Elma Sirkesi Zayıflatır mı?Elma Sirkesinin Zayıflama Faydası

  Elma Sirkesi Zayıflatır mı? Elma Sirkesinin Zayıflamaya Faydaları

  Zayıflamak için birçok farklı diyet ve egzersiz seçenekleri geliştirilmiştir. Diyet yaparken yağ yakımını hızlandıracak, bize hiç de uzak olmayan bir malzeme var mutfağımızda. Elma sirkesi

  Elma sirkesinin yemeklerden tutun da, temizliğe kadar pek çok kullanım alanı vardır. Tıbbi özellikleri de cabası.

  Kan şekeri seviyesini düşürmek, insülin seviyelerini yönetmek, metabolizmayı iyileştirmek ve akneyi tedavi etmek gibi çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Bunların yanında bizim yazımıza konu olacak özelliği ise kilo vermek için elma sirkesi kullanımı.

  Elma sirkesi vücut yağını azaltma özelliğine sahiptir. Sadece basit iddiaların aksine, elma sirkesinin kilo kaybı üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  sirke zayıflatırmı”, “elma sirkesi içmek zayıflatırmı”, “elma sirkeli su içmek zayıflatırmı”, “elma sirkesi ve su zayıflatırmı”  sorularının cevapları için yazıyı okumaya devam edin.

  Elma Sirkesinin Faydaları, Zayıflatır mı?

  Elma sirkesinin aşağıda belirtilen özellikleri, çeşitli şekillerde zayıflamaya yardımcı olur. Kilo vermeyi sağlamasının nedeni, asetik asit varlığıdır. 

  Elma sirkesi daha iyi bir sindirime yardımcı olabilecek asetik asit içerir. Asetik asit gıdaları daha iyi parçalar ve kanın daha fazla yağ emmesini önler, böylece zayıflamaya yardımcı olur. İşte elma sirkesinin zayıflamaya faydaları

  zayıflamak için elma sirkesi kullanımı

  Kalorisi düşüktür

  Elma sirkesinin kalorisi düşüktür. Bir çay kaşığı elma sirkesi sadece 1 kalori içerir. Ne kadar az kalori tüketirseniz, vücudunuzun ekstra kalorileri yağ olarak depolanmasının olasılığı o kadar azdır.

  Serum lipid düzeylerini düşürür

  Bilim insanları, elma sirkesinin toplam kolesterol, serum trigliserit, lipid peroksidasyonu ve antioksidan seviyeleri üzerindeki etkilerini belgelemek için bir deney tasarladılar.

  Elma sirkesi ile desteklenen farelerin daha iyi bağışıklık geliştirdiğini, serum lipid seviyelerini düşürdüğünü, antioksidan seviyelerini artırdığını ve lipid peroksidasyonunu inhibe ettiğini buldular.

  Bu çalışmada kullanılan tüm parametreler doğrudan veya dolaylı olarak kilo kaybıyla ilgilidir ve elma sirkesi içmenin genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Doygunluğu artırır ve kan şekerini düşürür

  Başka bir çalışmada, bilim insanları bir grup laboratuvar faresini elma sirkesi ile beslediler ve kilo verdiklerini ve gıda alımını azalttıklarını buldular. Ayrıca serum glikozunda ve kötü kolesterolde bir düşüş ve HDL kolesterol seviyelerinde bir artış gösterdiler.

  Obeziteye bağlı oksidatif stresi azaltır

  Obezite oksidatif strese neden olur ve bu da inflamasyona yol açabilir. Bir çalışma, elma sirkesinin laboratuvar hayvanlarında obeziteye bağlı oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bu, obeziteye bağlı hastalık riskini azaltır ve kalbi korur.

  Yüksek tansiyonu normalleştirmeye yardımcı olur

  Doymuş yağlar, yağlı yiyecekler, yüksek sodyumlu ve şekerli / şekerli yiyecekler tüketmek gibi kötü beslenme alışkanlıkları ve yüksek stres seviyeleri yüksek tansiyona neden olabilir. Elma sirkesi, yüksek tansiyonu normalleştirmek için uzun zamandır kullanılmaktadır.

  İki çay kaşığı bal ve bir bardak ılık su ile iki çay kaşığı elma sirkesi tüketmek kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olabilir.

  Kan basıncı normale döndüğünde, kardiyovasküler sistem daha iyi çalışacak, tüm hücreler oksijen alabilecek ve stres seviyeleri düşecektir. Bu da kilo vermeye yardımcı olabilir.

  Bağırsak sağlığını ve bağırsak hareketini iyileştirir

  Sindirim sistemi düzgün çalışıyorsa doğal olarak kilo vereceksiniz. Elma sirkesi, bağırsak mikroplarının sağlığını ve sayısını iyileştiren, böylece sindirimi ve bağırsak hareketini iyileştiren asetik asit ve malik asit içerir.

  Elma sirkesi ayrıca bağırsak mikrobiyotasını iyileştirebilen ve ağırlığı azaltabilen suda çözünür bir lif olan pektin içerir.

  Enzimler içerir

  Elma sirkesi, kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olabilecek enzimler içerir. Kan şekeri seviyeniz dengelendiğinde, açlık hissi azalmaya başlar, bu da yemek yemeği otomatik olarak azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur. Sabahları elma sirkesi tüketenlerin zayıfladıkları bilinmektedir.

  İnsülin seviyesini azaltır

  Elma sirkesinde bulunan enzim ve asitlerin, vücuttaki insülin üretimini düzenlediği bilinmektedir. İnsülin hormonu kilo yönetiminde önemli bir rol oynar ve bu hormonun dengeli üretimi zayıflamaya yardımcı olur.

  Şeker isteğini kontrol eder

  Elma sirkesindeki asetik asitin, tatlı yiyeceklere olan isteği durdurduğu da bilinir. Bildiğimiz gibi şekerli yiyecekler kilo alımının ana nedenlerinden biridir ve insanlar katı bir diyet yaparken genellikle onları yemek için can atarlar! Elma sirkesi bu dürtüyü azaltmaya yardımcı olur.

  Yağları yakar

  2009 yılında yapılan bir araştırma, elma sirkesinin asidik doğası nedeniyle doğrudan vücuttaki yağ hücrelerinin yanmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

  Metabolizmayı hızlandırır

  Birçoğumuz, etkili şekilde zayıflamak için metabolizmanın hızlanması gerektiğini biliyoruz. Elma sirkesinde bulunan enzimler metabolizma hızını önemli ölçüde artırarak, zayıflamayı kolaylaştırır.

  Pektin içerir

  Son zamanlarda, araştırmacılar elma sirkesinin pektin olarak bilinen bir enzim içerdiğini keşfetti ve pektinin insanlarda kilo kaybına yardımcı olmak için önemli bir bileşen olabileceği belirtildi.

  Çalışmalar, elma sirkesinde bulunan asetik asitin, yemeğin mideden ayrılma hızını yavaşlattığını da ortaya koydu. Bu nedenle göbek yağını kaybetmeye ve kan trigliseritlerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

  Zayıflamak için Elma Sirkesi Kullanımı

  Elma sirkesini şu şekillerde tüketebilirsiniz:

  – Salata sosu olarak kullanın.

  – Sebze turşusu için kullanın.

  – Suyla karıştırın ve için.

  Elma sirkesi ile kilo vermenin diğer yolları şunlardır:

  elma sirkesi ve su zayıflatırmı

  Elma Sirkesi ve Tarçın

  Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1/2 çay kaşığı seylan tarçın tozu
  • 1 su bardağı su

  Yapılışı

  Tarçın tozunu suya ekleyin ve kaynatın. Soğumasını bekleyin. Elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırın ve için.

  Elma sirkesi, güçlü tadı nedeniyle çiğ olarak tüketilemez. Tarçın, içeceğe hoş bir tat katar. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düşürür, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır.

  Elma Sirkesi ve Çemen Tohumu

  Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 2 çay kaşığı çemen otu
  • 1 su bardağı su

  Yapılışı

  Çemen otu tohumlarını gece boyunca bir bardak suda bekletin. Sabah çemen suyuna elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırın ve için.

  Çemen otu tohumu, sıçan çalışmalarında metabolizmayı hızlandırdı ve insülin duyarlılığını artırdı. Elma sirkesi ve çemen otu tohumu, kilo vermek için harika bir kombinasyon oluşturur. 

  Elma Sirkesi ve Yeşil Çay

  Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

  Yapılışı

  Suyu kaynatın. Tencereyi ateşten çıkarın ve yeşil çay yapraklarını ekleyin. Kapağı kapatın ve 3 dakika demlenmesine izin verin. Çayı bir fincana süzün ve elma sirkesini ekleyin. Bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve için.

  Yeşil çay, vücuttaki toksin seviyelerini düşürmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Aynı zamanda rahatlamaya, sindirimi ve bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur. Yeşil çay ve ballı elma sirkesi, iştahı bastırmak ve kilo vermek için mükemmel bir reçetedir.

  Elma Sirkesi ile Smoothie

  Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1/2 su bardağı nar
  • 1 tatlı kaşığı kıyılmış kayısı
  • Bir demet ıspanak

  Yapılışı

  Tüm malzemeleri karıştırın. Bir bardağa dökün ve için.

  Meyve ve sebzeler, iltihabı azaltmaya, bağışıklığı artırmaya ve bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olan mükemmel vitamin, mineral ve iyi karbonhidrat kaynaklarıdır. Kilo vermeyi hızlandırmak için smoothie’ye elma sirkesi ekleyin.

  Tarçın, limon ve elma sirkesi

  250-300 ml suya 2-3 kaşık elma sirkesi ve bir kaşık tarçın tozu ekleyin. Bu karışımı günde üç kez için. Ayrıca buzdolabında saklayabilir ve soğuk bir içecek olarak kullanabilirsiniz.

  Bal ve elma sirkesi

  500 ml suya iki kaşık bal ve 2-3 kaşık elma sirkesi karıştırın. Tüketmeden önce bu malzemeleri iyice çalkalayın. Bunu zayıflayana kadar her gün içebilirsiniz.

  Bal, su ve elma sirkesi

  200 ml suya 2 kaşık çiğ bal ve 2 kaşık elma sirkesi ekleyin. Her öğünden yarım saat önce tüketin.

  Meyve suyu ve elma sirkesi

  Meyve suyuna elma sirkesi eklenmesi, zayıflamada çok etkili bir yöntemdir. Bunun için 250 ml ılık su, 250 ml sebze veya meyve suyu ve 2 kaşık elma sirkesi gerekir. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve düzenli olarak günde iki kez için.

  Salatalar ve elma sirkesi

  Salataya elma sirkesi eklemek, etkili ve hızlı kilo verme sürecine yardımcı olur.

  Papatya çayı ve elma sirkesi

  3 kaşık elma sirkesi, 2 kaşık bal ve bir bardak taze hazırlanmış papatya çayını karıştırın ve sonuçları fark edene kadar için.

  Akçaağaç şurubu ve elma sirkesi

  Akçaağaç şurubu doğal bir tatlandırıcıdır. Serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olan birçok antioksidan içerir. Bir kaşık elma sirkesi ve akçaağaç şurubunu bir bardak ılık suda karıştırın ve zayıflamak için günde üç kez için.

  Sarımsak suyu ve elma sirkesi

  Bir kasede 2 kaşık bal, 2 kaşık elma sirkesi, birkaç damla sarımsak suyu, ılık limon suyu ve bir tutam acı biberi karıştırın. Bu karışımı bir bardak suya ekleyin ve yeme isteğini azaltmak ve kilo vermek için düzenli olarak için.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ