Ekinezya: Doğanın Soğuk Algınlığı ve Grip Savaşçısı | diyetz

Ekinezya: Doğanın Soğuk Algınlığı ve Grip Savaşçısı

                              


Ekinezya, dünyadaki insanlar tarafından sağlıklı kalmak için kullanılan güçlü ve faydalı bir bitkidir. Bitkinin köklerinden çiçek yapraklarına kadar her bölümü hayati besin maddeleri ile yüklüdür.

 

Soğuk algınlığını doğal yoldan tedavi etme gibi bir üne sahip olan ekinezyayı, birçok insan, çay, takviye veya çiğ olarak tüketmektedir.

 

Bu yazıda ekinezyanın soğuk algınlığını tedavi etmekten başka, insan sağlığı üzerindeki faydaları ve kullanımı hakkında bilgi verilecektir.

 

 

 

Ekinezya nedir?

Ekinezya, Kuzey Amerika’ya özgü çiçekli bir bitkidir. Başlangıçta Yerli Amerikan Siyu Kızılderilileri tarafından yılan sokması, kolik ve enfeksiyonların tedavisi olarak kullanıldı ve antibiyotik gelişene kadar sağlıklı bir hammade haline geldi.

 

Bugün, ekinezya Amerika’nın en sevilen ve en çok kullanılan otları arasında yerini alıyor. Doğal soğuk algınlığı ilaçları, öksürük damlaları ve organik takviyeleri, ekinezyayı önemli bir bileşen olarak gösteriyor.

Ekinezyanın sağlık faydaları, diğer şifalı bitkiler gibi, polisakkaritler, alkilamidler, flavonoidler, polifenoller, C vitamini, selenyum ve çinko içeren çeşitli besin öğelerinden kaynaklanmaktadır.

 

 

 

 

Ekinezyanın Sağlık Faydaları


İnsanlar sağlıklarını desteklemek için her yıl ekinezya takviyelerine milyonlarca dolar harcıyorlar. Terapötik kullanımının uzun bir geçmişe sahip olması nedeniyle popülerliğini destekleyen birçok araştırma mevcuttur. İşte ekinezyanın sağlık faydaları…

 

 

 

Bağışıklık sistemini geliştirir


Ekinezyanın bağışıklık sistemi üzerinde güçlü bir etkisi vardır; sağlığı teşvik etme kabiliyeti 14’den fazla klinik çalışma tarafından doğrulanmıştır.

 

Çalışmalar, ekinezyanın mevsimsel sağlıklı yaşam için en etkili takviyeler arasında yer aldığını gösteriyor.

 

 

 

Kızarıklık ve şişmeyi azaltır


Vücuttaki sistemik şişme, kızarıklık ve rahatsızlığın, sağlıksız bir beslenme veya yorucu egzersiz de dahil olmak üzere birçok kaynağı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kas Yapan Yiyecekler

Ekinezya tüketmek veya ekinezya esansiyel yağı içeren cilt bakım ürünleri kullanmak doku tahrişini azaltmaya ve hafifletmeye yardımcı olur.

 

 


Hücrelerin sağlığını teşvik eder


Ekinezya tüketmek, vücudunuzdaki koruyucu hücrelerin sağlığını geliştirir. Ekinezyadaki bileşiklerin çoğu bağışıklık hücrelerini desteklemekte ve sağlıklı hücre büyümesini teşvik etmektedir.

 

 


Oksijen taşınmasını kolaylaştırır

 

Ekinezya, kandaki oksijen seviyelerini artırır. Ekinezya, kemik iliğindeki eritropoietin üretimini arttırır, bu da, alyuvar üretimini hızlandırır ve kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırır.

 

 

 

Ağız sağlığını destekler

 

Ekinezyanın, adaçayı ve lavanta gibi diğer bitkilerle birlikte değerlendirildiğinde kötü kokuyu azalttığı tespit edildi. Bu etkinin kısmen, ekinezyanın ağız kokusu yaratan zararlı organizmaları nötralize etme kabiliyetinden kaynaklandığı düşünülüyor.

 

 

 

Fiziksel rahatsızlığı hafifletir


Yerli Amerikalılar ağrıları azaltmak için ekinezya kullandı. Günümüzde, araştırmalar cerrahiyi takiben konforu arttırma potansiyelini göstermiştir.

 

 

 

Cilt sağlığında etkilidir


Ekinezya, lekeleri ve tahrişi azaltmaya yardımcı olarak normal bir cildi desteklemektedir. Bazı çalışmalar, cildi nemlendirmeye ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olduğunu tespit etti.

 

 

 

Üst solunum yollarının sağlığını iyileştirir

 

Ekinezya, çocuklarda bile, üst solunum yolları sağlığını destekleyen en iyi şifalı otlar arasında yer alır. Bir kontrollü çalışma, uçuş öncesinde ve sırasında ekinezya tabletleri alan hava yolu yolcularının daha az solunum yolu sorunu yaşadığını tespit etmiştir.

 

 

 

Antioksidanlar sağlar


Ekinezya C vitamini, beta-karoten, flavonoidler, selenyum ve çinko gibi antioksidanların kaynağıdır. Bir çalışma, belirli bir ekinezya tentürünün Gingko bilobaya kıyasla daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğunu tespit etmiştir.

 

 

 

Normal yaşlanmayı destekler


Onay için insan araştırması gerekliyse de hayvan çalışmalarının sonuçları, ekinezyanın yaşlanmayı önleme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada, ilave ekinezya, yaşlanan farelerin ömrünün uzatılmasına yardımcı olmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

 

 

Ekinezya Kullanımı


Ekinezya takviyeleri birçok formda bulunur. Bitkinin kendisine erişiminiz varsa, grip için inanılmaz bir evde çare olarak iki katına çıkmış, saf, organik bir çay yapabilirsiniz.

 

 

 

Ekinezya Çayı

Aşağıda ekinezya çayı için kolay bir tarif var. Pestisit içermeyen organik ya da doğal ekinezya kullandığınızdan emin olun. Tat için, bal gibi doğal tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz ancak sade de içebilirsiniz.

 

  • Orta ila yüksek ısıda 250-500 ml  suyu bir çaydanlıkta kaynatın.

 

  • Ekinezya yapraklarını ve çiçeklerini ekleyin.

 

  • Kapağını kapatın, ısıyı düşürün ve yaklaşık 15 dakika kaynatın.

 

  • Süzgeçten geçirin ve sıcak veya soğuk tüketin.

 

 

 

 

Yan Etkiler ve Önlemler


Ekinezya genellikle güvenli kabul edilir, ancak polen duyarlı kişiler dikkatli davranmalıdır. Ekinezya, papatyalar, marigoldlar ve kuş tüyü olarak aynı bitki familyasından gelir.

 

Bazı yan etkiler arasında baş dönmesi, ağız kuruluğu ve hafif bulantı sayılabilir. Birçok kadın tarafından alınan en gözde bir bitki iken, anne sütü veya emziren annelerin güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Ekinezyayı kendiniz denemeden önce, güvenilir sağlık kuruluşunuza danışın.

 

 

 

Ekinezya ve Sağlığınız

Sağlığınızı geliştiren veya destekleyen bir ekinezya takviyesi arıyorsanız, dikkatli seçin. Zararlı kimyasallar, katkı maddeleri veya tatlandırıcılardan arınmış organik seçenekler sunabilen güvenilir bir tedarikçiden ekinezya takviyeleri satın alın.

 

Ekinezyayı daha önce denediniz mi? Deneyimlerinizi yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ