Eller ve Parmaklar Neden Buruşur? | diyetz

Eller ve Parmaklar Neden Buruşur?

  • 1.534 kez görüntülendi.

 

 

Bulaşıkları yıkarken, banyo yaparken veya çamaşır yıkadıktan sonra elleriniz sürekli suya maruz kaldığında, parmaklarınızın buruştuğunu fark etmişsinizdir.

 

Parmakların buruşması, insanların sudaki ıslak nesneleri tutmasına yardımcı olmak gibi bir rol oynar.

 

El ve ayak parmaklarının derisi uzun süre su ile temas ettiğinde, buruşur.. Ancak, suya girmeden parmaklarınız buruşuyorsa, bu tıbbi bir sorunun işareti olabilir.

 

 

 

Parmaklar Neden Buruşur?

Parmaklar sinir sistemi kan damarlarına bir mesaj iletirse daha dar hale gelir. Daralmış kan damarları parmak uçlarının büyüklüğünü hafifçe azaltır ve cildin kırışıklıklar oluşturan gevşek kıvrımlarına neden olur.

 

Uzun süre suda kalmış parmakların buruşmasının en yaygın nedeni budur.

 

 

 

Parmakların Buruşmasına Neden Olan Tıbbi Koşullar

 

Aşağıdaki koşullar parmaklarda buruşukluğa neden olabilir:

 

 

 

Dehidrasyon

Dehidratasyon yeterli su içmediğinizde meydana gelir ve cildiniz elastikiyetini kaybetmeye başlar ve buruşmuş görünebilir. Dehidratasyon cildinizi etkileyerek kuru görünmesine neden olur.

 

Dehidratasyonun diğer semptomları arasında ağız ve dudakların kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, tahriş ve koyu sarı bir idrar bulunur.

 

 

 

Diyabet

Diyabet, kan şekeri seviyesini kontrol eden vücudun işleyişini etkileyen bir hastalıktır. Herhangi bir diyabet tipinde yüksek kan şekeri seviyeleri buruşuk parmaklara neden olabilir.

 

Ter bezlerine zarar verir ve ter eksikliği kuruluğa neden olur. Diyabetik insanlar ayrıca bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, vb. gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları riski altındadır.

 

İlginizi Çekebilir  Mide Gribine Ne İyi Gelir? Mide Gribi Bitkisel Tedavi

 

 

Egzama

Egzama, cilt iltihabı, kaşıntı ve kızarıklığa neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama cildi kurutur ve cildin kırışmasına neden olur.

 

Atopik dermatit, şişlik veya kaşıntıya, kızarıklık ve kuru cilde neden olan uzun süreli egzama türüdür.

 

 

 

Raynaud hastalığı

Parmak ve ayak parmakları dahil olmak üzere vücudun en küçük kısımlarına kan sağlayan küçük kan damarlarını etkileyen bir hastalıktır.

 

Raynaud hastalığı aşırı soğuk algınlığına maruz kaldığınızda ortaya çıkar ve semptomlar karıncalanma, uyuşukluk, parmakların beyaz veya mavi renge dönmesini içerir.

 

 

 

Tiroid bozukluğu

Tiroid bozukluğu olan kişilerde buruşuk parmaklar ve deri döküntüleri olabilir. Birçok uzman, hipotiroidizmin, kırışıklık hissi veren parmaklara neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünmektedir çünkü metabolizmanızı yavaşlatır ve vücut ısınızı düşürür.

 

Vücut ısınız düştüğünde, parmaklarınızdaki kan damarları ısı kaybını önlemek için daralmaktadır. Bu daralma ciltte kırışıklıklara neden olur.

 

 

 

Lenfödem

Lenfödem kollarda ve bacaklarda şişme olduğunda görülür. Kanser tedavisi sırasında lenf nodlarının çıkarılması veya hasar görmesi sonucunda lenf sistemi bloke olduğunda şişmeye neden olur.

 

Lenf sıvısı gerektiği gibi drene olamaz ve sıvı birikmesi kollarda ve bacaklarda şişmeye neden olur. Parmakları etkileyebilir ve buruşuk parmaklar görülebilir.

 

 

 

Ne zaman bir doktora gitmelisiniz?

Parmaklarınızın buruşmasının sebebi suya maruz kalmaksa, endişelenecek bir şey yok, çünkü cilt bir süre kuruduktan sonra normal hale gelir.

 

Suya maruz kalmadan parmaklarınız buruşuyorsa ve yukarıdaki tıbbi koşullar nedeniyle ortaya çıkarsa, derhal doktora görünmelisiniz. Semptomlarınızı belirleyin, böylece doktorunuz daha kolay teşhis yapabilir.

 

 

 

Buruşuk Parmaklar Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Daha önce de söylendiği gibi, parmaklarınız sudan dolayı buruşuyorsa, vücudunuza herhangi bir şekilde zarar vermez. Ancak, bunun olmasını önlemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 

  • Bulaşıkları yıkarken lastik eldiven giyin ve ellerinizi uzun süre suya daldırmayın.

 

 

  • Suya alternatif olarak bitkisel çaylar tüketin.

 

İlginizi Çekebilir  Elektrolit Dengesizlikleri Hakkında Her Şey

Raynaud hastalığı olan kişiler tedavi olarak, ellerinizi dondurmamak için eldiven, kalın çorap ve ayakkabı giymelidir.

 

Hastalığın semptomları şiddetlenirse, doktor kan damarlarını açmak için ilaç reçete edecek ve eller ve ayaklara kan akışını sağlayacaktır.

 

Şeker hastası olan kişiler her türlü enfeksiyonu önlemek için ciltlerini temiz ve kuru tutmalı, kan şekeri seviyesini dengelemelidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ