Ekşi Krema Nedir, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Ekşi krema, inek sütünden kremanın laktik asit bakterileri ile fermente edilmesiyle yapılır. Bu zengin, hafif ekşi çeşni, genellikle tacolar, fırınlanmış patates için veya fırınlanmış ürünleri, sosları ve güveçleri koyulaştırmak için kullanılır.

  Ekşi Krema Çeşitleri

  Geleneksel veya Normal Ekşi Krema

  %12-16 oranında tereyağı içerir ve genellikle laktik asitten yapılır. Ranin, jelatin ve guar zamkı ekşi krema yapımında kullanılan ürünlerdir.

  Yağı Azaltılmış Ekşi Krema

  Normal çeşide kıyasla yaklaşık %40 daha az yağ içeren daha hafif ekşi kremadır. 

  Yağsız Ekşi Krema

  Kremayı korumak için karagen ve mısır nişastası kullanılır. Bu çeşitte yağ yoktur.

  Ekşi Krema Besin Değeri

  Ekşi krema birçok temel besin maddesi içerir ancak porsiyon boyutları küçüktür. Bu nedenle, genellikle önemli miktarda herhangi bir besin sağlamaz.

  2 yemek kaşığı (30 gram) normal ekşi kremanın besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 59

  Toplam yağ: 5,8 gram

  Doymuş yağ: 3 gram

  Karbonhidrat: 1.3 gram

  Protein: 0.7 gram

  Kalsiyum: Günlük Değerin (DV) % 3’ü

  Fosfor: DV’nin % 3’ü

  Potasyum: DV’nin % 1’i

  Magnezyum: DV’nin % 1’i

  A Vitamini: DV’nin % 4’ü

  B2 Vitamini (riboflavin): DV’ nin% 4’ü

  B12 Vitamini: DV’nin % 3’ü

  Kolin: DV’nin % 1’i

  Normal ekşi krema, yağ ve kalori bakımından oldukça yüksektir.

  Yağı azaltılmış ekşi kremaya benzer bir besin profiline sahiptir ancak daha az kalori ve yaklaşık % 38 daha az yağ içerir.

  Yağsız ekşi krema, krema kıvamını korumak için yağsız süt ve gıda nişastası ve sakız gibi katkı maddeleri ile yapılır. Yağ eksikliği, kalori sayısını normalle karşılaştırıldığında yaklaşık % 60 azaltır ancak markaya bağlı olarak biraz daha fazla karbonhidrat içerebilir.

  Ekşi krema öncelikle bir garnitür olduğundan, genellikle yoğurt veya süt gibi diğer süt ürünleriyle aynı hacimde yenmez.

  Ayrıca, diğer süt ürünleri sadece krema değil, tüm süt bileşenleri ile yapıldığından, normal ekşi kremaya göre çok daha fazla protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral sağlar.

  Ekşi Kremanın Yararları Nelerdir?

  Yağda çözünen vitaminlerin emilimini artırabilir

  Bazı vitaminler, sindirim sisteminde en etkili şekilde emilmek için bir yağ kaynağına ihtiyaç duyar.

  Toplu olarak yağda çözünen vitaminler olarak bilinen A, D, E ve K vitaminlerini içerir. Bu vitaminlerdeki eksiklikler diyabet, kanser ve bağışıklık bozuklukları gibi hastalıklarla ilişkilidir.

  Yağda çözünen vitaminler, meyve ve sebzeler gibi çeşitli sağlıklı gıdalarda bulunur ancak hepsi kendi başlarına yağ sağlamaz. Bu nedenle, onları bir yağ kaynağıyla yemek vücudun emilimini artırabilir.

  Normal ekşi krema esas olarak yağdan oluşur.

  Bazı çeşitler probiyotik içerir

  Probiyotikler, tüketildiğinde gelişmiş sindirim ve bağışıklık işlevi gibi çeşitli sağlık yararları sağlayan canlı organizmalardır.

  Ekşi krema, geleneksel olarak süt kremasını, gıda üretiminde en yaygın probiyotiklerden biri olan laktik asit bakterileri ile fermente ederek yapılır. Bu nedenle, belirli ekşi krema türleri probiyotik faydalar sağlayabilir.

  Yine de, çoğu ticari ekşi krema, gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için pastörize edilir yani canlı bakteriler nihai ürüne dönüşmeden önce yok edilir.

  Ekşi kremayı evde fermente etmeyi deneyebilirsiniz, bu şekilde probiyotik bakteriler canlı bir şekilde kalır.

  Kemik sağlığını korur

  Fosfor, diş ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Güçlü kemiklerin korunması için gereklidir. Diş eti sağlığını ve diş minesini destekler.

  Mineral yoğunluğu kaybı ve osteoporoz gibi kemik kaybı durumlarını hafifletir. Fosfor kalp sağlığı ile ilişkilidir ve kalp damar rahatsızlıklarını önler.

  Hücreleri korur

  B12 vitamini, insan vücudunda bulunan çeşitli hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Bu vitamine bağlı kırmızı kan hücrelerinin onarımı, oluşumu ve bakımı gibi fonksiyonlara yardımcı olur. Aynı zamanda insan vücudunda bulunan sinir hücrelerini de korur. 

  Saç sağlığı

  Protein saç sağlığının korunmasına yardımcı olur ve zarar görmesini engeller. Araştırmalar, proteinin sağlıklı saçların büyümesinde hayati bir rol oynadığını gösteriyor. Proteinler, saç kremi gibi saç bakım ürünlerinin üretiminde kullanılır.

  Cilt sağlığı

  Protein, dokuları, meydana gelen aşınma ve yıpranmadan korumaya yardımcı olur. Kolajen, sürekli yenilenmeye ihtiyacı olan doku, hücre ve organları güçlendiren temel bir proteindir. Vücutta bulunan kolajen proteinine bağlı olarak düşük kırışıklı, sağlıklı ve genç bir cilt sağlar. 

  Ekşi Kremanın Zararları Nelerdir?

  Ekşi kremanın bazı olumsuz yanları da vardır.

  Doymuş yağ oranı yüksektir

  Doymuş yağ, ekşi kremadaki baskın yağdır. Aslında, normal ekşi kremadaki kalorinin yaklaşık yarısı doymuş yağdan gelir.

  Aşırı doymuş yağ alımı, bazı kişilerin daha fazla LDL (kötü) kolesterol üretmesine neden olabilir. Bu seviyeler çok yükselirse, kalp hastalığı riski zamanla artabilir.

  Dahası, kanıtlar, doymuş yağları kuruyemiş, tohum, zeytin ve balık gibi gıdalardaki doymamış yağlarla değiştirmenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

  Amerikan Kalp Derneği, doymuş yağ alımınızı günlük kalorinin % 5-6’sı veya 2.000 kalorili diyet uygulayan biri için yaklaşık 11-13 gram ile sınırlandırılmasını önerir.

  Ekşi krema doymuş yağ içerdiği için, sınırlandırılması gereken yağ kaynaklarındandır.

  Herkes için uygun değil

  Ekşi krema inek sütünden yapıldığından, herkesin tüketimi için uygun değildir. İnek sütüne alerjiniz varsa veya sütte bulunan şeker olan laktoza intoleransınız varsa bundan kaçınmalısınız.

  Ayrıca, ekşi krema, vegan veya sütsüz beslenenler için uygun değildir.

  Ekşi Krema Zayıflatır mı?

  Ölçülü olarak yenildiğinde, ekşi kremanın vücut ağırlığı üzerinde büyük bir etkisi olması muhtemel değildir ve hatta kilo kaybını artırabilir. Yine de aşırı miktarlar tam tersi etki gösterebilir.

  Kilo kaybı

  Kanıtlar, rutin süt tüketiminin, kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor.

  Kalorisi kısıtlı bir diyetin parçası olarak günlük 2-4 porsiyon süt ürünüyle ilişkili 27 çalışmanın 2016 yılındaki incelemesi, çok az süt içeren veya hiç süt içermeyen diyetlerden daha fazla toplam ağırlık ve yağ kaybı sağladı.

  Dahası, ekşi kremada bulunanlar gibi yağlar mide boşalmasını yavaşlatır, bu da yemek zamanlarında kendinizi tok hissetmenize neden olabilir. Bu da daha az kalori almaya yol açar.

  Kilo almak

  Herhangi bir yiyeceği aşırı tüketmenin – ekşi krema veya başka türlü – kilo alımına neden olabileceğini unutmayın.

  Ekşi krema yeme alışkanlığınız sürekli olarak her gün yaktığınızdan daha fazla kalori almaya neden oluyorsa, kilo almak mümkündür.

  Ekşi krema kalorisi yoğun bir gıda olduğu için çok fazla yemek kolay olabilir.

  Ekşi Krema Nasıl Yenir?

  – Ekşi krema, Kuzey Amerika ve Avrupa mutfaklarında baharat olarak kullanılır.

  – Fırında patates ve taze frenk soğanı için sos olarak kullanılır.

  – Salataları süslemek için kullanılır, keklere, kurabiyelere ve çöreklere eklenir.

  – Çilek veya meyvelerle tatlı olarak tüketilir.

  – Patates cipsi, kraker ve soğan için sos olarak kullanılır.

  – Çorbalara ve soslara eklenir.

  Ekşi krema, pişmiş ürünleri hafifletir ve yumuşatır.

  – Ekmek arası olarak da kullanılır.

  Ekşi Krema Yemeli misin?

  Ekşi krema yiyip yememek size kalmış. Tamamen sağlıklı olmasına rağmen, çok fazla yemek, zararlı olabilir.

  Orta derecede ekşi krema tüketimi, kötü değildir. Bazı durumlarda, sebzeler ve baklagiller gibi besleyiciliği yoğun yiyecekler yemeye bile yardımcı olabilir. 

  Tersine, kendinizi sık sık veya büyük porsiyonlarda ekşi krema yerken bulursanız, hedef kalori alımını aşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, sizin için iyi bir seçim olmayabilir.

  Sonuç olarak;

  Ekşi krema, fermente kremadan yapılan zengin, keskin bir çeşnidir. Birkaç önemli besin içerir ancak esas olarak bir garnitür olduğu için, tek bir porsiyonda pek çok besin sağlamaz.

  Bu süt ürünü, yağda çözünen vitaminlerin emilimini artırabilir ve hatta bazı türler probiyotikler sağlar. Bununla birlikte, doymuş yağ ve kalori bakımından yüksektir.

  Bunu dengeli beslenmenin parçası olarak yiyebilirsiniz ancak optimal sağlığı desteklemek için çeşitli tüm yiyeceklerin yanında ölçülü olarak tüketin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ