En Etkili Doğal Yağ Yakıcılar | diyetz

En Etkili Doğal Yağ Yakıcılar

 

 

Yağ yakıcılar, piyasadaki en tartışılan takviyelerden bazılarıdır. Bunlar, metabolizmanızı artıracak, yağ emilimini dönüştürebilecek veya vücudunuzun yakıt için daha fazla yağ yakmasına yardımcı olacak beslenme takviyeleri olarak tanımlanmaktadır.

 

Üreticiler genellikle onları kilo problemlerini çözebilecek mucize çözümler olarak tanıtmaktadırlar. Bununla birlikte, yağ yakıcılar genellikle etkisizdir ve zararlı olabilir. Bunun nedeni, gıda düzenleyici otoriteler tarafından düzenlenmemesidir.

 

 

 

 

Buna göre, birkaç doğal takviye vardır ki; daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu yazıda, yağ yakmanıza yardımcı olacak en iyi 5 takviyenin bir listesini bulacaksınız.

 

 

 

Kafein

 

Kafein, kahve, yeşil çay ve kakao çekirdeğinde çokça bulunan bir maddedir. Ayrıca ticari yağ yakıcı takviyeler için popüler bir bileşendir.

 

Kafein, metabolizmanızı artırmanıza ve vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, kafeinin metabolizmanızı bir ila iki saatte % 16’ya varan oranda artırabileceğini gösteriyor.

 

Buna ek olarak, çeşitli çalışmalar kafeinin vücudunuzun yakıt olarak daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu etki normal kilolu insanlarda obezlerden daha güçlü görünmektedir. Ne yazık ki, daha sık kafein tüketirseniz, vücudunuzu etkilerine karşı daha toleranslı hale getirebilir.

 

Kafein yararlarını elde etmek için, bir takviye almak zorunda değilsiniz. Birkaç fincan kahve içerek sağlıklı yollardan kafein tüketebilirsiniz.

 

 

 

Yeşil Çay Özütü

 

Yeşil çay özütü, yalnızca yoğun bir yeşil çay biçimidir. Yeşil çayın tüm avantajlarını uygun toz veya kapsül biçiminde sağlar.

 

Yeşil çay özütü ayrıca kafein ve polifenol epigallocatechin gallate (EGCG) bakımından zengindir ve her ikisi de yağ yakmanıza yardımcı olabilecek bileşiklerdir.

 

Buna ek olarak, bu iki bileşik birbirini tamamlar ve termojenez adı verilen bir süreçle yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Basitçe, termojenez, vücudunuzun ısıyı üretmek için kalorileri yaktığı bir süreçtir.

 

Örneğin, altı çalışmanın analizi, yeşil çay özütü ve kafeinin bir araya getirilmesinin insanlarda plaseboya(etkisiz ilaç) göre % 16 daha fazla yağ yakmalarına yardımcı olduğunu buldu.

 

İlginizi Çekebilir  Kahverengi Pirincin Etkileyici Sağlık Faydaları

Başka bir araştırmada, bilim adamları plasebo, kafein ve yeşil çay ekstraktı ile kafeinin bir bileşiğinin yağ yakımı üzerindeki etkilerini karşılaştırdı. Yeşil çay ve kafein kombinasyonunun günde sadece kafeinden 65 daha fazla kalori ve plasebodan 80 daha fazla kalori yaktığını keşfettiler.

 

Yeşil çay özütünün faydalarını elde etmek için, günde 250-500 mg almayı deneyin. Bu, günde 3-5 bardak yeşil çay içmekle aynı avantajları sağlayacaktır.

 

 

 

Protein Tozu

 

Protein yağ yakmak için inanılmaz derecede önemlidir. Yüksek bir protein alımı, metabolizmayı artırıp iştahınızı azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda vücudunuzun kas kütlesini korumasına yardımcı olur.

 

Örneğin, 60 aşırı kilolu ve obez katılımcıyla yapılan bir araştırma, yüksek proteinli bir diyetin, yanan yağda orta-proteinli bir diyetin neredeyse iki katı kadar etkili olduğunu buldu.

 

Protein, açlık hormonu ghrelinin seviyelerini düşürürken GLP-1, CCK ve PYY gibi dolgunluk hormonlarının seviyelerini arttırarak iştahınızı da bastırır.

 

Protein açısından zengin gıdalardan ihtiyacınız olan tüm proteinleri elde edebilirsiniz ancak yeterli protein tüketemiyorsanız, protein tozu takviyeleri, protein alımını artırmak için uygun bir yoldur.

 

Peynir altı suyu, kazein, soya, yumurta ve kenevir protein tozu seçenekleri. Bununla birlikte, özellikle kilo vermek isterseniz, şeker ve katkı maddeleri bakımından düşük bir protein takviyesi seçmek önemlidir. Yeterli protein almak istiyorsanız, günde 1-2 kaşık toz (25-50 gram) protein tozu almayı deneyin.

 

 

 

Çözünür Lif

 

İki çeşit lif vardır – çözünür ve çözünmez. Çözünür lif, sindirim sisteminizde su ile karışır ve viskoz bir jel benzeri madde oluşturur.

 

İlginçtir, çalışmalar, çözünebilir lifin iştahınızı azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çözünür lif, PYY ve GLP-1 gibi dolgunluk hormonlarının seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Açlık hormonu ghrelin düzeylerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Okaliptüs Yaprağı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir?

Ayrıca, çözünür elyaf, besinlerin bağırsağa ulaşmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu olduğunda, vücudunuz sindirimi ve besin maddelerini emmek için daha fazla zaman alır, bu da daha uzun süre tok hissetmenize neden olabilir.

 

Dahası, çözünür lif, yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışmada, 17 kişi lif ve yağın miktarları değişen diyetler yaptılar. En fazla lif yiyen insanların diyetlerinden daha az yağ ve daha az kaloriyi tükettikleri bulundu.

 

İhtiyacınız olan çözünür lifi yiyeceklerden alabilirsiniz, ancak birçok kişi bunu zor buluyor. Sizin için böyle bir durum varsa, çözünür bir lif takviyesi almayı deneyin.

 

 

 

Yohimbin

 

Yohimbin, Orta ve Batı Afrika’da bulunan bir ağaç olan Pausinystalia yohimbe’nin kabuğunda bulunan bir maddedir.  Genellikle bir afrodizyak olarak kullanılır ancak aynı zamanda yağ yakmanıza yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

 

Yohimbine, alfa-2 adrenerjik reseptörler denilen reseptörleri bloke ederek çalışır. Bu reseptörler normalde adrenalini etkilerini bastırmak için bağlar; bunlardan biri vücuda yakıt için yağ yakmaya teşvik eder. Yohimbine bu reseptörleri bloke ettiğinden adrenalin etkilerini uzatabilir ve yakıt için yağ yakımını hızlandırabilir.

 

20 seçkin futbol oyuncusundaki bir araştırma, günde iki kez 10 mg yohimbine almanın, sadece üç hafta içinde ortalama olarak vücut yağlarının % 2,2’sini yakmasına yardımcı olduğunu buldu.

 

Unutmayın ki bu atletler zaten zayıftı, bu nedenle vücut yağında % 2.2’lik bir azalma önemli. Ayrıca, hayvan çalışmaları, yohimbinin iştahı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Yohimbine, yağ yakıcı takviye olarak önerilmeden önce, daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Dahası, yohimbin adrenalin düzeylerini yükselttiğinden bulantı, anksiyete, panik atak ve yüksek tansiyon gibi yan etkilere neden olabilir.

 

Aynı zamanda, kan basıncı ve depresyon için sık kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu rahatsızlıklar için ilaç alıyorsanız, yohimbinden kaçınmalısınız.

 

 

 

Yağ Yakmaya Yardımcı Olabilecek Diğer Takviyeler

 

Birkaç başka takviye de kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu iddialarını desteklemek için yan etkileri ya da kanıt bulunmuyor. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 

İlginizi Çekebilir  Egzama için Neem Yağı Nasıl Kullanılır?

5-HTP:  

5-HTP, bir amino asit ve serotonin hormonunun öncüsüdür. İştahınızı ve karbonhidrat isteklerini azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, depresyon için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Synephrine:

Synephrine özellikle acı portakallarda bol miktarda bulunan bir maddedir. Bazı kanıtlar, yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor ancak etkilerini yalnızca bir avuç çalışma destekliyor.

 

Yeşil kahve çekirdeği ekstraktı:

Araştırma, yeşil kahve çekirdeği ekstraktının yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bununla ilgili “Kilo Vermek İçin Yeşil Kahve” okuyun.

 

CLA (konjuge linoleik asit):  CLA, yağ yakmanıza yardımcı olabilecek omega-6 yağ asitleri grubudur. Bununla birlikte, genel etkileri zayıf görünüyor ve kanıtlar karışıktır.

 

L-karnitin:  L-karnitin, doğal olarak oluşan bir amino asittir. Bazı çalışmalar, yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor ancak arkasındaki kanıtlar karışıktır.

 

 

 

Yağ Yakıcı Takviyelerin Tehlikeleri ve Sınırlamaları

Ticari yağ yakıcı takviyeler yaygın olarak bulunur ve erişimleri çok kolaydır. Ancak sağlığınıza zarar verebilirler.

 

Maalesef, yağ yakan ürünlerin piyasaya sürülmesi ile ilgili birçok olgu var çünkü zararlı içeriklerle kirletiliyorlar. Ek olarak, kontamine olmuş takviyelerin yüksek tansiyon, inme, nöbet ve hatta ölüm gibi tehlikeli yan etkilere neden olduğu birçok durum olmuştur.

 

Yukarıda listelenen doğal takviyeler, sağlıklı bir rutine eklendiğinde yağ yakmanıza yardımcı olabilir.Bir takviyenin sağlıklı bir diyetin ve düzenli egzersizin yerini alamayacağını unutmayın.

 

Sonuç olarak;

Kilo sorunlarınızı çözmek için tek bir “sihirli hap” yoktur.

 

Bol miktarda doğal çözelti, sağlıklı bir diyet ve egzersiz rutini ile kombine edildiğinde daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bunlara kafein, yeşil çay özütü, protein takviyeleri, çözünebilir lif takviyeleri ve yohimbin dahildir.

 

Bunların arasında, kafein, yeşil çay özütü ve protein takviyeleri muhtemelen yağ yakmaya yardımcı olacaklar arasında en etkilisidir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ