Egzersizle Kilo Vermek Mümkün mü? | diyetz

  Egzersizle Kilo Vermek Mümkün mü?

   

   

  Kilo vermek için basit bir denklem vardır. Aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamak… Zayıflamak isteyenlere diyetle birlikte egzersiz yapmaları önerilir ve ekstra kalori yakarak daha kolay zayıflayacakları söylenir.

   

  Ancak bazıları egzersizin kilo vermede etkili olmadığını düşünüyor. Çünkü egzersizin daha fazla acıktırdığını ve egzersizden sonra daha fazla yemek yediklerini iddia ediyorlar.

   

  “Egzersizle kilo vermek mümkün mü?” sorusunun cevabını yazıyı sonuna kadar okuyarak bulabilirsiniz.

   

   

   

  Egzersiz sağlıklı bir aktivitedir

   

  Egzersiz sağlıklı yaşamak için gerekli bir aktivitedir. Obezite, diyabet, osteoporoz ve bazı kanser türleri de dahil olmak üzere birçok hastalık riskini azaltır.

   

  Aslında düzenli olarak yapılan egzersizin, hastalıklara yakalanma oranını % 50 azalttığı düşünülüyor. Aynı zamanda gevşemek, stres atmak ve ruh sağlığı için de yararlı bir aktivite.

   

  Egzersizin vücut ve beyin sağlığına etkilerini göz önüne aldığımızda, kilo vermek için etkili olmasa bile diğer faydaları için bile yapmak önemlidir.

   

   

   

   

  Kilo kaybı değil, yağ kaybı hedefleyin

   

  Egzersiz zayıflamak isteyenler için sık sık tavsiye edilir. Ama bununla hedeflenmesi gereken kilo kaybı değil, yağ kaybı olmalıdır.

   

  Eğer egzersiz olmadan sadece kalori alımını kısıtlayarak kilo vermek istiyorsanız, yağla birlikte kas da kaybedersiniz.

   

  Aslında zayıfladığınızda, kaybettiğiniz kilonun dörtte birinin kaslardan gittiği tahmin ediliyor. Kaloriyi azalttığınız zaman vücut yakıtını diğer yerlerden karşılamak zorunda kalıyor.

   

  Maalesef bu da kaslardaki proteinlerin yanması anlamına geliyor. Diyetle birlikte egzersiz planı da uygulamak kaybedilen kas miktarını azaltabiliyor.

   

  Kaslar yağlardan daha aktif yapılardır. Yani kilo verirken kas kaybı kaçınılmazdır.

   

  Egzersiz sadece kilo kaybettirmez, genel ve metabolik sağlığınız üzerinde de önemli etkileri vardır. Egzersiz yaparken yağ verip, kas yapıyor olabilirsiniz.

   

  Bu nedenle zaman zaman belinizi ve vücudunuzun yağ yüzdesini ölçmeniz faydalı olacaktır. Tartı her zaman doğruyu göstermez.

   

   

   

  Kardiyo kalori yakmaya ve vücut yağlarını azaltmaya yardımcı olur

   

  Zayıflamak için yapılan en popüler egzersiz türlerinden biri de kardiyo egzersizlerdir. Örneğin; yürüme, koşma, bisiklete binme ve yüzme…

   

  Aerobik egzersiz,ağırlık kaldırma gibi egzersizlere göre kas kütlesi üzerinde fazla etkili değildir. Kalori yakma üzerinde daha çok etkilidir.

   

  141 obez ve aşırı kilolu kişiler üzerinde 10 ay boyunca kardiyo egzersizlerinin nasıl etkilediği konusunda bir çalışma yapıldı. Üç gruba ayrılan bu insanların kalori alımları azaltılmadı. Buna göre;

   

  1. grup: 5 gün boyunca 400 kalorilik kardiyo egzersizi yaptı.

  2.grup: 5 gün boyunca 600 kalorilik kardiyo egzersizi yaptı.

  3.grup: Hiçbir egzersiz yapmadı.

   

  1.gruptaki katılımcılar vücut ağırlıklarının %4.3 ünü, 2 .gruptakiler %5.7 sini kaybetti. 3.gruptakiler ise %0.5 oranında kilo aldı.

   

  Diğer çalışmalar, kardiyo egzersizlerinin karında biriken tehlikeli yağları yakmada etkili olduğunu, böylece tip 2 diyabet riskinin düştüğünü tespit etmiştir.

   

  Bu nedenle kardiyo egzersizleri ile kilonuzu kontrol edebildiğiniz gibi, metabolik sağlığınızın iyileşmesine de yardımcı olursunuz. Yediğiniz fazla kalorileri de egzersiz yaparak yakabilirsiniz.

   

   

   

  Ağırlık kaldırma kalori yakmanıza yardımcı olur

   

  Bütün fiziksel aktiviteler kalori yakmanıza yardımcı olur. Ağırlık kaldırma gibi direnç antrenmanlarının bunun ötesinde bir faydası vardır. Sağlıklı ve güçlü olmanızın yanında kas yapmanıza da yardımcı olurlar.

   

  Hareketsiz yetişkinler zamanla ve uzun sürede kaslarının %3-8 oranında kaybederler. Yüksek miktarda kasa sahip olmak metabolizma hızının artışını sağlarken, dinlenme sırasında bile kalori yakmanıza yardımcı olur. Metabolizma hızını artırmak ayrıca kilo vermeye de yardımcı olur.

   

  Çok düşük kalorili diyet uygulayan kilolu 48 kadına ağırlık kaldırma çalışma programı uygulandı. Bu program sonucunda kadınlar kas kütlelerini korurken, metabolizma hızları arttı ve kilo verdiler.

   

  Aynı diyet programını uygulayıp,ağırlık kaldırmayan kadınlar metabolizma hızlarında düşüş yaşadılar ve kas kaybettiler.

   

  Bu nedenle ağırlık kaldırma gibi direnç antrenmanları yapmak uzun vadede kilo verme ve kas kütlesini korumada çok etkili.Aslında kiloyu korumak kilo vermekten daha zordur.

   

  Ağırlık kaldırma gibi aktiviteler,bu konuda size yardımcı olabilir.

   

   

   

  Bazıları egzersiz yaparken daha fazla yer

   

  Egzersiz ile ilgili temel şikayetlerden biri açlığı tetiklediği ve daha fazla yemeye neden olduğudur. Egzersizle yaktığınız kalorileri, yemekle ödüllendirmek, kilo vermeyi bırakın kilo almanıza neden olur.

   

  Herkes için geçerli olmamakla birlikte araştırmalar,bazı insanların egzersiz yaptıktan sonra daha fazla yediğini tespit etmiştir.

   

  Egzersiz iştahı düzenleyen hormonları faaliyete geçirebilir. Fiziksel aktivitenin etkilediği hormonlardan biri de “ghrelin” dir yani açlık hormonu. Çalışmalar yoğun bir egzersizden sonra iştahın kesildiğini gösteriyor.

   

  Buna “egzersiz anoreksiyası” deniyor ve bu ghrelin hormonundaki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkıyor. Ancak ghrelin düzeyleri yaklaşık yarım saat sonra normale dönüyor.

   

  İştah ve ghrelin arasında bir bağlantı olsa da bu durum egzersiz sonrası yediklerinizin miktarını etkilemiyor.

   

  Egzersizin iştah üzerindeki etkileri kişiseldir yani her insanda farklı etkiler olarak ortaya çıkar. Örneğin; yoğun bir egzersizden sonra kadınlar erkeklerden daha fazla yeme eğilimindedir.

   

  Aynı şekilde daha az kilolu insanlar, obezlere göre egzersizden sonra daha az yerler.Yani egzersiz sonrası iştahınızı kontrol etmek sizin elinizde.

   

   

   

  Egzersiz kilo vermenize yardımcı oluyor mu?

   

  Kilo kaybı ya da kilo alımı olarak egzersizin etkisi kişiden kişiye değişir. Çoğu insan egzersizle uzun vadede kilo kaybeder, bazılarının kilosu sabit kalır, bazıları ise kilo alır. Ancak kilo alanların çoğu yağ değil, kas kazanmaktadır.

   

  Bütün bu söylenenlere rağmen, diyet ve egzersiz kıyaslandığında, kilo verme sürecinde diyet egzersizden daha etkilidir diyebiliriz. Ancak en iyi strateji diyet ve egzersizin birlikte uygulanmasıdır.

   

   

   

  Kilo veren insanlar egzersiz yapma eğilimindedir

   

  Kiloyu korumak, kilo vermekten daha zordur. Çalışmalar, diyetle kilo verenlerin % 85 inin kilolarını korumakta zorlandığını gösteriyor.

   

  Bu çalışmalar yıllar içinde yüksek oranda kilo veren insanlar üzerinde yapılmış ve bu kişiler kilolarını korumak için egzersiz yapma eğiliminde bulunmuşlardır.

   

  Yaşam stilinize ve psikolojik durumunuza göre zevkle yapabileceğiniz bir egzersiz seçmek, onu devam ettirebilmek için önemlidir.

   

   

   

  Egzersizle birlikte sağlıklı beslenme önemlidir

   

  Egzersiz, sağlığınızı iyileştirmek ve kilo verme konusunda yardımcı olur. Bununla birlikte sağlıklı bir beslenme programı da uygulamak gerekir.

   

  Daha fazla zayıflayacağım diye diyet yaparken sınırı aşmayın ve beslenme programınıza sadık kalın…

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ