Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları

 

Egzersiz, kaslarınızı çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını gerektiren herhangi bir hareket olarak tanımlanır. Yüzme, koşu, yürüyüş ve dans da dahil olmak üzere birçok fiziksel aktivite türü vardır.

 

Aktif olmak hem fiziksel hem de zihinsel açıdan birçok sağlık faydasına sahiptir. Daha uzun yaşamanıza bile yardımcı olabilir. İşte düzenli egzersizin vücudunuz ve beyninize yararları…

 

 

 

Daha mutlu hissettirir

Egzersizin ruh halinizi iyileştirdiği ve depresyon, anksiyete ve stres duygularını azalttığı belirtilmektedir. Stres ve kaygıları düzenleyen beynin bölümlerinde değişiklikler üretir. Ayrıca depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonları için beyin hassasiyetini artırır.

 

Ek olarak, egzersiz, olumlu duygular üretmeye ve ağrı algılamasını azaltmaya yardımcı olduğu bilinen endorfin üretimini artırır.

 

Ayrıca, egzersizin kaygı çeken insanlarda semptomları azalttığı gösterilmiştir. Zihinsel durumlarının daha fazla farkına varmalarına ve korkularından sıyrılmalarına yardımcı olabilir.

 

İlginçtir ki, egzersiz programınızın ne kadar yoğun olduğu önemli değildir. Öyleyse ruh haliniz, fiziksel aktivitenin yoğunluğu ne olursa olsun az da olsa egzersiz yaptığınızda olumlu etkilenecek gibi görünüyor.

 

Depresyon tanısı konmuş 24 kadında yapılmış bir çalışmada, herhangi bir yoğunluğun egzersizin depresyon duygularını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Egzersizin ruh hali üzerindeki etkileri o kadar güçlü ki, egzersiz yapmak, kısa sürelerde bile fark yaratıyor.

 

Bir çalışmada, düzenli olarak egzersiz yapmaya devam eden ya da iki hafta boyunca egzersiz yapmaya son vermiş 26 sağlıklı erkek ve kadına sorular soruldu. Egzersiz yapmayı bırakanlar, olumsuz hava halinde artış yaşadıklarını belirttiler.

 

 

 

 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bazı çalışmalar hareketsizliğin kilo alımında ve obezitede önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlamak için, egzersiz ile enerji harcamaları arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir.

 

Vücudunuz enerjiyi üç şekilde harcıyor: yemekleri sindirerek, kalp atışı ve solunum gibi vücut fonksiyonlarıyla ve egzersiz yaparak sürdürüyor.

 

Diyet yaparken, sadece kalori azaltarak kilo vermeye çalışmak, süreci geciktirir metabolizma hızını düşürür. Aksine, düzenli egzersiz, daha fazla kalori yakıp metabolik hızınızı arttırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

 

Ayrıca, çalışmalar, aerobik egzersizin direnç antrenmanıyla kombine edilmesinin kilo verk için önemli olan yağ kaybını ve kas kütlesi bakımını en üst düzeye çıkarabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Kaslar ve Kemiklerinizin Sağlığını Destekler

Egzersiz güçlü kaslar ve kemikler inşa etmek ve sürdürmek için hayati bir rol oynamaktadır. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktivite, yeterli protein alımı ile eşleştirildiğinde kas oluşumunu uyarabilir.

 

Bunun nedeni, egzersizin, kaslarınızın amino asitleri emme yeteneğini arttıran hormonları serbest bırakmaya yardımcı olmasıdır. Bu onların gelişmesine yardımcı olur ve arızalarını azaltır.

 

İnsanlar yaşlandıkça, kas kütlelerini ve fonksiyonlarını kaybetme eğilimi gösterir; bu da yaralanmalara ve sakatlıklara neden olabilir.

 

Düzenli fiziksel aktivite uygulamak, kas kaybınızı azaltmak ve yaşınız artarken bile gücünüzü korumak için gereklidir.

 

Ayrıca, egzersiz , yaşlandıkça osteoporozun önlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra gençken kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olur.

 

İlginç bir şekilde, jimnastik veya koşu gibi yüksek etkili egzersiz veya futbol ve basketbol gibi tek etkili sporların yüzme ve bisiklet gibi etkisiz sporlardan daha yüksek bir kemik yoğunluğunu teşvik ettiği gösterilmiştir.

 

 

 

Enerji Seviyenizi Artırır

Egzersiz, çeşitli sağlık koşullarından muzdarip olanların yanı sıra sağlıklı insanlar için gerçek bir enerji artırıcıdır. Bir çalışma kalıcı yorgunluk bildiren 36 sağlıklı kişinin altı haftalık düzenli egzersizin yorgunluk hissini azalttığını bulmuştur.

 

Ayrıca egzersiz, kronik yorgunluk sendromu (CFS) ve diğer ciddi hastalıklardan muzdarip olanlar için enerji düzeylerini önemli ölçüde artırabilir.

 

Aslında egzersiz, gevşeme ve germe gibi pasif terapiler ya da hiç tedavi görmeme gibi diğer tedavilere göre CFS ile mücadelede daha etkili gibi gözükmektedir.

 

Ek olarak, egzersizin ilerleyici hastalıklar; kanser, HIV / AIDS ve multipl skleroz gibi insanlardaki enerji düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir.

 

 

 

Kronik Hastalık Riskini Azaltır

Düzenli fiziksel aktivitenin olmaması kronik hastalığın başlıca nedenidir. Düzenli egzersizin insülin duyarlılığını , kardiyovasküler uygunluğu ve vücut kompozisyonunu geliştirdiği, kan basıncını ve kan yağ düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.

 

Buna karşılık, düzenli egzersiz eksikliği – hatta kısa vadede bile – göbek yağında belirgin artışlara neden olabilir ve bu da tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve erken ölüm riskini artırır.

 

Bu nedenle, göbek yağını azaltmak ve bu hastalıkların gelişme riskini azaltmak için günlük fiziksel aktiviteler önerilmektedir.

 

 

 

Cilt Sağlığına Yardımcı Olur

Cildiniz vücudunuzdaki oksidatif stres miktarından etkilenir. Oksidatif stres, vücudun antioksidan savunması, serbest radikallere hücrelere neden olan hasarı tamamen onaramadığında ortaya çıkar.

 

Bu, iç yapılarına zarar verebilir ve cildinizi kötüleştirebilir.

 

Yoğun ve kapsamlı fiziksel aktivite oksidatif hasara katkıda bulunsa da, düzenli ılımlı egzersiz vücudun hücreleri korumaya yardımcı doğal antioksidan üretimini artırabilir.

 

Aynı şekilde, egzersiz kan akışını teşvik edebilir ve cilt yaşlanmasının görünümünü geciktirmeye yardımcı olabilen cilt hücre adaptasyonlarını uyarabilir.

 

 

 

Beyin ve Hafıza İşlevlerine Yardımcı Olur

Egzersiz, beyin işlevini artırabilir ve bellek ve düşünme becerilerini koruyabilir. Başlangıç ​​olarak, beyninize kan ve oksijen akışını teşvik eden kalp atış hızınızı arttırır. 

 

Beyin hücrelerinin büyümesini artırabilen hormonların üretimini de uyarabilir.

 

Dahası, egzersizin kronik hastalığı önleme yeteneği, işlevleri bu hastalıklardan etkilenebildiğinden beyniniz için fayda sağlayabilir.

 

Düzenli fiziksel aktivite yaşlılarda oksidatif stres ve inflamasyon ile birleştiğinde beyin yapısı ve işlevindeki değişiklikleri teşvik ettiğinden yaşlı erişkinlerde özellikle önemlidir.

 

Egzersizin bellek ve öğrenme için hayati önem taşıyan beyin kısmının bir parçası olan hipokampusun büyümesine neden olduğu gösterilmiştir.

 

Bu, yaşlı erişkinlerde zihinsel işlevleri artırmaya yarar.

 

Son olarak, egzersizin, Alzheimer hastalığına ve şizofreniye neden olabilecek beyindeki değişiklikleri azalttığı gösterilmiştir.

 

 

 

Gevşeme ve Uyku Kalitesine Yardımcı Olur

Düzenli egzersiz rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Uyku kalitesi açısından, egzersiz sırasında oluşan enerji tükenmesi, uyku sırasında iyileşme sürecini uyarır.

 

Ayrıca, egzersiz sırasında oluşan vücut ısısının artması, uyku sırasında düşmesine yardımcı olarak uyku kalitesini artırdığı düşünülmektedir.

 

Egzersizin uyku üzerindeki etkileri üzerine yapılan birçok çalışma benzer sonuçlara ulaşmıştır. Bir çalışma, haftada 150 dakikalık orta-şiddetli aktivitenin uyku kalitesinde% 65’e kadar bir iyileşme sağlayabileceğini bulmuştur.

 

Bir diğeri, 16 haftalık fiziksel aktivitenin uyku kalitesini arttırdığını ve uykusuzluğa sahip 17 kişinin kontrol grubuna göre daha uzun ve derin bir şekilde uyumasına yardım ettiğini gösteriyor.

 

Ayrıca, gün boyunca daha enerjik hissetmelerine yardımcı oldu.

 

Dahası, düzenli egzersiz yapmak uyku bozukluklarından etkilenme eğilimi gösteren yaşlılar için yararlıdır. Seçtiğiniz egzersiz türünde esnek olabilirsiniz.

 

Tek başına aerobik egzersiz veya direnç eğitimi ile birlikte aerobik egzersizin uyku kalitesine eşit derecede yardımcı olabileceği görülmektedir.

 

 

 

Ağrıyı Azaltır

Kronik ağrı zor bir durumdur ancak egzersiz aslında onu azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, uzun yıllar boyunca, kronik ağrı tedavisinde tavsiye edilen dinlenme ve hareketsizliktir.

 

Ancak, son çalışmalar, egzersizin kronik ağrının hafifletilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Çeşitli çalışmaların gözden geçirilmesi, egzersizin kronik ağrıya sahip olan kişilerin ağrılarını azaltmasına ve yaşam kalitesini iyileştirmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Birkaç çalışma, egzersizin kronik bel ağrısı, fibromiyalji ve kronik yumuşak doku omuz bozukluğu gibi çeşitli sağlık durumlarıyla ilişkili ağrıyı kontrol etmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Ek olarak, fiziksel aktivite ağrı toleransını artırabilir ve ağrıyı algılamayı azaltabilir.

 

 

 

Daha İyi Bir Seks Hayatını Teşvik Edebilir

Egzersizin, seks hareketliliğini artırdığı kanıtlanmıştır. Düzenli egzersiz yapmak, kardiyovasküler sistemi güçlendirebilir, kan dolaşımını, tonik kasları geliştirir ve hepsi de cinsel yaşamınızı iyileştirebilecek esnekliği artırabilir.

 

Fiziksel aktivite, cinsel performansı ve cinsel zevkini artırabileceği gibi cinsel aktivite sıklığını da artırabilir. 40’lı yaşlardaki bir grup kadın, sprintler, çizme kampları ve kilo eğitimi gibi daha yorucu egzersizi yaşam biçimlerine dahil ederken daha sık orgazm yaşadıklarını gözlemledi.

 

Ayrıca, 178 sağlıklı erkekten oluşan bir grupta, haftada daha fazla egzersiz saati bildiren erkeklerin cinsel işlev puanı daha yüksekti.

 

Bir çalışma, evin etrafında altı dakikalık yürüme mesafesinde basit bir rutinin 41 erkeğin erektil disfonksiyon semptomlarını % 71 düşürmesine yardım ettiğini buldu.

 

78 sedanter erkek üzerinde yapılan bir başka çalışmada, günde 60 dakikalık yürüyüş, sıklık, yeterli işlev ve memnuniyet dahil olmak üzere cinsel davranışlarını geliştirdi.

 

Dahası, bir araştırma polikistik over sendromundan muzdarip, cinsel gücü azalan kadınların 16 haftalık düzenli direnç eğitimiyle cinsel isteklerini artırdıklarını gösterdi.

 

Sonuç olarak;

 

Egzersiz sağlığınızın neredeyse her yönünü içten dışa doğru geliştirebileceğiniz inanılmaz faydalar sunar.

 

Düzenli fiziksel aktivite sizi daha mutlu hissettiren ve daha iyi uyumanızda yardımcı olan hormon üretimini artırabilir.

 

Ayrıca cildinizin görünümünü iyileştirebilir, kilo vermenize yardımcı olabilir, kronik hastalık riskini azaltmanıza ve cinsel yaşamınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: