Elma Sirkesi Nerelerde Kullanılır? Farklı Kullanım Alanları

Elma sirkesi, etkileyici sağlık yararına sahip bir mutfak ürünüdür. İlginç bir şekilde, onlarca farklı güzellik, ev ve yemek pişirme kullanımı da vardır.

Elma sirkesi, temizlik, saç yıkama, yiyeceklerin korunması ve cilt fonksiyonlarının iyileştirilmesi gibi farklı durumlar için de kullanılır.

Ayrıca salata sosları, çorbalar, soslar, sıcak içecekler gibi her türlü yemek tarifinde kullanılabilir. İşte elma sirkesinin belki de daha önce duymadığınız farklı kullanım alanları…

Elma Sirkesi Kullanım Alanları

Kan şekerini düşürür

Elma sirkesinin diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Bazı araştırmalar, yüksek karbonhidratlı bir yemekten sonra elma sirkesi tüketilmesinin, insülin duyarlılığını % 34’ kadar artırdığını ve kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

Ancak, diyabet için ilaç kullanıyorsanız, elma sirkesi kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

Tok hissetmeye yardımcı olur

Elma sirkesi kilo vermeye de yardımcı olabilir. Bunun nedeni, tüketen kişilerin kendilerini tok hissetmeleridir.

Bazı kısa süreli çalışmalar, elma sirkesinin tüketilmesinin daha az kalori yemeye, kilo vermeye ve karın yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ancak kilo verme üzerindeki uzun vadeli etkileri bilinmemektedir ve diğer beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılmadıkça da, etkisinin küçük olma olasılığı yüksektir.

Gıdaları korur

Diğer sirke türleri gibi, elma sirkesi de etkili bir koruyucudur. İnsanlar binlerce yıldır gıdaları korumak için kullanmışlardır.

Gıdaları daha asidik hale getirerek çalışır, bu da enzimlerini etkisiz hale getirir ve gıdalarda bozulmaya neden olabilecek bakterileri öldürür.

Koku giderici olarak kullanılır

Elma sirkesi antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, sık sık elma sirkesinin kötü kokuları ortadan kaldırabildiği iddia edilir.

Bu iddiaları destekleyecek herhangi bir araştırma yoktur ancak elma sirkesini suyla karıştırıp koku giderici bir sprey yapmak için deneyebilirsiniz.

Bu, koku nötrleştirici ürünlere doğal bir alternatif oluşturur. Ayrıca ayaklarınızı nemlendirmek için su ve epsom tuzu ile karıştırabilirsiniz. Bu, kokuya neden olan bakterileri öldürerek istenmeyen ayak kokusundan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Salata sosu yapmak için kullanılır

Elma sirkesi kullanmak için kolay bir yol basit bir salata sosu yapmaktır. Ev yapımı salata sosları, marketten satın alınanlardan çok daha sağlıklıdır ve çoğu zaman daha lezzetlidir.

Kanser riskini azaltır

Genellikle elma sirkesinin kansere yakalanma riskini azaltabileceği iddia edilir. Test tüpü çalışmalarında sirkenin kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.

Nedenselliği kanıtlayamayan bazı gözlemsel çalışmalar, tüketilen elma sirkesinin yemek borusu kanserine yakalanma riskini azalttığını belirtmektedir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, mesane kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir.

Genel olarak, elma sirkesinin kanser riski üzerindeki etkileri konusunda herhangi bir iddiada bulunmak için yeterli kanıt yoktur.

Çok amaçlı bir temizleyici yapmak için kullanılır

Elma sirkesi genellikle ticari temizlik maddelerine doğal bir alternatif için popüler bir seçimdir. Bunun nedeni antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Yarım fincan elma sirkesini 1 su bardağı suyla karıştırın ve çok amaçlı doğal bir temizleyiciye sahip olacaksınız.

boğaz şişliği ve yutkunma zorluğu

Boğaz ağrısını yatıştırır

Elma sirkesi, boğaz ağrısı için popüler bir ev ilacıdır. Antibakteriyel özelliklerinin, soruna neden olabilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, kullanımını bu şekilde destekleyecek kanıt yoktur.

Bunu evde denemek isterseniz, gargara yapmadan önce elma sirkesi ile suyu karıştırın. Bunun nedeni, elma sirkesinin çok asidik olması ve seyreltilmeden tüketildiğinde boğaz yanmasına neden olmasıdır.

Yüz toniği olarak kullanılabilir

Anekdot olarak, elma sirkesinin cilt hastalıklarının iyileştirilmesine ve yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle, pek çok insan bir tonik yapmak için elma sirkesi kullanmak ister.

Genel tarif 2 ölçü suya 1 ölçü elma sirkesidir. Bu daha sonra bir pamuk ped kullanılarak cilde uygulanır. Ancak, hassas bir cildiniz varsa, daha seyreltilmiş bir çözüm denemelisiniz. 

Meyve sineklerinden kurtulmaya yardımcı olur

Meyve sinekleri istenmeyen haşerelerdir. İlginç bir şekilde, ucuz bir meyve sineği tuzağı yapmak için elma sirkesi kullanılabilir.

Bir fincan elma sirkesini bir bardağa dökün, birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin (buraya sıkışan sinekler batar).

Haşlanmış yumurtanın lezzetini artırır

Yumurtayı kaynatmak veya haşlamak için kullandığınız suya sirke eklenmesi, yumurtanın daha lezzetli olmasına yardımcı olabilir.

Bunun nedeni yumurta akının içindeki proteinin daha asidik bir sıvıya maruz kaldığında daha çabuk sertleşmesidir.

Marine yapmak için kullanılır

Yemek yaparken elma sirkesi kullanmanın bir başka yolu da marine yapmaktır. Elma sirkesi, ete hoş bir ekşi lezzet verdiği için  bifteğin marinesinde popüler bir malzemedir.

Bifteğe  lezzet vermek için şarap, sarımsak, soya sosu, soğan ve acı biber ile birleştirebilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri temizlemek için kullanılır

Meyve ve sebzelerdeki pestisit kalıntısı birçok insan için bir endişe kaynağıdır. Bu yüzden bazı insanlar meyve ve sebzelerini elma sirkesiyle yıkar. Nedeni, kimyasal kalıntıları sudan daha kolay çıkarmasıdır.

Elma sirkesi gıdadaki herhangi tehlikeli bir bakteriyi öldürmeye yardımcı olabilir. Örneğin, gıdaların sirke içinde yıkanmasının E. coli ve Salmonella gibi tehlikeli bakterileri yok ettiği belirtilmektedir.

Protezleri temizlemek için kullanılır

Protezleri temizlemek için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Protezleri temizlemek için en iyi yöntem konusunda bir fikir birliği olmamasına rağmen, elma sirkesinin bıraktığı kalıntıların, ağızdaki diğer temizlik maddelerine göre daha az zararlı olabileceği düşünülmektedir.

Saç durulamak için kullanılır

Elma sirkesi ile saç durulamanın, saça sağlık ve parlaklık kattığı söylenir. 1 ölçü elma sirkesini 1 ölçü su ile karıştırmayı deneyin ve karışımı saçınıza dökün.

Yıkamadan önce birkaç dakika bekleyin. Hassas bir cildiniz varsa, sirke oldukça asidik olduğundan, bunu daha fazla seyreltebilirsiniz.

saçın kepeklenme nedenleri

Kepek tedavisi için kullanılabilir

Seyreltilmiş elma sirkesi ile saç derisine masaj yapmak, kepekten kurtulmaya yardımcı olabilir. Bunun ne kadar etkili olduğu belli değil ama teorik olarak sirkenin içindeki asit, kepeğin oluşumuna katkıda bulunabilecek mantarın –Malassezia-nın büyümesini durdurmaya yardımcı olur.

Sos olarak kullanılabilir

Elma sirkesi, yiyecekleriniz için keskin bir sos olarak harika bir bileşendir. Onlara daha leziz bir tat vermek için domates bazlı soslara eklemeyi deneyin.

Çorbalarda kullanılabilir

Çorbaya sirke eklenmesi, lezzetini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Bahçedeki istenmeyen otları öldürür

Elma sirkesinin bir başka harika kullanımı da ev yapımı ot öldürücüdür. Bahçedeki istenmeyen otlara seyreltilmemiş sirke püskürtün ve onlardan kurtulun.

Ev yapımı pasta ve şekerlerde kullanılır

Elma sirkesi, özellikle yumurtalı tariflerde, pişirme işleminde popüler bir lezzet ve doku arttırıcıdır.

Gargara olarak kullanılabilir

Elma sirkesi genellikle ticari ağız gargaralarına faydalı bir alternatif olarak gösterilir. Antibakteriyel özellikleri kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ancak ne kadar etkili olduğunu inceleyen çalışma yoktur.

Gargara olarak sirkeyi denemek isterseniz, sirkenin asitliği dişlere zarar verebileceğinden, suyla iyice seyreltin (her bardak için 1 yemek kaşığı, ya da 240 ml su).

Diş fırçasını temizlemek için kullanılır

Gerçekten temiz dişlere sahip olmak için, diş fırçasının ne kadar temiz olduğu düşünmeye değer. 

Elma sirkesinin antibakteriyel özelliklere sahip olduğu göz önüne alındığında, diş fırçanız için ev yapımı bir temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Diş fırçası temizleyicisi yapmak için, yarım bardak (120 ml) su ile 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi ve 2 çay kaşığı kabartma tozunu iyice karıştırın. Diş fırçanızın kafasını 30 dakika bekletin. 

Kullanmadan önce fırçanızı iyice yıkadığınızdan emin olun, çünkü seyreltilmemiş sirkenin asitliği dişlerinize zarar verebilir.

Dişleri beyazlatmak için kullanılır

Elma sirkesi asidiktir, bu nedenle bazı insanlar lekeleri çıkarmak ve dişleri beyazlatmak için kullanmayı sever. 

Bunu denemek için, pamuklu çubukla dişlerinize az miktarda elma sirkesi sürün. Sonucu anında göremezsiniz, tekrarlanan kullanım zamanla lekeleri yok edecektir.

Bununla birlikte, diş beyazlatma için bu yöntemi uygularken dikkatli olun. Asit dişlerinizin mine tabakasına  zarar verebileceğinden, ağzınızı iyice durulayın.

Akne tedavisi için kullanılabilir

Seyreltilmiş elma sirkesinin küçük bir miktarını, sivilce üzerine sürerek onlardan kurtulabileceğiniz iddia ediliyor. Bununla birlikte, seyreltilmemiş elma sirkesi güçlü bir asidiktir ve doğrudan cildinize uygulamak yanıklara neden olabilir.

yüzde siğil tedavisi

Siğillerden kurtulmak için kullanılabilir

Aknede olduğu gibi, elma sirkesi, siğillerden kurtulmak için doğal bir maddedir. Asidik yapısı nedeniyle siğillerin deriden çıkarılmasında etkilidir.

Ancak, bu yöntemin çok acı verici olduğunu unutmayın.

Doğal deodorant olarak kullanılabilir

Seyreltilmiş elma sirkesi ile koltuk altılarınızı silerek, ticari olarak üretilen deodorantlara ev yapımı bir alternatif oluşturursunuz. Bununla birlikte, bazı çevrelerde popüler olmasına rağmen, ne kadar etkili olduğu net değildir.

Bulaşık deterjanı olarak kullanılabilir

Elma sirkesiyle bulaşıkları durulamak, istenmeyen bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar onu bulaşık suyuna eklerken, bazıları bulaşık makinesine bile koyuyor.

Pirelerden kurtulmak için kullanılabilir

Elma sirkesi, evcil hayvanların pirelenmesini önlemeye yardımcı olabilir. Evcil hayvanınızın üzerine 1 ölçü su ve 1 ölçü elma sirkesi karışımının püskürtülmesi pirenin bulunmak istemeyeceği bir ortam yaratacaktır.

elma sirkesi mideye iyi gelirmi

Hıçkırığı durdurur

Kolay ve doğal bir hıçkırık tedavisi için, bir çay kaşığı şeker ile birkaç damla elma sirkesini karıştırın. Elma sirkesinin ekşi tadı, hıçkırıklara neden olan kasılmalardan sorumlu belirli bir sinir grubunu tetikleyerek hıçkırıkların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Güneş yanıklarını rahatlatır

Güneşte biraz fazla zaman geçirdiyseniz, elma sirkesi, güneş yanığı cildi yatıştırmak için harika bir doğal çaredir.

Ilık bir banyoya bir fincan elma sirkesi artı 1/4 fincan hindistan cevizi yağı ve biraz lavanta esansiyel yağı ekleyin ve güneş yanığından kurtulmak için ıslatın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ