E Vitamini Kapsülü Cilde Sürülür mü, Faydaları Nelerdir?

Yaşlandıkça cildimiz, sıkılığını, elastikiyetini ve nemini kaybeder, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümü artar. 

Yaşlanma sürecinin yanı sıra makyaj, çevre kirleticileri, güneşe maruz kalma ve diğer faktörler de genç yaşta kırışıklık oluşumuna neden olabilir.

Örneğin, makyaj veya çevre kirleri, gün boyunca deride birikir, derinin gözeneklerine derinlemesine nüfuz eder, elastin ve kolajene zarar verir. 

Bu da ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Benzer şekilde güneşteki UV ışınları kırışık oluşumundan sorumludur.

Kırışıklıklar doğal bir süreç olmasına rağmen, görünümlerini geciktirmek veya azaltmak mümkündür. Ticari kırışık önleyici kremler, yan etkileri olabilecek sert kimyasallar içerir ve lazer terapisi gibi işlemler ağrılıdır ve iyileşmesi birkaç ay alır.

Neyse ki, E vitamini, limon, hindistan cevizi yağı veya yumurta akı gibi doğal ilaçlar, kırışıklıkları tedavi etmek için ucuz ve elinizin altındaki malzemelerle uygulanabilecek çözümlerdir.

Bu yazıda, “E vitamininin cilde faydası”, “kırışıklıklar için E vitamini kapsülü kullanımı”, “E vitamini ampul yüze nasıl uygulanır?” konuları ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır.

E Vitamini Kapsülü Ciltte Nasıl Kullanılır?

Cilt için E vitamini kapsülünü kullanmanın iki yolu vardır:

– Takviye olarak tüketin.

– Doğrudan cilde uygulayın.

Her ikisinin de benzer faydaları ve sonuçları vardır.

E Vitamini Kapsülünün Cilde Yararları Nelerdir?

Antioksidanlar sağlar

E vitamini, cildi zararlı serbest radikallerden koruyan güçlü bir antioksidan olan alfa-tokoferol içerir. Çeşitli yaşlanma karşıtı kremler, cildi güneş hasarından ve yaşlanmadan korumak için birlikte daha iyi çalıştıkları için C vitamini ve E vitamini karışımı içerir.

UV hasarını önler

E vitamini cildi UV ışınlarından tek başına koruyamaz. Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için C vitamini içeren ürünlerle birlikte kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte, UV kaynaklı serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

Cildi nemlendirir

E vitamini, cildi nemlendiren, parlamasını ve nemli kalmasını sağlayan tokoferoller ve tokotrienoller içerir. E vitamininin topikal uygulaması cildin antioksidan savunmasına katkıda bulunur. Bu, cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Yaşlanma belirtilerini azaltır

Yaşlanma, kolajen üretimini azaltır ve kırışıklıklara ve gevşek cilde yol açar. Kötü beslenme veya yaşam tarzı nedeniyle koyu lekeler ve kuru cilt de cildin yaşlı görünmesine neden olabilir. 

E vitamini güçlü bir antioksidan ve nemlendiricidir. İnce çizgileri, kırışıklıkları ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur ve cildi tedavi eder.

Cildi aydınlatır

Yaşlanma veya toksin birikiminden kaynaklanan düzensiz cilt tonu veya kuruluk, cildin donuk ve cansız görünmesine neden olabilir.

Bilim insanları, E ve C vitaminlerinin dışarıdan uygulanmasının zararlı serbest oksijen radikallerini (cildi yaşlı ve mat gösteren) azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Bu besinler ayrıca cildi aydınlatabilir.

İnflamasyonu azaltır

Birkaç çalışma, E vitamininin anti-inflamatuar özelliklerini göstermiştir. Bu özellikler, ölü cilt hücrelerinin daha sağlıklı hücrelerle değiştirildiği cilt yenilenme sürecini hızlandırarak yüzü parlatır. Ayrıca cildi çevresel hasarlardan korur.

E Vitamini Kapsülü Yüze Nasıl Uygulanır?

e vitamini yağı kapsülü

Cildi Parlatmak için E Vitamini Kapsül Maskesi

İki adet E vitamini kapsülünden yağı sıkın ve iki yemek kaşığı organik yoğurt ve birkaç damla limon suyu ile karıştırın. İyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. On beş dakika sonra yıkayın. Bu yüz maskesini haftada iki kez kullanın.

E vitamini ve yoğurt, ciltteki tüm kirleri temizler ve elastikiyetini artırır. Yoğurt, cildi besleyen, nemlendiren ve lekeleri ve koyu lekeleri azaltarak mat cildi aydınlatan laktik asit içerir. Limon suyu, doğal bir cilt aydınlatma maddesi görevi görür.

Dikkat: Limon suyu kızarıklığa ve tahrişe neden olabileceğinden hassas bir cilt için bu uygulamadan kaçının.

Akne İzlerini Azaltmak için E Vitamini Kapsülü

Kapsüldeki E vitamini yağını doğrudan yüzünüze veya etkilenen bölgeye uygulayın ve gece boyunca bırakın. Akne izleri kaybolana kadar bunu düzenli olarak yapın.

E vitamini, hasarlı cilt hücrelerini onarmaya ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Koyu Halkaların Solması için E Vitamini Kapsülü

Kapsüldeki E vitamini yağını doğrudan göz çevresine uygulayın. Nazikçe masaj yapın ve gece boyunca bırakın. Göz altındaki halkaların gözle görülür şekilde hafiflemesi için en az iki ya da üç hafta düzenli olarak kullanın.

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, E vitamini yağının koyu lekelerin solmasına ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Cilt Parlaklığı için E Vitamini Kapsülü

Üç ya da dört adet kapsüldeki E vitamini yağını iki yemek kaşığı papaya ezmesi ve bir çay kaşığı organik bal ile karıştırın. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yirmi ya da yirmi beş dakika bekletin. Yüzünüzü yıkayın. Bunu haftada üç kez yapın.

Papaya kabuğu, cilt aydınlatma özelliklerine sahip papain içerir. E vitamini cildi besler ve hücreleri onarır, bal ise cildi nemli tutar.

Hiperpigmentasyon için E Vitamini Kapsülü

İki adet kapsülün içindeki E vitamini yağını sıkın ve bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile karıştırın. On dakika boyunca yüzünüze nazikçe masaj yapın. En az bir saat veya gece boyunca açık bırakın. Bunu haftada üç kez uygulayın.

E vitamini hasarlı cilt hücrelerini onarır ve zeytinyağı cildi nemlendirir ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Bu, koyu lekelerin ve pigmentasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kuru Ciltler için E Vitamini Kapsülü

İki adet E vitamini kapsülünden elde edilen yağı bir çay kaşığı organik bal ve iki yemek kaşığı sütle karıştırın. Yüzünüze uygulayın. Yıkamadan önce yirmi dakika bekleyin. Bunu haftada üç kez yapın.

Süt, cildi aydınlatmaya ve beslemeye yardımcı olan laktik asit içerir. Bal nemin korunmasına yardımcı olur. E vitamini cilt hücreleri onarır ve besler.

Pürüzsüz Cilt için E Vitamini Yağı

Bir kapsüldeki E vitamini yağını iki yemek kaşığı gül suyu ve bir çay kaşığı gliserin ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın. Gece boyunca bırakın. Bunu haftada iki ya da üç kez uygulayın.

Gliserin, nemi çeken ve cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getiren bir nemlendiricidir. E vitamini cildi besler ve canlandırır.

Cilt Alerjilerini Yatıştırmak için E Vitamini Kapsülü

İki kapsüldeki E vitamini yağını sızma hindistan cevizi yağı ve iki damla çay ağacı ve lavanta yağı ile karıştırın ve yüzünüze masaj yapın. Otuz ya da altmış dakika sonra ılık suyla yıkayın. Bunu günde iki kez yapabilirsiniz.

E vitamini ve lavanta yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çay ağacı ve sızma hindistan cevizi yağları antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve iyileşmeyi kolaylaştırır.

Cilt Kaşıntısı için E Vitamini Kapsülü

Bir kapsüldeki E vitamini yağını sızma hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve yüzünüze masaj yapın. Bunu her gün yapın.

Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirdiği ve beslediği için kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. E vitamini cildi onarır ve iltihabı azaltır.

Siyah Noktalar için E Vitamini Kapsülü

İki adet E vitamini kapsülündeki yağı bir yemek kaşığı taze aloe vera jeli ile karıştırın ve cildinize masaj yapın. On beş ila yirmi dakika bekletin ve sonra yıkayın.

Aloe vera cildi onarır ve UV ışınlarının neden olduğu leke azalmasını ve pigmentasyonu destekler. Bu etkiler, aloe veradaki bir melanin ve tirozinaz azaltıcı ajan olan aloesinden kaynaklanır. 

E vitamini, cildi serbest radikal hasarından koruyan antioksidanlar açısından zengindir.

e vitamini kırışıklıkları giderir mi

E Vitamini Kırışıklık Giderir mi?

– E vitaminin bir formu olan tokoferol, ciltte kolajen üretimini artırır ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak gençleşmesine yardımcı olur.

– Güneşten gelen UV ışınlarının verdiği hasar, cildin yaşlanmasına neden olan zararlı serbest radikaller oluşturur. E vitamini serbest radikalleri nötralize eden ve kırışıklık oluşumunu önleyen zengin bir lipid-çözünür antioksidandır.

– Kuruluk da kırışıklıkların ortak tetikleyicilerinden biridir. E vitamininin nemlendirici özelliği, cildi nemlendirerek ve esnek görünmesini sağlayarak kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

– Cildin esnekliğini artırmak ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için gerekli ve önemli bir yapısal protein olan elastin üretimini destekler.

– Hücrenin yenilenmesini hızlandırma özelliğinden dolayı, yaşlanmayı önleyici bir etki yaratarak cilt daha genç görünür ve kırışıklıklar daha hafifler.

– E vitamini aynı zamanda iyi besinlerin deri hücrelerine etkili bir şekilde taşınmasını sağlayan kan dolaşımını da teşvik eder. Bu kolajen üretimi sağlayarak, kırışıklık oluşumunu azaltır. 

E Vitamini Kırışıklıklar için Nasıl Kullanılır?

E vitamini ciltteki kırışıklıkları tedavi etmek için farklı şekillerde kullanılabilir. Doğrudan E vitamini kapsüllerden elde edilen E vitamini yağı olarak veya diğer doğal maddelerle kombinasyon halinde kullanılabilir. Size kolaylık sağlamak için, yöntemler adım adım aşağıda listelenmiştir.

Not: Aşağıdaki tüm yöntemleri uygulamadan önce cildin etkilenen bölgelerini ılık suyla ve hafif bir temizleyici ile yıkayın. Cildi yumuşak pamuklu bir havlu ile kurutun.

Kırışıklıklar için E Vitamini Yağının Doğrudan Uygulanması 

E vitamini yağı cilde nasıl uygulanır?

– Temiz bir iğne ile iki E vitamini yağı kapsülünü delin ve yağı sıkın.

– Etkilenen cilde nazikçe uygulamak için parmak uçlarınızı kullanın.

– Üç ya da dört dakika boyunca dairesel hareketlerle yavaşça cilde yağ ile masaj yapın.

– Bir gece bırakın.

– Sabah ılık su ile durulayın.

– Yatmadan önce her gün tekrarlayın.

E Vitamini Yağı ve Aloe Vera

Aloe vera, cildi nemlendirmeye ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Bunun dışında, cilt esnekliğini de geliştirir, UV ışınlarının neden olduğu hasarı iyileştirir ve cilt hücresi rejenerasyonunu uyarır.

– İki adet E vitamini kapsülünden alınan yağı ve bir çay kaşığı taze aloe vera jelini veya suyunu karıştırın.

– Parmak uçlarını kullanarak karışımla birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle etkilenen alanlara hafifçe masaj yapın.

– Yaklaşık yarım saat bekletin.

– Ilık su ile yıkayın ve cildi kurutun.

– Her gün tekrarlayın.

E Vitamini Yağı, Bal, Yoğurt ve Limon Suyu

Bal cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve zararlı toksinlerden korur. Yoğurt, cildin elastikiyetini ve nem içeriğini geliştirir. 

Limon suyu, gözenekleri sıkılaştırmak, yaşlanma noktalarını temizlemek ve kırışıklıkları önlemeye yöneliktir.

– Üç adet E vitamini kapsülünden yağı alın.

– Bir kapta yarım çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı limon suyu, iki çay kaşığı yoğurt ve E vitamini yağı ekleyin.

– İyice karıştırın ve parmak uçlarınızı kullanarak yüzünüze uygulayın.

– Yaklaşık yirmi dakika açık kalmasına izin verin.

– Yıkamak için ılık su kullanın ve cildi kurulayın.

– Bu işlemi her gün yapın.

E Vitamini Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, esansiyel yağlar, besinler, vitaminler ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Kırışıklıkların ve cilt yaşlanmasının erken belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

– Bir adet E vitamini kapsülünden yağı alın.

– Buna bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyin.

– Etkilenen bölgeye hafifçe masaj yapın.

– Yaklaşık on beş ya da yirmi dakika açık kalmasına izin verin.

– Su ile yıkayın ve kurulayın.

– En iyi sonuç için günde iki kez tekrarlayın.

Not: Daha fazla etkili olması için karışıma iki damla lavanta yağı ekleyin. Lavanta yağı, karışımın cilde derinlemesine nüfuz etmesine ve cilt dokularında kan akışının artmasına yardımcı olur. 

E Vitamini Yağı ve Zeytinyağı

Zeytinyağı, kırışmış cildi besler ve nemlendirir, böylece elastikiyetini ve sıkılığını sağlamlaştırır. Cildi tahrip eden serbest radikallere karşı savaşan antioksidanlar açısından zengindir.

– Çeyrek çay kaşığı E vitamini ampulünden alınan yağı ve ¼ çay kaşığı zeytinyağını karıştırın.

– Yatmadan önce cildin etkilenen bölgelerine karışımı uygulayın.

– Dairesel hareketlerde iki ya da üç dakika hafifçe masaj yapın ve gece boyunca bırakın.

– Sabah soğuk su ile durulayın.

– İşlemi düzenli olarak tekrarlayın. 

E Vitamini Yağı ve C Vitamini Yağı

C vitamini, cilt dokularına zarar verebilecek zararlı serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca uzun vadede kırışık oluşumunu önleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

– E vitamini yağı ve C vitamini yağının her birinden çeyrek çay kaşığı karıştırın.

– Etkilenen cilde hafifçe masaj yapın.

– Yaklaşık yirmi dakika bekletin.

– Su ile yıkayın ve kurutun.

– İşlemi her gün tekrarlayın.

E Vitamini Yağı, Gül Suyu, Zerdeçal ve Bal

Gül suyu, harika bir temizleyicidir. Zerdeçal, yaşlanma lekelerini ve cildin yaşlanmasının diğer işaretlerini ortadan kaldırmada etkili olabilecek mükemmel bir ajandır.

Bal, yatıştırıcı bir nemlendiricidir ve cildin pH dengesini ayarlayarak kırışık oluşumunu geciktirir.

– Çeyrek çay kaşığı E vitamini yağı, yarım çay kaşığı gül suyu, yarım çay kaşığı zerdeçal ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin.

– Malzemeleri birlikte ince bir macun haline getirin.

– Bu macunu etkilenen alanların üzerine uygulayın.

– On beş ya da yirmi dakika açık kalmasına izin verin.

– Soğuk su ile yıkayın ve kurutun.

– Uygulamayı her gün tekrarlayın.

Not: Bu işlem, alında oluşan kırışıklıklar ve çizgiler için özellikle yararlıdır. 

E Vitamini Smoothie

E vitamini bakımından zengin yeşil smoothie içmek, kırışıklık oluşumunu önemli ölçüde azaltır.

– Bir fincan ıspanak, yarım muz (olgunlaşmış), iki yemek kaşığı avokado ve bir yemek kaşığı ay çekirdeği tohumu ekleyin.

– İki yemek kaşığı limon suyu ve bir fincan badem sütü ekleyin.

– Birlikte karıştırın.

– Yarım su bardağı ezilmiş buz ekleyin ve pürüzsüz olana kadar tekrar karıştırın.

– En iyi sonuçlar için günlük olarak için. 

İpuçları ve Uyarılar

E vitamini kapsül veya e vitamini ampul ile cilt bakımı yapıyorsanız ya da herhangi bir kombinasyonunu yüzünüzde kullanıyorsanız ya da takviye olarak alıyorsanız, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız;

– Anlık veya bir gecede sonuç elde etmeyi beklemeyin. Hatta E vitamininin günlük kullanımı ile de sonuç ortaya çıkmayacak. Birkaç ay boyunca düzenli uygulama, gözlemlenebilir iyileştirmeler sağlayacak ve uzun süre dayanacaktır.

– Yağlı cildi olanlar için, E vitamini yağı günlük ve topikal olarak kullanıldığında, gözenekler tıkanabilir ve akne gibi çeşitli cilt hastalıklarına neden olabilir. E vitamini kullanımı, kuru ve kırışık ciltli insanlar için daha uygundur.

– Kırışıklıklar için E vitamini kullanmadan önce herhangi bir alerjik reaksiyon için (iltihaplanma, kaşınma veya kızarıklık) deneme yapmanız tavsiye edilir.

– Aksi belirtilmedikçe, soğuk su yerine E vitamini yağı maskelerini yıkamak için ılık su kullanın. Soğuk su, cildin bazı gözeneklerini tıkayabilir.

– E vitamini yağı, gözdeki konjunktiva üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir, kızarıklık ve aşırı sulanmaya neden olur. Dolayısıyla, yüzüne uygularken gözlerle temas etmemesine dikkat edin. Göze girerse, tahriş azalana kadar gözleri birkaç kez ılık suyla yıkayın.

– Günlük uygulama için E vitamini kapsüllerden çıkartmak ya da sıkmak yerine, kolaylıkla temin edilebilen organik E vitamini yağını bir şişeden kullanmak daha iyidir.

– E vitamini günde 400 mg, kapsüller / takviyeler şeklinde kırışıklıkların tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Bununla birlikte, E vitamini yanında demir takviyeleri kullanıyorsanız, E vitamini takviyeleri vücudun demir emilimini engelleyebileceğinden, bir doktora danışmak daha iyidir.

– Tavsiye edilen günlük miktarlarda, E Vitamininin emzikli kadınların yanı sıra gebelerde de güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için, gebeliğin erken dönemlerinde takviyeleri kullanmadan önce bir doktora danışmak gerekir.

– E vitamini kombinasyonlarını normal bir doğal ilaç olarak kullanırken alkollü içeceklerden uzak durun.

– E vitamini takviyeleri bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve kanama riskini artırabilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, E vitamini kapsülleri / takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

– Sigara içmekten kaçının. Cilde zarar verir ve E vitamininin yararlı etkilerini azaltır.

– Güneşe çıkmadan önce vücudun açıktaki bölümlerine güneş kremi uygulayın. Güneşe maruz kalmış yerlerin, kuruması ve kırışması daha kolaydır.

– Aşırı kuruluk olması halinde yatmadan önce E vitamini yağından sonra hafif, yağsız nemlendirici kullanın.

– Bol miktarda uyuyun, kırışıklıkların azalması ve sağlıklı bir cilt için iyi miktarda antioksidan ile birlikte beslenmenize sağlıklı doymuş yağlar ekleyin.

– Cilde nem sağlamak için yeterli miktarda su için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ