Ekinezya ve Ekinezya Çayının Faydaları, Zararları, Kullanımı

  Ekinezya ve Ekinezya Çayının Faydaları, Zararları, Kullanımı

  Ekinezya, kökleri ve yaprakları geleneksel olarak tıbbi amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Ekinezya bitkisi “mor koni çiçeği” olarak da adlandırılır. Bu bitki Avrupa’da olduğu gibi doğu ve orta Kuzey Amerika’da da bulunabilir.

  Yerli Amerikalılar ekinezyayı yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanmışlardır. Günümüzde soğuk algınlığı ve grip için bitkisel ilaç olarak kullanılır. Ağrı, iltihaplanma, migren ve diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için de kullanılır.

  ekinezya vitamin

  Ekinezya anti-enflamatuar, antioksidan ve antiviral özelliklere sahip bir bağışıklık güçlendirici ajandır. Bu nedenle bitkisel takviyeler şeklinde satılmaktadır. Ekinezyayı kullanmanın en çok tercih edilen yollarından biri de onu çay olarak içmektir.

  Aşağıda “ekinezya bitkisinin yararları”, “ekinezya çayının yararları” ve bunların kullanımı hakkında bilgi verilecektir.

  Ekinezya Bitkisi Nedir, Ne İşe Yarar?

  Ekinezya, papatya ailesindeki bir grup çiçekli bitkinin adıdır. Kuzey Amerika’ya özgüdür, burada çayırlarda ve açık, ağaçlık alanlarda büyür.

  Bu grubun dokuz türü vardır, ancak bitkisel takviyelerde sadece üçü kullanılır – Ekinezya purpurea, Ekinezya angustifolia ve Ekinezya pallida.

  Hem bitkinin üst kısımları, hem de kökleri tablet, tentür, ekstrakt ve çay yapımında kullanılır.

  Ekinezya bitkisi, kafeik asit, alkamidler, fenolik asitler, rosmarinik asit, poliasetilenler ve bunun gibi etkileyici çeşitli aktif bileşikler içerir.

  Çalışmalar ekinezya ve bileşiklerinin iltihabı azaltma, bağışıklığı güçlendirme ve kan şekeri seviyelerini düşürme gibi birçok sağlık yararı olduğunu göstermiştir.

  Ekinezya ve Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

  Antioksidanlar bakımından yüksektir

  Ekinezyada antioksidan işlevi gören bitki bileşikleri bulunur. Antioksidanlar, hücreleri diyabet, kalp hastalığı ve diğerleri gibi kronik hastalıklara bağlı bir durum olan oksidatif strese karşı koruyan moleküllerdir. Bu antioksidanların bazıları flavonoidler, sikrik asit ve rosmarinik asittir.

  Bu antioksidanlar, yaprak ve kök gibi diğer kısımlara kıyasla, bitkilerin meyve ve çiçeklerinden elde edilen özütlerde daha yüksektir.

  Ekinezya bitkisi, antioksidan aktiviteyi daha da arttırabilen alkamid adı verilen bileşikleri içerir. Alkamidler yıpranmış antioksidanları yeniler ve antioksidanların oksidatif strese eğilimli moleküllere daha iyi ulaşmalarına yardımcı olur.

  Griple savaşır

  Bazıları için grip, basit bir rahatsızlıktır, ancak bazı insanlar için yaşamı tehdit edebilir. Ekinezya çayı içmek, grip belirtilerinin süresini kısaltmada etkilidir.

  Çalışmalar ekinezyanın soğuk algınlığı gelişme olasılığını yüzde 58 ve süresini 1-4 gün azaltabildiğini göstermiştir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Ekinezyanın bağışıklık sistemi üzerindeki yararlı etkileri vardır. Çok sayıda çalışma, bu bitkinin bağışıklık sistemini, enfeksiyonlardan korumaya ve virüslerle savaşmasına yardımcı olabileceğini ve bunun da hastalıktan daha hızlı iyileşme sağladığını bulmuştur.

  14 çalışmanın gözden geçirilmesi, ekinezya almanın soğuk algınlığı gelişme riskini % 50’den fazla azaltabileceğini ve soğuk algınlığı süresini bir buçuk gün kısaltabildiğini bulmuştur.

  Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

  Yüksek kan şekeri ciddi sağlık sorunlarının riskini artırır. Buna tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer bazı kronik durumlar dahildir.

  Test tüpü çalışmaları, ekinezya bitkisinin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Bir test tüpü çalışmasında, bir Ekinezya purpurea ekstresinin karbonhidratları sindiren enzimleri baskıladığı tespit edilmiştir. Yani bu ekstrenin tüketimi sonucu, kana giren şeker miktarı azalacaktır.

  Diğer test tüpü çalışmaları, ekinezya ekstraktının, diyabet ilaçlarının ortak bir hedefi olan PPAR-y reseptörünü aktive ederek, hücreleri insülin etkilerine daha duyarlı hale getirdiğini bulmuştur.

  Bu özel reseptör, insülin direnci için bir risk faktörü olan kandaki fazla yağı çıkararak çalışır. Bu, hücrelerin insülin ve şekere cevap vermesini kolaylaştırır.

  2017 yılında yapılan bir araştırmada, kan dolaşımındaki ekinezyanın, diyabetik veya prediyabetik olanlarda kan şekerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

  Kesinlikle insülin tedavisinin veya karbonhidratların yönetimi gibi diğer diyabet tedavilerinin yerini alamaz. Ancak ekinezya çayı içmek veya ek formda tüketmek kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur.

  Anksiyeteyi azaltır

  Araştırmalar, ekinezya bitkisinin kaygı duygularını azaltabilecek bileşikler içerdiğini keşfetti. Bunlar arasında alkamidler, rosmarinik asit ve kafeik asit bulunur.

  Bir fare çalışmasında, beş ekinezya örneğinden üçü anksiyeteyi azaltmaya yardımcı oldu. 

  Başka bir çalışma Ekinezya angustifolia özütünün hem farelerde hem de insanlarda anksiyete duygularını hızla azalttığını bulmuştur.

  Ekinezya özü, vücudumuz ve beyin arasındaki iletişime yardımcı olan sinapsların düzenlenmesine yardımcı olur. Anksiyete atakları geçiren insanların “korku refleksini” kapatamasa da, korkularının fiziksel etkilerini sınırlayabilir ve daha sakin hissetmelerine yardımcı olabilir.

  ekinezya çayının faydaları nelerdir

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  İnflamasyon, vücudun iyileşmesi ve kendini savunmasının doğal bir yoludur.

  Bazen iltihap, kontrolden çıkabilir, gerekli ve beklenenden daha uzun sürebilir. Bu, kronik hastalıklar ve diğer sağlık sorunlarının riskini artırır.

  Bazı çalışmalar ekinezyanın aşırı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Bir fare çalışmasında, ekinezya bileşikleri, önemli inflamatuar belirteçleri ve inflamasyonun neden olduğu hafıza kaybını azaltmaya yardımcı oldu.

  30 günlük bir başka çalışmada, osteoartritli yetişkinlerde, ekinezya özü içeren bir takviyenin alınmasının iltihap, kronik ağrı ve şişmeyi önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir.

  İlginç bir şekilde, bu yetişkinler geleneksel steroidal olmayan enflamatuar ilaçlara (NSAIDS) iyi yanıt vermedi, ancak ekinezya özü içeren takviye yararlı oldu.

  Ekinezya anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, romatoid artrit, ülser, Crohn hastalığı ve inflamasyonun neden olduğu veya kötüleştiği diğer durumlar için de bir tedavi olarak önerilmiştir.

  Ekinezyadaki biyolojik olarak aktif bileşikler, iltihap tepkisini azaltmak için çalışır. Bu, iltihap ile ilgili birçok sorun için iyileşmeye ve rahatlamaya katkıda bulunur.

  Kansere karşı koruma sağlar

  Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi anlamına gelen bir hastalıktır. Test tüpü çalışmaları, ekinezya özlerinin kanser hücresi büyümesini baskılayabileceğini ve hatta kanser hücresinin ölümünü tetikleyebileceğini göstermiştir.

  Bir test tüpü çalışmasında, Ekinezya purpurea ve klorik asit özütünün (ekinezya bitkisinde doğal olarak bulunur) kanser hücresi ölümünü tetiklediği belirtilmiştir.

  Başka bir test tüpü çalışmasında, ekinezya bitkilerinden ( Ekinezya purpurea, Ekinezya angustifolia ve Ekinezya pallida ) elde edilen ekstraktlar apoptoz veya kontrollü hücre ölümü adı verilen bir süreci uyararak, insan kanser hücrelerini pankreas ve kolonda öldürdü.

  Bu etkinin ekinezyanın bağışıklık güçlendirici özelliklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Kan basıncını düşürür

  Yüksek miktarda anti-inflamatuar ve antioksidan bileşikleri olan ekinezya, kan basıncı seviyelerini düşürür. 

  Sağlıklı hücre büyümesine yardımcı olur

  Antioksidan içeren herhangi bir bitkisel ilaç veya gıda, hücreleri onarmaya yardımcı olur. Antioksidanlar yaşlanan toksinleri (serbest radikaller) yok eder ve vücudumuzdaki hücreleri zarardan korur.

  Antioksidan kapasitesi yüksek olan ekinezya çayı içmek, vücudumuzdaki sağlıklı hücre büyümesine yardımcı olur.

  Meme kanseri riskini potansiyel olarak azaltır

  Ekinezya, çeşitli kanser türleri için tamamlayıcı bir tedavidir. Kanser tedavileri bağışıklık sistemini zayıflatır ve bazı sağlıklı hücreleri öldürebilir, bu nedenle ekinezya çayı içmek bu yan etkilerin bazılarına karşı koymaya yardımcı olur.

  Ekinezya ayrıca kanserin kendisi için bir tedavi olabilir. Çalışma ekinezya ekstraktlarının kötü niyetli tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve kanserin yayılma yeteneğini engellediği sonucuna vardı. Bazıları, ekinezya hapı almanın, ailede meme kanseri öyküsü olan kadınlar için iyi bir koruyucu önlem olduğunu önermektedir. 

  Müshil olarak kullanılabilir

  Birçok bitki gibi, ekinezya özellikle mide ve tüm gastrointestinal sistem için faydalıdır. Kabızlığı hafifletmek için doğal müshil ve sakinleştirici bir ajan olarak kullanılabilir.

  Ekinezya çayı içmek, bu konuda faydalıdır. Daha kronik durumlar için, her gün bir fincan çay, bağırsakları gevşetmeye yardımcı olabilirken, günde 2-3 fincan ani nöbetlerle yardımcı olabilir.

  Bununla birlikte, ekinezyayı fazla kullanmamaya dikkat edin, çayı günde en fazla iki bardakla sınırlandırın ve takviyeleri ise kullanma talimatına uygun şekilde alın.

  Kızarıklık ve şişmeyi azaltır

  Vücuttaki sistemik şişmenin, kızarıklık, sağlıksız beslenme veya yorucu egzersiz de dahil olmak üzere birçok kaynağı olabilir.

  Ekinezya tüketmek veya ekinezya esansiyel yağı içeren cilt bakım ürünleri kullanmak, doku tahrişini azaltmaya ve hafifletmeye yardımcı olur.

  Oksijenin taşınmasını kolaylaştırır

  Ekinezya, kandaki oksijen seviyelerini artırır. Kemik iliğindeki eritropoietin üretimini arttırır, bu da, alyuvar üretimini hızlandırır ve kanın oksijen taşıma kapasitesini fazlalaştırır.

  Ağız sağlığını destekler

  Ekinezyanın, adaçayı ve lavanta gibi diğer bitkilerle birlikte değerlendirildiğinde kötü kokuyu azalttığı tespit edildi.

  Bu etkinin kısmen, ekinezyanın ağız kokusu yaratan zararlı organizmaları nötralize etme kabiliyetinden kaynaklandığı düşünülüyor.

  Ekinezyanın Cilde Faydaları

  Araştırmalar, ekinezya bitkisinin yaygın cilt durumlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Bir test tüpü çalışmasında bilim insanları, ekinezyanın anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklerinin, aknenin yaygın bir nedeni olan “Propionibacterium”un büyümesini bastırdığını buldular.

  25-40 yaş arası 10 sağlıklı kişide yapılan bir başka çalışmada ekinezya özü içeren cilt bakım ürünlerinin cilt hidrasyonunu iyileştirdiği ve kırışıklıkları azalttığı bulunmuştur.

  Benzer şekilde, Ekinezya purpurea özü içeren bir kremin egzama semptomlarını iyileştirdiği ve cildin ince, koruyucu dış tabakasının onarılmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

  Ancak ekinezya özütü kısa bir raf ömrüne sahiptir ve ticari cilt bakım ürünlerine dahil edilmesi zordur.

  Ekinezyanın Zararları Nelerdir?

  Ekinezya ürünleri kısa süreli kullanım için güvenlidir ve iyi tolere edilir. İnsanların bu bitkiden elde edilen ürünleri kullanırken aşağıdaki gibi yan etkileri yaşadığı durumlar da vardır:

  – Kurdeşen

  – Cilt kaşıntısı

  – Cilt döküntüsü

  – Şişkinlik

  – Karın ağrısı

  – Mide bulantısı

  – Nefes darlığı

  Bununla birlikte, bu yan etkiler papatya, krizantem, kadife çiçeği, yakup otu ve daha fazlası gibi diğer çiçeklere alerjisi olan kişiler arasında daha yaygındır.

  Ekinezya bağışıklık sistemini uyardığından, otoimmün bozuklukları olan kişiler veya immünsüpresif ilaçlar alan kişiler bundan kaçınmalı veya önce doktorlarına danışmalıdır.

  Kısa süreli kullanım için güvenli gibi görünse de, uzun vadeli etkileri hala bilinmemektedir.

  Ekinezya Dozajı

  Şu anda ekinezya için resmi bir dozaj önerisi bulunmamaktadır. Bunun bir nedeni ekinezya araştırmalarından elde edilen bulguların oldukça değişken olmasıdır.

  Bir diğer nedeni ise ekinezya ürünlerinin genellikle etikette yazılı olanları içermemesidir. Bir çalışma, ekinezya ürünleri örneklerinin % 10’unun ekinezya içermediğini bulmuştur. Bu nedenle ekinezya ürünlerini güvenilir markalardan satın almalısınız.

  Bir araştırma, aşağıdaki dozların bağışıklığa yardımcı olmada etkili olduğunu bulmuştur:

  Kuru toz ekstrakt

  300-500 mg Ekinezya purpurea, günde üç kez.

  Sıvı ekstrakt tentürleri

  Günde üç kez 2.5 ml veya günde 10 ml’ye kadar.

  Ekinezyanın vücut üzerindeki uzun süreli etkileri hala bilinmediğinden, bu önerilerin kısa süreli kullanım için olduğunu unutmayın.

  Bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak için günde iki ila üç porsiyon ekinezya çayı içilmesi önerilir; hastalık durumunda ise en fazla beş porsiyon kabul edilebilir.

  Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

  Ekinezya çayının yapımı oldukça basittir:

  250-500 ml suyu bir çaydanlıkta kaynatın.

  – Buna ekinezya yaprakları ve çiçeklerini ekleyin.

  – Kapağını kapatın, ocağın altını kısın ve yaklaşık 15 dakika kaynatın.

  – Çayı süzün, sıcak veya soğuk tüketin.

  – Bal ekleyerek de içebilirsiniz.

  Sonuç olarak;

  Ekinezyanın bağışıklığı, kan şekerini, anksiyeteyi, iltihabı ve cilt sağlığını iyileştirdiği tespit edilmiştir. Kanser önleyici özelliklere sahip olabilir ancak insan temelli araştırmalar sınırlıdır.

  Kısa süreli kullanım için güvenli ve iyi tolere edilir. Önerilen dozajlar kullandığınız ekinezya formuna bağlı olarak değişir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ