Elma Kalori ve Besin Değeri | diyetz

Elma Kalori ve Besin Değeri

 

Elma meyvesi, dünyada en çok tüketilen meyveler arasındadır. Kökeni Orta Asya’ya dayanan elma ağacının ( Malus domestica ) meyvesidir ve tüm dünyada yetiştirilmektedirler.

Lif, C vitamini ve çeşitli antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca düşük kalorili içeriği göz önüne alındığında, çok doyurucudur. Çalışmalar bu meyveyi yemenin sağlığa birçok faydası olduğunu söylüyor.

Genellikle bir atıştırmalık olarak kabuklu veya kabuksuz şekilde yenir, bunun yanında çeşitli tariflerde, meyve sularında ve içeceklerde de kullanılır.

Çeşitli renk ve ebatlarda, birçok farklı türü vardır. Aşağıda “elma da hangi vitamin var”, “elmanın faydaları ve vitaminleri”, “1 elmanın kalorisi”, “elma besin içeriği”, “elma kalori değeri”  konularında “elma ile ilgili bilgiler” verilecektir.

Elma Kaç Kalori?

Bir orta boy elma sadece 95 kaloridir ve enerjisinin çoğu karbonhidrattan gelir. Aşağıdaki tabloda içeriğindeki farklı besin maddeleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

 

 

elma protein mi

 

100 gram çiğ ve kabuklu elma besin içeriği

  Miktar
Kalori                                       52                                                    
Su 86 %
Protein 0.3 g
Karbonhidrat 13.8 g
Şeker 10.4 g
Lif                                                       2.4 g
Yağ 0.2 g
Doymuş 0.03 g
Tekli doymamış 0.01 g
Çoklu doymamış 0.05 g
Omega-3 0.01 g
Omega-6 0.04 g
Trans yağ 0 g

 

 

Elma Karbonhidrat Değeri

Çoğunlukla karbonhidrat ve sudan oluşan meyve; fruktoz, sukroz ve glikoz gibi basit şekerler açısından zengindir. Yüksek karbonhidrat ve şeker içeriğine rağmen, glisemik indeksi düşüktür ve 29 ila 44 arasında değişir.

Glisemik indeks, yemek yedikten sonra gıdanın kan şekeri seviyesinin yükselişini nasıl etkilediğinin bir ölçüsüdür. Elma gibi glisemik indeksi düşük yiyecekler, diyabetliler başta olmak üzere birçok rahatsızlığa faydalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Karatay Diyeti

 

Elma Lif İçeriği

Meyve lif açısından çok zengindir. Orta boyda bir elma yaklaşık 4 gram lif içerir, bu da tavsiye edilen günlük alımın yaklaşık % 17’si demektir.

Lif içeriğinin bir kısmı, hem çözünmeyen hem de çözünür liflerden oluşur. Çözünür lif, kısmen bağırsaktaki yararlı bakteriler üzerindeki etkisiyle sağlık için faydalıdır. Lif tokluk sağlar ve zayıflamaya yardımcı olurken, kan şekerini düşürür ve sindirim sisteminin işlevini geliştirir.

 

 

Vitaminler ve Mineraller – Elma Ne Vitamini?

Meyve pek çok vitamin ve mineral içerir ancak yüksek miktarlarda değil. “Elma hangi vitamin grubuna girer?” sorusunun cevabı olarak, iyi bir C vitamini kaynağıdır diyebiliriz.

 

Elma Hangi Vitamin?

 

Elma C vitamini

Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, meyvelerde yaygın bulunan bir antioksidandır. Vücuttaki birçok önemli fonksiyona sahip olan besleyicidir.

 

Potasyum

Elmadaki ana mineraldir. Yüksek potasyum alımı, kalp sağlığı için faydalı etkilere sahiptir.

 

 

Elmadaki Diğer Bitki Bileşikleri

Elma, sağlık için pek çok faydası olan, çeşitli antioksidan bitki bileşikleri bakımından yüksektir. Başlıca özellikleri şunlardır:

 

Kuersetin

Bazı bitki gıdalarında bulunan ve hayvan çalışmalarında anti-inflamatuar, anti-viral, anti-kanser ve anti-depresan etkileri olduğu gösterilen bir besin öğesidir.

 

Kateşin

Doğal bir antioksidan, ayrıca yeşil çayda bol miktarda bulunur. Hayvan çalışmalarında beyin ve kas fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.

 

Klorojenik Asit

Kahvede bulunan klorojenik asitin kan şekerini düşürdüğü ve bazı çalışmalarda zayıflamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

 

Elma ve Zayıflama

Elmayı zayıflama  için etkili bir meyve haline getiren iki özelliği vardır. Lif açısından yüksektir ve enerji yoğunluğu düşüktür.

Bunların her ikisinin de kalori alımının azalmasına ve uzun vadede önemli kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir. Bir çalışmada, günde 300 gram elma yiyen kadınlar 12 haftalık bir süre zarfında 1,3 kg kaybettiler.

Bu nedenle, özellikle yemekler arasında veya yemekten önce elma yemek, zayıflamaya yardımcı olur.

 

Sonuç olarak;

Elma sağlıklı, lezzetli ve en popüler meyveler arasındadır. Özellikle vitamin ve mineral açısından zengin olmamasına rağmen, iyi bir lif kaynağıdır ve çeşitli antioksidanlar içerir.

Düzenli olarak elma yemek, kalp sağlığını iyileştirir, kanser ve şeker hastalığı riskini azaltır. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olur.

Elma Diyeti ile 5 Günde Zayıflama Listesi

 

 

İlginizi Çekebilir  Gıda Zehirlenmesinin 10 Belirtisi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ