Elma Sirkesi Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi, sağlıklı ve doğal bir içecektir, sağlıklı olduğu kadar da popüler tüketilir.

Birçok kişi bu sağlıklı içeceği kilo vermeye yardımcı olması, kolesterolü düşürmesi ve kan şekeri seviyelerini dengelemesi nedeniyle kullanır.

Elma sirkesini, sıvı içecek olarak tüketmek zorunda kalmadan elma sirkesi hapı şeklinde de kullanabilirsiniz. Yeni yaygınlaşmaya başlayan “elma sirkesi hapının yararı var mı”, “elma sirkesi hapı zararlı mı”, “elma sirkesi hapı neden ve nasıl kullanılır” gibi merak edilen soruların cevaplarını yazıda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Elma Sirkesi Hapı Nedir?

Elma sirkesi, elmaları maya ve bakteri ile fermente ederek yapılır. Hap formundaki takviyeleri, sirkenin susuz bir formunu içerir.

Elma sirkesinin güçlü tadı ya da kokusunu sevmeyenler, elma sirkesini sıvı olarak almak yerine hap şeklinde almayı seçebilir.

Haptaki elma sirkesi miktarı, markaya göre değişir ancak tipik olarak, bir kapsül iki sıvı çay kaşığına (10 ml) eşdeğer olan yaklaşık 500 mg içerir. Bazı markalar ayrıca, acı biber gibi metabolizma hızlandırıcı başka bileşenler de içerir.

elma sirkesi hapı nedir

Elma Sirkesi Hapının Olası Faydaları ve Kullanımı

Elma sirkesi hapının etkileri üzerine çok az araştırma var. Bilinen faydalar, sıvı elma sirkesinin ana aktif bileşiği olan asetik aside bakılan çalışmalara dayanır.

Bu çalışmalar, elma sirkesi hapının olası etkilerini tahmin etmede yardımcı olsa da, hap formunun aynı etkiye sahip olup olmadığını değerlendirmek açısından bilgi vermez.

Bilim insanları, sıvı sirkenin içindeki bileşiklerin yağ üretimini azaltabileceğini ve vücudun şekeri kullanma yeteneğini artırabileceğini belirtiyor.

Bilimsel çalışmalarla desteklenen elma sirkesinin bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir; hap formundaki elma sirkesi hakkında çok az bilgi mevcuttur ve sıvı elma sirkesi ​​ile ilgili herhangi bir bulgu, elma sirkesi hapına çevrilemeyebilir.

Maya ve diğer mantarların kontrolüne yardımcı olur

Elma sirkesi, candida enfeksiyonları gibi belirli mantar enfeksiyonu türlerinin tedavisine yardımcı olabilir. Candida, vajinal mantar enfeksiyonlarından ve oral pamukçuktan sorumlu mantardır. Ağız içindeki kandida, protezleri enfekte edebilir.

2014 yılında yapılan bir araştırma,% 4 elma sirkesi içeren bir protez ıslatmasının candidanın protezlere yapışmasını önleyebileceğini buldu.

30 dakikalık protez ıslatma, protezlerin yüzey pürüzlülüğünü de etkilemedi ve rengini değiştirmedi. Bu, elma sirkesi içeren bir protez ıslatmanın, protezlerin mantar enfeksiyonlarını önlemenin güvenli ve etkili bir yolu olabileceğini düşündürmektedir.

Kolesterolü düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır

Lipidler, kan ve vücut dokularındaki yağlı maddelerdir. Kandaki yüksek seviyelerde spesifik lipidler, kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir.

Elma sirkesi, trigliseritler ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol veya “kötü” kolesterol gibi sağlığa zarar veren kan lipidlerinin seviyelerini düşürebilir.

2011 yılında yapılan bir hayvan çalışması, yüksek kolesterol diyeti uygulayan sıçanlarda elma sirkesinin etkilerini araştırdı.

Araştırmacılar, elma sirkesinin sıçanların trigliserit seviyelerini düşürdüğünü buldu. Elma sirkesi ayrıca LDL kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol veya “iyi” kolesterol seviyelerini de yükseltti.

Bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder ve önler

2018 yılında yapılan bir çalışma, elma sirkesinin çeşitli bakteri türlerine karşı etkili olan antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu buldu.

Bu, elma sirkesinin bakteriyel bir dezenfektan olarak faydalı olabileceğini göstermektedir. Ancak yaraları tedavi etmek için elma sirkesi kullanmak, cildi tahriş edebilir ve hatta yakabilir.

Kan şekeri ve diyabetin kontrolüne yardımcı olur

Elma sirkesinin diyabeti tedavi edebileceği iddia edilmektedir. Bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt olmasa da, birkaç küçük çalışma, elma sirkesinin kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Kilo vermeye yardımcı olur

Bazı küçük araştırmalar, elma sirkesinin kilo kaybını iyileştirebileceğini göstermektedir. 2018 yılanda randomize kontrollü bir çalışma, elma sirkesi almanın düşük kalorili diyet uygulayan insanlar arasında kilo kaybını artırabileceğini buldu.

Kan basıncını düşürür

Elma sirkesinin kan basıncını düşürebileceği de iddia edilmektedir. Küçük bir hayvan çalışması bu iddiayı araştırdı.

Çalışma, yüksek tansiyonlu sıçanlara elma sirkesi veya asetik asit verilmesini içeriyordu. Asetik asit, elma sirkesinin ana terapötik bileşenidir.

Asetik asit alan sıçanlar, diğer sıçanlara kıyasla kan basıncında daha önemli düşüşler gösterdi. Bu sıçanların kanda daha düşük renin seviyeleri vardı. Renin, kan basıncını artırmada rol oynayan bir enzimdir.

Araştırmacılar, sirkenin içindeki asetik asidin renin seviyelerini düşürmekten sorumlu olduğunu ve bunun da kan basıncının düşmesine neden olduğunu öne sürüyor.


Elma sirkesinin etkileri üzerine yapılan araştırmaların çoğu sıçanlarda ve farelerde gerçekleştirilmiştir ancak insanları içeren az sayıda çalışma umut verici sonuçlar göstermektedir.

Bir çalışma, 12 hafta boyunca her gün 15-30 ml sirke ile seyreltilmiş bir içecek tüketenlerin, kontrol grubuna göre 0.9-3.4 kg daha fazla kilo verdiklerini bulmuştur.

Bir başka çalışmada, elma sirkesinde ana aktif bileşen olan 1 gram asetik asitin zeytinyağıyla karıştırılmasının, beyaz ekmek yedikten sonra sağlıklı yetişkinlerde kan şekeri cevabını % 34 azalttığı bulunmuştur.

Tip 2 diyabetliler için, iki yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi ve sudan oluşan günlük bir karışımın tüketilmesi, iki gün sonra açlık kan şekeri düzeylerini % 4 oranında azaltmıştır.

Elma Sirkesi Hapının Olası Yan Etkileri

Elma sirkesi tüketimi, hazımsızlık, boğaz tahrişi ve düşük potasyum gibi olumsuz yan etkilere yol açabilir.

Bu etkiler büyük ihtimalle sirkenin asitliğinden kaynaklanır. Elma sirkesinin uzun süreli tüketimi de vücudun asit-baz dengesini bozabilir.

Elma sirkesi hapının güvenliğinin bir değerlendirmesi, bir kadının boğazında bir hap sıkışmasından sonra altı ay boyunca yutma ve tahriş yaşadığını bildirmiştir.

Ayrıca, altı yıl boyunca günlük olarak 250 ml elma sirkesi ile suyu karıştıran 28 yaşındaki bir kadın hastanın, düşük potasyum düzeyleri ve osteoporoz ile hastaneye yatırıldığı bildirilmiştir.

Sıvı elma sirkesinin diş minesini aşındırdığı da bilinmektedir.

Elma sirkesi hapı muhtemelen diş erozyonuna neden olmazken, boğaz tahrişine neden olduğu ve sıvı sirke ile benzer olumsuz yan etkilere sahip olabildiği de söylenmektedir.

Elma Sirkesi Hapının Dozajı Nedir, Nasıl Seçilir?

Elma sirkesi hapı üzerindeki minimal araştırmalar nedeniyle, önerilen veya standart dozaj yoktur.

Şu anda mevcut olan araştırma, su içinde seyreltilen sıvı elma sirkesinin günde 1 ya da 2 yemek kaşığının (15-30 ml) güvenli olduğunu ve sağlık yararlarının olduğunu göstermektedir.

Elma sirkesi hapının çoğu markası benzer miktarlar önermektedir. Elma sirkesi hapının dozu, sıvı formda güvenli ve etkili olanla benzerdir ancak hapların sıvı ile aynı özelliklere sahip olup olmadığı bilinmemektedir.

Dahası, haptaki elma sirkesinin rapor edilen miktarı düzenlenmediği için belirtilen miktar, doğru olmayabilir. Haplar ayrıca listelenmeyen başka bileşenler de içerebilir.

Bir çalışmada sekiz farklı elma sirkesi hapı analiz edildi, etiketlerinin ve bildirilmiş içeriklerinin hem tutarsız hem de yanlış olduğu ortaya çıktı.

Elma sirkesi hapını denemek istiyorsanız, olası riskleri göz önünde bulundurun. Su ile seyreltilmiş sıvı formda elma sirkesi tüketmek, tam olarak ne içtiğinizi bilmenin en iyi yoludur.

Sonuç olarak;

Sıvı formda tüketilen elma sirkesi kilo vermeye, kan şekeri kontrolüne ve yüksek kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Sirkenin güçlü kokusunu veya tadını sevmeyen kişiler, elma sirkesi hapı kullanmayı düşünebilir.

Elma sirkesi hapının sıvı formla aynı sağlık yararlarına sahip olup olmadığı veya benzer dozajlarda güvenli olup olmadığı belirsizdir.

Eğer elma sirkesinin olası faydalarını görmek istiyorsanız, sıvı formunu tüketmek en iyi seçim olabilir. Bunu su ile seyrelterek, salataya sos olarak ekleyerek veya çorbalara karıştırarak kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ