Eller ve Parmaklar Neden Buruşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bulaşıkları yıkarken, banyo yaparken veya çamaşır yıkadıktan sonra yani elleriniz sürekli suya maruz kaldığında, parmak uçlarınızın buruştuğunu fark etmişsinizdir.

Ellerin ve parmakların suda hemen buruşmasının, insanların sudaki ıslak nesneleri tutmasına yardımcı olmak gibi bir rolü vardır.

El ve ayak parmaklarının derisi uzun süre su ile temas ettiğinde, buruşur. Ancak, suya girmeden parmaklar buruşuyorsa, bu tıbbi bir sorunun işareti olabilir.

Parmaklar Neden Buruşur?

Parmaklar sinir sistemi kan damarlarına bir mesaj ilettiğinde, daralır. Daralmış kan damarları parmak uçlarının büyüklüğünü hafifçe azaltır ve cildin kırışıklıklar oluşturan gevşek kıvrımlarına neden olur.

Uzun süre suda kalmış parmakların buruşmasının en yaygın nedeni budur.

suda ellerin çabuk buruşması

Parmakların Buruşmasına Neden Olan Tıbbi Koşullar

Aşağıdaki koşullar parmaklarda buruşukluğa neden olabilir:

Dehidrasyon

Dehidratasyon, yeterli su içilmediğinde meydana gelir ve cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar ve buruşmuş görünebilir. Dehidratasyon cildi etkileyerek kuru görünmesine neden olur.

Dehidratasyonun diğer semptomları arasında ağız ve dudak kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, tahriş ve koyu sarı idrar bulunur.

Diyabet

Diyabet, kan şekeri seviyesini kontrol eden vücudun işleyişini etkileyen bir hastalıktır. Herhangi bir diyabet tipinde yüksek kan şekeri seviyeleri buruşuk parmaklara neden olabilir.

Ter bezlerine zarar verir ve ter eksikliği kuruluğa neden olur. Diyabetik insanlar ayrıca bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, vb. gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları riski altındadır.

Egzama

Egzama, cilt iltihabı, kaşıntı ve kızarıklığa neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama cildi kurutur ve cildin kırışmasına neden olur.

Atopik dermatit, şişlik veya kaşıntıya, kızarıklık ve kuru cilde neden olan uzun süreli egzama türüdür.

Raynaud hastalığı

El ve ayak parmakları dahil olmak üzere vücudun en küçük kısımlarına kan sağlayan küçük kan damarlarını etkileyen bir hastalıktır.

Raynaud hastalığı aşırı soğuk algınlığına maruz kalındığında ortaya çıkar ve semptomlar karıncalanma, uyuşukluk, parmakların beyaz veya mavi renge dönmesini içerir.

Tiroid bozukluğu

Tiroid bozukluğu olan kişilerde buruşuk parmaklar ve deri döküntüleri olabilir. Birçok uzman, hipotiroidizmin, kırışıklık hissi veren parmaklara neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünmektedir çünkü metabolizmayı yavaşlatır ve vücut ısısını düşürür.

Vücut ısısı düştüğünde, parmaklardaki kan damarları ısı kaybını önlemek için daralmaktadır. Bu daralma ciltte kırışıklıklara neden olur.

Lenfödem

Lenfödem, kollarda ve bacaklarda şişme olduğunda görülür. Kanser tedavisi sırasında lenf nodlarının çıkarılması veya hasar görmesi sonucunda lenf sistemi bloke olduğunda şişmeye neden olur.

Lenf sıvısı gerektiği gibi boşaltılamaz ve sıvı birikmesi kollarda ve bacaklarda şişmeye neden olur. Parmakları etkileyebilir ve parmaklar buruşuk görünebilir.

Ne zaman bir doktora gitmeli?

Parmaklarınızın buruşmasının sebebi suya maruz kalmaksa, endişelenecek bir şey yok, çünkü cilt bir süre kuruduktan sonra normalleşir.

Suya maruz kalmadan parmaklarınız buruşuyorsa ve yukarıdaki tıbbi koşullar nedeniyle ortaya çıkarsa, derhal doktora görünmelisiniz.

Buruşuk Parmaklar Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Daha önce de belirtildiği gibi, parmaklarınız sudan dolayı buruşuyorsa, vücudunuza herhangi bir şekilde zarar vermez. Ancak, bunun olmasını önlemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

– Bulaşıkları yıkarken lastik eldiven giyin ve ellerinizi uzun süre suda tutmayın.

– Yeterli su için ve çorba veya karpuz gibi su içeren yiyecekler tüketin.

– Suya alternatif olarak bitkisel çaylar tüketin.

Eller Hastalıkları Ele Verir

Teknoloji gelişmeden ve bu kadar çok alet ortaya çıkmadan önce doktorlar, genel sağlık durumunu belirlemek için ellere bakarlardı. Günümüzdeki modern testler ve gelişmiş teknikler doktorların bu durumu göz ardı etmesine neden oldu.

Nereye ve nasıl bakacağınızı bilirseniz, elleriniz size her şeyi söyler. Her gün onları görüyorsunuz, kullanıyorsunuz. Peki en son ne zaman gerçekten ellerinize baktınız?

Cilt rengi ve dokusu, tırnak rengi, parmaklarımızın şekli genel sağlık üzerinde önemli bilgiler verir. Bakalım elleriniz hangi hastalıkları ele veriyor?

Kırmızı avuç içleri

Avuç içlerin kırmızı olması karaciğer hastalığının belirtisi olabilir. Ellerinizin olması gerektiğinden daha fazla kırmızı olması, karaciğerinizin ağır işler yüklendiğini gösterir.

Karaciğer işlevini tam olarak yerine getiremediğinde, toksinleri atamaz ve toksinler kanda çoğalarak el ve ayaklarda kızarıklıklara neden olur. Bu “palmar eritem” denen bir rahatsızlıktır.

Gebe kadınların kan akışı çoğaldığı için büyük bir çoğunluğunda kırmızı avuç görülür, bu durumda endişelenecek bir şey yoktur. Kırmızı avuç içleri, egzama başlangıcı veya bölgesel alerjinin de bir işareti olabilir.

Ellerin ve parmakların şişmesi

Bazen ellerimizde hafif şişlikler olabilir. Ama bazen eklemlerimizi gerginleşmiş ve patlayacak hissi veren durumlar da ortaya çıkabilir.

Böyle durumlarda günlük işlerimizi bile yapmakta zorlanırız. Ellerdeki şişlikler, dinlenme sırasında vücudumuzda da varsa böbrek veya karaciğer rahatsızlığının bir belirtisi olabilir.

Bu durum yalnızca ellerinizle sınırlıysa o zaman tiroit beziniz az çalışıyor demektir. Tiroit bezinin az çalışmasının diğer belirtileri ise; kilo alımı, saç kuruluğu ve depresyondur. Bir kan testi yaptırarak hipotiroidizm olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Şişmiş ellerin diğer nedenleri; fazla tuzlu yemekler yemek, seyahat etmek ve adet öncesi dönem de olabilir.

Mavi veya beyaz parmak uçları

Parmak uçlarının soğuk bir şeye dokunduktan sonra mavi veya beyaz renge dönüşmesi Raynaud hastalığının işareti olabilir.

Kadınları erkeklerden daha fazla etkileyen bu durum, tamamen zararsızdır. El ve ayak parmaklarının solukluğuna neden olur ve uyuşma, karıncalanma görülebilir.

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, uzmanlar damarlardaki kan dolaşımının azalmasından kaynaklandığını düşünüyorlar.

Raynaud hastalığınız varsa, soğuk havalarda eldiven giyin veya soğuk bir şeylere dokunmamaya çalışın. Parmak renginin kalıcı olarak mavi olması akciğer veya kalp hastalıklarının bir göstergesi olabilir.

Ellerin titremesi

Elleriniz kontrolsüzce titriyorsa panik yapmayın. Ellerinizin titremesinin basit bir açıklaması olabilir. Kafeini fazla kaçırmak.

Astım ilaçları ve antidepresan gibi bazı ilaçlar da titremeye neden olabilir. Bu sebeplerden hiçbiri ellerinizin titremesini açıklamıyorsa bir doktora görünmekte yarar var.

El titremesinin daha nadir nedenleri arasında parkinson hastalığı ve hareketi etkileyen sinir sistemindeki bir bozukluk olabilir.

Çatlamış ve zayıf tırnaklar

Tırnaklarınız cam gibi hassas görünüyorsa, çinko eksikliği olabilir. Çinko, deri hücrelerinin büyümesi ve yenilenmesine yardımcı olur.

Çinko yönünden zengin besinler tüketerek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. En iyi çinko kaynakları arasında yulaf, fındık ve et bulunur.

Derinin soyulması

Parmak uçlarınız kesik kesik olmuşsa B vitamini eksikliği olabilir. Niasin(B3) ve biotin(B7) vitaminleri sağlıklı bir cilt için çok önemlidir.

Biotin takviyesi alarak sağlıklı bir cilt ve tırnak uzamasını sağlayabilir; niasin takviyesi ile melanin oluşumunu önleyerek, kolajen üretimini hızlandırarak, cildin onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Niasin yani B3 vitamini bakımından zengin besinler: balık, fıstık ve mantardır. Biotin bakımından zengin besinler arasında avokado ve ton balığı bulunur.

Kuruluk ve kaşıntı

Hiçbir krem ve losyon ellerinizin kuruluğunu ve kaşıntısını engelleyemiyorsa, egzama gibi bir cilt hastalığınız olabilir. Bu durumda bir doktora gidip güçlü bir krem kullanabilirsiniz.

Eğer doktor ellerinizde egzama olmadığını sadece kuruluk bulunduğunu belirlerse A vitamini içeren besinler yiyin. Tekrarlanan el yıkama seansları ve sert malzemelerle kurutma işlemi ellerinizin gereğinden fazla kurumasına neden olabilir.

Ayrıca geceleri tırnak çevresindeki ölü deri için E vitamini kullanın. Gece yatarken el yıkama durumu olmadığı için kullanılan kremler cilde daha iyi nüfuz eder.

Sararmış ve beyaz tırnaklar

Bu tür renk değiştirme olayında hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda üretilmemesinden dolayı anemi belirtisi olabilir. Rutin bir kan testi yaptırarak anemiyi kontrol ettirebilir ve demir takviyesi ile bu durumu düzeltebilirsiniz.

Beyaz tırnaklar karaciğer hastalığı, sarı tırnaklar diyabet ve mantar hastalığının bir belirtisi olabilir. Yarı pembe, yarı beyaz tırnaklar böbrek hastalığı anlamına gelir. Tırnak yatağı beyaz ise anemi, kırmızı ise kalp hastalığı olabilir.

Esnek tırnaklar

Yumuşak ve bükülebilir tırnaklar kalsiyum ve protein eksikliğinin göstergesidir. Hipokalseminin en belirgin işareti düşük kalsiyum sonucu ortaya çıkan kırılgan tırnaklar, kuru cilt ve kabaran saçlardır. Kalsiyum açısından zengin gıda kaynakları sardalye balığı ve ıspanaktır.

Koyu renk çizgiler

Tırnak altlarında koyu renk çizgiler ve noktalar fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın. Nadir de olsa tırnak altlarında oluşan koyu renk çizgiler cilt kanseri belirtisi olabilir.

Kahverengi lekeler

Bu durum doğrudan güneşe maruz kalmak, yaş ve karaciğer lekelerinden kaynaklanabilir. Güneşin zararlı ışınlarının direkt deriye nüfusu böyle bir durumu ortaya çıkarabilir. Direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çalışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ