Eliminasyon Diyeti Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır?

 

Gıda intoleransları ve duyarlılığı son derece yaygındır. Aslında, dünya genelindeki insanların % 2-20’sinde bir gıda intoleransı yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

 

Eliminasyon diyetleri, gıda intoleranslarını, hassasiyetlerini ve beslenme yoluyla alerjileri tanımlamak için kullanılır.Belirgin semptomlara neden olduğu bilinen bazı gıdaları çıkarırlar ve semptomları test ederken bunları daha sonra yeniden sunarlar.

 

Allerjistler ve kayıtlı diyetisyenler, insanların iyi tolere edilemeyen gıdaları ekarte etmelerine yardımcı olmak için yıllardır elimine etme diyetlerini kullanıyorlar.

 

 

 

Eliminasyon diyeti nedir?

Bir eliminasyon diyeti vücudunuzun hoş karşılayamayacağından şüphelendiğiniz gıdaları beslenmenizden kaldırmayı içerir. Gıdalar, daha sonra, her seferinde bir kez yeniden verilir; siz de bir reaksiyon gösteren belirtileri ararsınız.

 

Sadece 5-6 hafta sürer ve duyarlı bağırsaklara, gıda intoleransına veya gıda alerjisine sahip olan kişilere hangi gıdaların semptomlarına katkıda bulunduğunu belirten kişilere yardımcı olur. Bu şekilde bir eliminasyon diyeti şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık ve mide bulantısı gibi belirtileri hafifletebilir.

 

Vücudunuzun iyi tolere edemediği bir gıdayı başarıyla belirledikten sonra, ileride rahatsız edici herhangi bir belirtiyi önlemek için beslenmenizden çıkarabilirsiniz. Her biri belirli gıdaları yemeyi veya çıkarmayı içeren birçok eliminasyon diyeti türü vardır.

 

Bununla birlikte, bilinen veya şüphelenilen gıda alerjiniz varsa, sadece bir tıp uzmanının gözetiminde bir eliminasyon diyeti denemelisiniz. Bir gıda alerjisine yeniden başlanması anafilaksi adı verilen tehlikeli bir durumu tetikleyebilir.

 

Bir gıda alerjiniz olduğundan kuşkulanıyorsanız, bir eliminasyon diyetine başlamadan önce doktorunuza danışın. Besin alerjileri ile ilgili “En Yaygın 8 Besin Alerjisi” okuyun.

 

 

 

 

Eliminasyon diyetleri nasıl yapılır?

Bir eliminasyon diyeti iki aşamaya ayrılır: eliminasyon yani gıdayı ortadan kaldırma ve yeniden başlama aşaması.

 

 

Eliminasyon Aşaması

Eliminasyon aşamasında belirtilerinizi tetiklediğinden şüphelenilen gıdaların kısa bir süre, genelde 2-3 hafta içerisinde tüketilmemesini içerir.

 

Vücudunuzun tahammül edemediğini düşündüğünüz gıdaları ve rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinen şeyleri ortadan kaldırın.

 

Bu gıdalardan bazıları, fıstık, mısır, soya, süt, narenciye, kabuklu yemiş, buğday, glüten, domuz, yumurta ve deniz ürünlerini içeren gıdalardır.

 

Bu evrede semptomlarınızın gıdalar veya başka nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilirsiniz. 2-3 hafta boyunca gıdaları çıkardıktan sonra belirtileriniz hala devam ediyorsa, doktorunuza bildirmeniz en iyisidir.

 

 

Yeniden Başlama Aşaması

Bir sonraki aşama, elimine edilmiş gıdaları yavaş yavaş beslenmenize getirdiğiniz yeniden başlama aşamasıdır. Her gıda, semptom ararken 2-3 gün içinde bireysel olarak tanıtılmalıdır. İzlenmesi gereken bazı belirtiler şunlardır:

 

  • Döküntüler ve cilt değişiklikleri
  • Eklem ağrısı
  • Baş ağrısı veya migren
  • Yorgunluk
  • Uyku güçlüğü
  • Solunum değişiklikleri
  • Şişkinlik
  • Mide ağrısı veya kramplar
  • Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler

 

Bir yiyecek grubunu yeniden tanıttığınız süre boyunca herhangi bir belirti yaşamıyorsanız, yemek yemeyi ve bir sonraki besin grubuna geçmenin iyi olduğunu varsayabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, yukarıda bahsedilenler gibi negatif belirtiler görüyorsanız, tetikleyen bir gıdayı başarıyla tespit ettiniz demektir ve beslenmenizden bunu çıkarmalısınız.

 

Eliminasyon da dahil olmak üzere tüm süreç yaklaşık 5-6 hafta sürmektedir. Birçok gıda grubunu ortadan kaldırmayı planlıyorsanız, doktorunuzdan veya diyetisyenden tavsiye alın. Çok fazla besin grubunun ortadan kaldırılması beslenme yetersizliğine neden olabilir.

 

 

 

Eliminasyon Diyetinde Ne Yememelisiniz?

En iyi eliminasyon diyeti en kısıtlayıcı olanıdır. Eliminasyon aşamasında çıkardığınız gıdalar ne kadar fazlaysa, hangi gıdaların rahatsız edici semptomları tetiklediğini keşfedeceksiniz.

 

Eliminasyon aşamasında sıklıkla çıkarılması gereken gıdalar şunları içerir:

 

Narenciye: Portakal ve greyfurt gibi narenciye kullanmaktan kaçının.

Nightshade sebzeler: Domates, biber, patlıcan, beyaz patates, toz biber ve kırmızı biber gibi sebzelerden kaçının.

Fındık ve tohumlar: Tüm fındık ve tohumları atın.

Baklagiller: Fasulye, mercimek, bezelye ve soya bazlı ürünler gibi tüm baklagilleri eleyin.

Nişastalı gıdalar: Buğday, arpa, mısır, çavdar, yulaf ve ekmekten kaçının. Ayrıca diğer gluten içeren gıdalardan da kaçının.

Et ve balık: İşlenmiş et, söğüş, sığır eti, tavuk, yumurta ve kabuklu deniz hayvanlarından kaçının.

Süt ürünleri: Süt, peynir, yoğurt ve dondurma da dahil olmak üzere tüm sütleri ortadan kaldırın.

Yağlar: Tereyağı, margarin, hidrojene yağlar, mayonezden kaçının.

İçecekler: Alkol, kahve, siyah çay, soda ve diğer kafein kaynaklarını kullanmaktan kaçının.

Baharatlar ve çeşniler: Soslar ve hardaldan kaçının.

Şeker ve tatlılar: Şeker (beyaz ve kahverengi), bal, akçaağaç şurubu, mısır şurubu ve yüksek fruktozlu mısır şurubu, agave nektarı, tatlılar ve çikolatalardan kaçının.

 

Bu listede olmayan diğer gıdaların sizi rahatsız ettiğinden şüpheleniyorsanız, onları da çıkarmanız şiddetle tavsiye edilir.

 

 

 

 

Eliminasyon Diyetinde Neler Yenmeli?

Bir eliminasyon diyeti çok kısıtlayıcı olmasına rağmen, sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmaya yetecek çeşitlilik halen var. Yiyebileceğiniz bazı gıdalar şunları içerir:

 

Meyveler: Çoğu meyve, narenciye hariç.

Sebzeler: Çoğu sebze, nightshade sebzeler hariç.

Tahıllar: Pirinç ve karabuğday dahil.

Et ve balık: Hindi, kuzu, vahşi somon gibi soğuk su balıkları dahil.

Süt değişimleri: Hindistan cevizi sütü ve şekersiz pirinç sütü dahil.

Yağlar: Soğuk preslenmiş zeytinyağı, keten tohumu yağı ve hindistan cevizi yağı da dahildir.

İçecekler: Su ve bitki çayları.

Baharatlar, çeşniler ve diğerleri: Karabiber, taze otlar ve baharatlar (Arnavut biberi ve kırmızı biber hariç) ve elma sirkesi dahildir.

 

Bu kısıtlayıcı aşamada motive kalmak için yeni yemek tarifleri tasarlayın ve yemeklerinize lezzet katmak için otlar ve baharatlar ile deneyin.

 

 

 

Diğer Eliminasyon Diyet Türleri

Yukarıda açıklanan geleneksel eliminasyon diyetinin yanı sıra birkaç tane daha eliminasyon diyeti türü vardır. İşte birkaç farklı eliminasyon diyeti türü:

 

Düşük FODMAP diyeti: Bazı kişilerin sindiremediği kısa zincirli karbonhidrat olan FODMAP’ları kaldırır.

Birkaç gıdayı eleme diyeti: Düzenli olarak yemediğiniz gıdaların kombinasyonunu yemek ile ilgilidir.

Nadir gıdalar eliminasyon diyeti: Birkaç gıdanın diyetine benzer şekilde, ancak semptomlarınızı tetikleme olasılığı daha düşük olduğu için nadiren yiyebileceğiniz gıdaları yiyebilirsiniz. Nadir bir yiyecek diyetinde bulunan yaygın gıdalar arasında tatlı patates, karabuğday ve starfruit bulunur.

Diğer eliminasyon diyetleri: Laktoz içermeyen, şekersiz, glütenden arındırılmış ve buğday içermeyen diyetler de bulunur.

 

 

 

Eliminasyon Diyetinin Faydaları

Eliminasyon diyetleri hangi gıdaların rahatsız edici semptomlara neden olduğunu keşfetmenize yardımcı olur, böylece onları beslenmenizden kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, bir eliminasyon diyeti birçok avantaja sahiptir:

 

 

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtilerini Azaltabilir

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), dünyadaki insanların % 10-15’ini etkileyen çok yaygın bir bağırsak hastalığıdır.Birçok kişi, bir eliminasyon diyetinin şişkinlik, mide krampları ve gaz gibi IBS belirtilerini geliştirdiğini bulmaktadır.

 

Bir çalışmada, IBS tanısı konan 150 kişi ya tetikleyici gıdaları dışlayan bir eliminasyon diyeti ya da rahatsız edici semptomlarla bağlantılı olmayan aynı yiyecek sayısını dışlayan bir sahte eliminasyon diyeti izledi.

 

Gerçekten eliminasyon diyetini izleyen kişiler semptomlarını % 10 azalttı ve en iyi diyeti yapanlar % 26’ya kadar semptomları azalttı.

 

 

Eozinofilik özofajit’li İnsanlara Yardımcı Olabilir

Eozinofilik özofajit (EE), alerjilerin yemek borusunun iltihaplanmasını tetiklediği, ağzından mideye gıdayı veren tüp kronik bir durumdur. Bu insanlar, boğulma riskini artıran kuru ve yoğun gıdaları yutma zorlukları yaşarlar.

 

Çoğu çalışma, eliminasyon diyetlerinin EE semptomlarının iyileştirilmesi için etkili olduğunu göstermiştir.EE’si olan 146 hastayı içeren bir çalışmada, tüm hastaların % 75’inden fazlası, eliminasyon diyeti ile anlamlı olarak daha az semptom ve daha az iltihap yaşadı.

 

 

DEHB belirtilerini azaltabilir

DEHB (dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu) tüm çocukların ve erişkinlerin % 3-5’ini etkileyen bir davranış bozukluğudur.Araştırmalar, eliminasyon diyetlerinin DEHB semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir.

 

Bir analiz, belirli gıdaları DEHB semptomlarını iyileştirmek için sınırlandıran 20 araştırmaya baktı. Araştırmacılar, eliminasyon diyetlerinin gıdalara duyarlı çocuklarda DEHB semptomlarını azalttığını buldu.

 

Bununla birlikte, çocuklar bir tıbbi profesyonel tarafından denetlenmedikçe bir eliminasyon diyeti uygulamamalıdır. Eliminasyon diyetleri, büyüyen çocuklar için önemli olan birçok temel besleyiciyi sınırlar ve uzun süreli kısıtlama büyümelerini engelleyebilir.

 

 

Egzama gibi cilt koşullarını iyileştirir

Egzama, kırmızı, kaşıntılı, çatlamış ve iltihaplı bir cilt olarak görülen bir grup deri durumudur.Egzamanın birçok farklı nedeni vardır ancak birçok kişi bazı gıdaları yemenin semptomları kötüleştirebileceğini fark etmiştir.

 

Birkaç çalışma, eliminasyon diyetlerinin egzama semptomlarını azaltabileceğini bulmuştur. Egzaması olan 15 katılımcıyı içeren bir çalışmada, 14 kişi bir eliminasyon diyetinin semptomlarını azalttığını ve tetikleyici yiyeceklerini tanımlamasına yardımcı olduğunu tespit etti.

 

 

Kronik migreni ağrılarını azaltabilir

Çok sayıda insan kronik migrenden muzdariptir. Migrenin nedenleri halen belirsizdir ancak çalışmalar, iltihaplanmanın bir tetikleyici olabileceğini göstermiştir.

 

Bir eliminasyon diyeti iltihaplanmaya neden olan ve kronik migreni azalttığı gösterilen gıdaları çıkarır.Bir çalışmada, sık migreni olan 28 kadın ve iki erkek altı haftalık bir eliminasyon diyeti izledi ve bu da dokuzdan altı yaşına kadar çıkan baş ağrısı ataklarının sayısını azalttı.

 

 

Eliminasyon Diyetinin Riskleri

Eliminasyon diyetleri hangi gıdaların sorun yarattığını keşfetmek için mükemmel bir yoldur ancak birkaç risk taşırlar. Yeni başlayanlar için, eliminasyon diyetleri yalnızca kısa bir süre veya dört ila sekiz hafta boyunca izlenmelidir.

 

Belirli gıda gruplarını ortadan kaldırmanın bir sonucu olarak besin yetersizliklerine neden olabileceğinden, daha uzun süre bir eliminasyon önerilmez.

 

Buna ek olarak, çocuklar ya da alerjiden şüphelenilen kişiler, sadece doktor gözetiminde bir eliminasyon diyeti yapmalıdır. Eliminasyon diyetleri kısıtlayıcı olduğu için bazı yiyecek gruplarını kısa bir süre alarak bir çocuğun büyümesini durdurabilir.

 

Çocuklar, bir gıda grubunu yeniden başlattıklarında, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonlara daha yatkındır. Bunun nedeni, vücutlarının yiyeceklerden kaçınıldıktan sonra aşırı duyarlı hale gelebilmesidir.

 

Sonuç olarak;

Eliminasyon diyetleri, vücudunuzun hangi gıdaları iyi tolere edemeyeceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Beslenmenizle ilişkili olabileceğini düşündüğünüz semptomlar yaşıyorsanız, bir eliminasyon diyeti onları neden olan gıdaları keşfetmenize yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, eliminasyon diyetleri herkes için geçerli değildir. Çocuklar, bir doktor veya diyetisyen tarafından denetlenmedikçe bir eliminasyon diyeti denememelidir.

 

Aynı şekilde, alerjiden şüphelenilen ya da kuşkulanılan insanlar, sadece bir doktor gözetiminde eliminasyon diyeti yapmalıdır.

 

Son olarak, eliminasyon diyetlerinin yalnızca kısa vadeli yapılması gerektiğini, çünkü uzun vadeli kısıtlamaların beslenme yetersizliklerine neden olabileceğini belirtmek gerekir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: