Egzama Nasıl Geçer? Egzama için Bitkisel Çözüm | diyetz

  Egzama Nasıl Geçer? Egzama için Bitkisel Çözüm

   

  Egzama, kronik cilt bozukluğudur. Tüm yaş gruplarında ortaya çıkabilir ancak bebeklerde yetişkinlerden daha fazla görülür. Kronik bir hastalık olduğu için tamamen tedavi edilemez fakat kontrol edilebilir. Hastalığın daha da artması engellenebilir.

  Tipik semptomları arasında cilt kuruluğu, şişme, kızarıklık, pullanma, kabarcıklar, kabuklu yaralar ve sürekli kaşıntı yer alır. Egzama, yüz, boyun, göğüs üst kısmı, eller, dizler ve ayak bilekleri gibi çeşitli vücut parçalarını etkileyebilir.

  Egzama düzgün bir şekilde tedavi edilmezse, birçok rahatsızlığı tetikleyebilir. Piyasada birçok ilaç bulunmasına karşın, çoğu kimyasal içeriklidir ve bazıları egzamanın belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

  Dolayısıyla doğal maddelerin kullanılması, bu sorunun üstesinden gelmek için daha iyi bir seçenektir ve egzama tedavisi için zeytinyağı kullanımı, bu rahatsızlığın iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

  Zeytinyağı, cildin yaşlanma sürecini ve diğer vücut hücrelerini yavaşlatan antioksidanlar içeren yüksek bir polifenol içeriğe sahiptir. 

  Egzama için kullanılabilecek doğal çözümlerden biri de, neem yağıdır. Ayurveda’da neem “tüm hastalıkların şifası” olarak kabul edilir ve çok önemli tıbbi değeri vardır.

  Neem yağının anti-inflamatuar özellikleri, kaşıntı ve şişliğin önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki tahrişi yatıştırır.

  Egzama tedavisi için zeytinyağı ve neem yağı uygulamakla elde edilebilecek azami faydaya, diğer doğal maddelerle kombinasyon yoluyla ulaşılabilir.

  Yazıda egzamaya bitkisel çözüm olarak zeytinyağı ve neem yağının kullanımı anlatılacaktır.

   

   

  Egzama Doğal Tedavi Yöntemleri

   

   

  Zeytinyağı, Sirke ve Hindistan Cevizi Yağı

  Zeytinyağı, alevlenmeleri yatıştırma ve egzamanın yol açtığı iltihaplanmayı azaltma yeteneğine sahiptir. Alerjik reaksiyonları tetiklemeden cildi besler ve nemlendirir, epidermise derinlemesine girer.

  Hindistan cevizi yağı, inflamasyonu azaltabilen anti-mikrobik, anti-fungal, anti-bakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kaprik asit, kaprilik asit E ve K vitamini ihtiva eder; bu da kaşıntıyı, dökülmeyi enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

  Sirke, mineral tuzlar, riboflavin, asetik asit ve B1 vitamini içerir ki, bu egzamaya sebep olan kuruluk ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur.

  Dolayısıyla, sirke, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı kombinasyonu, egzama tedavisi için etkili bir çözümdür. Aşağıdaki adımları izleyin:

   

  Yapılması Gerekenler

  – 1/4 su bardağı sirke, 1/2 fincan saf Hindistan cevizi yağı ve 1/2 fincan sızma zeytinyağı içeren bir karışım hazırlayın.

  – İyice karıştırıp biraz biber ve deniz tuzu ilave edin.

  – Şimdi, bu karışımı salatalara ekleyerek kullanabilirsiniz.

  – Kullanmadan önce karışımı ısıttığınızdan emin olun.

   

   

   

   

  Zeytinyağı ve Şeker

  Zeytinyağı, egzamanın semptomlarını azaltmak için şeker ile kombine edilerek kullanılabilir. Zeytinyağı, omega 3 yağ asitleri, E vitamini ve kuruluğu önlemek için nemi korumaya yardımcı olan diğer besleyicileri bol miktarda içerir.

  Şeker yaraları iyileştirebilir ve yara izini önleyebilir. Glikolik asit içermesi nedeniyle cildin yeniden oluşmasına yardımcı olabilir. 

  Egzama tedavisi için şeker ve zeytinyağı kullandığınızda, cildin dökülmesini önlemek için ölü hücreleri kolaylıkla giderecektir. Karışım, cildinizi yeni doğan bebeğinin cildi gibi yumuşak yapacaktır.

   

  Yapılması Gerekenler

  – Önce eşit miktarda zeytinyağı ve şekeri karıştırın. Bunu etkilenen cildinize uygulayın.

  – Ardından hafifçe birkaç dakika masaj yaparak temiz ve yumuşak bir bezle karışımı silin.

  – Şimdi, etkilenen bölgeyi cildiniz tarafından emilecek kadar zeytinyağı ile ovalayın.

  – Tedaviyi her gün uygulayabilirsiniz.

  – Ayrıca 100 gram zeytinyağı ve bir yemek kaşığı şeker karışımı da yapabilirsiniz. Bu karışımı etkilenen cildinize uyguladıktan sonra gazlı bir bezle ve bantla örtün.

   

   

  Duştan Sonra Zeytinyağı

  Zeytinyağı, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri olan oleokanital ve skualen olarak da bilinen belirli bileşiklerden bol miktarda içerir.

  Bu bileşikler, cildi, sağlıklı ve taze tutma kabiliyetine sahiptir. Egzama tedavisinde zeytinyağı kullanmak için, en iyi yol, yağın banyo sırasında ve sonrasında uygulanmasıdır.

   

  1.Yöntem

  – Ilık bir banyo suyuna biraz zeytinyağı ilave edip iyice karıştırın.

  – Sonra bu suda yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca bekleyin.

  – Bu su banyosunu düzenli olarak yapmalısınız.

  – Banyoya ayrıca 2 yemek kaşığı epsom tuzu ve 1 çay kaşığı deniz tuzu da ekleyebilirsiniz.

   

  2.Yöntem

  – Banyo yaptıktan sonra, etkilenen cildinize az miktarda zeytinyağı uygulayın.

  – Şimdi, daha fazla nemi absorbe etmek için ıslak cildinize yağla hafifçe masaj yapın.

  – Bu yağı nemlendirici olarak kullanmak egzamanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

   

   

  Zeytinyağı ve Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı deriyi yatıştırmaya ve hasarı önlemeye yardımcı antiseptik özelliklere sahiptir. Anti-inflamatuar özellikleri iltihaplanmayı azaltır ve kaşıntıyı hafifletir.

  Anti-bakteriyel ve anti-mikrobik özellikleri, enfeksiyonu azaltarak yayılmayı önleyebilir. Egzama tedavisi için çay ağacı yağı ve zeytinyağı kullanmak için aşağıdaki yolları izleyin:

   

  1.Yöntem

  – İlk önce, 2 su bardağı zeytinyağı ve 15 damla çay ağacı yağını, ılık su dolu küvete ekleyin.

  – Ardından suyu iyice karıştırıp 10 ila 15 dakika kadar içinde bekleyin.

  – En iyi sonuçları elde etmek için bu banyoyu her gün bir kez yapmanız gerekir.

   

  2.Yöntem

  – 1/2 bardak zeytinyağına yaklaşık 20 damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

  – Bu karışımı doğrudan egzama olan cildinize uygulayın.

  – Çay ağacı yağı dışında zeytinyağı ile uçucu yağlardan herhangi birini karıştırıp bu solüsyonu etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

   

   

  Zeytinyağı ve Bebek Losyonu

  Cildin nemini korumak, egzamayı kontrol altında tutmak için yapılabilecek en önemli faaliyetlerden biridir. Cildiniz çok kurursa, tahriş edici etkiye neden olabilir ve egzamanın patlamasına sebebiyet verir.

  Rüzgar, soğuk ve sıcaklar, sert sabunlar, düşük nem, kuru cilde yol açan faktörler olabilir. Bu nedenle cildinizi nemlendirmek için doğru ürünleri kullanmanız önemlidir. Egzama için bebek losyonu ve zeytinyağı içeren karışım, güvenli ve basit bir çözümdür.

   

  Yapılması Gerekenler

  – Biraz sızma zeytinyağı ve kokusuz bebek losyonunu karıştırın.

  – İyice karıştırdıktan sonra bu losyonu egzamadan etkilenen bölgelere uygulayın.

  – Şimdi, birkaç saat bırakın ve temiz su ile durulayın.

  – Bu işlemi birkaç hafta boyunca günlük yapmanız gerekir.

   

   

  Zeytinyağı ve E Vitamini Yağı

  Egzama tedavisi için E vitamini ve zeytinyağı kombinasyonu mükemmel etkilidir. E vitamini, vücudu serbest radikallerden ve diğer zararlı ürünlerden korumaya yardımcı olur.

  Bağışıklık sisteminin normal çalışmasını sağlayan A vitaminini düzenlemeye de yardımcı olur. E vitamininin antioksidan özellikleri egzamayı iyileştirmek için cildi hidratlama, hücre zarını koruma ve etkilenen deriyi onarma yeteneğine sahiptir.

   

  Yapmanız Gerekenler

  – E vitamini yağı ve zeytinyağını eşit miktarlarda karıştırın.

  – Etkilenen cildinize uyguladıktan sonra nazikçe masaj yapın.

  – Bir gece boyunca bırakın.

  – Daha etkili sonuçlar için bu şekilde günlük uygulamalısınız.

   

   

  Zeytinyağı ve Papatya Yağı

  Zeytinyağı ve papatya yağı, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kötü bakterileri öldürüp egzama tedavisinde etkili olan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar.

  Egzama tedavisinde papatya yağı ve zeytinyağı kullanmak için aşağıdaki işlemi uygulayın:

   

  Yapılması Gerekenler

  – Öncelikle, bir kaseye papatya yağı ve zeytinyağı ilave edin.

  – Sonra bu karışımı etkilenen cildinize uygulayıp hafifçe masaj yapın.

  – Birkaç saat bekleyin. Her gün aynı işlemi tekrarlayın.

   

   

  Zeytinyağı ve Lavanta Yağı

  Zeytinyağı gibi, lavanta yağı da egzama tedavisi için birçok fayda sağlar. Anti-bakteriyel, antiseptik ve anti-fungal özellikleri cildin dengesi için yararlıdır.

  Lavanta yağı birçok cilt koşulunda doğal bir çare olarak kullanılır çünkü stresten etkilenen her cilt hücresine dolaşım getirir. Dolayısıyla, lavanta iyileştirici bir aromaterapi yağıdır. Egzama tedavisi için lavanta yağı ve zeytinyağı kombinasyonu şu şekilde olmalıdır;

   

  Yapılması Gerekenler

  – Bir yemek kaşığı zeytinyağına birkaç damla lavanta yağı ekleyin.

  – Sonra, iyice karıştırıp etkilenen cildinize bu karışımı uygulayın.

  – Hafifçe masaj yaparak birkaç saat bekleyin.

   

   

  Zeytinyağı ve Mısır Nişastası

  Mısır nişastası ve su içeren karışım egzama tedavisinde yatıştırıcı bir macun oluşturabilir. Mısır nişastası sadece suyla birleştiğinde cildinizdeki nemi uygun şekilde korur.

  Daha fazla fayda sağlaması, dengeyi sabit tutması ve biraz fazla nemlendirme gücüne sahip olması için egzama tedavisinde mısır nişastasını zeytinyağı ile karıştırın.

   

  Yapmanız Gerekenler

  – Bir hamur oluşturmak için önce biraz mısır nişastası ve zeytinyağını karıştırın.

  – Sonra bu macunu egzamadan etkilenen bölgelere uygulayın.

  – 20-30 dakika kadar açık bırakın ve temiz su ile durulayın.

  – Son olarak, kurutun ve biraz doğal nemlendirici uygulayın.

  – Egzamadan kurtulmak için bunu düzenli olarak yapmalısınız.

   

   

  Zeytinyağı ve Zerdeçal

  Zerdeçal, egzama da dahil olmak üzere çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği nedeniyle cilde bakım yapmakta etkilidir. Ayrıca, iltihap önleyici, bakterisit ve antibiyotik özellikleriyle kaşıntı ve iltihaplanmanın tedavisine yardımcı olur.

  Zeytinyağında, tirosol, skualen ve beta-sitosterol gibi 3 önemli antioksidan vardır ve bu da inflamatuar bileşiklerin gelişimini azaltır. Egzama tedavisinde zerdeçal ve zeytinyağı kullanmak için aşağıdaki adımları yapmanız gerekir:

   

  1.Yöntem

  – Sızma zeytinyağı ile zerdeçal tozunu karıştırın.

  – Ardından, bu çözümü etkilenen cildinize uygulayın ve kuruması için 30 ila 40 dakika bekleyin.

  – Şimdi, ılık suyla durulayıp biraz nemlendirici uygulayın.

   

  2.Yöntem

  – 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın.

  – Bu karışımı etkilenen bölgelere uygulayın ve 30 ila 45 dakika bekleyin.

  – Sonunda, ılık suyla yıkayıp kurulayın.

   

   

  Zeytinyağı ve Aloe Vera Jeli

  Aloe vera, egzama tedavisi için zeytinyağı ile karıştırılır. Bu kombinasyonun birçok etkiye sahip özelliği vardır.

  Aloe vera ve zeytinyağı, kaşıntı ve yanma hissinin yatıştırılmasına yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Anti-mikrobiyal özellikleri, cilt enfeksiyonunu önlemede yararlıdır. Dahası, cildi hidratlayıp bu alanı nemli tutma kabiliyetine sahiptir.

   

  Yapılması Gerekenler

  – Aloe jeli elde etmek için taze bir aloe vera yaprağı kırın.

  – Ardından birkaç damla zeytinyağı ve bir yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın.

  – Aloe yaprağını kullanarak, bu yöntemi günde en az 2 kez cildinize uygulayın.

   

   

  Zeytinyağı Kullanımı için İpuçları ve Önlemler

  – Hayvansal yağlar ve diğer sağlıksız yağlar yerine yemeklerde zeytinyağı kullanın.

  Bebeklerin cildi için zeytinyağı kullanmaktan kaçının.

  Egzama tedavisi için zeytinyağı kullanırken alerjiniz olmadığını kontrol etmek için öncelikle bir yama testi yapmanız gerekir.

  Egzamayı ve tahrişi önlemek için zeytinyağı içeren çeşitli kozmetik ürünleri uygulayabilirsiniz.

  Salatalarda sos olarak zeytinyağı kullanabilirsiniz.

  – Bu zeytinyağı ilaçlarını kullandıktan sonra, egzamada rahatlama olmadıysa, en kısa sürede doktorunuza danışın.

   

   

  Egzama için Bitkisel Tedavi – Neem Yağı 

   

   

  Neem Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağının anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikleri, neem yağı ile birlikte ciltteki iltihaplanmanın iyileşmesine yardımcı olur.

   

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • Birkaç damla neem yağı

   

  Nasıl kullanılır?

  – Hindistan cevizi yağı ve neem yağını bir kasede karıştırın.

  – Yatmadan önce etkilenen bölgeye uygulayın.

  – Bir gece bırakın ve ertesi gün sabah yıkayın.

  – Değişikliği fark edene kadar bu ilacı tekrarlamaya devam edin.

   

   

  egzama için neem yağı

   

   

  Neem Yağı ve Zerdeçal

  Hem neem yağı hem de zerdeçal, derideki inflamasyonu ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olan iyileştirici özelliklere sahiptir.

   

  Malzemeler

  • Birkaç damla neem yağı
  • 1 yemek kaşığı neem tozu
  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
  • 1 tatlı kaşığı bal

   

  Nasıl kullanılır? 

  – Bir kasede neem yağı, neem tozu, zerdeçal ve balı karıştırın.

  – Tüm malzemeleri iyice karıştırın, böylece topak kalmaz.

  – Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekleyin.

  – 20 dakika sonra normal suyla durulayın.

  – İyileşene kadar ilacı tekrarlayın.

   

   

  Neem Yağı ve Ham Papaya

  Ham papaya, neem yağı ile kombine edildiğinde, kaşıntının ve kuru cildin neden olduğu kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

   

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı ham papaya hamuru
  • 3-4 damla neem yağı

   

  Nasıl kullanılır?

  – Bir kasede ham papaya posasını ve birkaç damla neem yağını karıştırın.

  – Bu macunu cildin etkilenen bölgelerine uygulayın ve en az 20 dakika bekleyin.

  – 20 dakika sonra yıkayın ve semptomlar iyileşene kadar tekrarlayın.

   

   

  Neem Yağı Ve Hint Fesleğeni-Tulsi

  Neem ve tulsi, egzamaya bağlı kızarıklık, ağrı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

   

  Malzemeler

  • 1 bardak neem yaprağı
  • 1 su bardağı tulsi yaprağı
  • Birkaç damla neem yağı
  • Su

   

  Nasıl kullanılır?

  – İlk olarak, bir tencerede, neem ve tulsi yapraklarını haşlayın.

  – Yaprakların her ikisi de kaynatıldıktan ve su özü emdikten sonra süzün ve suyu muhafaza edin.

  – Neem suyunu bir sprey şişesinde saklayın ve birkaç damla neem yağı ekleyin ve iyice çalkalayın.

  – Bu çözeltiyi, her gün yatmadan önce pamuklu ped ile etkilenen bölgeye uygulayın ve gece boyunca bırakın.

  – Ertesi gün sabah normal su ile durulayın.

   

   

  Neem Suyu Banyosu

  Suya ilave edilen neem yağı ile banyo yapmak cildi nemlendirmeye yardımcı olur, cilt  kuruluğunu ve pul pul dökülmeyi önler.

   

  Malzemeler

  • 8-10 damla neem yağı
  • Bir avuç neem yaprağı

   

  Nasıl kullanılır?

  – İlk olarak, neem yapraklarını bir tencerede kaynatın ve suyunu süzün.

  – Şimdi bu neem solüsyonunu suyla dolu küvete dökün.

  – Suya girin ve en az 20 dakika suda kalın.

  – İsterseniz, daha iyi sonuçlar almak için bundan sonra neem bazlı bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ