Elma Nedir, Zayıflatır mı? Elma Yemenin Faydaları, Zararları

  Elma Nedir, Zayıflatır mı? Elma Yemenin Faydaları ve Zararları

  Elma en popüler meyvelerden biridir. Araştırmalarla desteklenen pek çok faydası olan, son derece sağlıklı bir meyvedir.

  Aşağıda “elma ne demek”, “elmanın faydaları ve zararları”, “elma ne işe yarar, “elma nelere iyi gelir”, “elma bağırsakları çalıştırır mı”, “elma kolesterolü düşürür mü” gibi “elma hakkında bilgi” verilecektir.

  Elma besin değeri yüksek bir meyvedir

  Elmaya atfedilen sağlık yararlarının listesi, içlerinde bulunan vitaminler, mineraller, organik bileşikler ve besinler nedeniyle uzundur.

  Bu önemli besin öğeleri arasında C vitamini, K vitamini ve riboflavin ile potasyum, manganez, bakır ve magnezyum gibi mineraller bulunur.

  Elma aynı zamanda günlük lif ihtiyacının % 12’sini sağlayan tek bir porsiyon ile çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

  Elmanın gerçek değeri, organik bileşiklerinde yatmaktadır. Kuersetin, phloridzin, epikateşin ve çeşitli diğer polifenik bileşikler gibi bitki besinleri ve flavonoidler açısından zengindir.

  Orta büyüklükte bir elma 1,5 bardak meyveye eşittir. Normal bir beslenme düzeninde her gün iki bardak meyve yemek, önerilir. Orta büyüklükte bir elmanın besin değerleri aşağıda verilmiştir:

  Kalori: 95

  Karbonhidrat: 25 gram

  Lif: 4 gram

  C vitamini: RDI’nin % 14’ü.

  Potasyum: RDI’nin % 6’sı.

  K vitamini: RDI’nin % 5’i.

  Manganez, bakır, A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri: RDI’nin % 4’ünün altında.

  Ayrıca elma, zengin bir polifenol kaynağıdır. Elmanın yararlarını elde edebilmek için kabuğuyla birlikte yiyin. Lif içeriğinin yarısı ve polifenollerin çoğu kabuğunda bulunur.

  Elmanın Faydaları Nelerdir?

  elma protein mi

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Elma, kalp hastalığı riskini düşürür. Bunun bir nedeni, kan kolesterol düzeylerini düşürmesine yardımcı olabilecek türde, çözünebilir lif içermesidir.

  Ayrıca, antioksidan etkilere sahip polifenoller de içerir. Bunların çoğu meyvenin kabuğunda yoğunlaşmıştır.

  Bu polifenollerden biri, kan basıncını düşürebilen epikateşin adı verilen bir flavonoiddir.

  Çalışmaların analizi, yüksek miktarda flavonoidlerin inme riskini % 20 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

  Flavonoidler kan basıncını düşürerek, LDL oksidasyonunu azaltarak ve antioksidan olarak hareket ederek, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

  Bir başka çalışmada, elma yemenin, kolesterolü düşürdüğü bilinen bir ilaç sınıfı olan statin almayla etkileri karşılaştırıldı. Elmanın neredeyse statin gibi kalp hastalığından ölümün azaltılmasında etkili olacağı tahmininde bulunuldu.

  Bir başka çalışma, beyaz meyve ve sebzelerin (elma ve armut gibi) tüketilmesi ile inme riskinin azaldığını belirtti. Her 25 gram (yaklaşık 1/5 fincan elma dilimi) inme riskini % 9 azalttı.

  Diyabet riskini düşürür

   Birkaç çalışma, elma yemeyi, daha düşük bir tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirmiştir.

  Büyük bir çalışmada, günde bir elma yemenin, herhangi zamanda ve miktarda yemeye kıyasla % 28 daha düşük tip 2 diyabet riski ile bağlantılı olduğu tespit edildi. Haftada sadece birkaç elma yemek bile benzer şekilde koruyucu etkiye sahiptir.

  Prebiyotik etkisi olduğundan bağırsak bakterilerini besler

  Elma, prebiyotik olarak işlev gören bir tür lif olan pektin içerir. Yani bağırsaklardaki iyi bakterileri besler.

  Sindirim sırasında ince bağırsaklar, lifi absorbe etmez. Bunun yerine, iyi bakterilerin gelişimini teşvik edebileceği kalın bağırsağa gider. Aynı zamanda, vücudun her tarafına geri dönen diğer yararlı bileşiklere dönüşür.

  İçeriğindeki maddeler kanseri önlemeye yardımcı olur

  Birkaç çalışma, elma yemenin kanser riski düşüklüğü ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Kadınlarla yapılan bir araştırmada elma yiyenlerin kanserden ölüm oranının düşük olduğu bildirildi.

  Antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kanser riskini düşürebilir.

  Astıma karşı mücadele eden bileşikler içerir

  Antioksidan bakımından zengin olan bu meyve, ciğerleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur.

  68.000’in üzerinde kadına yönelik geniş bir araştırma, en çok elma yiyenlerin en düşük astım riski taşıdıklarını tespit etti. Günde büyük bir elma yemek yaklaşık % 15 oranında, astım riskini azalttı.

  Meyvenin kabuğunda kuersetin adı verilen, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilen bir flavonoid bulunur. Bu, astım ve alerjik reaksiyonları etkiler.

  Kemik sağlığına faydalıdır

  Meyve yemek, kemik sağlığının bir işareti olan yüksek kemik yoğunluğuyla ilişkilidir. Araştırmacılar, meyve içerisindeki antioksidan ve anti-inflamatuar bileşiklerin kemik yoğunluğu ve kuvvetini artırdığını düşünüyor.

  Bazı araştırmalar, bu meyvenin özellikle kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

  Bir çalışmada, kadınlar taze veya soyulmuş elma ve elma ürünü içermeyen bir yemek yedi. Elma yiyenler vücutlarından kontrol grubuna göre daha az kalsiyum kaybetti.

  Mideyi korur

  Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar(NSAID) olarak bilinen ağrı kesiciler sınıfı, midenin astarına zarar verebilir.

  Test tüpleri ve sıçanlarda yapılan bir araştırma, dondurularak kurutulmuş elma ekstraktının, mide hücrelerini NSAID’ler nedeniyle yaralanmalara karşı korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

  Klorojenik asit ve kateşin özellikle yararlı iki bileşiktir.

  İçeriğindeki antioksidanlar, yaşlılıkta beynin korunmasına yardımcı olur

  Çoğu araştırma elmanın kabuğu ve kendisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ancak elma suyu da yaşla ilişkili zihinsel düşüş için potansiyel olarak faydalıdır.

  Hayvan çalışmalarında, meyve suyu konsantresi beyin dokusunda zararlı reaktif oksijen türlerini (ROS) azaltmış ve zihinsel düşüşü en aza indirmiştir.

  Elma suyu, yaşla birlikte azalabilen bir nörotransmitter olan asetilkolinin korunmasına da yardımcı olabilir. Düşük asetilkolin seviyeleri Alzheimer hastalığının nedenidir.

  Sindirimi geliştirir

  Elmadaki yüksek lif içeriği sindirim sürecine yardımcı olur. Düzenli elma tüketimi bağırsak hareketini uyarır ve kabızlığı ve çeşitli mide rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

  Elmada bulunan lif, dışkıya hacim kazandırır ve yiyeceklerin sindirim sisteminden sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlar.

  Ayrıca peristaltik hareketi teşvik eder, böylece kaslar uygun şekilde kasılır ve yiyecekleri birlikte hareket ettirir.

  Düzenli elma tüketimi ishal belirtilerini önleyebilir. Clinical Nutrition’a göre,  altı gün boyunca çözünür lifle beslenen hastalar, ishal insidansında bir azalma yaşadı.

  Solunum sorunlarını önler

  Elma yemenin solunum yolu faydaları da vardır. Solunum sistemimiz iltihaplanmaya karşı oldukça hassastır ve bir dizi solunum koşulu, bu sistemdeki hücrelerin ve zarların iltihaplanmasıyla doğrudan ilişkilidir.

  Ağır vakalarda ölümcül olabileceğinden astım en ciddi durumdur. Elma muazzam bir anti-inflamatuar kapasite göstermiştir ve astımla ilgili olarak elma, diğer doğal tedaviler arasında öne çıkmış, hatta kombinasyon halinde meyve ve sebze tüketiminin faydalarının yerini almıştır.

  Yani, haftada beş veya daha fazla elma, büyük olasılıkla elma kabuğunda bulunan kuersetin adlı bir antioksidan nedeniyle, daha iyi akciğer fonksiyonu ile ilişkilendirilmiştir.

  Katarakt riskini azaltır

  Elma, serbest radikallerin görme üzerindeki etkisini azaltabilen antioksidan bitkisel besinler bakımından zengindir.

  İsviçre Basel’deki İnsan Beslenmesi ve Sağlığı Departmanı, antioksidanlar açısından zengin bir diyet uygulayan kişilerin katarakt gelişme riskini azalttığını öne sürüyor.

  Elmanın Cilde Faydaları

  Elma, güçlü antioksidanların varlığından dolayı cilde parlaklık kazandırır. Bu bileşikler, erken yaşlanmanın yanı sıra yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve diğer yaşla ilgili durumlarla doğrudan ilişkili olan serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koyar.

  Dolaşımı artırıcı etkisi, eski hücrelerin yenilenmesini teşvik etmek ve hasarlı olanları onarmak için kan akışını sabit tutarak cildin genç görünmesine yardımcı olur.

  Elmanın Zararları Nelerdir?

  Elma genellikle iyi tolere edilen bir meyvedir. Ancak, sindirim sistemini etkilediği bilinen karbonhidratlar olan FODMAP’leri içerdiği için, irritabl bağırsak sendromu olan kişiler için sorunlara neden olabilir.

  Ayrıca fruktoz içermektedir ve bu da fruktoz intoleransı olan insanlar için sorun yaratabilir. 

  Elma Zayıflatır mı, Kilo Yapar mı?

  “Elma yemek zayıflatır mı?” “Elmanın zayıflamaya etkisi” nedir? “Kırmızı elma zayıflatır mı?” “Aç karnına elma zayıflatır mı?” İşte bu konuda merak edilen soruların cevapları…

  elma yiyerek zayıflama

  Elma ile Zayıflama

  Düşük kalorilidir

  Elmanın su içeriği yüksektir. Orta büyüklükte bir elma yaklaşık % 86 sudan oluşur. Su bakımından zengin gıdalar oldukça doyurucudur, bu da günlük kalori alımının azalmasını sağlar.

  Elma gibi kalori yoğunluğu düşük yiyecekler, su ve lif bakımından yüksektir. Orta boy bir elmanın sadece 95 kalorisi vardır, fakat bol miktarda su ve lif sağlar.

  Lif miktarı yüksektir

  Orta büyüklükte bir elma 4 gram lif içerir. Birçok çalışma, yüksek lif alımının düşük vücut ağırlığına ve belirgin derecede azalmış bir obezite riskine bağlı olduğunu göstermektedir.

  Lif yemek, yiyeceklerin sindirimini yavaşlatır ve daha az kalori ile daha tok hissetmeyi sağlar. Bu nedenle, lif içeriği yüksek gıdalar daha az kalori almaya yardımcı olur, bu da kilo vermenin önünü açar.

  Tok tutar

  Elmadaki su ve lif kombinasyonu, bu meyvenin tok tutmasının önemli nedenidir. Bir çalışmada, yemekten önce aç karnına elma yemenin, elma püresi veya elma suyundan önemli ölçüde daha fazla tokluk sağladığı bulundu.

  Elmanın tok tutma özelliği, zayıflamaya yardımcı olur.

  Elmanın zayıflamaya faydaları

  Araştırmacılar, elmanın sağlıklı ve dengeli bir diyette tüketilmesinin zayıflamayı sağlayacağını öne sürmektedir.

  Bir çalışmada kadınlar düzenli olarak benzer lif ve kalori değerine sahip elma, armut veya yulaflı kurabiye yemiştir. 12 hafta sonra, meyve grupları 1.2 kg kilo vermiş, ancak yulaf grubu önemli bir kilo kaybı göstermemiştir.

  Başka bir çalışma, günde 50 kişiye 3 elma, 3 armut veya 3 yulaflı kurabiye verdi. 10 hafta sonra, yulaf grubu ağırlık değişimi görmedi, ancak elma yiyenler 0.9 kg kaybetti.

  Ek olarak, elma grubu günlük toplam kalori alımını 25 kalori düşürürken, yulaf grubu biraz daha fazla kalori tüketmeye başladı.

  Sonuç olarak;

  Elma inanılmaz derecede besleyici ve sağlıklıdır, bu meyveyi yemek, bazı hastalıkların riskini azaltır. Faydalarından daha etkili bir şekilde yararlanmak için meyvenin kendisini yiyin (kabuğuyla birlikte).

  Elma iyi bir antioksidan, lif, su ve çeşitli besinlerin kaynağıdır. Elma tok tutarak, günlük alınacak kalori miktarını azaltır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir diyetle birlikte elma yemek zayıflamaya yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ