Enerjinizi Düşüren Gıdalar | diyetz

Enerjinizi Düşüren Gıdalar

 

 

Enerji seviyenizin gün içinde yükselip düşmesi normaldir. Bu doğal süreci çeşitli faktörler etkileyebilir. Bunlar arasında uyku ve stres seviyeleri, fiziksel aktivite düzeyiniz ve yediğiniz gıdalar bulunur.

 

Genellikle, bir yemek ya da atıştırma sonucunda, deponuza yakıt ikmali yaparken kendinizi daha enerjik hissetmeniz gerekir. Ancak, bazı gıdalar enerji seviyenizin düşmesine neden olur.

 

Bu yazıda enerji seviyenizin düşmesine neden olarak sizi yorgun hissettiren gıdalar anlatılacaktır.

 

 

 

Beyaz Ekmek, Makarna ve Pilav

 

Tahıllar vücuda iyi bir enerji kaynağı sağlayan karbonhidrat bakımından zengindir. Ancak, beyaz ekmek, makarna ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar, enerji seviyelerinize çok zarar verebilir.

 

Kepek diye bilinen, lif içeren dış tabaka, işlem sırasında çıkarılır. Bu nedenle, işlenmiş taneler daha düşük seviyelerde lif ihtiva eder ve tam tahıllardan daha hızlı sindirilir ve emilirler.

 

Bu nedenle, işlenmiş tahıllardan zengin bir öğün veya atıştırmalık genellikle kan şekeri ve insülin düzeylerinde hızlı bir yükselişe neden olur ve bunu takiben enerji düşer.

 

Buna karşın, tahıllar kan şekeri seviyenizi düzenlemenize ve gün içerisinde enerjinizi sabit tutmanıza yardımcı olur.

 

Bu nedenle, işlenmiş tahıllardan kaçınma veya bunları tam tahıllı alternatiflerle değiştirme, vücudunuza daha fazla besin sağlayabilir ve enerji seviyenizin çökmesini önleyebilir.

 

 

 

 

Kahvaltı Gevrekleri, Yoğurt ve Şekerli Diğer Gıdalar

 

Piyasadaki birçok gıdada, enerji düzeyleriniz üzerinde olumsuz etkiye sahip ek şeker bulunur.

 

Örneğin, birçok kişi, kahvaltılık tahılları sağlıklı ve enerjik bir kahvaltı rutinin önemli bir parçası olarak görüyor. Ancak birçok çeşidi güne enerjik başlamanızı ve sürdürmenizi başaramamaktadır.

 

Çoğu kahvaltılık mısır gevrekleri, çok az miktarda ilave şeker içermektedir. Aslında şeker, pek çok popüler kahvaltılık hububatta bulunan toplam karbonhidratın % 50’sini oluşturur.

 

İlginizi Çekebilir  Kabızlığa İyi Gelen Meyve Suları

Yüksek şekerli ve düşük lif içeriğindeki bu kombinasyon, kan şekeri ve insülin düzeylerini artırabilir ve bu da enerji artışına ve ardından ani bir düşüşe neden olabilir.

 

Dahası, bazı araştırmalar ilave şekerden yüksek gıdaları yemenin, diğer şekerli gıdaları istemek ve potansiyel olarak enerji tükenme döngüsü yaratma ihtimalini artırabileceğini önermektedir.

 

Yüksek seviyede şeker ekstraktı bulunduran diğer popüler kahvaltı gıdaları aromalı yoğurtlar, meyve suları, kekler, granola çubukları ve hatta bazı ekmek çeşididir.

 

Enerji seviyenizi yüksek tutmak istiyorsanız, onlardan kaçınarak veya daha az şekerli alternatiflerini tercih etmelisiniz.

 

 

 

Alkol

 

Alkol rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Aslında, birçok kişi akşam yemeğinde veya akşamları biraz alkole sahip olmanın kendilerinin daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olma eğiliminde olduğunu bildirmektedir. Bu olumlu gelebilir, ancak öyle değil.

 

Bunun nedeni, alkol aslında uyku kalitesini ve süresini azaltabilir, bu da genel olarak daha az dinlendirici bir uykuya yol açar. Bu da kendinizi daha az dinlenmiş hissetmenize neden olarak enerjinizi boşaltabilir.

 

 

 

Kahve

 

Orta derecede tüketildiğinde kahve fiziksel ve zihinsel olumlu etkilere sahiptir.

 

Örneğin, çalışmalar alkolün Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkları geliştirme riskini % 26-34 azaltabileceğini göstermektedir.

 

18 çalışmanın bir gözden geçirilmesi, bir kişinin günde tükettiği her bir fincan kahve şeklinin tip 2 diyabet geliştirme riskini % 7’ye kadar azaltabileceğini bildirdi.

 

Kahvede uyarıcı olarak rol oynayan kafein, birçok insanın yorgun hissederken enerji ve beyin fonksiyonlarında kısa süreli bir artış yaratır.

 

Bununla birlikte, düzenli olarak kahve içmek, vücudunuzun bir tolerans oluşturmasına ve bunun da etkisinin azalmasına neden olacaktır.

 

Daha da önemlisi, düzenli beslenme veya uyku yerine düzenli kahve tüketmeye çalışmak zamanla enerjinizi tüketebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Çok fazla kafein uykunuzun kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve enerji seviyenizi uzun vadede azaltabilir. Kahve tüketenler günde dört fincana kadar alımlarını sınırlamalıdır.

 

 

 

Enerji İçecekleri

 

Enerji içeceklerinin size kısa süreli enerji desteği sağlayabileceğini inkar etmemek gerekir. Aslında, çeşitli çalışmalar enerji içeceklerinin uykusuzluğun azalmasına ek olarak konsantrasyonu ve hafızayı % 24 arttırdığını göstermektedir.

 

Enerji içeceği üreticileri formülasyonlarında bileşenlerin uyarılmasına yönelik bir kokteyl bulundurur. Bununla birlikte, araştırmacılar enerjinin çoğunu artıran etkileri, bu içeceklerin içerdiği şekere ve kafeine özeldir.

 

Şeker söz konusu olduğunda, birçok enerji içeceği yüksek miktarlarda – bazen kutu başına 10 çay kaşığı (52 gram) kadar içerir.

 

Daha önce de belirtildiği gibi, eklenen şekerlerin büyük miktarlarını tüketmek, enerji tükenmesine neden olabilir, daha sonra keskin bir şekilde düşer, içeceği içmeden önce yaptığınızdan daha fazla yorgun hissetmenize neden olabilir.

 

Dahası, kahvede olduğu gibi, düzenli olarak enerji içeceği tüketenler, içerdikleri kafein için bir duyarlılık oluşturabilir.

 

Bu, içeceği tüketen kişinin aynı enerji artırıcı etkileri yaşamak için gittikçe daha fazla miktarda tüketmesi gerektiği anlamına gelir.

 

Buna ek olarak, bazı araştırmalar enerji içeceğinin uyku süresini ve kalitesini azaltabileceğini göstermektedir. Bu çok sık olursa, enerji seviyenizi de azaltır.

 

Aynı zamanda, enerji içeceklerinin bazen aynı miktardaki kahveden çok daha fazla kafein içerdiğini belirtmek gerekir.

 

 

 

Kızarmış ve Fast Food Gıdalar

 

Kızarmış ve fast food gıdalar da enerjinizi bozar. Bunun nedeni, genelde yağ oranının yüksek ve lif düzeyinin düşük olmasıdır.

 

Daha yavaş sindirim, enerjiyi artıran besin maddelerinin vücuda girme hızını düşürür ve genellikle bir yemekten sonra beklediğiniz enerji artışını geciktirir.

 

İlginizi Çekebilir  Zayıflamak için Sabahları Ne Yemeli?

Ayrıca, kızarmış ve fast foood gıdalar, vitaminler, mineraller ve diğer gerekli besin maddelerinde düşüktür.

 

Besin açısından zengin gıdalar enerji seviyenizi yükseltmeye ve korumaya yardımcı olur ancak kızarmış ve fast food gıdaları çok sık yemeniz enerjinizi düşürür.

 

 

 

Düşük Kalorili Gıdalar

 

Bazı insanlar sevdikleri yiyeceklerin düşük kalorili sürümlerini tercih eder ve daha sağlıklı bir seçim olduğuna inanırlar.

 

Ancak bu yiyecekler, enerji seviyenizi ciddi oranda azaltabilecek gün boyunca yetersiz kalori yemenizi sağlayabilir.

 

Kalori, bir gıdanın sindirildiğinde ne kadar enerji harcayacağını tahmin etmek için kullanılan bir ölçüm birimi. Vücudunuz nefes alma, düşünme ve kalp atışı gibi temel işlevleri yerine getirmek için kaloriyi kullanır.

 

Kullandığınız kalori, egzersiz yoluyla yaktığınız kaloriler de dahil olmak üzere gün boyunca hareket ettiğiniz enerjiyi de kapsar.

 

Düzenli olarak vücudunuza gereken miktardan daha az kalori almak, hormonal dengesizlikler oluşturabilir ve metabolizmanızı yavaşlatabilir.

 

Sonuç olarak;

Yeme ve içme genellikle enerji seviyenizi yükseltmek için etkili yollardır. Ancak, yediğiniz şey önemlidir.

 

Daha spesifik olarak yukarıda listelenen yiyecek ve içecekler, enerji tankınızı yedeklediğiniz yakıttan daha fazla boşaltma ihtimalinizi yükseltir.

 

Bu gıdaları nadiren veya ılımlı bir şekilde tüketmek, uzun süreli olumsuz etkilere sahip olma ihtimalini düşürür. Ancak, sürekli düşük enerji seviyelerine sahipseniz, bu gıdalardan tamamen kaçınmak gerekir.

 

Bunun yerine, daha fazla enerji veren gıdaları tüketin.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ