Enerji İçecekleri Yararlı mı Zararlı mı? | diyetz

  Enerji İçecekleri Yararlı mı Zararlı mı?

   

   

  Enerji içecekleri, enerjinizi, uyanıklığınızı ve konsantrasyonunuzu artırmaya yöneliktir.

   

  Her yaştan insanlar, onları tüketmekte ve bu içecekler popülarite kazanmaya devam etmektedirler.

   

  Ancak bazı sağlık uzmanları, enerji içeceklerinin zararlı sonuçlar doğurabileceğini ve birçok insanın güvenliğini sorgulamasına neden olduğunu belirtmektedirler.

   

  Bu yazıda, enerji içeceklerinin sağlık etkilerinin kapsamlı bir incelemesini bulacaksınız.

   

   

   

  Enerji İçecekleri Nelerdir?

   

  Enerji içecekleri, enerji ve zihinsel performansı artırmak için pazarlanmış bileşenler içeren içeceklerdir.

   

  Neredeyse tüm enerji içecekleri beyin işlevini harekete geçirmek, uyanıklığı ve konsantrasyonu artırmak için kafein içerir.

   

  Bununla birlikte, kafein miktarı ürüne ve markaya göre değişir.

   

  Enerji içecekleri ayrıca tipik olarak birkaç başka bileşen de içerir. Kafeinden başka en yaygın bileşenlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

   

  Şeker:

  Bazıları şeker içermez ve düşük karbonhidrat içermesine rağmen, genellikle şeker, enerji içeceğindeki kalorinin ana kaynağıdır.

   

  B vitaminleri:

  Yediğiniz yiyeceği vücudunuzun kullanabileceği enerjiye dönüştürürken önemli bir rol oynamaktadır.

   

  Amino asit türevleri:

  Örnekler, taurin ve L-karnitin’dir. Her ikisi de doğal olarak vücut tarafından üretilmekte ve çeşitli biyolojik süreçlerde rol almaktadır.

   

  Bitkisel özler:

  Ginseng, beyin fonksiyonunu olumlu yönde etkileyebileceği halde, Guarana bu içeceklere daha fazla kafein yüklemesi yapılmasını sağlamaktadır.

   

   

   

   

  Enerji İçecekleri Beyin Fonksiyonunu Geliştiriyor

   

  İnsanlar çeşitli sebeplerden ötürü enerji içeceği tüketirler. En popülerlerinden biri beyin işlevini geliştirerek zihinsel uyanıklığı arttırmaktır.

   

  Çoklu araştırmalar enerji içeceğinin hafıza, konsantrasyon ve reaksiyon süresi gibi beyin fonksiyonlarının ölçümlerini gerçekten iyileştirebildiğini ve zihinsel yorgunluğun da azaltıldığını doğrulamaktadır.

   

  Birçok araştırmacı, beyin işlevindeki bu artışın sadece kafeine atfedilebileceğini düşünürken, bazıları enerji içeceklerinde kafein ve şeker kombinasyonunun en fazla fayda görmek için gerekli olduğunu düşünüyor.

   

   

   

  Enerji İçecekleri Yorgunluğu Alır

   

  İnsanların enerji içeceğini tüketmelerinin bir başka nedeni, uykudan mahrum kaldıklarında ya da yorgun olduklarında işlev görmelerine yardımcı olmaktır.

   

  Uzun, gece yolculuğa çıkan sürücüler, genellikle uyanık kalmalarına yardımcı olması için enerji içeceği tüketirler.

   

  Sürüş simülasyonları kullanan çoklu çalışmalar, bir enerji içeceğinin içilmesinin, uykudan mahrum bırakılan sürücülerde bile, sürüş kalitesini artırabileceği ve uyku halini azaltabileceği sonucuna varmıştır.

   

  Benzer şekilde, gece vardiyasında çalışan çoğu insan, saatlerce iş gereksinimlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için enerji içeceği kullanıyor.

   

  Enerji içkileri bu işçilerin uyanık kalmasına yardımcı olsa da, en azından bir araştırma, enerji içeceğinin kullanım süresinin ardından uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebileceğini öne sürmektedir.

   

   

   

  Enerji İçeceklerinin Bazıları Kalp Sorunlarına Neden Olabilir

   

  Araştırma, enerji içeceklerinin beyin işlevini artırabileceğini ve yorgun olduğunuzda uyanık kalmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

   

  Bununla birlikte, enerji içeceklerinin kalp sorunlarına katkıda bulunduğu endişeleri de var.

   

  Bir derleme, enerji içeceği kullanımından sonra acil servise gitmelerini gerektiren en az 17 kişinin önemli kalp problemleri geliştirdiğini buldu. Birçok kişi komplikasyonlardan öldü.

   

  Ayrıca insanlarda yapılan çok sayıda çalışma, tüketilen enerji içeceklerinin kan basıncını ve kalp atış hızını artırabileceğini ve kalp sağlığı için kötü olabilecek önemli kan damarı belirteçlerini azalttığını göstermiştir.

   

  Çoğu uzman, enerji içeceği kullanımıyla ilişkili kalp problemlerinin aşırı kafein alımı sonucunda ortaya çıktığına inanıyor.

   

  Bu, enerji içeceklerini içtikten sonra ciddi kalp problemleri yaşayan insanların çoğunun bir seferde üçten fazla enerji içeceği ya da alkol ile karıştırdığı için mantıklı görünüyor.

   

  Kalp hastalığı öykünüz varsa enerji içeceği kullanmak konusunda temkinli davranmanız gerekebilir, ancak zaman zaman ve makul miktarlarda tüketmenizin, kalp hastalığı öyküsü olmayan sağlıklı erişkinlerde kalp problemlerine neden olma olasılığı düşüktür.

   

   

   

  Bazı Enerji İçecekleri Şeker Yüklü

   

  Enerji içecekleri büyük miktarda şeker içerir.Böyle yüksek miktarlarda şeker tüketmek, kan şekerinin yükselmesine neden olur.

   

  Kan şekerinizi kontrol etmekte zorluk çekiyorsanız veya şeker hastalığınız varsa, enerji içeceği konusunda ihtiyatlı davranmalısınız.

   

  Çoğu enerji içeceği gibi şekerlendirilmiş içecekler, özellikle şeker hastalığınız varsa, sağlık için kötü olabilecek kan şekeri yükselmelerine neden olur.

   

  Bu kan şekeri yükselmeleri, neredeyse her kronik hastalığın gelişiminde rol oynayan artmış oksidatif stres ve inflamasyon seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir.

   

  Ancak şeker hastalığı olmayan insanlarda bile enerji içeceğindeki şeker konusunda endişelenmeniz gerekebilir.

   

  Bir çalışmada günde bir veya iki şekerli içeceğin içilmesinin % 26 daha yüksek tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğu bildirildi.

   

  Neyse ki, birçok enerji içeceği üreticisi şimdi şeker bakımından daha düşük olan ya da tamamen ortadan kaldıran ürünler yapıyor.

   

  Bu sürümler diyabetli veya düşük karbonhidratlı bir diyet izlemeye çalışan kişiler için daha uygundur.

   

   

   

  Enerji İçecekleri ve Alkolün Karıştırılması Ciddi Sağlık Riski Yaratır

   

  Enerji içeceklerini alkol ile karıştırmak, genç yetişkinler ve üniversite öğrencileri arasında inanılmaz derecede popülerdir.

   

  Bununla birlikte, bu, halk sağlığı açısından büyük bir kaygıyla karşımıza çıkmaktadır.

   

  Enerji içeceklerinde kafeinin uyarıcı etkileri, alkolün depresif etkilerini geçersiz kılabilir. Bu, hala alkol ile ilgili bozukluklar yaşarken, sarhoş hissetmenize neden olabilir.

  Bu kombinasyon çok rahatsız edicidir. Enerji içeceğini alkol ile tüketenler, daha ağır alkol tüketimine maruz kalma eğilimindedir.

   

  403 genç Avustralyalı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, insanların alkolle birlikte enerji içeceği içtiklerinde, kalp çarpıntısı olasılığının yaklaşık altı kat arttığını gösterdi.

   

  Yine de birçok kişi, enerji içecekleri ve alkolü karıştırmaya devam ediyor. Yukarıdaki nedenlerden dolayı, alkol ile karıştırılan enerji içeceklerini tüketmeniz önerilmez.

   

   

   

  Çocuklar ve Gençler Enerji İçeceği Tüketebilir mi?

   

  12-17 yaş grubundaki çocukların % 31’i düzenli olarak enerji içeceği tüketiyor. Bununla birlikte, 2011 yılında American Academy of Pediatrics tarafından yayınlanan tavsiyelere göre, enerji içeceği çocuklar veya gençler tarafından tüketilmemelidir.

   

  Bu kurumun açıklaması, enerji içeceklerinde bulunan kafeinin çocukları ve gençleri maddeye bağımlı olma veya bağımlı olma riski taşıması ve gelişmekte olan kalp ve beyin üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilmesidir.

   

  Uzmanlar ayrıca, gençlerin günde 100 mg’dan fazla kafein tüketmemelerini ve çocukların günde vücut ağırlığının her kilogramı başına 1.14 mg’dan fazla kafein tüketmelerini tavsiye ederek bu yaşlar için kafein limitleri belirledi.

   

  Bu, 12 yaş ve altındaki 34 kg bir çocuk için yaklaşık 85 mg kafeine eşdeğerdir.Bir enerji içeceğinin markasına ve kap boyutuna bağlı olarak, bu kafein önerilerini bir kutu ile aşmak zor değildir.

   

   

   

  Herkes Enerji İçeceği Tüketebilir mi?

   

  Enerji içecekleri ile ilgili sağlık sorunlarının çoğu, kafein içeriği üzerinde yoğunlaşmaktadır.Önemlisi, genellikle yetişkinlerin günlük 400 mg’dan fazla kafein tüketmeleri önerilir.

   

  Enerji içecekleri tipik olarak 237 ml başına 80 mg kafein içerir, bu da ortalama bir fincan kahveye oldukça yakın.Sorun şu ki, birçok enerji içeceğinin 237 ml’den daha fazla kafein içeren kutularla satılmasıdır.

   

  Buna ek olarak, bazıları daha fazla kafein içeriyor.Bunun yanı sıra, birkaç enerji içeceği, gram başına 40 mg civarında kafein içeren doğal bir kafein kaynağı olan guarana gibi bitkisel özütler de içeriyor.

   

  Kullandığınız enerji içeceğinin türüne ve boyutuna bağlı olarak, bir günde birden fazla enerji içeceği tüketiyorsanız, önerilen kafein miktarını aşmanız zor değildir.

   

  Enerji içeceğini tüketmeye karar verirseniz, günde en az 473 ml standart enerji içeceği ile sınırlayın ve aşırı kafein almamak için diğer tüm kafeinli içecekleri sınırlamaya çalışın.

   

  Gebe ve emziren kadınlar, çocuklar ve gençler enerji içeceğinden tamamen kaçınmalıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Enerji içecekleri, beyin işlevini artırarak, yorgun ya da uykusuz kaldığınızda işinize yarayarak vaat edilen faydalarından bazılarını sağlayabilir.

   

  Bununla birlikte, enerji içecekleri ile, özellikle aşırı kafein alımı, şeker içeriği ve bunları alkol ile karıştırma ile ilgili birkaç sağlık kaygısı vardır.

   

  Enerji içeceği içecekseniz, alımınızı günde 473 ml ile sınırlayın.Ayrıca, çok fazla kafeinin zararlı etkilerini önlemek için diğer kafeinli içeceklerin alımını azaltmaya çalışın.

   

  Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve gençler dahil olmak üzere bazı insanlar enerji içeceğinden tamamen kaçınmalıdır.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ