarak 60 kalori içerirken, yaklaşık 4 gram da protein içerir.

   

   

   

  Enginar Faydaları

   

   

  enginar yemek

   

   

  ‘Kötü’ LDL Kolesterolü Düşürür ve ‘İyi’ HDL Kolesterolü Yükseltir

  Enginar yaprağı ekstresi, kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. 700’den fazla kişiyle ilgili yapılan geniş bir derlemede, 5-13 hafta boyunca günlük yaprak ekstraktının kullanılmasının toplam ve “kötü” LDL kolesterolün azalmasına yol açtığı tespit edildi.

  Bir hayvan çalışması, düzenli olarak bu bitkinin ekstresinin tüketiminin ardından “kötü” LDL kolesterolünde % 30 azalma ve trigliseritlerde % 22 azalma olduğunu bildirmiştir.

  Dahası, düzenli olarak enginar özü tüketmek,“iyi” HDL kolesterolü yükseltir.

  Bitkinin ektresi, kolesterolü iki şekilde etkiler. Birincisi, enginar kolesterol oluşumunu engelleyen bir antioksidan olan luteolin içerir.

  İkincisi, yaprağının ektresi vücudun kolesterolü daha verimli bir şekilde işlemesini sağlar, bu da daha düşük genel seviyelere yol açar.

   

  İlginizi Çekebilir  Diyet Makarna Nasıl Yapılır? Diyet Makarna Tarifleri

   

  Tansiyonu Düzenler

  Enginar özü, yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyonu olan 98 erkekte yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca günlük enginar özü tüketmenin diyastolik ve sistolik kan basıncını sırasıyla 2.76 ve 2.85 mmHg azalttığını buldu.

  Ayrıca bu bitki, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır.

   

   

  Karaciğer Sağlığına Faydalıdır

  Enginar yaprağı özü, karaciğeri hasardan korur ve yeni dokuların büyümesini teşvik eder. Aynı zamanda karaciğerdeki zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan safra üretimini arttırır.

  Bir çalışmada, sıçanlara verilen yaprağının ekstresi, ekstre verilmeyen sıçanlara kıyasla, daha iyi karaciğer fonksiyonu ile sonuçlanmıştır. İnsanlarda yapılan çalışmalar da karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

  Örneğin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan 90 kişiyle yapılan bir deneme, iki ay boyunca günde 600 mg enginar ekstresinin tüketilmesinin karaciğer fonksiyonunda iyileşmeye yol açtığını ortaya koydu.

  Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan obez erişkinlerde yapılan bir başka çalışmada, iki ay boyunca günlük enginar ekstresi alınması, karaciğer iltihabının azalmasına ve ekstreyi almayanlara göre daha az yağ birikmesine neden olmuştur.

  Bilim insanları, bu bitkide bulunan bazı antioksidanların – sinarin ve silimarin – bu faydalardan sorumlu olduğunu düşünmektedir.

   

   

  Sindirim Sağlığına Faydalıdır

  Enginar dost bağırsak bakterilerini besleyerek, bağırsak kanseri riskini azaltarak, kabızlığı ve ishali hafifleterek, sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olan mükemmel bir lif kaynağıdır.

  Aynı zamanda prebiyotik görevi gören bir tür lif olan inulin içerir.

  Bir çalışmada, 12 yetişkin üç hafta boyunca her gün inülin içeren bir enginar özü tükettiklerinde bağırsak bakterilerinde bir iyileşme yaşadı.

  Ayrıca bu bitkinin özü şişkinlik, bulantı ve mide ekşimesi gibi hazımsızlık belirtilerini de rahatlatır.

  Hazımsızlığı olan 247 kişiyle yapılan bir çalışma, altı hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstresi tüketenlerin, tüketmeyenlere kıyasla, şişkinlik ve rahatsızlık hissi gibi semptomlarının azalttığını belirlemiştir.

  Enginarda doğal olarak oluşan bir bileşik olan Cynarin, safra üretimini uyararak, bağırsak hareketini hızlandırarak ve bazı yağların sindirimini artırarak bu pozitif etkileri sağlar.

   

   

  İrritabl bağırsak sendromu belirtilerini hafifletir

  İrritabl barsak sendromu (IBS) sindirim sistemini etkileyen bir durumdur ve mide ağrısı, kramp, ishal, kabızlık ve şişkinliğe neden olur.

  IBS’li insanlarda yapılan bir çalışmada, altı hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstresi tüketilmesi semptomların hafifletilmesine yardımcı olmuştur.

  IBS’li 208 kişide yapılan bir başka çalışma, iki ay boyunca tüketilen 1-2 enginar kapsülünün semptomları % 26 azalttığını ve yaşam kalitesini % 20 artırdığını keşfetmiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Maca Kökü Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur

  Enginar ve yaprağının ekstresi kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

  Aşırı kilolu 39 erişkinde yapılan bir çalışma, iki ay boyunca günlük olarak enginar özü tüketmenin, açlık kan şekeri seviyesini tüketmeyenlere kıyasla azalttığını buldu.

  Bir başka küçük çalışmada, bir öğünde haşlanmış enginar yemek, yemekten 30 dakika sonra kan şekeri ve insülin seviyelerini azaltmıştır. Özellikle, bu etki yalnızca metabolik sendromu olmayan sağlıklı erişkinlerde görülmüştür.

   

   

  Antikanser etkileri vardır

  Hayvan ve test tüpü çalışmaları, enginarın, kanserin büyümesini engellediğine dikkat çekiyor. Bu bitkide bulunan rutin, kuersetin, silimarin ve gallik asit gibi bazı antioksidanlar bu antikanser etkilerini sağlar.

  Örneğin, silimarinin hayvan ve test tüpü çalışmalarında cilt kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğu bulundu.

   

   

  Enginar Nasıl Yenir?

  Enginar hazırlamak ve pişirmek göründüğü kadar zor değildir.

  Haşlanır, ızgarada pişirilir, kızartılır veya sote edilebilir. Ekstra bir lezzet için baharat ekleyerek pirinçle içini doldurabilirsiniz.

  Buharda pişirme en popüler pişirme yöntemidir ve büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 20-40 dakika sürer.

  Hem yaprakları hem de başı yenebilir. Pişirildikten sonra dış yapraklar çıkarılabilir ve sosa batırılıp yenebilir.

   

   

  Enginarın Zararları

  Enginar yemek genellikle güvenlidir ancak enginar özü hapı olarak tüketildiğinde bazı yan etkiler görülebilir. Riskli tüketimler şunlardır;

   

   

  Potansiyel alerjiler

  Bazı insanların enginara veya ekstraktlarına alerjisi olabilir. Papatya, ayçiçeği, krizantem ve kadife çiçeği gibi aynı aileden bitkilere alerjisi olan herkes için risk daha yüksektir.

   

   

  Hamile veya emziren kadınlar

  Hamile ya da emziren kadınların güvenlik bilgisi eksikliğinden dolayı enginar kapsülünden kaçınmaları tavsiye edilir.

   

   

  Safra kanalı tıkanıklığı veya safra kesesi taşları olan kişiler

  Bu şartlara sahip olan herkes, safra hareketini destekleyebildiği için enginar ekstraktından kaçınmalıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Enginar, çok sayıda sağlık yararı sağlayan son derece besleyici, düşük karbonhidratlı bir yemektir.

  Düzenli enginar özü tüketimi, kolesterol seviyelerine, kan basıncına, karaciğer sağlığına, IBS’ye, hazımsızlığa ve kan şekeri seviyelerine faydalıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ