E Vitamininin Faydaları ve Vücuttaki Görevi | diyetz

E Vitamininin Faydaları ve Vücuttaki Görevi

 

 

E vitamini nedir?

E vitamini, yağda çözünen bir vitamindir ve vücutta bir antioksidan olarak rol oynar. Ayrıca sağlığınız için kritik olan vücuttaki belirli yağların serbest radikal tarafından hasar görmesini önlemeye yardımcı olur.

 

E Vitamini, vücudun birçok organının düzgün işleyişi için gerekli olan önemli bir vitamindir ve doğal olarak yaşlanmayı yavaşlatmada son derece yararlıdır.

 

Bazı yağlar, fındık, kümes hayvanları, yumurta, meyve ve buğday tohumu yağı gibi birçok gıdada bulunur. Takviyeleri de mevcuttur.

 

Kalp ve kan damarlarının hastalıklarını tedavi etmek ve önlemek; göğüs ağrısı, yüksek tansiyon gibi bazı hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde de etkili bir vitamindir.

 

 

 

E Vitamininin Faydaları

 

Kolesterol dengesi sağlar
Kolesterol, doğal olarak karaciğer tarafından üretilen ve hücrelerin, sinirlerin ve hormonların doğru işleyişi için gerekli olan bir maddedir.

 

Kolesterol seviyeleri doğal haldeyken dengeli, normal ve sağlıklısınızdır. Oksitlendiğinde ise tehlike başlar. Çalışmalar, E vitamininin kolesterol oksidasyonunu önleyen koruyucu bir antioksidan olduğunu göstermiştir.

 

Bunun nedeni, E vitamininin kolesterol oksidasyonuna yol açan vücuttaki serbest radikal hasarıyla mücadele edebilmesidir.

 

 

Serbest radikallerle savaşır ve hastalık gelişimini önler

Serbest radikaller, vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerle savaşmakta ve bunları parçalamakta olup kalp hastalığı ve kansere neden olabilir.

 

Bu moleküller vücudunuzda doğal olarak bulunurlar ve hızlandıklarında veya okside olduklarında ciddi hasara neden olabilirler.

 

E vitamini, serbest radikal hasarını azaltma, iltihaplanma ile mücadele etme ve bu nedenle hücrelerinizdeki doğal yaşlanmayı yavaşlatmaya ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarıyla savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

 

Çalışmalar, E vitamininin bağışıklığı belirgin şekilde arttırdığını, dolayısıyla hem yaygın hastalıkların hem de ciddi koşulların oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

 

 

Hasar görmüş cildi onarır

E vitamini, cildinizdeki kılcal duvarları güçlendirmeye,nem ve elastikiyeti artırmaya yardımcı olur ve vücudunuzda doğal bir anti-yaşlanma besleyici olarak etkileri vardır.

 

Çalışmalar E vitamininin hem vücudunuzdaki hem de cildinizdeki iltihaplanmayı azalttığını ve sağlıklı, genç cildin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Bu antioksidan özellikler aynı zamanda güneş ışınlarına veya ultraviyole ışınlara maruz kalan cildin, kanserden korunmasına da yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Islak Badem Yenir mi? Islatılmış Bademin Faydaları

C vitamini ile E vitamini, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt inflamasyonuyla savaşır ve aynı zamanda sivilce ve egzaman belirtilerini azaltmada faydalıdır.

 

E Vitamini cildin iyileşme sürecine yardımcı olur. Derinin epidermis tabakası tarafından emilir ve diğer faktörlerin yanı sıra cilt kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan güneş yanığı tedavisinde kullanılır.

 

Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için, yara izlerini, sivilceleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Bu cildinizin daha sağlıklı ve daha genç görünmesini sağlar.

 

 

 

Saçları güçlendirir

E Vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, saçlarınızdaki çevresel zararları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kafa derisinde kan dolaşımını da teşvik eder.

 

E vitamini yağı derinizin doğal nemini korur, bu da saç derinizin nemlenmesine yardımcı olur. Bu yağ ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı ve daha taze olmasını sağlar.

 

Özellikle kuru saçlara bir kaç damla E vitamini yağı uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Hormonları dengeler

E vitamini, endokrin ve sinir sisteminizin dengelenmesinde önemli bir rol oynar, doğal olarak hormonlarınızı dengede tutmaya yardımcı olur.

 

Hormonal dengesizliğin belirtileri genelde , kilo alımı, alerji, üriner sistem enfeksiyonları, ciltteki değişiklikler, kaygı ve yorgunluktur.

 

Hormonlarınızı dengede tutmak, sağlıklı bir kilo vermeyi kolaylaştırır, düzenli adet döngüsü sağlar ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

 

 

 

Adet öncesi gerginlik semptomlarını azaltmaya yardımcı olur

Adet döneminden 2-3 gün önce ve 2-3 gün sonra E vitamini takviyesi almak, kramp, anksiyete gibi adet öncesi oluşabilecek gerginlik belirtilerini azaltır.

 

E vitamini, ağrı şiddetini ve süresi ile birlikte menstrual kan kaybını azaltır. Bunu hormonlarınızı doğal olarak dengeleyerek yapar ve menstrual döngünüzün düzenlenmesini sağlar.

 

 

 

Görme duyunuzu güçlendirir

E Vitamini, körlüğün ortak bir nedeni olan yaşla ilişkili makula dejenerasyonu(sarı nokta hastalığı-yaşa bağlı görme kaybının yaşanması) riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

E vitamininin görme için etkili olabilmesi için, yeterli miktarda C vitamini, beta karoten ve çinko ile tüketilmesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca yüksek dozda E vitamini ve A vitamininin günlük olarak alınmasının lazer göz cerrahisi geçiren insanlarda hızlı iyileşme ve görme düzeyini artırma tespit edilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Böbrek Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecekler

 

 

Alzheimer belirtilerini azaltır

E vitamini, orta şiddette Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafıza kaybının kötüleşmesini yavaşlatır. C vitamini ile alınan E vitamini çeşitli demans formları geliştirme riskini de azaltır.

 

 

 

Tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltır

E vitamini, bazen radyasyon ve diyaliz gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılır. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikalleri savuşturan güçlü bir antioksidan olmasıdır. Aynı zamanda, akciğer hasarına ve saç dökülmesine neden olabilecek ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltmak için de kullanılır.

 

 

 

Fiziksel dayanıklılığı ve kas gücünü artırır
E vitamini, fiziksel dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırır ve kaslarınızdaki oksidatif stres seviyesini düşürür.

 

E vitamini, kas gücünü artırır.Kan dolaşımını hızlandırarak yorulmayı ortadan kaldırır,aynı zamanda kılcal duvarlarınızı güçlendirir ve hücrelerinizi besler.

 

 

 

E Vitamininin Bulunduğu Besinler

E vitamini en çok aşağıdaki besinlerde bulunur.

 

 • Ayçiçeği
 • Badem
 • Fındık
 • Buğday
 • Mango
 • Avokado
 • Balkabağı
 • Ispanak
 • Kivi
 • Domates

 

Bir günde tüketmekte olduğunuz E vitamini miktarını artırmak istiyorsanız bu gıdaları kullanabilirsiniz. Bu yiyecek seçeneklerini karıştırmak ve sağlıklı vitaminle zengin yemekler denemek eğlenceli olabilir.

 

 

 

E Vitamini Günlük Alınması Gereken Miktar

 

Çocuklarda

1 – 3 yaş: 6 mg (9 IU)
4-8 yaş: 7 mg (10.4 IU)
9 – 13 yaş: 11 mg (16.4 IU)

 

Kadınlarda

14 yaş ve üstü: 15 mg (22.4 IU)
Gebe: 15 mg (22.4 IU)
Emzirme: 19 mg (28.5 IU)

 

Erkeklerde

14 yaş ve üstü: 15 mg (22.4 IU)

 

E vitamini yağda çözündüğünden takviyeleri yiyeceklerle emildikleri zaman en iyi şekilde işlev gösterir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni için takviyeleri yerine yediğiniz gıdalardan vitamini almalısınız.

 

 

 

E Vitamini Eksikliği Belirtileri

E vitamini eksikliği nadir görülen bir durumdur ve zayıf bir beslenme sonucunda oluşur.E vitamini eksikliğine neden olabilecek belirli durumlar vardır.

 

Örneğin 3.5 kilodan daha düşük doğan prematüre bebekler E vitamini eksikliğine maruz kalabilir. Ancak yeni doğanların bakımı konusunda uzmanlaşmış bir çocuk doktoru, bebeğin beslenme ihtiyaçlarını değerlendirecektir.

 

İlginizi Çekebilir  Kenevir Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yağ emilme problemi yaşayan inflamatuar bağırsak hastalığı olanlar E vitamini eksikliği ile mücadele edebilir.

 

Yağ oranlarıyla ilgili bir sorunu olan insanlar da risk altındadır; çünkü bu, E vitamini emilimi için gereklidir.E vitamini eksikliğinin belirtileri arasında kas koordinasyonu kaybı, görme ve konuşmanın bozulması yer alır.

 

 

 

 

E Vitaminin Yan Etkileri

E vitamini ağız yoluyla alındığında veya cilde uygulandığında yararlı bir vitamindir. Önerilen dozda alındığında çoğu kişide yan etki göstermez.

 

Kalp hastalığı ve diyabet gibi rahatsızlıkları olan kişiler yüksek dozda aldığında sıkıntı oluşturabilir.Sağlık sorunlarından muzdarip olmamak için günde 400 IU üzerinde almayın.

 

Bazı çalışmalar, her gün 300-800 IU arasında yüksek miktarda E vitamini alarak, hemorajik inme adı verilen ciddi bir inme şansını% 22 oranında artırabileceğini gösteriyor. Çok fazla E vitamininin ciddi yan etkisi, özellikle beyinde kanama riskinin artmasıdır.

 

Bir kalp prosedürü olan anjiyoplasti öncesi ve sonrasında, E vitamini veya diğer antioksidan vitaminleri içeren takviyeleri almaktan kaçının. Bu vitaminler düzgün iyileşmeyi engeller, bu nedenle bu tür bir işlemden geçiyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Çok fazla E Vitamini alma şu sağlık sorunlarına yol açabilir:

 

 • Diyabetlilerde kalp yetmezliği
 • Kanama bozukluklarının kötüleşmesi
 • Baş, boyun ve prostat kanserinin geri gelme şansının arttırılması
 • Cerrahi sırasında ve sonrasında kanamanın artması
 • Kalp krizi veya inme sonrasında ölüm olasılığının artması

 

Yüksek dozda E vitamini bulantı, ishal, mide krampları, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, bulanık görme, döküntü, morarma ve kanamaya neden olabilir. Topikal E vitamini bazı kişilerin cildini tahriş edebilir, bu yüzden önce az miktarda deneyin ve hassaslığınız olmadığından emin olduktan sonra kullanın.

 

 

 

E Vitaminin Diğer İlaçlarla Etkileşimi
E vitamini takviyeleri kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve pıhtılaşmayı yavaşlatan ilaçları kullanırken, morarma ve kanama şansını artırabilir. Kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçlar aynı zamanda E vitamini ile etkileşime girebilir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ