Hem Anne Hem de Bebek için Emzirmenin Faydaları

 

 

Anne sütü, bebekler için optimal beslenme sağlar. Gerekli miktarda besin maddesi vardır, kolayca sindirilebilir ve kolayca temin edilebilir.

 

Ancak, bazı kadın gruplarında emzirmenin oranı % 30 gibi düşük bir rakamdır. Bazı kadınlar emzirememekten, bazıları da emzirmeyi tercih etmediklerinden emzirmezler.

 

Yapılan araştırmalar emzirmenin hem annenin hem de bebeğinin sağlığına büyük yararı olduğunu göstermektedir. İşte emzirmenin bilime dayanan faydaları…

 

 

 

Anne sütü bebekler için ideal beslenme sağlar

Sağlık yetkililerinin çoğu, en az 6 ay emzirmeyi önerir. Bebeğin beslenmesine farklı gıdalar getirildiği için emzirmenin en az bir yıl devam etmesi gerekir.

 

Anne sütü, bebeğin yaşamın ilk altı ayında ihtiyaç duyduğu her şeyi doğru oranlarda içerir. Bileşimi, bebeğin değişen ihtiyaçlarına, özellikle yaşamın ilk ayı boyunca, değişir.

 

Doğumdan sonraki ilk günlerde göğüsler, kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretir. Protein oranı yüksek , şeker oranı düşük ve faydalı bileşiklerle yüklüdür.

 

Kolostrum ideal ilk süttür ve yeni doğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç günün ardından bebeğin karnı büyüdükçe göğüsler daha fazla süt üretmeye başlar.

 

Anne sütünde eksik olan tek şey D vitaminidir. Annenin D vitamini alımı çok yüksek olmadığı sürece anne sütü yetmez.

 

Bu eksikliği telafi etmek için genellikle bebekler 2-4 haftalık olduktan sonra vitamin D damlası önerilir.

 

 

 

 

Anne Sütü Önemli Antikorlar İçerir

Anne sütü bebeğinize virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlar sağlar. Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir.

 

Kolostrum, yüksek miktarda immünoglobülin A (IgA) yanı sıra diğer birçok antikor da sağlar. Anne virüslere veya bakterilere maruz kaldığı zaman, antikor üretmeye başlar.

 

Bu antikorlar daha sonra anne sütüne salgılanır ve besleme sırasında bebeğe geçer. IgA, bebeğin burun, boğaz ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak bebeğin hastalanmasını önler.

 

Bu nedenle emziren anneler, bebeğe, hastalığa neden olan patojenle savaşmalarına yardımcı olan antikorlar sağlayabilir.

 

Ancak, eğer hastaysanız, daima sıkı hijyen uygulamalısınız. Ellerinizi sık sık yıkayın ve bebeğinize bulaştırmaktan kaçınmaya çalışın.

 

Mama, bebekler için antikor koruması sağlamaz. Anne sütü almayan bebeklerin pnömoni, ishal ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olduklarını gösteren çok sayıda çalışma bulunmaktadır.

 

 

 

Emzirmek Hastalık Riskini Azaltabilir

Emzirmenin etkileyici sağlık faydaları vardır. Bebeğinizin birçok hastalık riskini azaltabilir:

 

İlginizi Çekebilir  E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Yiyecekler

Orta kulak enfeksiyonu: 3 ay ve daha uzun süre emzirmek orta kulak enfeksiyonu riskini %50 azaltabilir.

 

Solunum yolu enfeksiyonları: 4 aydan uzun süreli emzirme, bu enfeksiyonlardan hastaneye yatma riskini % 72’ye kadar azaltmaktadır.

 

Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar: Sadece 6 ay emzirilen bebeklerin ciddi soğuk algınlığı ve kulak boğazı enfeksiyonu olma riski % 63’e kadar daha düşük olabilir.

 

Bağırsak enfeksiyonları: Anne sütü, bağırsak enfeksiyonlarında % 64 azalma ile bağlantılıdır.

 

Bağırsak dokusunda hasar: Prematüre bebeklerin emzirilmesi, nekrotizan enterokolit insidansında% 60 azalma ile bağlantılıdır.

 

Ani bebek ölümü sendromu (SIDS): Emzirmek, 1 ay sonra % 50 azalma riskiyle ve ilk yılda % 36 oranında bir azalma ile bağlantılıdır.

 

Alerjik hastalıklar: En az 3-4 aylık emzirme, astım, atopik dermatit ve egzama riskinde % 27-42 azalma ile bağlantılıdır.

 

Çölyak hastalığı: Emzirilen bebekler ilk olarak glütene maruz kaldığında çölyak hastalığı geliştirme riski % 52 daha düşüktür.

 

İnflamatuar bağırsak hastalığı: Anne sütü alan bebeklerin, çocuklukta inflamatuar bağırsak hastalığına yakalanma olasılığı yaklaşık % 30 daha düşük olabilir.

 

Diyabet: En az 3 ay anne sütü ile beslenilmesi, tip 1 diyabet (% 30’a kadar) ve tip 2 diyabet (% 40’a kadar) riskinde azalmayla bağlantılıdır.

 

Çocukluk Çağı Lösemisi: 6 ay veya daha uzun süre emzirme, çocukluk lösemisi riskinde % 15-20’lik bir düşüş ile bağlantılıdır.

 

Ayrıca, emzirmenin koruyucu etkileri çocuklukta ve hatta yetişkinlikte devam etmektedir.

 

 

 

Anne Sütü Sağlıklı Bir Ağırlık Sağlar

Emzirme, sağlıklı kilo alımını teşvik eder ve çocuklukta obeziteyi önlemeye yardımcı olur. Çalışmalar, emzirilen bebeklerde obezite oranlarının, mamayla beslenen bebeklere kıyasla % 15-30 daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

 

Emzirmenin her ayının çocuğunuzun gelecekteki obezite riskini % 4 oranında azaltması nedeniyle süre de önemlidir. Bu, farklı bağırsak bakterilerinin gelişmesine bağlı olabilir. Anne sütüyle beslenen bebekler yağ depolarını etkileyebilecek daha yüksek miktarlarda yararlı bağırsak bakterilerine sahiptir.

 

Anne sütüyle beslenen bebekler, mamayla beslenen bebeklerden daha fazla leptine sahiptirler. Leptin, iştah ve yağ depolamasını düzenleyen önemli bir hormondur.

 

 

 

Emzirmek çocukları daha akıllı hale getirir

Bazı çalışmalar, anne sütüyle ve mamayla beslenen bebekler arasında beyin gelişiminde bir farklılık olabileceğini belirtmektedir. Bu fark, emzirme ile ilişkili fiziksel yakınlık, dokunma ve göz temasından kaynaklanıyor olabilir.

 

Yapılan araştırmalar emzirilen bebeklerin daha yüksek istihbarat puanlarına sahip olduklarını ve yaşlandıkça davranış ve öğrenme ile ilgili problemleri geliştirme olasılıklarının düşük olduğunu gösteriyor.

 

İlginizi Çekebilir  Bit için Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

 

 

Emzirme, Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Bazı kadınlar emzirirken kilo alsa da, bazıları zahmetsizce kilo vermektedir. Emzirmek bir annenin enerji ihtiyacını günde yaklaşık 500 kalori fazlalaştırır , ancak vücudun hormonal dengesi normalden çok farklıdır.

 

Bu hormonal değişiklikler nedeniyle, emziren kadınların iştah artışı vardır ve süt üretiminde yağ depolamak için daha fazla eğilimli olabilirler.

 

Emziren anneler, doğumdan sonraki ilk 3 ayda, emzirmeyen kadınlara göre daha az kilo verebilir ve kilo alabilirler. Bununla birlikte, 3 aylık laktasyondan sonra muhtemelen yağ yakımında bir artış yaşayacaklardır.

 

Doğumdan 3-6 ay sonra, emziren annelerin emzirmeyen annelere göre daha fazla kilo verdikleri belirtilmiştir. Unutulmaması gereken en önemli şey dengeli beslenme ve egzersiz, emzirmeyle birlikte ne kadar kilo kaybettiğinizi belirleyen en önemli etkenlerdir.

 

 

 

Emzirme, uterusun daralmasına yardımcı olur

Gebelik sırasında , rahim büyür. Doğumdan sonra rahim, involüsyon adı verilen ve önceki boyutuna dönmesine yardımcı olan bir süreç geçirir. Oksitosin, hamilelik boyunca artan bir hormondur, bu süreci yönlendirmeye yardımcı olur.

 

Vücudunuz, emzirme döneminde bebeğin doğumuna yardımcı olmak ve kanamayı azaltmak için yüksek miktarda oksitosin salgılar.

 

Emzirme sırasında oksitosin de artar. Uterus kasılmalarını teşvik eder ve kanamayı azaltır ve uterusun önceki boyutuna dönmesine yardımcı olur.

 

Çalışmalar, emziren annelerin genellikle doğumdan sonra daha az kan kaybı ve uterusun daha hızlı involüsyona uğradığını göstermiştir.

 

 

 

Emziren anneler daha düşük depresyon riski altındadır

Postpartum depresyon, doğumdan kısa süre sonra gelişebilecek bir depresyon türüdür. Annelerin % 15’ini etkiler.

 

Emziren kadınlar erken doğuran veya emziren annelerden daha az doğum sonrası depresyon geliştirebilirler.

 

Kanıtlar biraz karışık olmasına rağmen, emzirmenin annelik bakımını ve bağını teşvik eden hormonal değişikliklere neden olduğu bilinmektedir.

 

En belirgin değişimlerden biri doğum sırasında ve emzirirken oksitosin miktarının artmasıdır.

 

Oksitosin, uzun süreli anti-anksiyete etkilere sahiptir. Ayrıca, beslenmeyi ve rahatlamayı teşvik eden belirli beyin bölgelerini etkileyerek bağlanmayı teşvik eder.

 

 

 

Emzirmek Hastalık Riskinizi Azaltır

Anne sütü, annede kansere ve çeşitli hastalıklara karşı uzun vadeli koruma sağlar. Bir kadının emzirmek için harcadığı toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinde azalmayla bağlantılıdır.

 

Aslında, yaşamları boyunca 12 aydan daha fazla emziren kadınlarda hem göğüs hem de yumurtalık kanseri riski % 28 daha düşüktür. Emzirmenin her yılı meme kanseri riskinde % 4.3’lük bir azalma ile ilişkilidir.

 

İlginizi Çekebilir  Günlük Şeker Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Yakın zamanda yapılan çalışmalar, emzirmenin, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskini artıran metabolik sendromlara karşı koruyucu olabileceğini de göstermektedir.

 

Yaşamları boyunca 1-2 yıl süreyle emziren kadınlarda, yüksek tansiyon, artrit, yüksek kan yağları, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski % 10-50 daha düşüktür.

 

 

 

Emzirme Menstruasyonu Engeller

Emzirmeye devam etmeniz, yumurtlamayı ve menstruasyonu da durdurur. Adet döngülerinin askıya alınması aslında tabiatın gebelikler arasında biraz zaman olmasını sağlamanın yoludur.

 

Bazı kadınlar bu fenomeni, doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca doğum kontrolü olarak kullanır. Ancak, bunun doğum kontrolü için tamamen etkili bir yöntem olmayacağını unutmayın.

 

 

 

Zaman ve Paradan Tasarruf Sağlar

Emzirme tamamen ücretsizdir ve çok az çaba gerektirir. Emzirmeyi seçerek, şunları yapmanız gerekmez:

 

  • Mama için para harcamazsınız.
  • Biberonları temizlemek ve sterilize etmek için zaman harcamazsınız.
  • Gece kalkıp mama yapmak zorunda kalmazsınız.
  • Dışarı çıktığınızda biberon hazırlamak zorunda kalmazsınız.

 

Anne sütü her zaman doğru sıcaklıktadır ve içmeye hazırdır.

 

Sonuç olarak;

Anne sütü bebeğinize ihtiyacı olan tüm besin maddelerini sağlayacaktır.

 

Anne sütü bebeğinizi hastalıklardan ve kronik hastalıktan koruyan antikorları ve diğer elementleri de içerir.

 

Ayrıca emziren anneler daha az stres yaşar.

 

Buna ek olarak, emzirmek, yeni doğmuş bebeğinizle bağ kurmanıza, ayaklarınızı uzatıp rahatlamak için geçerli bir sebep sunar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: