Elma ve Elma Kabuğunun Faydaları ve Besin Değeri

  Elma ve Elma Kabuğunun Faydaları ve Besin Değeri

  Elma meyvesi, dünyada en çok tüketilen meyveler arasında yer alır. Kökeni Orta Asya’ya dayanan elma ağacının ( Malus domestica ) meyvesidir ve tüm dünyada yetiştirilmektedirler.

  Lif, C vitamini ve çeşitli antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca düşük kalorili içeriği göz önüne alındığında, çok doyurucu bir meyvedir. Çalışmalar bu meyveyi yemenin sağlığa, cilde ve saça birçok faydası olduğunu belirtiyor.

  Genellikle bir atıştırmalık olarak kabuklu veya kabuksuz şekilde yenir, bunun yanında çeşitli tariflerde, meyve sularında ve içeceklerde de kullanılır.

  Çeşitli renk ve ebatlarda, elmanın birçok farklı türü vardır. Aşağıda “elma da hangi vitamin var”, “elmanın faydaları ve vitaminleri”, “1 elmanın kalorisi”, “elma besin içeriği”, “elma kalori değeri”, “elma kabuğunun faydası”  konularında “elma ile ilgili bilgiler” verilecektir.

  Elma Kaç Kalori?

  Bir orta boy elma 95 kaloridir ve enerjisinin çoğu karbonhidrattan gelir. Aşağıdaki tabloda elmanın içeriğindeki farklı besin maddeleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

  100 gram çiğ ve kabuklu elma besin içeriği

   Miktar
  Kalori                                      52                                                    
  Su86 %
  Protein0.3 g
  Karbonhidrat13.8 g
  Şeker10.4 g
  Lif                                                      2.4 g
  Yağ0.2 g
  Doymuş yağ0.03 g
  Tekli doymamış yağ0.01 g
  Çoklu doymamış yağ0.05 g
  Omega 3 yağ asitleri0.01 g
  Omega 6 yağ asitleri0.04 g
  Trans yağ0 g

  Elma Karbonhidrat Değeri

  Çoğunlukla karbonhidrat ve sudan oluşan bu meyve; fruktoz, sukroz ve glikoz gibi basit şekerler açısından zengindir.

  Yüksek karbonhidrat ve şeker içeriğine rağmen, glisemik indeksi düşüktür ve 29 ila 44 arasında değişen glisemik indeks değerlerine sahiptir.

  Glisemik indeks, yemek yedikten sonra gıdanın kan şekeri seviyesinin yükselişini nasıl etkilediğinin bir ölçüsüdür. Elma gibi glisemik indeksi düşük yiyecekler, diyabetliler başta olmak üzere kan şekeri kontrolü gerektiren birçok rahatsızlık için faydalıdır.

  Elma Lif İçeriği

  Elma lif açısından çok zengin bir meyvedir. Orta boyda bir elma yaklaşık 4 gram lif içerir, bu da tavsiye edilen günlük alımın yaklaşık % 17’sine denk gelmektedir.

  Lif içeriğinin bir kısmı, hem çözünmeyen hem de çözünür liflerden oluşur. Çözünür lif, kısmen bağırsaktaki yararlı bakteriler üzerindeki etkisiyle sağlık için faydalıdır. Lif tokluk sağlar ve zayıflamaya yardımcı olurken, kan şekerini düşürür ve sindirim sisteminin işlevini geliştirir.

  Vitaminler ve Mineraller – Elma Ne Vitamini?

  Meyve pek çok vitamin ve mineral içerir ancak yüksek miktarlarda değil. “Elma hangi vitamin grubuna girer?” sorusunun cevabı olarak, iyi bir C vitamini kaynağıdır diyebiliriz.

  Elma Hangi Vitamin?

  Elma C vitamini

  Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, meyvelerde yaygın bulunan bir antioksidandır. Vücuttaki birçok önemli fonksiyona sahip olan besleyicidir.

   

  Potasyum

  Elmadaki ana mineral budur. Yüksek potasyum alımı, kalp sağlığı için faydalı etkilere sahiptir.

  Elmadaki Diğer Bitki Bileşikleri

  Elma, sağlık için pek çok faydası olan, çeşitli antioksidan bitki bileşikleri bakımından yüksektir. Başlıca özellikleri şunlardır:

  Kuersetin

  Bazı bitki gıdalarında bulunan ve hayvan çalışmalarında anti-inflamatuar, anti-viral, anti-kanser ve antidepresan etkileri olduğu gösterilen bir besin öğesidir.

  Kateşin

  Doğal bir antioksidan, ayrıca yeşil çayda bol miktarda bulunur. Hayvan çalışmalarında beyin ve kas fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.

  Klorojenik Asit

  Kahvede bulunan klorojenik asitin kan şekerini düşürdüğü ve bazı çalışmalarda zayıflamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Elma ve Zayıflama

  Elmayı zayıflama  için etkili bir meyve haline getiren iki özelliği vardır. Lif açısından yüksek ve enerji yoğunluğu düşük bir meyvedir.

  Bunların her ikisinin de kalori alımının azalmasına ve uzun vadede önemli kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir. Bir çalışmada, günde 300 gram elma yiyen kadınlar 12 haftalık bir süre zarfında 1,3 kg kaybettiler.

  Bu nedenle, özellikle yemekler arasında veya yemekten önce elma yemek, zayıflamaya yardımcı olur.

  Elma Kabuğunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  Elma besin değeri açısından önemli bir meyvedir. Elma kabuğunun da eti kadar besleyici olduğunu biliyor muydunuz?  Elmanın kabuğu, birçok açıdan cilde, saça ve sağlığa faydalar sağlar. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için ideal bir besindir. 

  Elma Kabuğunun Besin Değerleri

  Elma kabuğu, elmanın besin deposudur. Elmayı alırken kabuğunu dışarıda bırakan kişi, meyvenin gerçek besin değerinden yararlanamaz. İşte elma kabuğundaki besin değerleri…

  Porsiyon boyutu: 1 orta boy elma kabuğu

  Enerji: 18 kalori

  Yağdan alınan kalori: 0 kalori

  Doymuş yağ: 0gr

  Trans yağ: 0 gr

  Çoklu doymamış yağ: 0 gr

  Tekli doymamış yağ: 0 gr

  Kolesterol: 0 mg

  Sodyum: 0 mg

  Potasyum: 25 mg 

  Toplam karbonhidrat: 1 gr

  Diyet lifi: 2 gr

  Protein: <1 gr

  C vitamini -% 1

  A vitamini -% 1

  Elma kabuğunda az miktarda başka vitamin ve mineraller de vardır.

  Elma Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

  Elma kabuğu, çoğunlukla her tür vitamin için zengin bir kaynaktır. Elma kabuğunda bulunan tüm vitamin türleri arasında, A ve C vitamini miktarı diğerlerinden daha fazladır.

  Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, elmanın C vitamininin yarısının yalnızca kabuğunda mevcut olduğu sonucuna varıldı.

  A vitamini görme ve cilt için mükemmel iken, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek için en iyi besindir. Aynı vitamin cilt sağlığı için de çok faydalıdır.

  Bu vitaminlerin yanı sıra elma kabuğu, K vitamini ve folat açısından da zengindir. Elmada bulunan kolin adı verilen bir vitamin, yeni vücut hücreleri oluşturmak için oldukça faydalıdır.

  Elma kabuğu kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Ayrıca elma kabuğunda yeterli miktarda çinko, sodyum ve magnezyum bulunur.

  Elmadaki demir miktarı tatmin edici derecede yüksektir ve bu nedenle anemik hastalar için sağlıklı bir besin seçeneği oluşturur.

  Folik asit ve demir bolluğu nedeniyle, hamile kadınlara genellikle bu meyveyi yeterli miktarda yemeleri tavsiye edilir. Kalsiyum ve demir de kemik ve diş sağlığı için faydalıdır.

  Elma kabuğu, önemli bir yenilebilir lif kaynağıdır. Elma kabuğundaki lif hem çözünür hem de çözünmez formda bulunur. Elmanın lifinin yaklaşık üçte ikisi tek başına kabuğunda bulunur. Lifin varlığı onu ideal bir kilo kaybı meyvesi yapar.

  Vücudun yağ dokularının erimesini hedefler ve bağışıklık sistemini etkili bir şekilde temizler. Düzenli olarak elma yemek, rahat bağırsak hareketi için de faydalıdır. Bu, sağlıklı bir kardiyovasküler ve sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

  Elma kabuğu en büyük doğal antioksidan kaynağıdır. Fenolik asit ve flavonoid gibi antioksidan fotokimyasallar elmanın kabuğunda bulunur.

  Antioksidanlar, serbest radikallerden ve yıkıcı moleküllerden koruyucu görevi görür. Elma kabuğu, genellikle sağlık bozukluklarına yol açan serbest radikalleri etkili bir şekilde baskılar. Bu nedenle her gün bir elma yemek, kalp krizi ve diyabet gibi hastalıklara direnmek için son derece önemlidir.

  Illinois Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, elmanın, zararlı kanser oluşturan hücrelerle savaşma yeteneğine sahip triterpenoid adlı bir bileşik içerdiğini ortaya koymaktadır. Elma kabuğu, karaciğer, göğüs ve kolon kanseri riskini etkili bir şekilde azaltır.

  Sonuç olarak;

  Elma sağlıklı, lezzetli ve en popüler meyveler arasındadır. Özellikle vitamin ve mineral açısından zengin olmamasına rağmen, iyi bir lif kaynağıdır ve çeşitli antioksidanlar içerir.

  Düzenli olarak elma yemek, kalp sağlığını iyileştirir, kanser ve şeker hastalığı riskini azaltır. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ