Elma Nedir, Neye İyi Gelir? Elma Yemenin Faydaları ve Zararları | diyetz

  Elma Nedir, Neye İyi Gelir? Elma Yemenin Faydaları ve Zararları

   

  Elma en popüler meyvelerden biridir. Araştırmalarla desteklenen pek çok faydası olan, son derece sağlıklı bir meyvedir.

  Aşağıda “elma ne demek”, “elmanın faydaları ve zararları”, “elma ne işe yarar, nelere iyi gelir”, “elma bağırsakları çalıştırır mı”, “elma kolesterolü düşürür mü” gibi “elma hakkında bilgi” verilecektir.

  Elma yemek besleyicidir

  Orta büyüklükte bir elma 1,5 bardak meyveye eşittir. 2.000 kalorilik diyette her gün iki bardak meyve önerilir. Orta büyüklükte bir elmanın besin değerleri aşağıda verilmiştir :

   

  Kalori: 95

  Karbonhidrat: 25 gram

  Lif: 4 gram

  C vitamini: RDI’nin % 14’ü.

  Potasyum: RDI’nin % 6’sı.

  K vitamini: RDI’nin % 5’i.

  Manganez, bakır, A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri: RDI’nin % 4’ünün altında.

   

  Ayrıca zengin polifenol kaynağıdır. Elmanın yararlarını elde edebilmek için kabuğuyla birlikte yiyin. Lif içeriğinin yarısı ve polifenollerin çoğu kabuğunda bulunur.

   

   

  Elma kilo verdirir mi?

  Yüksek miktarda lif ve su içerir ki bu iki özellik tokluk duygusu sağlar. Bir çalışmada, yemekten önce elma yiyenler, elma suyu veya özünü tüketenlerden daha tok hissettiler.

  Aynı çalışmada, elma ile yemek yemeye başlayanlar, yemeyenlerden daha az kalori tüketti.

  Bir başka çalışmada 50 aşırı kilolu kadın, 10 hafta boyunca diyetlerine elma veya yulaf bisküvisi ekledi. Her maddenin kalorisi ve lif içeriği benzerdi. Elmalar yiyenler ortalama 1 kg kaybetti ve genel olarak daha az kalori tükettiler.

  Araştırmacılar elmanın daha tok tuttuğunu çünkü daha az enerji yoğunluğuna karşılık yine de lif ve hacim sağladığını düşünüyor. Dahası, içindeki bazı doğal bileşikler kilo vermeyi teşvik ediyor.

   

  elma neye yarar

   

  Elmanın Faydaları Nelerdir?

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Elma, kalp hastalığı riskini düşürür. Bunun bir nedeni, kan kolesterol düzeylerini düşürmesine yardımcı olabilecek türde, çözünebilir lif içermesidir.

  Ayrıca, antioksidan etkilere sahip polifenoller de içerir. Bunların çoğu meyvenin kabuğunda yoğunlaşmıştır.

  Bu polifenollerden biri, kan basıncını düşürebilen epikateşin adı verilen bir flavonoiddir.

  Çalışmaların analizi, yüksek miktarda flavonoidlerin inme riskini % 20 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

  Flavonoidler kan basıncını düşürerek, LDL oksidasyonunu azaltarak ve antioksidan olarak hareket ederek, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

  Bir başka çalışmada, elma yemenin, kolesterolü düşürdüğü bilinen bir ilaç sınıfı olan statin almayla etkileri karşılaştırıldı. Elmanın neredeyse statin gibi kalp hastalığından ölümün azaltılmasında etkili olacağı tahmininde bulunuldu.

  Bir başka çalışma, beyaz meyve ve sebzelerin (elma ve armut gibi) tüketilmesi ile inme riskinin azaldığını belirtti. Her 25 gram (yaklaşık 1/5 fincan elma dilimi) inme riskini % 9 azalttı.

   

   

  Diyabet riskini düşürür

   Birkaç çalışma, elma yemeyi, daha düşük bir tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirmiştir.

  Büyük bir çalışmada, günde bir elma yemenin, herhangi zamanda ve miktarda yemeye kıyasla % 28 daha düşük tip 2 diyabet riski ile bağlantılı olduğu tespit edildi. Haftada sadece birkaç elma yemek bile benzer şekilde koruyucu etkiye sahiptir.

   

   

  Prebiyotik etkisi olduğundan bağırsak bakterilerini besler

  Elma, prebiyotik olarak işlev gören bir tür lif olan pektin içerir. Yani bağırsaklardaki iyi bakterileri besler.

  Sindirim sırasında ince bağırsaklar, lifi absorbe etmez. Bunun yerine, iyi bakterilerin gelişimini teşvik edebileceği kalın bağırsağa gider. Aynı zamanda, vücudun her tarafına geri dönen diğer yararlı bileşiklere dönüşür.

   

   

  İçeriğindeki maddeler kanseri önlemeye yardımcı olur

  Birkaç çalışma, elma yemenin kanser riski düşüklüğü ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Kadınlarla yapılan bir araştırmada elma yiyenlerin kanserden ölüm oranının düşük olduğu bildirildi.

  Antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kanser riskini düşürebilir.

   

   

  Astıma karşı mücadele eden bileşikler içerir

  Antioksidan bakımından zengin olan bu meyve, ciğerleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur.

  68.000’in üzerinde kadına yönelik geniş bir araştırma, en çok elma yiyenlerin en düşük astım riski taşıdıklarını tespit etti. Günde büyük bir elma yemek yaklaşık % 15 oranında, astım riskini azalttı.

  Meyvenin kabuğunda kuersetin adı verilen, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilen bir flavonoid bulunur. Bu, astım ve alerjik reaksiyonları etkiler.

   

   

  Kemik sağlığına faydalıdır

  Meyve yemek, kemik sağlığının bir işareti olan yüksek kemik yoğunluğuyla ilişkilidir. Araştırmacılar, meyve içerisindeki antioksidan ve anti-inflamatuar bileşiklerin kemik yoğunluğu ve kuvvetini artırdığını düşünüyor.

  Bazı araştırmalar, bu meyvenin özellikle kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

  Bir çalışmada, kadınlar taze veya soyulmuş elma ve elma ürünü içermeyen bir yemek yedi. Elma yiyenler vücutlarından kontrol grubuna göre daha az kalsiyum kaybetti.

   

   

  Mideyi korur

  Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar(NSAID) olarak bilinen ağrı kesiciler sınıfı, midenin astarına zarar verebilir.

  Test tüpleri ve sıçanlarda yapılan bir araştırma, dondurularak kurutulmuş elma ekstraktının, mide hücrelerini NSAID’ler nedeniyle yaralanmalara karşı korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

  Klorojenik asit ve kateşin özellikle yararlı iki bileşiktir.

   

   

  İçeriğindeki antioksidanlar, yaşlılıkta beynin korunmasına yardımcı olur

  Çoğu araştırma elmanın kabuğu ve kendisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ancak elma suyu da yaşla ilişkili zihinsel düşüş için potansiyel olarak faydalıdır.

  Hayvan çalışmalarında, meyve suyu konsantresi beyin dokusunda zararlı reaktif oksijen türlerini (ROS) azaltmış ve zihinsel düşüşü en aza indirmiştir.

  Elma suyu, yaşla birlikte azalabilen bir nörotransmitter olan asetilkolinin korunmasına da yardımcı olabilir. Düşük asetilkolin seviyeleri Alzheimer hastalığının nedenidir.

   

   

  elma protein mi

  Elmanın Zararları

  Elma genellikle iyi tolere edilen bir meyvedir. Ancak, sindirim sistemini etkilediği bilinen karbonhidratlar olan FODMAP’leri içerdiği için, irritabl bağırsak sendromu olan kişiler için sorunlara neden olabilir.

  Ayrıca fruktoz içermektedir ve bu da fruktoz intoleransı olan insanlar için sorun yaratabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Elma inanılmaz derecede besleyici ve sağlıklıdır, bu meyveyi yemek, bazı hastalıkların riskini azaltır. Faydalarından daha etkili bir şekilde yararlanmak için meyvenin kendisini yiyin (kabuğuyla birlikte).

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ