Ejder Meyvesi Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Özellikleri

  Ejder Meyvesi Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Özellikleri

  Ejder meyvesi diğer adıyla pitaya meyvesi ya da dragon meyvesi, Orta Amerika’ya özgü tropikal bir meyvedir. Bu besin açısından zengin meyve, etinin içinde bulunan siyah tohumlarla pembemsi-kırmızı bir kabuğa sahiptir. Hafif bir tada ve kivi, armut, tutku meyvesi arasında çapraz bir dokuya sahiptir.

  Bu egzotik meyvenin kalorisi düşük, besin maddeleri ve antioksidanları yüksektir, bu da onu diğer meyveler için sağlıklı bir alternatif haline getirir.

  Ejderha meyvesinin sağlık yararları üzerine yapılan araştırmalar, kalp sağlığı, diyabet yönetimi ve kolesterolü kontrol etmek için faydalı olduğunu belirtmektedir.

  Ejder meyvesi besin açısından yoğun ve antioksidan bakımından zengin olduğu için ‘süper gıda’ olarak kabul edilir. Ayrıca, smoothie ve aromalı yoğurtta kullanılabilen toz formunda ticari olarak da mevcuttur. 

  Yazıda “ejder meyvesi ne işe yarar”, “ejder meyvesinin faydaları nelerdir”, “ejder meyvesinin zararı var mı”, “dragon meyvesi nasıl yenir” gibi sorular cevaplanacaktır.

  Ejder Meyvesinin Besin Değeri

  Ejder meyvesinin kalorisi düşüktür ancak temel vitamin ve minerallerle doludur. Aynı zamanda önemli miktarda diyet lifi içerir.

  İşte, bir fincan ejder meyvesinin (227 gram) içerdiği besin öğeleri:

  Kalori: 136

  Protein: 3 gram

  Yağ: 0 gram

  Karbonhidratlar: 29 gram

  Lif: 7 gram

  Demir: RDI’nın % 8’i

  Magnezyum: RDI’nın % 18’i

  C Vitamini: RDI’nın % 9’u

  E Vitamini: RDI’nın % 4’ü

  Esansiyel besinlerin ötesinde, ejder meyvesi polifenoller, karotenoidler ve beta-siyaninler gibi yararlı bitki bileşikleri sağlar.

  Ejder meyvesi sağlıklı bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Meyveden elde edilen kompleks şekerler, işlenmiş şekere daha iyi bir alternatiftir.

  Ejder meyvesinin lif içeriği, gastrointestinal sistemdeki yararlı bakterilerin korunmasında önemlidir. Yüksek lif içeriği bağırsak hareketine yardımcı olur.

  Ejder meyvesinin glisemik içeriği yüksektir ancak besin açısından yoğun olduğu için sağlıklı kabul edilir.

  Ejder meyvesindeki yüksek C vitamini konsantrasyonu, önerilen günlük alım miktarından daha fazladır. C vitamini, birçok fizyolojik fonksiyonda yer alan ve birçok sağlık yararı sağlayan hayati bir besin ve antioksidandır.

  Ejder Meyvesinin Yararları Nelerdir?

  Kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur

  Serbest radikaller, iltihap ve hastalığa yol açabilecek hücre hasarına neden olan kararsız moleküllerdir. Bununla savaşmanın bir yolu, ejder meyvesi gibi antioksidan açısından zengin besinler tüketmektir.

  Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek, hücre hasarını ve iltihabı önlerler.

  Çalışmalar, yüksek oranda antioksidan tüketmenin, kalp hastalığı, kanser, diyabet ve artrit gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Ejder meyvesi, çeşitli türlerde güçlü antioksidanlar içerir :

  C Vitamini

  Gözlemsel çalışmalar C vitamini alımı ve kanser riski arasındaki ilişkiyi bulmuştur. Örneğin, 120,852 kişide yapılan bir çalışma, yüksek C vitamini alımı ile daha düşük baş ve boyun kanseri oranını ilişkilendirdi.

  Betalainler

  Test tüpü çalışmaları betalainlerin oksidatif stresle savaşabileceğini ve kanser hücrelerini baskılayabileceğini göstermektedir.

  Karotenoidler

  Beta karoten ve likopen, ejder meyvesine canlı rengini veren bitki pigmentleridir. Karotenoidler açısından zengin beslenme, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalmasına bağlanmıştır.

  Lif miktarı yüksektir

  Diyet lifleri, sindirilmeyen karbonhidratlardır. Kadınlar için günde 25 gram lif ve erkekler için 38 gram önerilir. 

  Bir fincan porsiyon başına 7 gram ile, ejder meyvesi mükemmel bir lif kaynağıdır.

  Lifin sindirimdeki rolü iyi bilinmektedir, bununla birlikte araştırmalar kalp hastalığına karşı korunmada, tip 2 diyabetin yönetilmesinde ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasında da rol oynayabileceğini belirtmektedir.

  Ejder meyvesini bu koşullardan herhangi birine bağlayan hiçbir çalışma olmasa da, yüksek lif içeriği, önerilen günlük değerleri karşılamaya yardımcı olabilir.

  Bağırsak sağlığını geliştirir

  Bağırsaklarımız 400’den fazla bakteri türü dahil olmak üzere 100 trilyon çeşit mikroorganizmaya ev sahipliği yapar. Birçok araştırmacı, bu mikroorganizma topluluğunun sağlığımızı yönettiğine inanıyor.

  Ejder meyvesi prebiyotikler içerdiği için, bağırsaklardaki iyi bakterilerin dengesini artırabilir.

  Prebiyotikler, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen spesifik bir lif türüdür.

  Tüm lifler gibi, bağırsağımız onları parçalayamaz. Ancak, bağırsaklardaki bakteriler onları sindirebilir. Bu bakteriler, lifi kendilerini geliştirmek için yakıt olarak kullanır.

  Özellikle, ejder meyvesi esas olarak iki tür sağlıklı bakterinin ( lactobacilli ve Bifidobacteria)büyümesini desteklemektedir.

  Düzenli olarak prebiyotik tüketmek, sindirim sisteminde enfeksiyon riskini azaltabilir. Bunun nedeni, prebiyotiklerin, araştırmacıların kötü olanı aşabileceğine inandıkları iyi bakterilerin gelişimini desteklemesidir.

  Örneğin, gezginlerde yapılan bir araştırma, seyahat öncesi ve yolculuk sırasında prebiyotik tüketenlerin, daha az şiddetli seyahat ishali atağı geçirdiklerini göstermiştir.

  Bazı çalışmalar ayrıca prebiyotiklerin inflamatuar bağırsak hastalığı ve kolon kanseri semptomlarını hafifletebileceğini düşündürmektedir.

  Kolesterolü düşürebilir ve kalp sağlığını iyileştirebilir

  Ejder meyvesi tohumları, linoleik ve linolenik asitler gibi temel doymamış yağ asitlerinin zengin bir kaynağıdır. Bu iyi yağlar vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir.

  Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterol, arterleri sertleştirebilir ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Likopen gibi bitki besleyicilerinin varlığı da kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

  Daha yüksek diyet lifi alımı düşük kalp hastalığı riski ile pozitif bağlantılıdır.

  Ejder meyvesinde bulunan tüm bu kardiyoprotektif bileşikler, kolesterolü düşürmeye ve koroner kalp hastalığı veya kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Ejder meyvesi, C vitamini, betasiyaninler, betaksantinler ve polifenolik bileşikler gibi antioksidanlar içerir. C vitamini, zararlı patojenleri öldürmeye yardımcı olduğu ve beyaz kan hücrelerinin (bağışıklık hücreleri) büyümesini desteklediği için sağlam bir bağışıklık sisteminin korunmasının ayrılmaz bir parçasıdır.

  Ejder meyvesindeki renkli pigmentler – betalainler – antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar, stres veya metabolik reaksiyonlar sırasında salınan zararlı serbest radikalleri temizler.

  Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur

  Ejder meyvesi kan şekeri seviyesini düşürebilir. Bu, diyabetik olan insanlar için yararlıdır. Araştırmalar, ejder meyvesinin glisemik kontrolünün doza bağlı olduğunu göstermektedir.

  Bu, tüketilen ejder meyvesi miktarı arttıkça kan şekeri seviyelerinin azaldığı anlamına gelir. Meyvenin bu hipoglisemik özelliği, kandaki glikoz seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

  Bununla birlikte, çok fazla ejder meyvesi yemek, farelerde insülin direncini indüklediği tespit edildiğinden olumsuz etkilere de yol açabilir. İnsülin direnci obeziteye neden olabilir.

  Demir seviyelerini artırabilir

  Ejder meyvesi demir ve C vitamini bakımından zengindir. Demir, vücudun çeşitli bölgelerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. 

  C vitamini demirin emilmesine yardımcı olur. Hem demir hem de C vitamini vücudumuzdaki önemli fizyolojik fonksiyonları düzenlemede rol oynar.

  Demir veya C vitamini eksikliği, anemi ve iskorbüt gibi durumlara yol açabilir. Ejder meyvesin, bu önemli besinlerin gereksinimlerini karşılar.

  Kanseri önleyebilir

  Ejder meyvesi, beta-karoten ve likopen gibi pigmentli karotenoidler ve kanserle savaşma potansiyeline sahip C vitamini içerir. Betalainler gibi antioksidanlar oksidatif stresi azaltabilir ve kanser hücreleriyle savaşabilir.

  Araştırmalar, ejder meyvesinde bulunan betasiyaninlerin meme kanserinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini bulmuştur. Bu antioksidanlar ayrıca hücresel hasarı onarabilir.

  Gözlere faydalıdır

  Beta karoten göz sağlığı için gereklidir. Ejder meyvesinde bulunan beta karoten, göz sağlığını iyileştirmeye, katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 

  Artrit ağrısını azaltabilir

  Geleneksel olarak, ejder meyvesi, artrit ve eklem ağrıları gibi iltihaplı hastalıklardan muzdarip insanlar için bir çare olarak kullanılır.

  Meyve güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğundan, artritin neden olduğu inflamatuar ağrıyı hafifletebilir.

  Ejder meyvesinin hamilelere faydası

  Ejder meyvesi demir açısından zengin olduğu için hamilelik sırasında tüketilmesi anemiyi önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi hayati mineraller içerir. Bu besinler kan dolaşımına, kemik oluşumuna ve beyin sağlığına yardımcı olur.

  Beyin fonksiyonunu geliştirir

  Ejder meyvesini düzenli olarak tüketmek nöral dejenerasyon riskini azaltabilir. Bir hayvan çalışması, kırmızı ejder meyvesinin özünün, hafızayı ve öğrenme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

  Ejder meyvesi magnezyum içerir. Magnezyum depresyonun tedavisine yardımcı olabilir ve beyin fonksiyonlarını geliştirebilir.

  Üreme sağlığını iyileştirir

  Geleneksel tıbbi uygulamalar, üreme sağlığını iyileştirmek ve cinsel organlara fayda sağlamak için ejder meyvesi tüketimini önermektedir.

  Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, ejder meyve kabuğu ekstraktının endometriyozisin ilerlemesini inhibe edebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, araştırmalar insanlarda bu iddiaları desteklemekte sınırlıdır.

  Ejder Meyvesi Zayıflatır mı?

  Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, kırmızı ejderha meyvesinde bulunan betasiyaninlerin bağırsaktaki yararlı bakteri büyümesini düzenleyerek diyabetin yönetilmesine ve obezitenin önlenmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ejder meyvesinin yüksek lif ve su içeriği, daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olabilir.

  Ejder Meyvesinin Cilde Faydaları

  Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

  Ejder meyvesi yaşlanma karşıtı özelliklere sahip antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, kolajen ve hyaluronik asit gibi cilt bileşenlerini parçalayan enzimleri inhibe eder. C vitamini, cilt yaşlanmasını önleyebilen bir başka güçlü antioksidandır.

  Sivilceleri tedavi edebilir

  Ejder meyve özleri, akne tedavisinde geleneksel cilt bakımı ilaçlarında kullanılır. Bunun nedeni, kırmızı ejder meyve kabuğunun antimikrobiyal özelliklere sahip olmasıdır.

  Ejder meyvesindeki bileşiklerin sebum üretimini kontrol ettiği ve akne kontrolüne yardımcı olduğu belirtilmektedir.

  Güneş yanığından etkilenen cildi yatıştırır

  C vitamini, ejder meyvesinde bulunan diğer vitamin ve minerallerle birlikte güneş yanıklarını azaltabilir. Nemi geri kazandırır ve güneş yanığı alanını iyileştirir ve sakinleştirir. Ejder meyvesinin antimikrobiyal özelliği, yanmış alandaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

  Cilt sağlığına faydalıdır

  Ejder meyvesi iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamininin cilt tonunu hafiflettiği, hiperpigmentasyonu azalttığı ve cilt rengini iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

  Kollajen sentezi için de gereklidir. Kollajen, cildin yapısal bir bileşeni olduğu için sıkı ve dolgun olmasını sağlar.

  Cildi nemlendirir

  Ejder meyvesi su bakımından zengindir, bu nedenle cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. İçeriğindeki B vitaminleri bu konuda etkilidir.

  Ejderha Meyvesi Nasıl Yenir?

  Ejder meyvesi taze olarak yenebilir veya meyve suyuna eklenebilir. Reçeli yapılabilir, meyve salatalarında eklenebilir, smoothie ve yoğurdu tatlandırmak için kullanılabilir.

  Ejder meyvesi alırken sert mi yumuşak mı olduğunu kontrol edin. Aşırı set veya yumuşak olmasın. Rengi olan bir meyve seçin. Yarıya kesmek için bir bıçak kullanın.

  Etini bir kaşıkla sıyırarak yiyebilir veya kabuğunu çıkarabilir ve eti daha küçük parçalara dilimleyebilirsiniz. Ejder meyvesi dondurularak kurutulur ve ticari olarak meyvenin yerine kullanılabilecek bir toz halinde bulunur.

  Ejder Meyvesi Ciltte Nasıl Kullanılır?

  Cilt Sıkılaştırma Yüz Maskesi

  Malzemeler

  • 1/2 dragon meyvesi
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

  Nasıl yapılır?

  – Ejderha meyvesinin etini ezerek pürüzsüz bir macun haline getirin.

  – Macuna yoğurdu ekleyin.

  – Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 20 dakika bekleyin.

  – Ilık suyla durulayın ve yüzünüzü yumuşak bir havluyla kurulayın.

  – Bu işlemi iki ay boyunca haftada bir kez tekrarlayın.

  Sivilce için Ejder Meyvesi Yüz Maskesi

  Malzemeler

  • ¼ ejder meyvesi
  • 3-4 pamuk topu

  Nasıl yapılır?

  – Ejder meyvesinin etini bir çatal kullanarak pürüzsüz bir macun haline getirin.

  – Bir pamuk topu kullanarak etkilenen bölgeye uygulayın. Bakterilerin yayılmasını önlemek için başka bir alana uygulamak için yeni bir pamuk topu kullanın.

  – Macunu 20 dakika sonra ılık suyla durulayın. Yüzünüzün kurumasını bekleyin.

  – Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

  Güneş Yanığı için Ejder Meyvesi Yüz Maskesi

  Malzemeler

  • ¼ ejder meyvesi
  • 1 adet E vitamini kapsülü

  Nasıl yapılır?

  Ejder meyvesinin etini bir macun yapmak için çatalla ezin.

  – E vitamini kapsülünü delin ve yağını karışıma sıkın. İyice karıştırın.

  – Maskeyi güneş yanığı olan bölgeye uygulayın. 30 dakika bekleyin.

  – Soğuk suyla durulayın ve yüzünüzün kurumasını bekleyin.

  – Semptomlar geçene kadar bu maskeyi iki günde bir kullanın.

  Ejder Meyvesinin Zararları Nelerdir?

  Genel olarak, ejder meyvesi yemek güvenlidir. Nadir durumlarda, insanlar döküntüler, kaşıntı, bulantı ve ağızda şişme gibi semptomlarla alerjik reaksiyonlar geliştirir. Ejderha meyvesi için çok az alerjik reaksiyon vakası bildirilmiştir.

  Sonuç olarak;

  Ejder meyvesi, genel sağlığı artırabilecek besleyici ve lezzetli bir egzotik meyvedir.

  Temel sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren yüksek lifli, düşük kalorili bir süper besindir. Sağlık bilincine sahip insanlar arasında popüler bir seçimdir.

  Besin profili üzerine araştırmalar devam etmektedir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ