Eller Hastalıkları Ele Verir | diyetz

Eller Hastalıkları Ele Verir

 

 

Teknoloji gelişmeden ve bu kadar çok alet ortaya çıkmadan önce doktorlar, genel sağlık durumunu belirlemek için ellere bakarlardı. Günümüzdeki modern testler ve gelişmiş teknikler doktorların bu durumu göz ardı etmesine neden oldu.

 

 

 

 

Nereye ve nasıl bakacağınızı bilirseniz, elleriniz size her şeyi söyler. Her gün onları görüyorsunuz, kullanıyorsunuz. Peki en son ne zaman gerçekten ellerinize baktınız?

 

Cilt rengi ve dokusu, tırnak rengi, parmaklarınızın şekli genel sağlık üzerinde önemli bilgiler verir. Bakalım elleriniz hangi hastalıkları ele veriyor?

 

 

Kırmızı avuç içleri

Avuç içlerinizin kırmızı olması karaciğer hastalığının belirtisi olabilir. Ellerinizin olması gerektiğinden daha fazla kırmızı olması, karaciğerinizin ağır işler yüklendiğini gösterir.

 

Karaciğer işlevini tam olarak yerine getiremediğinde, toksinleri atamaz ve toksinler kanda çoğalarak el ve ayaklarda kızarıklıklara neden olur. Bu “palmar eritem” denen bir rahatsızlıktır.

 

Gebe kadınların kan akışı çoğaldığı için büyük bir çoğunluğunda kırmızı avuç görülür, bu durumda endişelenecek bir şey yoktur. Kırmızı avuç içleri, egzama başlangıcı veya bölgesel alerjinin de bir işareti olabilir.

 

 

Şişmiş eller ve parmaklar

Bazen ellerinizde hafif şişlikler olabilir. Ama bazen eklemlerinizi gerginleşmiş ve patlayacak hissi veren durumlar ortaya çıkabilir.

 

Böyle durumlarda günlük işlerinizi bile yapmakta zorlanırsınız. Ellerinizdeki şişlikler, dinlenme sırasında vücudunuzda da varsa böbrek veya karaciğer rahatsızlığının bir belirtisi olabilir.

 

Bu durum yalnızca ellerinizle sınırlıysa o zaman tiroit beziniz az çalışıyor demektir. Tiroit bezinin az çalışmasının diğer belirtileri ise; kilo alımı, kuru saç ve cilt ve depresyondur. Bir kan testi yaptırarak hipotiroidizm olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

Şişmiş ellerin diğer nedenleri; fazlaca tuzlu yemekler yemek, seyahat etmek ve adet öncesi dönem de olabilir.

 

 

Mavi veya beyaz parmak uçları

Parmak uçlarınızın soğuk bir şeye dokunduktan sonra mavi veya beyaz renge dönüşmesi Raynaud hastalığının işareti olabilir.

 

Kadınları erkeklerden daha fazla etkileyen bu durum, tamamen zararsız bir olgudur. Bu durum el ve ayak parmaklarınızın solukluğuna neden olur ve uyuşma, karıncalanma görülebilir.

 

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, uzmanlar damarlardaki kan dolaşımının azalmasından kaynaklandığını düşünüyorlar.

 

Raynaud hastalığınız varsa, soğuk havalarda eldiven giyin veya soğuk bir şeylere dokunmamaya çalışın. Parmak renginin kalıcı olarak mavi olması akciğer veya kalp hastalıklarının göstergesi olabilir.

 

 

Titreyen eller

Elleriniz kontrolsüzce titriyorsa panik yapmayın. Ellerinizin titremesinin basit bir açıklaması olabilir. Kafeini fazla kaçırmak.

 

Astım ilaçları ve antidepresan gibi bazı ilaçlar da titremeye neden olabilir. Bu sebeplerden hiçbiri ellerinizin titremesini açıklamıyorsa bir doktora görünmekte yarar var.

 

El titremesinin daha nadir nedenleri arasında parkinson hastalığı ve hareketi etkileyen sinir sistemindeki bir bozukluk olabilir.

 

 

Çatlamış ve zayıf tırnaklar

Tırnaklarınız cam gibi hassas görünüyorsa, çinko eksikliği olabilir. Çinko, deri hücrelerinin büyümesi ve yenilenmesine yardımcı olur.

 

Çinko yönünden zengin besinler tüketerek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. En iyi çinko kaynakları: yulaf, fındık ve ettir.

 

 

Soyulmuş Deri

Parmak uçlarınız kesik kesik olmuşsa B vitamini eksikliği olabilir. Niasin(B3) ve biotin(B7) vitaminleri sağlıklı bir cilt için çok önemlidir.

 

Biyotin takviyesi alarak sağlıklı bir cilt ve tırnak uzamasını sağlayabilir; niasin takviyesi ile melanin oluşumunu önleyerek, kolajen üretimini hızlandırarak, cildinizin onarımını sağlayabilirsiniz.

 

Niasin bakımından zengin besinler: balık, fıstık ve mantar. Biotin bakımından zengin besinler:avokado ve ton balığıdır.

 

 

Kuruluk ve Kaşıntı

Hiçbir krem ve losyon ellerinizin kuruluğunu ve kaşıntısını engelleyemiyorsa, egzama gibi bir cilt hastalığınız olabilir. Bu durumda bir doktora gidip güçlü bir krem kullanabilirsiniz.

 

Eğer doktor ellerinizde egzama olmadığını sadece kuruluk bulunduğunu belirlerse A vitamini içeren besinler yiyin. Tekrarlanan el yıkama seansları ve sert malzemelerle kurutma işlemi ellerinizin gereğinden fazla kurumasına neden olabilir.

 

Ayrıca geceleri tırnak çevresindeki ölü deri için E vitamini kullanın. Gece yatarken el yıkama durumu olmadığı için kullanılan kremler cilde daha iyi nüfuz eder.

 

 

Sararmış ve beyaz tırnaklar

Bu tür renk değiştirme olayında hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda üretilmemesinden dolayı anemi belirtisi olabilir. Rutin bir kan testi yaptırarak anemiyi kontrol ettirebilir ve demir takviyesi ile bu durumu düzeltebilirsiniz.

 

Beyaz tırnaklar karaciğer hastalığı,sarı tırnaklar diyabet ve mantar hastalığının bir belirtisi olabilir. Yarı pembe, yarı beyaz tırnaklar böbrek hastalığı anlamına gelir. Tırnak yatağı beyaz ise anemi, kırmızı ise kalp hastalığı olabilir.

 

 

Esnek tırnaklar

Yumuşak ve bükülebilir tırnaklar kalsiyum ve protein eksikliğinin göstergesidir. Hipokalseminin en belirgin işareti düşük kalsiyum sonucu ortaya çıkan kırılgan tırnaklar, kuru cilt ve kabaran saçlardır. Kalsiyum açısından zengin kaynakları özellikle sardalye balığı ve ıspanak tüketin.

 

 

Koyu renk çizgiler

Tırnak altlarında koyu renk çizgiler ve noktalar fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın. Nadirde olsa tırnak altlarında oluşan koyu renk çizgiler cilt kanseri belirtisi olabilir.

 

 

Kahverengi lekeler

Bu durum doğrudan güneşe maruz kalmak, yaş ve karaciğer lekelerinden kaynaklanabilir. Güneşin zararlı ışınlarının direkt deriye nüfusu böyle bir durumu ortaya çıkarabilir. Direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çalışın.

 

 

 

Eller İçin Doğal Krem ve Losyonlar

El ve tırnaklarda meydana gelen bazı durumların, farklı hastalıkların belirtileri olduğu biliniyor. Böyle bir konuya değinmişken, el bakımından bahsetmeden geçmek istemiyorum.

 

Her gün sayısız iş yaparız ve bu işleri yaparken ellerimizi kullanırız. Bu kadar aktif kullandığımız vücudumuzun bu uzuvları haliyle daha kolay yıpranacaktır ve en çok bakımı hak eden yerdir bence.

 

Şimdi size el bakımının doğal yöntemlerinden bahsedeceğim. Evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz doğal losyon ve kremler, bakımlı eller konusunda size yardımcı olacak.

 

 

 

 

 

Gül Sulu El Losyonu

 

Malzemeler

 • 3-4 fincan gül suyu
 • ¼ fincan gliserin
 • ¼ tatlı kaşığı elma sirkesi
 • ¼ tatlı kaşığı bal

 

Yapılışı

Bütün malzemeleri bir araya getirin ve karıştırıp, şişeye aktarın. Yapışkan olmayan bu losyondan ellerinize bolca sürün. El losyonu formüllerinin en etkili losyonudur.

 

 

Yağlı Gece El Kremi

 

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı susam yağı
 • 1 çorba kaşığı badem yağı
 • 1 çorba kaşığı gliserin

 

Yapılışı

Balı ben-mari usulü eritin. Yumuşayınca içine yağlar ve gliserini katın. Ateşten çekin. Karışım düzgün bir kıvam alıncaya kadar, karıştırın. Sonra kavanoza aktarın. Yatmadan önce ellerinizi bu kremle iyice ovup, eski bir çift eldiven geçirin. Ertesi gün ellerdeki düzgünlük hemen fark edilecektir.

 

 

Tırnağı Çevreleyen Deri İçin Krem

 

Malzemeler

 • 8 çorba kaşığı beyaz vazelin
 • 1 tatlı kaşığı lanolin
 • ¼ tatlı kaşığı beyaz bal mumu

 

Yapılışı

Malzemeleri ben-mari usulü hafif ateşte eritip karıştırın. Ateşten çekin, soğuyuncaya kadar karıştırmaya devam edin. Tırnak çevresine uygulayın.

 

 

Hırpalanmış Ellere Kadife Yumuşaklığı Veren Losyon

 

Malzemeler

 • ½ tatlı kaşığı kitre(toz halinde)
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • ½ tatlı kaşığı sıvı amonyak
 • 1-2 damla limon yağı esansı
 • 24 tatlı kaşığı gül suyu
 • 1 tatlı kaşığı boraks
 • 1 miktar kaynar su

 

Yapılışı

Kitreyi toz haline getirip gliserine katın. Bal ve gül suyu ekleyip birkaç dakika karıştırın. Boraksı sıcak suda eritip amonyağa ekleyin. Bu karışımı damla damla ve ağır ağır kitreli gliserine katın. Gül suyu ekleyin, karışım düzgün bir kıvam alınca limon kokulu yağ koyun. Karışım çok koyu olursa kaynatıp, soğumuş arı su ekleyin.

 

 

Tırnaklar İçin Limonlu Losyon

 

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı tentürdiyot

 

Yapılışı

Bütün malzemeleri karıştırıp şişeye koyun. Tırnakları güçlendiren bu losyon bir süre sabah akşam sürülmelidir. Küçük bir fırça ile sürün.

 

 

Yumuşak ve Kolay Kırılan Tırnaklar İçin

 

Malzemeler

 • 6 gr. şap
 • 60 gr. su
 • 20 gr. gliserin

 

Yapılışı

Şapı suda eritip içine gliserin katın.Karışımı her gün birkaç kez tırnaklara sürün.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ