Yeşil Soya Fasulyesi Edamamenin Sağlık Faydaları | diyetz

  Yeşil Soya Fasulyesi Edamamenin Sağlık Faydaları

   

   

  Soya fasulyesi, dünyanın en popüler ve çok yönlü gıda ürünlerinden biridir. Soya proteini, soya yağı, soya sosu, gibi çeşitli gıda ürünleri işlenir.

   

  Edamame olgunlaşmamış soya fasulyesidir, bu yüzden diğer adı yeşil soya fasulyesidir. Geleneksel olarak Asya’da yenilen edamame, genellikle aperitif olarak diğer ülkelerde de ülkelerde popülerlik kazanmaktadır. Bu yazıda, edamamenin sağlık faydalarını bulabilirsiniz.

   

   

   

   

  Edamame Nedir?

  Edamame fasulye, bazen sebze türü soya fasulyesi olarak da adlandırılan olgunlaşmamış bütün soya fasulyesidir.

   

  Yeşil olup tipik olarak açık kahverengi, ten rengi veya bej olan normal soya fasulyesinden rengi farklıdırlar.

   

  Geleneksel olarak, bir tutam tuzla hazırlanırlar ve çorba, güveç, salata ve erişte yemeklerine eklenir veya atıştırmalık olarak yenirler.

   

  Edamame sağlıklı mıdır? Cevap, kime sorduğunuza bağlı olarak değişebilir.

   

  Soya gıdaları tartışmalıdır. Bazı insanlar, soya fasulyesi yemeklerinden kaçınırlar çünkü kısmen tiroid fonksiyonlarına müdahele edebilir.

   

  Yine de, tartışmalara rağmen, edamame ve soya fasulyesi bazı sağlık yararlarına sahiptir.  İşte bu yararlar…

   

   

   

  Yüksek protein

  Yeterli protein alınması, sağlık için çok önemlidir. Veganlar ve vejetaryenlerin günlük olarak ne yediklerine özel dikkat etmeleri gerekir.

   

  Vegan tarzı beslenmedeki endişelerden biri birçok bitki gıdasının protein içeriğinin nispeten düşük olmasıdır. Ancak bazı istisnalar vardır.

   

  Örneğin, fasulye en iyi bitki kökenli protein kaynakları arasındadır. Birçok vegan ve vejetaryen diyetin temel taşıdır.

   

  Bir fincan (155 gram) pişmiş edamame yaklaşık 18.5 gram protein sağlar. Ek olarak, soya fasulyesi bütün bir protein kaynağıdır. Birçok bitki proteininin aksine, hayvansal proteinler kadar kaliteli olmasalar da, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm gerekli amino asitleri sağlarlar.

   

   

   

  Düşük Kolesterol

  Gözlemsel çalışmalar anormal derecede yüksek kolesterol düzeylerini, artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir.

   

  Bir gözden geçirme, günde 47 gram soya proteini tüketmenin toplam kolesterol düzeylerini % 9.3 ve LDL’yi (“kötü”) kolesterolü % 12.9 düşürebileceği sonucuna varmıştır.

   

  Çalışmaların bir başka analizinde günde 50 gram soya proteininin LDL kolesterol düzeyleri % 3 azaldı.

   

  İyi bir soya proteini kaynağı olmanın yanı sıra, edamame sağlıklı lif, antioksidanlar ve K vitamini bakımından zengindir.

   

  Bu bitki bileşikleri, kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir ve kolesterol ve trigliseridleri de içeren yağ ölçümleri olan kan lipid profilini iyileştirebilir.

   

   

   

  Kan Şekerini Arttırmaz

  Şeker gibi kolay sindirilmiş karbonhidratların çoğunu düzenli olarak tüketenler artan kronik hastalık riski altındadırlar.

   

  İlginizi Çekebilir  Guatrojen Nedir, Zararlı mı? Guatrojenik Besinler Nelerdir?

  Bunun nedeni hızlı sindirim ve karbonhidrat emiliminin, hiperglisemi olarak bilinen bir durum olan kan şekeri seviyesine çarpmasıdır.

   

  Diğer fasulye türleri gibi , edamame aşırı derecede kan şekeri seviyesini yükseltmez.

   

  Karbonhidrat, protein ve yağa göre düşüktür. Ayrıca gıdaların kan şekeri düzeylerini yükselttiği ölçüt olan glisemik indeksi çok düşük ölçülür.

   

  Bu edamameyi şeker hastalığı olan insanlar için uygun kılar. Aynı zamanda düşük karbonhidratlı bir diyet için mükemmel bir gıdadır.

   

   

   

  Zengin Vitaminler ve Mineraller

  Edamame yüksek miktarda vitamin ve mineral içermektedir.

   

  Aşağıdaki tablo 100 gram edamame ve olgun soya fasulyesi içerisindeki ana vitamin ve minerallerin bazılarını karşılaştırarak göstermektedir.

   

  Edamame (RDI)

  Olgun soya fasulyesi (RDI)

  Folat

  % 78

  % 14

  K1 vitamini

  % 33

  % 24

  Tiamin

  % 13

  % 10

  B 2 vitamini

  % 9

  % 17

  Demir

  % 13

  % 29

  Bakır

  % 17

  % 20

  Manganez

  % 51

  % 41

   

   

  Edamame, olgunlaşmış soya fasulyesinden çok daha fazla K vitamini ve folat içerir.

   

  Bir fincan (155 gram) edamame yerseniz, K vitamini için RDI’nin yaklaşık % 52’sini ve folat için % 100’den fazlasını alırsınız.

   

   

   

  Meme Kanseri Riskini Azaltabilir

  Soya fasulyesi, izoflavon olarak bilinen bitki bileşikleri bakımından yüksektir.

   

  İzoflavonlar kadın seks hormonu östrojene benzer ve zayıf vücuttaki hücreler üzerinde bulunan reseptörlere bağlanabilir.

   

  Östrojenin meme kanseri gibi belirli kanser türlerini teşvik ettiği düşünülmekte olduğundan, bazı araştırmacılar büyük miktarda soya fasulyesi ve izoflavon tüketmenin riskli olabileceğini düşünmektedir.

   

  Yine de, benzer çalışmaların çoğu, soya fasulyesi ve soya ürünlerinin yüksek bir şekilde alınmasının göğüs kanseri riskini hafifçe azaltabileceğini de göstermektedir.

   

  Ayrıca, izoflavon bakımından zengin gıdaların yaşamın erken dönemlerinde yüksek bir şekilde alınmasının meme kanserine karşı daha sonra koruyabileceğini göstermektedir.

   

  Diğer araştırmacılar, soya göğüs kanseri riski konusunda koruyucu bir etki bulamamıştır. Bununla birlikte, kesin sonuçlar çıkarmadan önce uzun vadeli kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

   

   

   

  Menopoz Semptomlarını Azaltabilir

  Menopoz, menstrüasyon durduğunda bir kadının hayatına giren bir evredir.

   

  Bu doğal durum sıklıkla sıcak basması, ruh hali değişiklikleri ve terleme gibi durumlarla ilişkilendirilir.

   

  Çalışmalar, soya fasulyesi ve izoflavonların menopoz sırasında ters belirtileri hafifçe azaltabileceğini göstermektedir.

   

  Bununla birlikte, bütün kadınlar bu şekilde izoflavonlar ve soya ürünlerinden etkilenmezler. Bu yararları deneyimleyebilmek için kadınların doğru türde bağırsak bakterilerine sahip olması gerekir.

  Bazı bakteri türleri, izoflavonları, soya fasulyesinin sağlık faydalarının birçoğundan sorumlu olduğuna inanılan bir bileşiğe dönüştürebilir. Bu tür bağırsak bakterilerine sahip insanlara “ekol üreticileri” denir.

   

  İlginizi Çekebilir  Prebiyotik Nedir, Ne İşe Yarar, Nelerde Var? Probiyotik ve Prebiyotik Farkı

  Kontrollü yapılan bir araştırma, günde bir kez 68 mg soya fasulyesi tüketmeye eşdeğer olarak, bir hafta boyunca 135 mg izoflavon takviyelerinin alınmasının menopoz semptomlarını sadece ekol üretenlerde azalttığını gösterdi.

   

  Ekol üreticileri, Asya popülasyonları arasında Batı’dan çok daha fazla görülmektedir. Bu, Asya ülkelerinde kadınların menapoz ile ilgili semptomları neden Batı ülkelerindeki kadınlara kıyasla daha az görmelerini muhtemelen açıklayabilir. Soya fasulyesi ve soya ürünlerinin yüksek tüketimi rol oynayabilir.

   

  Yine de, deliller tamamen tutarlı değildir. Birçok çalışma, izoflavon takviyelerinin veya soya ürünlerinin menopoz semptomları üzerine herhangi bir önemli veya klinik olarak ilgili etkilerini tespit edememiştir.

   

   

   

  Prostat kanseri riskini azaltabilir

  Prostat kanseri erkeklerde kanserin en yaygın ikinci türüdür. Yedi kişiden biri yaklaşık olarak hayatının bir noktasında prostat kanseri olabiliyor.

   

  Çalışmalar edamame gibi soya gıdalarının sadece kadınlara fayda sağlamadığını gösteriyor. Ayrıca erkeklerde de kansere karşı koruma sağlayabilirler.

   

  Birkaç gözlemsel çalışma, soya ürünlerinin prostat kanseri riskini yaklaşık % 30 daha fazla  düşürdüğünü ortaya koymaktadır.

   

   

   

  Kemik Kaybını Azaltabilir

  Osteoporoz veya kemik kaybı, kırılma riski yüksek kırılgan kemiklerle karakterize bir durumdur. Yaşlı insanlarda özellikle yaygındır.

   

  Birkaç gözlemsel çalışma, izoflavonlar bakımından zengin soya ürünlerini düzenli olarak tüketmenin postmenopozal kadınlarda osteoporoz riskini azaltabileceğini buldu.

   

  Postmenopozal kadınların yüksek kalitede bir çalışması, iki yıl boyunca soya izoflavon takviyelerini alarak katılımcıların kemik mineral yoğunluğunu arttırdığını gösteriyor.

   

  İzoflavonların menopoza girmiş kadınlarda benzer yararı olabilir. Çalışmaların bir analizi, üç ay veya daha uzun süreler için her gün 90 mg izoflavon almanın kemik kaybını azaltabileceği ve kemik oluşumunu teşvik edebileceği sonucuna vardı.

   

  Ancak, bütün çalışmalar bunu kabul etmiyor. Kadınlarda yapılan diğer bir çalışmada, günde en az bir yıl 87 mg izoflavon takviyesi alınmasının kemik mineral yoğunluğunu önemli ölçüde artırmadığı sonucuna varılmıştır.

   

  Diğer soya ürünleri gibi, edamame de izoflovanlar açısından zengin. Ancak, bunun kemik sağlığını ne derecede etkilediği belli değildir.

   

   

   

  Edamame Nasıl Pişirilir ve Yenir?

  Edamame, diğer fasulye türleriyle aynı şekilde tüketilebilir.

   

  Bununla birlikte, salatalara eklenir ya da kendi başına bir atıştırmalık gibi yenir ve bir sebze gibi kullanılır.

   

  Pek çok fasulyeden farklı olarak, edamameyi pişirmek için uzun süre gerekmez. 3-5 dakika kaynatmak genellikle yeterlidir. Buharda pişirilebilir, mikrodalga veya tavada kızartma da yapılabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Lavantanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

  Sonuç olarak;

  Edamame, mükemmel, düşük kalorili bir atıştırmalık seçeneği olan lezzetli, besleyici bir baklagildir.

   

  Ancak hiçbir araştırma doğrudan edamamın sağlık etkilerini incelememiştir. Araştırmanın çoğu izole soya bileşenleri üzerine kuruludur ve bütün soya gıdalarının benzer yararları olup olmadığı genellikle belirsizdir.

   

  Kanıtlar cesaretlendirici olmakla birlikte, araştırmacılar edamamenin faydaları hakkında kesin sonuçlar elde etmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ