E Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  E Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  E vitamini, yağda çözünen bir vitamindir ve vücutta bir antioksidan olarak rol oynar. Ayrıca sağlık için kritik olan vücuttaki belirli yağların serbest radikaller tarafından hasar görmesini önlemeye yardımcı olur.

  E vitamini, vücudun birçok organının düzgün işleyişi için gerekli olan önemli bir vitamindir ve yaşlanma sürecini doğal olarak yavaşlatmada son derece yararlıdır.

  Bazı yağlar, fındık, kümes hayvanları, yumurta, meyve ve buğday tohumu yağı gibi birçok gıdada bulunur. Takviyeleri de mevcuttur.

  Kalp ve kan damarlarının hastalıklarını tedavi etmek ve önlemek; göğüs ağrısı, yüksek tansiyon gibi bazı hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde etkilidir.

  “E vitamini faydaları ve zararları nelerdir”, “e vitamini hapı ne işe yarar”, “e vitamininin özellikleri ve görevleri nelerdir”, “e vitamini fazlalığında hangi hastalıklar görülür” sorularının cevapları ile birlikte “e vitamini hakkında bilgi” verilecektir.

  E Vitamini Nedir?

  E vitamini adı toplu olarak spesifik antioksidan özelliklere sahip bir grup bileşik anlamına gelir. Toplam sekiz biçimde bulunur. Bu formlar iki ana bölüme ayrılmıştır:

  Tokoferoller

  Bunlar dört tip E vitamini bileşiğinden oluşur: Alfa, beta, gama ve delta. Dördü, yapılarındaki kimyasal varyasyonlar olan metil gruplarının sayısı ve konumları ile ayırt edilir.

  Tokotrienoller

  Bunlar üç doymamış bağ şeklinde bulunur, ancak tokoferollerle aynı yapıya sahiptirler. Tokotrienoller, bağlarının bir sonucu olarak hepsi hücre zarlarına daha geçirgen olan alfa, beta, gama ve delta bileşiklerinden oluşur.

  Alfa-tokoferol, çoğu insanın ihtiyacını karşıladığı bilinen tek formdur.

  E Vitamini Yararları Nelerdir?

  e vitamini etkileri

  Kolesterol dengesi sağlar

  Kolesterol, doğal olarak karaciğer tarafından üretilen ve hücrelerin, sinirlerin ve hormonların doğru işleyişi için gerekli olan bir maddedir.

  Kolesterol seviyeleri doğal haldeyken vücudumuz dengeli, normal ve sağlıklıdır. Oksitlendiğinde ise tehlike başlar. Çalışmalar, E vitamininin kolesterol oksidasyonunu önleyen koruyucu bir antioksidan olduğunu göstermiştir.

  Bunun nedeni, E vitamininin kolesterol oksidasyonuna yol açan vücuttaki serbest radikal hasarıyla mücadele edebilmesidir.

  Serbest radikallerle savaşır ve hastalık gelişimini önler

  Serbest radikaller, vücudumuzdaki sağlıklı hücrelerle savaşmakta ve bunları parçalamakta olup, kalp hastalığı ve kansere neden olabilir.

  Bu moleküller vücudumuzda doğal olarak bulunurlar ve hızlandıklarında veya okside olduklarında ciddi hasara neden olabilirler.

  E vitamini, serbest radikal hasarını azaltma, iltihaplanma ile mücadele etme ve bu nedenle hücrelerimizdeki yaşlanmayı doğal olarak yavaşlatmaya ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarıyla savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

  Çalışmalar, E vitamininin bağışıklığı belirgin şekilde güçlendirdiğini, dolayısıyla hem yaygın hastalıkların hem de ciddi koşulların oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Hasar görmüş cildi onarır

  E vitamini, cildimizdeki kılcal duvarları güçlendirmeye, nem ve elastikiyeti artırmaya yardımcı olur.

  Çalışmalar E vitamininin hem vücudumuzdaki hem de cildimizdeki iltihaplanmayı azalttığını ve sağlıklı, genç cildin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Bu antioksidan özellikler aynı zamanda güneş ışınlarına veya ultraviyole ışınlara maruz kalan cildin, kanserden korunmasına da yardımcı olur.

  C vitamini ile E vitamini, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt inflamasyonuyla savaşır ve aynı zamanda sivilce ve egzaman belirtilerini azaltmada faydalıdır.

  E vitamini cildin iyileşme sürecine yardımcı olur. Derinin epidermis tabakası tarafından emilir ve diğer faktörlerin yanı sıra cilt kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan güneş yanığı tedavisinde kullanılır.

  Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için, yara izlerini, sivilceleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Bu cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

  Saçları güçlendirir

  E vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, saçlardaki çevresel zararları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kafa derisindeki kan dolaşımını da teşvik eder.

  E vitamini yağı derinin doğal nemini korur, bu da saç derisinin nemlenmesine yardımcı olur. Bu yağ ayrıca saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

  Özellikle kuru saçlara bir kaç damla E vitamini yağı uygulayabilirsiniz.

  Hormonları dengeler

  E vitamini, endokrin ve sinir sisteminin dengelenmesinde önemli bir rol oynar, doğal olarak hormonları dengede tutmaya yardımcı olur.

  Hormonal dengesizliğin belirtileri genelde, kilo alımı, alerji, üriner sistem enfeksiyonları, ciltteki değişiklikler, kaygı ve yorgunluktur.

  Hormonları dengede tutmak, sağlıklı şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır, düzenli adet döngüsü sağlar ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

  Adet öncesi gerginlik semptomlarını azaltmaya yardımcı olur

  Adet döneminden 2-3 gün önce ve 2-3 gün sonra E vitamini takviyesi almak, kramp, anksiyete gibi adet öncesi oluşabilecek gerginlik belirtilerini azaltır.

  E vitamini, ağrı şiddeti ve süresi ile birlikte menstrual kan kaybını azaltır. Bunu hormonları doğal olarak dengeleyerek yapar ve menstrual döngünün düzenlenmesini sağlar.

  E vitamini göze faydaları

  E vitamini, körlüğün ortak bir nedeni olan yaşla ilişkili makula dejenerasyonu riskini azaltmaya yardımcı olur.

  E vitamininin göz sağlığına etkili olabilmesi için, yeterli miktarda C vitamini, beta karoten ve çinko ile tüketilmesi gerekir.

  Ayrıca yüksek dozda E vitamini ve A vitamininin günlük olarak alınmasının lazer göz cerrahisi geçiren insanlarda hızlı iyileşme ve görme düzeyini artırdığı tespit edilmiştir.

  Alzheimer belirtilerini azaltır

  E vitamini, orta şiddette Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafıza kaybının kötüleşmesini yavaşlatır. C vitamini ile alınan E vitamini çeşitli demans formları geliştirme riskini de azaltır.

  Tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltır

  E vitamini, bazen radyasyon ve diyaliz gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılır. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikalleri savuşturan güçlü bir antioksidan olmasıdır.

  Aynı zamanda, akciğer hasarına ve saç dökülmesine neden olabilecek ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltmak için de kullanılır.

  Fiziksel dayanıklılığı ve kas gücünü artırır

  E vitamini, fiziksel dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Egzersiz yaptıktan sonra enerjiyi artırır ve kaslardaki oksidatif stres seviyesini düşürür.

  E vitamini, kas gücünü artırır. Kan dolaşımını hızlandırarak yorulmayı ortadan kaldırır, aynı zamanda kılcal duvarları güçlendirir ve hücreleri besler.

  e vitamini hapı faydaları

  E vitamininin hamilelere faydası

  E vitamini eksikliğinin belirtilerinden biri prematüre veya düşük ağırlıklı bebek doğumlarıdır. Bu vitamin, hamilelik sırasında büyüme ve gelişme için gereklidir.

  Önemli yağ asitlerinin korunmasına yol açtığı için bebeklerin ve küçük çocukların daha iyi gelişmesini sağlar. Ayrıca inflamasyonun kontrolüne de yardımcı olur.

  Bu nedenle, anneler, özellikle emzirenler ve bebeklikten 2 yaşına kadar olan çoğu çocuk doğal gıdalar yoluyla yeterli E vitamini almalıdır. Bu büyüme anormalliklerinin oluşmasını önler.

  Güneş hasarlarından korur

  E vitamini ultraviyole ışınlarının etkilerinden korur.

  Güneşe aşırı maruz kalmak hiperpigmentasyona yol açar. Cildin bazı kısımlarında, zaman geçtikçe kötüleşebilecek koyu lekeler oluşmasına neden olur. Ciltte oluşan siyah noktaların nedeni de olabilir.

  Güneşe aşırı maruz kalma, hücre zarlarının hasar görmesine ve güneş ışığına karşı cilt hassasiyetinin artmasına neden olur.

  E vitamini hücre zarlarını korur. Antioksidan özelliğinden dolayı ayrıca güneşin olumsuz etkilerine neden olan serbest radikallerle savaşır.

  E vitamininin serbest radikaller üzerindeki nötralize edici özelliklerini belirlemek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar güneş yanıklarını yatıştırdığını kanıtlamaktadır.

  Nemlendirici görevi görür ve tırnakları tedavi etmek için kullanılır

  E vitamini mükemmel bir cilt nemlendiricisidir. Su kaybını ve kuru cildi önlediği için vücuda faydası vardır. E vitamini, esnek ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kişiler için önerilir.

  Çalışmalar E vitamini yağının büyük bir nemlendirici olduğu için kuru tırnaklar ve sarı tırnak sendromu için harika bir tedavi olduğunu göstermektedir.

  Cildi nemlendirmenin yanı sıra, doğrudan ele uygulandığında vitamin, tırnaklara bazı iyileştirici özellikler sağlar.

  E Vitamini İçeren Gıdalar

  E vitamini en çok aşağıdaki besinlerde bulunur.

  – Ayçiçeği

  – Badem

  – Fındık

  – Buğday

  – Mango

  – Avokado

  – Balkabağı

  – Ispanak

  – Kivi

  – Domates

  E Vitamini için Günlük Alınması Gereken Miktar 

  Çocuklarda

  1 – 3 yaş: 6 mg (9 IU)

  4-8 yaş: 7 mg (10.4 IU)

  9 – 13 yaş: 11 mg (16.4 IU) 

  Kadınlarda

  14 yaş ve üstü: 15 mg (22.4 IU)

  Gebe: 15 mg (22.4 IU)

  Emzirme: 19 mg (28.5 IU) 

  Erkeklerde

  14 yaş ve üstü: 15 mg (22.4 IU)

  E vitamini yağda çözündüğünden, takviyeleri yiyeceklerle emildikleri zaman en iyi şekilde işlev gösterir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için takviyeler yerine yiyeceklerden vitamini almalısınız.

  fazla e vitamininin zararları

  E Vitamini Eksikliği Belirtileri

  E vitamini eksikliği nadir görülen bir durumdur ve zayıf bir beslenme sonucunda oluşur. E vitamini eksikliğine neden olabilecek belirli durumlar vardır.

  Örneğin 3 buçuk kilodan daha düşük doğan prematüre bebekler E vitamini eksikliğine maruz kalabilir. Yağ emilme problemi yaşayan inflamatuar bağırsak hastalığı olanlar E vitamini eksikliği yaşayabilir.

  Yağ oranlarıyla ilgili bir sorunu olan insanlar da risk altındadır; çünkü bu, E vitamini emilimi için gereklidir. E vitamini eksikliğinin belirtileri arasında kas koordinasyonu kaybı, görme ve konuşmanın bozulması yer alır.

  E Vitamini Fazlalığı

  E vitaminini fazla almak aşırı doz E vitamini veya E vitamini toksisitesi olarak bilinir. E vitamini toksisitesi vücutta aşırı miktarda E vitamini oluştuğunda ve sağlık komplikasyonlarına neden olduğunda ortaya çıkar.

  E vitamini, antioksidan görevi gören yağda çözünen bir vitamindir. Kalp hastalığı, bazı kanserler, görme sorunları ve beyin bozuklukları riskini azaltabilir.

  Temel işlevlerinden biri, kan damarlarını dilate tutmak ve kan damarlarında pıhtı oluşmasını önlemektir.

  Yağda çözünen vitaminlerin yağda depolandığı göz önüne alındığında, özellikle diyet veya takviyeler yoluyla aşırı miktarda alınırsa, vücut yağında birikebilirler.

  Fazla E Vitamininin Zararları

  E vitamini ağız yoluyla alındığında veya cilde uygulandığında yararlı bir vitamindir. Önerilen dozda alındığında çoğu kişide yan etki göstermez.

  Kalp hastalığı ve diyabet gibi rahatsızlıkları olan kişiler yüksek dozda aldığında sıkıntı oluşturabilir. Sağlık sorunları yaşamamak için günde 400 IU üzerinde almayın.

  Bazı çalışmalar, her gün 300-800 IU arasında yüksek miktarda E vitamini alarak, hemorajik inme adı verilen ciddi bir inme şansını % 22 oranında artırabileceğini gösteriyor. Çok fazla E vitamininin ciddi yan etkisi, özellikle beyinde kanama riskinin artmasıdır.

  Bir kalp prosedürü olan anjiyoplasti öncesi ve sonrasında, E vitamini veya diğer antioksidan vitaminleri içeren takviyeleri almaktan kaçının. Bu vitaminler iyileşmeyi engeller, bu nedenle bu tür bir işlemden geçiyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun.

  Çok fazla E vitamini alma şu sağlık sorunlarına yol açabilir:

  – Diyabetlilerde kalp yetmezliği

  – Kanama bozukluklarının kötüleşmesi

  – Baş, boyun ve prostat kanserinin geri gelme şansının artması

  – Cerrahi sırasında ve sonrasında kanamanın artması

  – Kalp krizi veya inme sonrasında ölüm olasılığının artması

  Yüksek dozda E vitamini bulantı, ishal, mide krampları, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, bulanık görme, döküntü, morarma ve kanamaya neden olabilir.

  Topikal E vitamini bazı kişilerin cildini tahriş edebilir, bu yüzden önce az miktarda deneyin ve hassasiyetinizin olmadığını tespit ettikten sonra kullanın.

  E vitamini fazlalığı nasıl tedavi edilir?

  Küçük E vitamini toksisitesi tedavisi, E vitamini takviyesinin kullanımının kesilmesini içerir, ancak daha ciddi komplikasyonlar tıbbi müdahale gerektirebilir.

  E vitamini toksisitesini önlemenin en iyi yolu günlük E vitamini alımını – hem takviyelerden hem de gıdalardan – günde 1000 mg UL’nin altında tutmaktır. Tek başına E vitamini yönünden zengin gıdalar yemenin bir sonucu olarak aşırı dozun görülmesi olası değildir.

  Bununla birlikte, E vitamini takviyeleri günde 300 mg’dan fazla alındığında ilaçlara müdahale etmeye başlayabilir ve bir çalışma günde 180 mg alan kişilerde inme riskinin arttığını kaydetmiştir.

  E Vitaminin Diğer İlaçlarla Etkileşimi

  E vitamini takviyeleri kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve pıhtılaşmayı yavaşlatan ilaçları kullanırken, morarma ve kanama şansını artırabilir. Kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçlar aynı zamanda E vitamini ile etkileşime girebilir.

  Kimler E vitamini takviyesine ihtiyaç duyar?

  Birçok insan, bağışıklık sistemlerini iyileştirme, kanser risklerini azaltma veya vitamin, antioksidan ve potansiyel olarak yaşlanma karşıtı etkileri yoluyla saçlarını, cildini ve tırnaklarını güçlendirme umuduyla E vitamini takviyeleri alır.

  Ancak bu vitaminde eksiklik görülmediği sürece E vitamini takviyeleri gereksizdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ