Elma Sirkesi ve Bal Karışımı Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

   

  Elma sirkesi bal, binlerce yıldır mutfak kullanımının yanı sıra tıbbi amaçlar için de kullanılmıştır ve genellikle ikisi karıştırılmıştır. Tipik olarak suyla seyreltilen bu  karışımın, zayıflama ve kan şekeri seviyelerini düşürme dahil olmak üzere çeşitli yararlar sağladığı düşünülmektedir.

  Aşağıda “bal ve elma sirkesinin faydaları”, “elma sirkesi ve bal ne işe yarar”, “elma sirkesi bal zayıflatırmı” konularına değinilecektir.

  Bal elma sirkesi karışımı

  Sirke, fermente edilebilir karbonhidrat kaynağından yapılır. Elma sirkesi, baz olarak elma suyu ile başlar, daha sonra iki kez maya ile fermente edilir. Ana maddesi asetik asittir ve ekşi aromasını verir.

  Öte yandan, bal arılar tarafından yapılan tatlı yapışkan maddedir. Bal, iki şekerin karışımıdır – fruktoz ve glikoz – az miktarda polen, mikro besinler ve antioksidanlar da içerir.

  Birçok kişi elma sirkesi ve balın lezzetli bir kombinasyon olduğunu düşünür, çünkü balın tatlılığı sirkenin tomurcuklanma tadının yumuşak olmasını sağlar.

   

   

  elma sirkesi ve bal karışımı

   

   

  Elma sirkesi ve bal karışımı faydaları

   

  Bal ve elma sirkesi ile zayıflama

  Elma sirkesindeki asetik asit, zayıflatma özelliği ile bilinir. Elma sirkesinin, daha uzun süre tok hissetmeyi sağladığı, yiyeceklerden alınan besinlerin kan dolaşımındaki emilimini yavaşlattığı belirtilmektedir, bu da zayıflamaya yardımcı olur.

  Yine de, bal ve sirkeyi karıştırırken, balın kalori ve şeker bakımından yüksek olduğunu ve ölçülü olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

   

   

  Mevsimsel alerji ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir

  Hem bal hem de elma sirkesi doğal anti-mikrobiyaldir.

  Bal, çok miktarda polen ve bitki bileşiği içerdiği için mevsimsel alerjileri hafiflettiği düşünülmektedir. Bazı çalışmalar alerjik rinit veya saman nezlesi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Ayrıca, karışım öksürük gibi bazı soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

  Üstelik fermantasyon süreci nedeniyle elma sirkesinde probiyotikler vardır. Bu faydalı bakteriler sindirime yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir, bu da soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Sirkede bulunan klorojenik asidin, LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin düşürülmesine ve potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Kemirgen çalışmalarında, balın kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir.

  Ayrıca kan akışını iyileştirerek ve kan pıhtılarını ve LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyerek kalp hastalığı riskini azaltabilecek polifenol antioksidanlar içerir.

  Elma sirkesi iltihabı azaltarak, atar damarlarda kalp sağlığını koruyabilecek plak birikme riskini azaltabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

   

  Elma sirkesi ve bal karışımının zararları

   

   

  Kan şekeri ve kolesterol üzerindeki olası etkileri

  Üzüm sirkesi ve bal içeren benzer bir kombinasyonu inceleyen bir çalışmada bazı olumsuz sağlık etkileri gözlemlenmiştir.

  4 haftalık çalışmada, 4 çay kaşığı (22 ml) üzüm sirkesi ve bal karışımı ile 250 ml su içen katılımcılar, kan şekeri seviyelerini düzenleyen insüline karşı hafif bir artış yaşadı.  İnsülin direncinin artması, tip 2 diyabet ile bağlantılıdır.

  Ek olarak, çalışmanın sonunda kalp koruyucu HDL (iyi) kolesterol seviyeleri azaldı. Düşük HDL kolesterol kalp hastalığı için risk faktörüdür.

   

   

  Mide ve dişleri tahrip edebilir

  Elma sirkesinin asitliği bazı insanlarda reflüyü kötüleştirebilir. Ayrıca, asitliği nedeniyle elma sirkesinin diş minesini aşındırdığı ve potansiyel olarak diş çürümesi riskini arttırdığı gösterilmiştir.

  Bu nedenle sirkeyi içerken suyla seyreltmeniz ve içtikten sonra ağzınızı suyla durulamanız önerilir.

   

   

  Şeker içeriği yüksek olabilir

  Ne kadar bal ekleyeceğinize bağlı olarak, karışımın şeker miktarı çok yüksek olabilir. Çok fazla şeker tüketmenin sağlığa olumsuz etkileri vardır. Kalp hastalığı ve şişmanlık riskinin artmasına neden olur.

   

   

  Vücut alkalitesine etkileri

  PH ölçeği 0 ila 14, asidikten alkaline kadar değişmektedir. Bazı insanlar elma sirkesi ve bal gibi bazı yiyecekleri yemenin, vücudu daha alkali yapabileceğini, kanser ve osteoporoz gibi hastalıkları engelleyebileceğini iddia ediyor.

  Ancak, vücudun kan pH seviyesinin uygun şekilde çalışması için gereken 7,35 ila 7,45 arasında tutmak için karmaşık sistemleri vardır. Kan pH’ınız bu aralığın dışına çıkarsa, sonuçlar ölümcül olabilir.

  Elma sirkesi ve bal karışımı da dahil olmak üzere gıdalar ve takviyeler, kan alkalitesini çok fazla etkilemez. Yiyecekler yalnızca idrarın pH seviyesini etkiler.

   

   

  Elma sirkesi bal karışımı ne zaman içilmeli?

  Halk arasında 1 yemek kaşığı (15 ml) elma sirkesi ve 2 çay kaşığı (21 gram) bal, 240 ml sıcak suyla seyreltilir ve yatmadan önce veya uyandıktan sonra rahatlatıcı bir tonik olarak kullanılır.

  Bu karışıma isteğe bağlı olarak, lezzetlendirmek için limon, zencefil, taze nane, acı biber veya tarçın ekleyebilirsiniz. Gastrik reflü veya mide ekşimesi varsa, belirtileri azaltmak için yatmadan bir saat önce içmeniz en iyisidir.

   

  Sonuç olarak;

  Elma sirkesi bal karışımı genellikle halk arasında karıştırılarak kullanılır. Karışım genellikle ılık suyla seyreltilir ve yatmadan önce veya sabah uyandıktan sonra içilir.

  Elma sirkesi ve bal karışımının sağlığa faydaları ve zararları hakkında yeterince şey bilinmemekle birlikte, günün başında veya sonunda tadını çıkarmak için lezzetli ve rahatlatıcı bir içecek olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kenevir Tohumu Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ