Elma Sirkesinin Farklı Kullanımları | diyetz

  Elma Sirkesinin Farklı Kullanımları

   

   

  Elma sirkesi, etkileyici sağlık yararına sahip bir mutfak ürünüdür. İlginç bir şekilde, aynı zamanda onlarca farklı güzellik, ev ve yemek pişirme kullanımı vardır.

   

  Elma sirkesi, temizlik, saç yıkama, yiyeceklerin korunması ve cilt fonksiyonlarının iyileştirilmesi gibi durumlarda da kullanılır.

   

  Ayrıca salata sosları, çorbalar, soslar, sıcak içecekler ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü yemek tarifinde kullanılabilir. İşte elma sirkesi kullanmak için farklı yollar…

   

   

   

  Kan Şekerini Düşürmek

  Elma sirkesinin diyabetiklerin kan şekeri seviyelerini kontrol etmesine yardımcı olduğu belirtilmektedir.

   

  Bazı araştırmalar, yüksek karbonhidratlı bir yemekten sonra sirkenin tüketilmesinin, insülin duyarlılığını % 34’ kadar artırdığını ve kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

   

  Ancak, diyabet için ilaç kullanıyorsanız, elma sirkesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

   

   

   

   

  Tok Hissetmenize Yardımcı Olmak

  Elma sirkesi bazen kilo verme aracı olarak da tavsiye edilir. Bunun nedeni, kendinizi tok olarak hissetmenize yardımcı olabilmesidir.

   

  Bazı kısa süreli çalışmalar, elma sirkesinin tüketilmesinin daha az kalori tüketmenize, kilo vermenize ve karın yağını azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

  Bununla birlikte, kilo verme üzerindeki uzun vadeli etkileri bilinmemektedir ve diğer beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri de yapılmadıkça etkisinin küçük olma olasılığı yüksektir.

   

   

   

  Gıdaları Korumak

  Diğer sirke türleri gibi, elma sirkesi de etkili bir koruyucudur. Aslında, insanlar binlerce yıldır gıdaları korumak için kullanmışlardır.

   

  Gıdaları daha asidik hale getirerek çalışır, bu da enzimlerini etkisiz hale getirir ve gıdalarda bozulmaya neden olabilecek bakterileri öldürür.

   

   

   

  Koku Giderici Olarak

  Elma sirkesi anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, sık sık elma sirkesinin kötü kokuları ortadan kaldırabildiği iddia edilir.

   

  Bu iddiaları destekleyecek herhangi bir araştırma yoktur ancak elma sirkesini suyla karıştırıp koku giderici bir sprey yapmak için deneyebilirsiniz.

   

  Bu, koku nötrleştiricilere doğal bir alternatif oluşturur. Ayrıca ayaklarınızı nemlendirmek için su ve epsom tuzu ile karıştırabilirsiniz. Bu, kokuya neden olan bakterileri öldürerek istenmeyen ayak kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

   

   

   

  Salata Sosu Yapmak

  Elma sirkesi kullanmak için kolay bir yol basit bir salata sosu yapmaktır. Ev yapımı salata sosları, marketten satın alınanlardan çok daha sağlıklı olabilir ve çoğu zaman daha lezzetlidir.

   

   

   

  Kanser Riskini Azaltmak

  Genellikle elma sirkesinin kansere yakalanma riskini azaltabileceği iddia edilir. Test tüpü çalışmalarında sirkenin kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.

   

  Nedenselliği kanıtlayamayan bazı gözlemsel çalışmalar, tüketilen elma sirkesinin de yemek borusu kanserine yakalanma riskini azalttığını belirtmektedir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar, mesane kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir.

   

  Genel olarak, elma sirkesinin kanser riski üzerindeki etkileri konusunda herhangi bir iddiada bulunmak için yeterli kanıt yoktur.

   

   

   

  Çok Amaçlı Bir Temizleyici Yapmak

  Elma sirkesi genellikle ticari temizlik maddelerine doğal bir alternatif için popüler bir seçimdir. Bunun nedeni antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

   

  Yarım fincan elma sirkesini 1 su bardağı suyla karıştırın ve çok amaçlı doğal bir temizleyiciye sahip olacaksınız.

   

   

   

  Boğaz Ağrısını Yatıştırmak

  Elma sirkesi, boğaz ağrısı için popüler bir ev ilacıdır. Antibakteriyel özelliklerinin, soruna neden olabilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, kullanımını bu şekilde destekleyecek kanıt yoktur.

   

  Bunu evde denemek isterseniz, gargara yapmadan önce sirke ile suyu karıştırın. Bunun nedeni, elma sirkesinin çok asidik olması ve seyreltilmeden tüketildiğinde boğaz yanmasına neden olmasıdır.

   

   

   

  Yüz Toniği Olarak

  Anekdot olarak, elma sirkesinin cilt hastalıklarının iyileştirilmesine ve yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle, pek çok insan bir tonik yapmak için elma sirkesi kullanmak ister.

   

  Genel tarif 2 ölçü suya 1 ölçü elma sirkesidir. Bu daha sonra bir pamuk ped kullanılarak cilde uygulanır. Ancak, hassas bir cildiniz varsa, daha seyreltilmiş bir çözüm denemelisiniz.

   

   

   

  Meyve Sinekleri için Tuzak

  Meyve sinekleri istenmeyen haşerelerdir. İlginç bir şekilde, ucuz bir meyve sineği tuzağı yapmak için elma sirkesi kullanmak gerçekten çok kolay.

   

  Sadece bir fincan elma sirkesini bir bardağa dökün, birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin (buraya sıkışan sinekler batar).

   

   

   

  Daha İyi Kaynamış Yumurta

  Yumurtayı kaynatmak veya haşlamak için kullandığınız suya sirke eklenmesi, yumurtanın daha lezzetli olmasına yardımcı olabilir.

   

  Bunun nedeni yumurta akı içindeki proteinin daha asidik bir sıvıya maruz kaldığında daha çabuk sertleşmesidir.

   

   

   

  Marine yapmak

  Yemek yaparken elma sirkesi kullanmanın bir başka yolu da marine yapmaktır. Elma sirkesi, ete hoş bir ekşi lezzet verdiği için  bifteğin marinesinde popüler bir malzemedir.

   

  Bifteğe  lezzet vermek için şarap, sarımsak, soya sosu, soğan ve acı biber ile birleştirebilirsiniz.

   

   

   

  Meyve ve Sebzeleri Yıkamak

  Meyve ve sebzelerdeki pestisit kalıntısı birçok insan için bir endişe kaynağı olabilir. Bu yüzden bazı insanlar meyve ve sebzelerini elma sirkesiyle yıkar. Nedeni, kimyasal kalıntıları sudan daha fazla çıkaracağıdır.

   

  Elma sirkesi gıdadaki herhangi tehlikeli bir bakteriyi öldürmeye yardımcı olabilir. Örneğin, gıdaların sirke içinde yıkanmasının E. coli ve Salmonella gibi tehlikeli bakterileri yok ettiği belirtilmektedir.

   

   

   

  Protezleri temizlemek için

  Protezleri temizlemek için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Protezleri temizlemek için en iyi yöntem konusunda bir fikir birliği olmamasına rağmen, elma sirkesinin bıraktığı kalıntıların, ağızdaki diğer temizlik maddelerine göre daha az zararlı olabileceği düşünülmektedir.

   

   

   

  Saç durulamak için

  Elma sirkesi ile saç durulamanın, saçınıza sağlık ve parlaklık kattığı söylenir. 1 ölçü elma sirkesini 1 ölçü su ile karıştırmayı deneyin ve karışımı saçınıza dökün. Yıkamadan önce birkaç dakika bekleyin. Hassas bir cildiniz varsa, sirke oldukça asidik olduğundan, bunu daha fazla seyreltebilirsiniz.

   

   

   

  Kepek Tedavisi için

  Seyreltilmiş elma sirkesi ile saç derisine masaj yapmak, kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunun ne kadar etkili olduğu belli değil ama teorik olarak sirke içindeki asit, kepeğin oluşumuna katkıda bulunabilecek mantarın Malassezia’nın büyümesini durdurmaya yardımcı olur.

   

   

   

  Sos olarak

  Elma sirkesi, yiyecekleriniz için keskin bir sos olarak harika bir bileşendir. Onlara daha leziz bir tat vermek için domates bazlı soslara eklemeye çalışın.

   

   

   

  Çorbada

  Çorbaya sirke eklenmesi, lezzetini ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

   

   

   

  Ev yapımı Pasta ve Şekerler

  Elma sirkesi, özellikle yumurta tariflerde, pişirme işleminde popüler bir lezzet ve doku arttırıcıdır.

   

   

   

  Gargara olarak

  Elma sirkesi genellikle ticari ağız gargaralarına faydalı bir alternatif olarak gösterilir. Anti-bakteriyel özellikleri kötü nefes kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ancak ne kadar etkili olduğunu inceleyen çalışma yoktur. Gargara olarak sirkeyi denemek isterseniz, sirke asitliği dişlerinize zarar verebileceğinden, suyla iyice seyreltdiğinizden emin olun (her bardak için 1 çorba kaşığı, ya da 240 ml su ).

   

   

   

  Diş Fırçasını Temizlemek İçin

  Gerçekten temiz dişlere sahip olmak için, diş fırçasının ne kadar temiz olduğu düşünmeye değer. Elma sirkesinin anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğu göz önüne alındığında, diş fırçanız için ev yapımı bir temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

   

  Diş fırçası temizleyicinizi yapmak için, yarım bardak (120 ml) su ile 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi ve 2 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın ve iyice karıştırın. Diş fırçanızın kafasını 30 dakika bekletin. Kullanmadan önce fırçanızı iyice yıkadığınızdan emin olun, çünkü seyreltilmemiş sirkenin asitliği dişlerinize zarar verebilir.

   

   

   

  Diş Beyazlatmak İçin

  Elma sirkesi asidiktir, bu nedenle bazı insanlar lekeleri çıkarmak ve dişlerini beyazlatmak için kullanmayı sever. Bunu denemek için, pamuklu çubukla dişlerinize az miktarda elma sirkesi sürün. Sonucu anında göremezsiniz, tekrarlanan kullanım zamanla lekeleri yok edecektir.

   

  Bununla birlikte, diş beyazlatma için bu yöntemi uygularken dikkatli olun. Asit dişlerinizin mine tabakasına  zarar verebileceğinden, ağzinizi iyice durulayın.

   

   

   

  Akne Tedavisi

  Seyreltilmiş elma sirkesinin küçük bir miktarını, sivilce üzerine sürerek onlardan kurtulabileceğiniz iddia ediliyor. Bununla birlikte, seyreltilmemiş elma sirkesi güçlü bir asidiktir ve doğrudan cildinize uygulamak yanıklara neden olabilir.

   

   

   

  Siğillerden Kurtulmak İçin

  Aknede olduğu gibi, elma sirkesi, siğillerden kurtulmak için doğal bir maddedir. Asidik yapısı nedeniyle siğillerin deriden çıkarılmasında etkilidir.

   

  Ancak, bu yöntemin çok acı verici olduğunu ve bunu deneyen bazı kişilerin yerel bir anestezi gerektirdiğini unutmayın.

   

   

   

  Doğal Deodorant olarak

  Seyreltilmiş elma sirkesi ile koltuk altılarınızı silerek, ticari olarak üretilen deodorantlara ev yapımı bir alternatif oluşturursunuz. Bununla birlikte, bazı çevrelerde popüler olmasına rağmen, ne kadar etkili olduğu net değildir.

   

   

   

  Bulaşık Deterjanı Olarak

  Elma sirkesiyle bulaşıklarınızı durulamak, istenmeyen bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar onu bulaşık suyuna eklerken, bazıları bulaşık makinesine bile koyuyor.

   

   

   

  Pirelerden kurtulmak İçin

  Elma sirkesi, evcil hayvanınızın pirelenmesini önlemeye yardımcı olabilir. Evcil hayvanınızın üzerine 1 ölçü su ve 1 ölçü elma sirkesi karışımının püskürtülmesi pirenin bulunmak istemeyeceği bir ortam yaratacaktır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ