Vücudumuza Enerji Veren ve Enerjiyi Azaltan Besinler

  Vücudumuza Enerji Veren ve Enerjiyi Azaltan Besinler

   

  Gün boyunca bir noktada kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Enerji düşüklüğü, günlük faaliyetlerinizi etkileyerek, üretkenliğinizi azaltabilir. Yediğiniz gıdaların türü ve miktarı, gün içindeki enerji düzeylerini belirlemede önemli bir rol oynar.

  Bütün doğal gıdalar enerji verir ancak bazıları enerji seviyesini yükselten, uyanıklığı artıran ve gün boyunca yaptığınız işe odaklanmaya yardımcı olabilecek besin maddeleri içerir. 

  Enerji seviyesinin gün içinde yükselip düşmesi normaldir. Bu doğal süreci çeşitli faktörler etkileyebilir. Bunlar arasında uyku ve stres seviyeleri, fiziksel aktivite düzeyi ve yediğiniz gıdalar bulunur.

  Genellikle, bir yemek ya da atıştırma sonucunda, deponuza yakıt ikmali yaparken kendinizi daha enerjik hissetmeniz gerekir.

  Ancak, bazı gıdalar enerji seviyesinin düşmesine neden olur. İşte “enerji veren doğal besinler”, “enerjinin düşmesine neden olan yiyeceklerin listesi “ve “yaşam enerjisini artırmanın doğal yolları”

  Vücuda Enerji Veren Yiyecekler

  Muz

  Muz, enerjiyi yükseltmek için yenebilecek en iyi gıdalardan biridir. Karbonhidrat, potasyum ve B6 vitaminin  mükemmel bir kaynağı olup, hepsi vücudumuzdaki enerji düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur. 

  Bir çalışma, 75 kilometrelik bir bisiklet denemesinden önce bir muz yiyen dayanıklılık sporcularının performansını arttırmada karbonhidrat içeceği kadar etkili olduğunu gösterdi.

  Buna ek olarak, muz, bir amino asit olan tirozin sağlar. Tirozin kullanan hormonların, zihinsel performansı arttırdığı ve yorgunluğu azalttığı kanıtlanmıştır.

  hangi yiyecekler enerji verir

  Yağlı Balık

  Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar protein, yağlı asitler ve B vitaminleri için iyi bir kaynaktır. Somon ya da ton balığı yemek, günlük önerilen miktarda omega 3 yağ asitleri ve B 12 vitamini almayı sağlar. Omega 3 yağ asitlerinin yorgunluğun yaygın bir nedeni olan vücuttaki iltihaplanmayı azalttığı belirtilmektedir.

  Bazı çalışmalar, omega 3 takviyelerinin alınmasının özellikle kanser hastalarında ve kanserden iyileşen hastalarda yorgunluğu azaltabileceğini saptamıştır.

  Ayrıca, B12 vitamini, kırmızı kan hücreleri üretmek ve demirin vücutta daha etkili kullanılmasına yardımcı olmak için folik asit ile birlikte çalışır. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin ve demirin optimum seviyeleri, yorgunluğu azaltarak, enerji artışı sağlar.

  Esmer Pirinç

  Esmer pirinç çok besleyicidir. Beyaz pirincin aksine, az işlenir ve lif, vitaminler ve mineraller şeklinde daha fazla besin değeri sağlar. Bir kase (195 gram) pişmiş esmer pirinç 3,5 gram lif sağlar ve enzimlerin karbonhidratları ve proteinleri enerji üretmek için parçalamasına yardımcı olan manganez için RDI’nin yaklaşık % 88’ini sağlar. 

  Ayrıca, lif içeriği sayesinde esmer pirincin glisemik indeksi de düşüktür. Bu nedenle, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olarak, gün boyu sabit enerji düzeylerini korur.

  Kahve

  Kuvvetli bir enerji artışı için, tüketmek isteyeceğiniz ilk içecek kahvedir. Kafein bakımından zengindir. Bu bileşik, kan dolaşımından beyne hızla geçebilir ve merkezi sinir sistemini sarsan bir nörotransmitter olan adenosinin etkinliğini engelleyebilir. Sonuç olarak, epinefrin üretimi artar. Bu hormon vücudu ve beyni uyarır.

  b12 içeren yiyecekler

  Yumurta

  Yumurta muazzam derecede tok tutan bir yiyecektir aynı zamanda güne enerjik başlamanızı sağlar. Yumurta protein ile doludur. Buna ek olarak, yumurtada en bol bulunan amino asit olan lösin, enerji üretimini çeşitli yollarla tetikler.

  Lösin, hücrelerin daha fazla kan şekeri almasına, hücrelerdeki enerjinin üretimini teşvik etmesine ve enerjiyi üretmek için yağ yakımını artırmaya yardımcı olabilir.

  Dahası, yumurta B vitamini bakımından zengindir. Bu vitaminler enzimlerin enerji için yiyecekleri parçalama süreçlerinde rol almalarına yardımcı olur.

  Elma

  Elma, en çok tüketilen meyvelerden biridir ve iyi bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Orta boy bir elma (185 gram) yaklaşık 5 gram karbonhidrat, 19 gram şeker ve 4 grama yakın lif içerir. Elma zengin doğal şeker ve lif içeriğinden dolayı yavaş ve sürekli bir enerji salınımı sağlar.

  Dahası, elma yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir. Araştırmalar, antioksidanların karbonhidratların sindirimini yavaşlatabileceğini, bu nedenle de daha uzun süre enerjiyi serbest bıraktıklarını göstermiştir. 

  Su

  Su vücut için hayati önem taşır. Vücut ağırlığımızın % 60’ına kadarı sudur ve enerji üretimi de dahil olmak üzere birçok hücresel işlevde görevi vardır.

  Yeterli miktarda su içmemek dehidrasyona yol açabilir, bu da vücut işlevlerini yavaşlatarak, halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Gün boyunca düzenli olarak su içmeye çalışın.

  çinko eksikliği

  Bitter Çikolata

  Bitter çikolata, normal veya sütlü çikolata oranından daha yüksek bir kakao içeriğine sahiptir. Kakaodaki antioksidanların, vücudun her tarafına kan akışını arttırması gibi birçok sağlık yararı olduğu belirtilmektedir. 

  Ek olarak, kakaodaki antioksidanların oluşturduğu kan akışının artması, zihinsel yorgunluğun azalmasına ve ruhsal durumun iyileşmesine yardımcı olur.

  Bitter çikolata ayrıca zihinsel enerji ve ruh halini arttırdığı gösterilen teobromin ve kafein gibi uyarıcı bileşikler içerir.

  Goji Berry

  Goji berry, Çin tıbbında yüzlerce yıldır birçok avantajlarından dolayı kullanılmaktadır. Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller ile dolu olmasının yanında, bu meyvenin iyi bir lif kaynağı olduğu bilinmektedir.

  Araştırmalar, goji meyve suyunun antioksidan koruma sağlayabileceğini, zihinsel performans ve uyanıklığa yardımcı olabileceğini ve yorgunluk duygusunu azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir. 

  Ek olarak, goji berry lif bakımından zengindir. 28 gramlık porsiyon 2 gram lif sağlar. Bu sindirimin yavaşlamasına ve enerjiyi yavaş yavaş serbest bırakmaya yardımcı olur.

  Kinoa

  Kinoa, yüksek protein içeriği açısından popüler olan bir tohumdur. Bir fincan kinoa, 39 gram karbonhidrat, 5 gram diyet lifi, 8 gram protein ve önemli miktarda vitamin ve mineral sağlar. 

  Kinoa, karbonhidratlar bakımından yüksek olmasına rağmen, düşük glisemik indeksi vardır, bu da karbonhidratların yavaş emildiğini ve sürekli enerji salımı sağlayabileceğini gösterir.

  Buna ek olarak, kinoa, manganez, magnezyum ve folat için RDI’nin % 20’sinden fazlasını sağlar. Bu besinlerin tamamı enerji üretme sürecinde enzimler tarafından kullanılır.

  Yulaf ezmesi

  Yulaf ezmesi, uzun ömürlü enerji sağlayabilecek tahıllı bir gıdadır. Su ile birleştiğinde kalın bir jel oluşturan çözünebilir lif olan beta-glukan içerir. Bu jelin sindirim sisteminde bulunması midenin boşaltılmasını ve kandaki glikoz emilimini geciktirir. 

  Üstelik yulaf, enerji üretim sürecine yardımcı olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bunlara B vitaminleri, demir ve manganez dahildir.

  Yoğurt

  Yoğurt, zengin bir karbonhidrat ve protein kaynağı olduğundan dolayı enerji sağlamak için mükemmel bir atıştırmalıktır.

  Sade yoğurttaki karbonhidratlar laktoz ve galaktoz gibi basit şekerler formundadır. Parçalandıklarında, bu şekerler kullanıma hazır enerji sağlar.

  Buna ek olarak, yoğurt, karbonhidratların sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olan protein ile doludur, böylece şekerlerin kana karışmasını yavaşlatır.

  Dahası, yoğurt, hücresel işlevlerde bulunan büyük miktarlarda B2 ve B12 vitaminleri içerir. Hücreler bunları yakıt olarak kullanılır. 

  Mercimek

  Mercimek, büyük ve ucuz bir protein kaynağı olmanın yanı sıra, besin maddelerinin iyi bir kaynağıdır ve enerji düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur.

  Mercimek, karbonhidrat ve lif açısından zengin baklagillerdendir. Bir fincan pişmiş mercimek 40 gram karbonhidrat ve yaklaşık 16 gram lif sağlar. Mercimekteki lif, midenin yavaş boşalmasını ve kan şekeri seviyelerinde daha fazla kontrollü artışları teşvik eder.

  Bu nedenle, onu yedikten sonra yalnızca daha uzun süre tok hissetmekle kalmaz aynı zamanda sabit enerji seviyeleri de bekleyebilirsiniz. 

  Ayrıca, mercimek, depolarınızı folat, manganez, çinko ve demir ile doldurarak enerji seviyesini artırabilir. Bu besinler, hücrelerdeki enerjinin etkin bir şekilde üretilmesine ve enerjinin serbest bırakılması için besin maddelerinin parçalanmasına yardımcı olur.

  Avokado

  Avokado, sağlığa faydaları nedeniyle süper gıda olarak kabul edilir. Örneğin, sağlıklı yağlar ve lif açısından zengindir. Avokadodaki sağlıklı yağların yaklaşık % 84’ü tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinden gelmektedir. 

  Bu sağlıklı yağların optimal kan yağ seviyelerini yükselttiği ve besin maddelerinin emilimini arttırdığı belirtilmiştir. Ayrıca vücutta depolanabilirler ve enerji kaynakları olarak kullanılabilirler.

  Avokadoda bulunan lif, karbonhidrat içeriğinin % 80’ini oluşturur ve bu da sabit enerji seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

  Dahası, avokado, enerjinin üretildiği hücrelerde mitokondrianın optimal işlevi için gerekli olan B vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır.

  Portakal

  Portakal, yüksek C vitamini içeriği ile ünlüdür. Bir portakal, C vitamini için RDI’nın % 106’sı kadarını sağlayabilir. Ayrıca, portakal, oksidatif stresten koruyabilecek antioksidan bileşikler içerir. 

  Araştırma, oksidatif stresin yorgunluk duygularını geliştirebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, bileşikler tarafından portakalda sağlanan antioksidan koruma, yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olabilir.

  Çilek

  Çilek, enerji artırıcı iyi bir meyvedir. Enerji seviyelerini artıracak karbonhidrat, lif ve şeker sağlar. Bir çilek 12 gram karbonhidrat, 3 gram lif ve 7 gram şeker sağlar. Buna ek olarak, bu aynı oran size C vitamini için RDI’nin % 149’unu verecektir.

  Çilekteki antioksidanlar, vücudun iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olmanın yanı sıra, yorgunlukla mücadele etmeye ve enerjiyi yükseltmeye yardımcı olur.

  Tohumlar

  Tohumlar, örneğin chia tohumu, keten tohumu ve kabak çekirdeği, enerji seviyesini artırır. Bu tohumlar genellikle bitki esaslı omega 3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Düşük omega 3 yağ asitleri, artmış inflamasyon ve yorgunluk ile bağlantılıdır. 

  Yağ asitleri ayrıca depolanan enerjinin önemli bir kaynağıdır ve hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Üstelik tohumlar lif ve protein için iyi bir kaynaktır.

  Tohum lifi besinlerin yavaş sindirilmesine katkıda bulunur ve sürekli bir şekilde enerjinin serbest bırakılmasına neden olur.

  Fasulye

  Fasulye, besin maddelerinden zengin ve doğal bir enerji kaynağıdır. Yüzlerce farklı fasulye türü olsa da, besin profilleri birbirine çok benzer.

  Karbonhidrat, lif ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Fasulye yavaş sindirilir, bu da dengeli kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve sürekli enerji verir.

  Buna ek olarak, fasulye, inflamasyonla mücadeleye yardımcı olan ve enerji geliştiren antioksidanlar içerir.

  yeşil çay nasıl demlenmeli

  Yeşil Çay

  Yeşil çay, birçok sağlık faydasına sahiptir. Oksidatif stres ve inflamasyonu önlemeye yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan konsantrasyonu vardır.

  Kahve gibi, yeşil çay da enerji düzeylerini artırabilen kafein içerir. Bununla birlikte, yeşil çayda L-theanine adı verilen bir bileşik vardır.

  L-theanine, kaygı ve sinir bozukluğu gibi kafeinin etkilerini hafifletebilir ve daha pürüzsüz bir enerji artışı üretir. Araştırmalar, yeşil çayda kafein ve L-theaninin kombinasyonunun odaklanma, uyanıklık ve zihinsel konsantrasyonu artırabileceği belirtilmiştir.

  Dahası, yeşil çay, yağ yakımını arttırarak ve norepinefrin hormonu salarak yorgunluğu azaltabileceği için, fiziksel aktivite sırasında iyi bir enerji güçlendiricisi olabilir.

  Kuruyemiş

  Kuruyemişler, enerjiyi teşvik edecek besinlerle yüklüdür. Badem, ceviz ve kaju fıstığı gibi pek çok kuruyemiş yüksek kalorileri ve proteinleri, karbonhidratları ve sağlıklı yağları boldur. Bu gıdalar yavaş enerji salınımı ile sürekli enerji verir.

  Aynı zamanda, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ve enerji düzeylerini artırabilen, inflamasyon ve antioksidan korunmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Buna ek olarak, kuruyemişler düzenli ve sürekli bir enerji artışı için iyi miktarda karbonhidrat ve lif sağlar.

  Kuruyemişler ayrıca manganez, demir, B vitaminleri ve E vitamini gibi diğer vitaminleri ve mineralleri de içerir. Bunlar enerji üretimini artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

  Yeşil Yapraklı Sebzeler

  Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, enerjiyi teşvik eden mükemmel besin kaynaklarıdır. Demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve A, C, E ve K vitaminleri bakımından yüksektirler. Ayrıca, folik asit, lif ve sağlık yararları sağlayan antioksidanlar ile doludurlar.

  Yorgunluk, demir eksikliğinin en yaygın semptomlarından biridir. Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücudun depolarını doldurmak için mükemmel bir demir kaynağıdır ve vücudun içindeki demir emilimini artırabilecek, C vitamini içerir. 

  Demir, hücrelere yorgunluk ile savaştığı bilinen oksijenin verimli bir şekilde verilmesi için kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır.

  Ayrıca, yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda nitrik oksit hormonunun oluşumunu da geliştirebilir. Vücuda daha iyi kan akışı sağlamak için kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur.

  Pancar

  Çalışmalar, pancarın, antioksidan içeriği ve doğal olarak oluşan nitratlar nedeniyle kan akışını iyileştirebileceğini göstermiştir. 

  Yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi, nitratlar da nitrik oksit artışına yardımcı olan ve vücuttaki kan akışını artıran, dokulara fazla oksijen verilmesine yardımcı olan bileşiklerdir.

  Pancar sürekli enerji artışı için karbonhidrat, lif ve şeker ile doludur. Bir pancar (136 gram) 3.8 gram lif ve 9.2 gram doğal şeker sağlayabilir.

  Enerjinizi Düşüren Gıdalar

  enerji verici besinler hangileridir

  Beyaz Ekmek, Makarna ve Pilav

  Tahıllar vücuda iyi bir enerji kaynağı sağlayan karbonhidrat bakımından zengindir. Ancak, beyaz ekmek, makarna ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahılların, enerji seviyelerinin üzerinde etkisi büyüktür.

  Kepek diye bilinen, lif içeren dış tabaka, işlem sırasında çıkarılır. Bu nedenle, işlenmiş tahıllar, daha düşük seviyelerde lif içerir ve tam tahıllardan daha hızlı sindirilir ve emilir.

  Bu nedenle, işlenmiş tahılları yemek, genellikle kan şekeri ve insülin düzeylerinde hızlı bir yükselişe neden olur ve bunu takiben enerji düşer.

  Bu nedenle, işlenmiş tahıllardan kaçınma veya bunları tam tahıllı alternatiflerle değiştirme, vücuda daha fazla besin sağlayabilir.

  Kahvaltı Gevrekleri, Yoğurt ve Şekerli Diğer Gıdalar

  Piyasadaki birçok gıdada, enerji düzeyleri üzerinde olumsuz etkiye sahip ek şeker bulunur.

  Örneğin, birçok kişi, kahvaltılık tahılları sağlıklı ve enerjik bir kahvaltı rutinin önemli bir parçası olarak görüyor. Ancak birçok çeşidi güne enerjik başlamanızı ve sürdürmenizi başaramamaktadır.

  Çoğu kahvaltılık mısır gevrekleri, yüksek miktarda ilave şeker içermektedir. Şeker, pek çok popüler kahvaltılık gevrekte bulunan toplam karbonhidratın % 50’sini oluşturur.

  Yüksek şekerli ve düşük lif içeriğindeki bu kombinasyon, kan şekeri ve insülin düzeylerini hızla artırabilir ve bu da enerji artışına ve ardından ani bir düşüşe neden olabilir.

  Yüksek seviyede şeker ekstraktı bulunduran diğer popüler kahvaltı gıdaları aromalı yoğurtlar, meyve suları, kekler, granola çubukları ve hatta bazı ekmek çeşitleridir.

  Enerji seviyesini yüksek tutmak istiyorsanız, onlardan kaçının veya daha az şekerli alternatiflerini tercih edin.

  Alkol

  Alkol rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Aslında, birçok kişi akşam yemeğinde veya akşamları biraz alkol almanın, kendilerinin daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir. Bu olumlu gelebilir, ancak öyle değil.

  Bunun nedeni, alkol aslında uyku kalitesini ve süresini azaltabilir, bu da genel olarak daha az dinlendirici bir uykuya yol açar. Bu da kendinizi daha az dinlenmiş hissetmenize neden olarak enerjinizi düşürebilir.

  Kahve

  Orta derecede tüketildiğinde kahve fiziksel ve zihinsel olumlu etkilere sahiptir. Örneğin, çalışmalar alkolün Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkları geliştirme riskini % 26-34 azaltabileceğini göstermektedir.

  18 çalışmanın bir gözden geçirilmesi, bir kişinin günde tükettiği her bir fincan kahve şeklinin tip 2 diyabet geliştirme riskini % 7’ye kadar azaltabileceğini bildirdi.

  Kahvede uyarıcı olarak rol oynayan kafein, birçok insanın enerji ve beyin fonksiyonlarında kısa süreli bir artış yaratır. Bununla birlikte, düzenli olarak kahve içmek, vücudun bir tolerans oluşturmasına ve bunun da etkisinin azalmasına neden olacaktır.

  Daha da önemlisi, düzenli beslenme veya uyku yerine düzenli kahve tüketmeye çalışmak zamanla enerjinizi tüketebilir.

  Çok fazla kafein, uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve enerji seviyenizi uzun vadede azaltabilir. Kahve tüketenler günde dört fincandan fazlasını tüketmemelidir.

  enerji içeceğinin zararları nelerdir

  Enerji İçecekleri

  Enerji içecekleri kısa süreli enerji desteği sağlar. Çeşitli çalışmalar enerji içeceklerinin uykusuzluğun azalmasına ek olarak konsantrasyonu ve hafızayı % 24 oranında arttırdığını göstermektedir.

  Enerji içecekleri yüksek miktarda şeker içerir – bazen kutu başına 10 çay kaşığı (52 gram) kadar.

  Büyük miktarlarda şeker tüketmek, enerjinin tükenmesine neden olabilir, daha sonra keskin bir şekilde düşer, içeceği içmeden öncesine göre daha fazla yorgun hissetmenize neden olabilir.

  Kahvede olduğu gibi, düzenli olarak enerji içeceği tüketenler, içerdiği kafeine duyarlılık oluşturabilir. Bu, içeceği tüketen kişinin aynı enerji artırıcı etkileri yaşamak için gittikçe daha fazla miktarda tüketmesi gerektiği anlamına gelir.

  Buna ek olarak, bazı araştırmalar enerji içeceğinin uyku süresini ve kalitesini azaltabileceğini de göstermektedir. Bu çok sık olursa, enerji seviyesini de azaltır.

  Aynı zamanda, enerji içeceklerinin bazen aynı miktardaki kahveden çok daha fazla kafein içerdiğini belirtmek gerekir.

  Kızarmış ve Fast Food Gıdalar

  Kızarmış ve fast food gıdalar da enerji dengesini bozar. Bunun nedeni, genelde yağ oranının yüksek ve lif düzeyinin düşük olmasıdır.

  Daha yavaş sindirim, enerjiyi artıran besin maddelerinin vücuda girme hızını düşürür ve genellikle bir yemekten sonra beklediğiniz enerji artışını geciktirir.

  Ayrıca, kızarmış ve fast food gıdalar, vitaminler, mineraller ve diğer gerekli besin maddelerinde düşüktür.

  Besin açısından zengin gıdalar enerji seviyesini yükseltmeye ve korumaya yardımcı olur ancak kızarmış ve fast food gıdaları çok sık yemeniz enerjinizi düşürür.

  Düşük Kalorili Gıdalar

  Bazı insanlar sevdikleri yiyeceklerin düşük kalorili sürümlerini tercih eder ve daha sağlıklı bir seçim olduğuna inanır. Ancak bu yiyecekler, enerji seviyesini ciddi oranda azaltabilecek, yetersiz kalori yemeye neden olabilir.

  Kalori, bir gıdanın sindirildiğinde ne kadar enerji harcayacağını tahmin etmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Vücudumuz nefes alma, düşünme ve kalp atışı gibi temel işlevleri yerine getirmek için kalori kullanır.

  Kullandığınız kalori, egzersiz yoluyla yaktığınız kaloriler de dahil olmak üzere gün boyunca hareket ettiğiniz enerjiyi de kapsar.

  Düzenli olarak vücuda gerekenden daha az kalori almak, hormonal dengesizlikler oluşturabilir ve metabolizmayı yavaşlatabilir.

  Vücut Enerjisini Artırmanın Doğal Yolları

  enerjiyi artırmak için

  Uyku

  Uyku, meşgul olduğumuzda ilk ihmal ettiklerimiz arasında gelir. Genel nüfusun % 20-30’unda zayıf uyku yaşandığı, bu nedenle dinlenme süresinde eksiklik olduğu tahmin edilmektedir.

  Uykusuzluk, uyuşuk, öfkeli ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Sık sık bu şekilde hissediyorsanız, yeterince uyumuyor olabilirsiniz. Her insanın uyku ihtiyacı farklı olmakla birlikte her gece yaklaşık 7 saat uyumanız önerilir.

  Stres

  Meşgul hayatları olan insanlar için stresli, endişeli veya bunaltıcı hissetmek nadir bir durum değildir. Stres duygunuz varsa, konsantre olmakta güçlük çekersiniz.

  Bu, fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde sıkıntı yaratır. Stresli hissetme, yorgunluk ile yakından bağlantılıdır.

  Çoğu durumda hayatınızdan stres kaynaklarını tamamen kaldırmanız mümkün olmayabilir. Eğer yaşam tarzıyla ilgili stresi en aza indirirseniz, kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

  Hareket

  Düzenli egzersiz, kalp rahatsızlığı, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklar geliştirme riskini azaltmak için önemlidir.

  Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa enerji düzeyiniz de düşer. Düzenli egzersiz yapmanız için illa ki spor salonuna yazılmak gerekmez.

  Hareket alanı yaratmak için, öğle yemeğinde yürüyüşe çıkabilir veya işyerinize yürüyerek gidip gelebilirsiniz.

  Sigara

  Sigara, sağlığınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Sigaradan çıkan duman son derece zararlıdır ve akciğer kanseri, kalp rahatsızlığı ve felç gibi çok sayıda sağlık durumu riskini artırır.

  Dumandaki toksinler ve katran akciğerlerin etkinliğini azaltır. Zamanla bu, vücudun etrafında taşınan oksijen miktarını azaltarak, yorgun hissettirir.

  Eğer sigara içiyorsanız, enerji seviyeniz ve sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı bırakmaktır.

  Alkol

  Alkol içmek sizi yorgun hissettiren başka bir yaşam tarzı alışkanlığıdır. Bunun nedeni, alkolün sakinleştirici olabilmesi ve uykulu hissettirmesidir.

  Yatmadan önce düzenli olarak alkol içmek, uykunun kalitesini etkiler ve daha yorgun hissetmenize neden olur.

  En iyisi alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmaktır.

  haşimato yenmemesi gerekenler

  Dengeli Beslenme

  Yorgun, halsiz ve enerjiniz düşük hissediyorsanız, yeme alışkanlıklarınıza bir göz atın.

  İyi beslenme alışkanlıkları kronik hastalıklar geliştirme riskini azaltır ve aynı zamanda enerji seviyesini ve günden güne nasıl hissettiğinizi etkileyebilir.

  Vücudunuzun sizi ayakta tutmak için yakıta ihtiyacı vardır.

  Çoğu zaman doğal besleyici yiyecekler yemek, vücudun en iyi şekilde çalışması için gereken besin öğelerini sağlayacaktır.

  Şeker ve yağ bakımından zengin işlenmiş gıdaları çok yiyorsanız, enerji seviyeniz ve sağlığınız olumsuz etkilenecektir.

  Şeker

  Yorulduğunuz zaman, tatlı, şekerli bir atıştırmalığa erişmesi kolaydır. Bununla birlikte, şeker size kısa vadeli bir enerji artışı sağlar ancak çabucak enerjiniz biter.

  Çünkü şekerli yiyecekler kan şekerinin hızla yükselmesini sağlar. Bu, vücudun kan şekerini geri getirmek için büyük miktarda insülin salgılmasına neden olur.

  Bu yükselişin ve kan şekerindeki düşüşün, enerjinin hızla artışına ve ardından hızla düşmesine neden olduğu biliniyor.

  Enerji seviyesini dengeli tutmak ve yorgunluğu azaltmak için şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. 

  Sosyallik

  Sosyal ilişkiler, sağlığın korunması için inanılmaz derecede önemlidir. 

  Hastalık oranları olağan dışı düşük olan ve yaşam süresi yüz yaşı aşan bölgelerde, ortak faktörlerden biri güçlü bir sosyal destek ağıdır.

  Sosyal ortamdan uzak kalma, özellikle yaşlandıkça, düşük ruh hali ve yorgunluğa neden olabilir.

  Aslında, daha güçlü sosyal ağlara sahip kişilerin yaşlandıkça daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlıkları olduğu düşünülmektedir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ