Dikenli Tropik Bir Meyve: Ejder Meyvesi | diyetz

Dikenli Tropik Bir Meyve: Ejder Meyvesi

 

 

Pitaya, çilekli armut ya da dragon meyvesi olarak da bilinen ejder meyvesi, canlı kırmızı renkli bir kabuğu ve tatlı, tohum benekli meyve eti olan tropikal bir meyvedir.

 

Benzersiz bir görünüme sahip olması ve tadının beğenilmesi onu son zamanlarda popüler bir meyve haline getirdi.

 

İşte ejder meyvesinin kanıta dayalı sağlık faydaları…

 

 

Besin Değeri Yüksek

 

Ejder meyvesinin kalorisi düşüktür ancak temel vitamin ve minerallerle doludur. Aynı zamanda önemli miktarda diyet lifi içerir.

 

İşte, bir fincan ejder meyvesi porsiyonunun (227 gram) içerdiği besin öğeleri:

 

 

 

 

 • Kalori: 136

 

 • Protein: 3 gram

 

 • Yağ: 0 gram

 

 • Karbonhidratlar: 29 gram

 

 • Lif: 7 gram

 

 • Demir: RDI’nın % 8’i

 

 • Magnezyum: RDI’nın % 18’i

 

 • C Vitamini: RDI’nın % 9’u

 

 • E Vitamini: RDI’nın % 4’ü

 

Esansiyel besinlerin ötesinde, ejder meyvesi polifenoller, karotenoidler ve beta-siyaninler gibi yararlı bitki bileşikleri sağlar.

 

 

Kronik Hastalıklarla Savaşmaya Yardımcı Olur

 

Serbest radikaller, iltihap ve hastalığa yol açabilecek hücre hasarına neden olan kararsız moleküllerdir.

 

Bununla savaşmanın bir yolu, ejder meyvesi gibi antioksidan açısından zengin besinler tüketmektir.

 

Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek, böylece hücre hasarını ve iltihabı önlerler.

 

Çalışmalar, yüksek oranda antioksidan tüketmenin, kalp hastalığı, kanser, diyabet ve artrit gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Ejder meyvesi, çeşitli türlerde güçlü antioksidanlar içerir :

 

C Vitamini:

Gözlemsel çalışmalar C vitamini alımı ve kanser riski arasındaki ilişkiyi bulmuştur. Örneğin, 120,852 kişide yapılan bir çalışma, daha düşük baş ve boyun kanseri oranlarıyla daha yüksek C vitamini alımını ilişkilendirdi.

 

Betalainler:

Test tüpü çalışmaları betalainlerin oksidatif stresle savaşabileceğini ve kanser hücrelerini baskılayabileceğini göstermektedir.

 

Karotenoidler:

Beta-karoten ve likopen, ejder meyvesine canlı rengini veren bitki pigmentleridir. Karotenoidler açısından zengin beslenme, azalan kanser ve kalp hastalığı riskine bağlanmıştır.

 

Önemli olarak, antioksidanlar, doğal olarak gıdada yenildiğinde, hap şeklinde veya ek olarak kullanıldığından daha iyi şekilde çalışır.

 

Aslında, antioksidan takviyeleri zararlı etkilere sahip olabilir ve tıbbi gözetim olmadan bunların alınmaması önerilmektedir.

 

Öte yandan, ejder meyvesi şiddetle tavsiye edilir.

 

 

Lif Yüklüdür

 

Diyet lifleri, potansiyel sağlık faydalarının kapsamlı bir listesini sunan sindirilmeyen karbonhidratlardır.

 

Sağlık yetkilileri, kadınlar için günde 25 gram lif ve erkekler için 38 gram önerir. Antioksidanlar gibi, lif takviyeleri de gıdalardan elde edilen lifle aynı sağlık yararlarına sahip değildir.

 

Bir fincan porsiyon başına 7 gram ile, ejder meyvesi mükemmel bir tam besin kaynağıdır.

 

Lifin sindirimdeki rolü çok iyi bilinmektedir, bununla birlikte araştırmalar kalp hastalığına karşı korunmada, tip 2 diyabetin yönetilmesinde ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasında da rol oynayabileceğini belirtmektedir.

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı gözlemsel çalışmalar, lifte yüksek diyetlerin kolon kanserine karşı koruyabileceğini göstermektedir.

 

Ejder meyvesini bu koşullardan herhangi birine bağlayan hiçbir çalışma olmasa da, yüksek lif içeriği, önerilen günlük değerlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, özellikle de düşük lif tüketimine sahipseniz, yüksek lif tüketiminin dezavantajları olabileceğini unutmamak önemlidir. Mide rahatsızlığından kaçınmak için, diyet lifini yavaş yavaş artırın ve bol miktarda sıvı için.

 

 

Bağırsak Sağlığını Geliştirir

 

Bağırsaklarınız 400’den fazla bakteri türü dahil olmak üzere 100 trilyon çeşit mikroorganizmaya ev sahipliği yapar.

 

Birçok araştırmacı, bu mikroorganizma topluluğunun sağlığınızı yönettiğine inanıyor.

 

Ejder meyvesinin prebiyotikler içerdiği düşünüldüğünde, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin dengesini artırabilir.

 

Prebiyotikler, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen spesifik bir lif türüdür.

 

Tüm lifler gibi, bağırsağınız onları parçalayamaz. Ancak, bağırsaklarınızdaki bakteriler onları sindirebilir. Bu bakteriler, lifi kendilerini geliştirmek için yakıt olarak kullanıyorlar ve böylece fayda sağlıyorsunuz.

 

Özellikle, ejder meyvesi esas olarak iki tür sağlıklı bakterinin ( lactobacilli ve Bifidobacteria)büyümesini desteklemektedir.

 

Düzenli olarak prebiyotik tüketmek, sindirim sisteminizdeki enfeksiyon riskini azaltabilir. Bunun nedeni, prebiyotiklerin, araştırmacıların kötü olanı aşabileceğine inandıkları iyi bakterilerin gelişimini desteklemesidir.

 

Örneğin, gezginlerde yapılan bir araştırma, seyahat öncesi ve yolculuk sırasında prebiyotik tüketenlerin, daha az şiddetli seyahat ishali atağı geçirdiklerini göstermiştir.

 

Bazı çalışmalar ayrıca prebiyotiklerin inflamatuar bağırsak hastalığı ve kolon kanseri semptomlarını hafifletebileceğini düşündürmektedir. Ne yazık ki, bu bulgular yetersiz ve tutarsızdır.

 

Prebiyotiklerle ilgili araştırmaların çoğu olumlu olsa da, ejder meyvesinin prebiyotik aktivitesi üzerine yapılan araştırmalar, test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır. İnsan bağırsağı üzerindeki gerçek etkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

 

Vücudunuzun enfeksiyonla savaşma kabiliyeti, beslenmenizin kalitesi de dahil olmak üzere birkaç farklı faktör tarafından belirlenir.

 

Ejder meyvesindeki C vitamini ve karotenoidler bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve beyaz kan hücrelerini hasara karşı koruyarak enfeksiyonu önler.

 

Bağışıklık sistemindeki beyaz kan hücreleri, zararlı maddelere saldırır ve yok eder. Bununla birlikte, serbest radikallerin zarar görmesinde çok hassastırlar.

 

Güçlü antioksidanlar olarak, C vitamini ve karotenoidler serbest radikalleri nötralize edebilir ve beyaz kan hücrelerini zarardan korur.

 

 

Düşük Demir Seviyesini Artırır

 

Ejder meyvesi, demir içeren birkaç taze meyveden biridir.

 

Demir, vücudunuzdaki oksijenin taşınmasında çok önemli bir rol oynar. Yiyecekleri enerjiye ayırmada da önemli bir rolü vardır.

 

Ne yazık ki, birçok insan yeterince demir alamıyor. Aslında, dünya nüfusunun% 30’unun demir eksikliği olduğu ve bunun dünya çapında en yaygın besin maddesi eksikliği olduğu tahmin edilmektedir.

 

Düşük demir seviyeleriyle mücadele etmek için çeşitli demir bakımından zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir. Zengin demir kaynakları arasında et, balık, baklagiller, fındık ve tahıllar bulunur.

 

Günlük tavsiye edilen alım miktarının (RDI) % 8’ini içerdiğinden, ejder meyvesi harika  bir seçenektir. Ayrıca vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olan C vitamini içerir.

 

 

İyi Bir Magnezyum Kaynağıdır

 

Ejder meyvesi, çoğu meyveden daha fazla magnezyum içerir, RDI’nın % 18’i sadece bir fincanda bulunur.

 

Magnezyum minerali hücrelerinizin her birinde bulunur ve vücudunuzda 600’ün üzerinde önemli kimyasal reaksiyona girer.

 

Örneğin, gıdaların enerjiye dönüştürülmesi, kas kasılması, kemik oluşumu ve hatta DNA’nın oluşumu için gerekli olan reaksiyonlarda yer alır.

 

Bazı çalışmalar daha yüksek magnezyum alımlarının kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Çalışmalar ayrıca yeterli magnezyum tüketiminin, kemik sağlığını desteklediğini de göstermektedir.

 

 

Ejder meyvesi nasıl yenir?

 

Ejder meyvesinin kalın, dikenli kabuğu korkutucu olsa da, bu meyveyi yemesi oldukça basittir.

 

Önemli olan olgunlaşmış bir ejder meyvesi almaktır.

 

Olgunlaşmamış ejder meyvesi yeşil olacaktır. Parlak kırmızı olanları bulmaya çalışın. Üzerindeki bazı çürük benzeri siyah noktalar normaldir, ancak çok fazla çürük benzeri leke, aşırı olgunlaştığını gösterir. Avokado ve kivi gibi, ejder meyvesi yumuşak ve olgun olmalı ama aşırı olgun değil.

 

İşte taze bir ejder meyvesi şu şekilde yenir:

 • Ortadan ikiye kesip kaşıkla yiyebilirsiniz.

 

 • Kabuğunu alıp, içindeki etini tüketebilirsiniz.

 

 • Salata, smoothie ve yoğurduya ekleyerek de tüketebilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Ejder meyvesi, kesinlikle denemeye değer lezzetli bir tropikal meyvedir.

 

Temel besin maddeleri, prebiyotik lifler ve faydalı bitki bileşikleri sunmaktadır.

 

Eğer değişik bir meyve arıyorsanız, ejder meyvesi birçok potansiyel sağlık faydaları ile lezzetli bir seçenektir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ