Düzenli Spor Yapmanın Faydaları, Spor Yapma Alışkanlığının Kazanılması

Egzersiz bir hap olsaydı, emin olun icat edilen en pahalı haplardan biri olurdu. Düzenli spor yapmanın sağlık ve kilo verme üzerindeki etkileri tartışılmaz. Ruh halini düzeltmekten tutun da bazı ölümcül hastalıkların önlenmesine kadar sağlık için birçok faydası vardır.

Yaş, cinsiyet, fiziksel yetenek gibi koşullara göre değişebilen egzersiz türlerinin yararları herkes üzerinde aynıdır. Düzenli yapılan spor size ne kazandırır?

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kilo kontrolüne yardım eder

Düzenli spor yapmak, aşırı kilo alımını önleyerek, kilo kontrolü sağlar. Daha yoğun fiziksel aktivite ise kalori yakımını hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olur.

Ruh halini iyileştirir

Stresli bir günün ardından 30 dakika yürüyüş yapmak beyin kimyasallarını harekete geçirir. Kendinizi mutlu ve rahat hissedersiniz. Aynı zamanda görünümünüzü güzelleştirdiği için, kendinize güveniniz artar.

Enerji verir

Düzenli fiziksel aktivite kas gücünü geliştirerek, dayanıklılığı artırır. Dokulara oksijen ve besin sağlayarak, kalbin ve akciğerin sağlığını iyileştirir. Böylece günlük işlerinizi yapabilmek için daha fazla enerjiye sahip olursunuz.

Daha iyi uyumaya yardımcı olur

Daha çabuk ve derin uyumak için egzersiz iyi bir yoldur. Yatmadan önce yapmamaya dikkat edin, enerjik olacağınızdan dolayı uyumakta zorlanabilirsiniz.

Sosyalliği artırır

Egzersizi eğlenceli bir aktiviteye dönüştürerek, aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte yapmak, sosyal ilişkilerinin gelişmesine yardımcı olur.

aerobik faydalı mı

Cilt sağlığına faydalıdır

Cilt, vücuttaki oksidatif stres miktarından etkilenir. Oksidatif stres, vücudun antioksidan savunması, serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı tamamen onaramadığında ortaya çıkar. Bu, iç yapılara zarar verebilir ve cildi bozabilir.

Yoğun ve yorucu fiziksel aktivite oksidatif hasara katkıda bulunabilse de, düzenli ve ılımlı egzersiz vücudunuzun doğal antioksidan üretimini artırabilir.

Aynı şekilde, egzersiz, kan akışını uyararak, cilt yaşlanmasının görünümünü geciktirmeye yardımcı olabilecek cilt hücresi adaptasyonlarını tetikleyebilir.

Kaslar ve kemiklerinizin sağlığını destekler

Egzersiz güçlü kaslar ve kemikler inşa etmek ve sürdürmek için hayati bir rol oynamaktadır. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktivite, yeterli protein alımı ile eşleştirildiğinde kas oluşumunu uyarır.

Bunun nedeni egzersizin, kasların amino asitleri emme yeteneğini arttıran hormonları serbest bırakmaya yardımcı olmasıdır. Bu onların gelişmesine yardımcı olur ve arızalarını azaltır.

İnsanlar yaşlandıkça, kas kütlelerini ve fonksiyonlarını kaybetme eğilimi gösterir; bu da yaralanmalara ve sakatlıklara neden olabilir. Düzenli fiziksel aktivite, kas kaybını azaltmak ve yaşınız artarken bile gücü korumak için gereklidir.

Ayrıca egzersiz, yaşlandıkça osteoporozun önlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra gençken kemik yoğunluğunu artırmaya da yardımcı olur.

egzersiz sırasında nelere dikkat edilmeli

Kronik hastalık riskini azaltır

 

Kronik hastalığın başlıca nedenlerinden biri düzenli fiziksel aktivite yapmamaktır. Düzenli egzersizin insülin duyarlılığını, kardiyovasküler uygunluğu ve vücut kompozisyonunu geliştirdiği, kan basıncını ve kan yağ düzeylerini düşürdüğü belirtilmektedir.

Buna karşılık, düzenli egzersiz yapmamak – hatta kısa vadede bile – göbek yağında belirgin artışlara neden olabilir ve bu da tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve erken ölüm riskini artırır. Bu nedenle, göbek yağını ve bu hastalıkların gelişme riskini azaltmak için günlük fiziksel aktivite yapmak önerilmektedir.

Beynin işlevini geliştirerek hafızayı güçlendirir

Egzersiz, beyin işlevini geliştirir, bellek ve düşünme becerilerini korur. Başlangıç ​​olarak, beyne kan ve oksijen akışını teşvik eden kalp atış hızınızı arttırır. Beyin hücrelerinin büyümesini artırabilen hormonların üretimini de uyarır.

Düzenli fiziksel aktivite yaşlılarda oksidatif stres ve inflamasyon ile birleştiğinde beyin yapısı ve işlevindeki değişiklikleri teşvik ettiğinden yaşlı erişkinlerde özellikle önemlidir.

Egzersizin bellek ve öğrenme için hayati önem taşıyan beyin kısmının bir parçası olan hipokampusun büyümesine neden olduğu belirtilmektedir. Bu, yaşlı erişkinlerde zihinsel işlevleri artırmaya yarar.

Son olarak, egzersizin, Alzheimer hastalığına ve şizofreniye neden olabilecek beyindeki değişiklikleri azalttığı gösterilmiştir.

egzersize başlarken neler yapılır

Ağrıyı azaltır

Kronik ağrı zor bir durumdur ancak egzersiz  onu azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, uzun yıllar boyunca, kronik ağrı tedavisinde tavsiye edilen dinlenme ve hareketsizliktir. Ancak, son çalışmalar, egzersizin kronik ağrının hafifletilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Çeşitli çalışmaların gözden geçirilmesi, egzersizin kronik ağrı yaşayan kişilerin ağrılarının azalmasına ve yaşam kalitesini iyileştirmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Birkaç çalışma, egzersizin kronik bel ağrısı, fibromiyalji ve kronik yumuşak doku omuz bozukluğu gibi çeşitli sağlık durumlarıyla ilişkili ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ek olarak, fiziksel aktivite ağrı toleransını artırabilir ve ağrıyı algılamayı azaltabilir.

Cinsel gücü artırır

Egzersizin, seks hareketliliğini artırdığı kanıtlanmıştır. Düzenli egzersiz yapmak, kardiyovasküler sistemi güçlendirebilir, kan dolaşımını, tonik kasları geliştirir, bunların hepsi cinsel yaşamı iyileştirebilecek esnekliği artırır.

Fiziksel aktivite, cinsel performansı  artırabileceği gibi cinsel aktivite sıklığını da artırabilir. 40’lı yaşlardaki bir grup kadın, sprintler ve kilo eğitimi gibi daha yorucu egzersizi yaşam biçimlerine dahil ederken daha sık orgazm yaşadıklarını gözlemledi.

Ayrıca, 178 sağlıklı erkekten oluşan bir grupta, haftada daha fazla egzersiz yapan erkeklerin cinsel işlev puanı daha yüksekti.

78 sedanter erkek üzerinde yapılan bir başka çalışmada, günde 60 dakikalık yürüyüş, sıklık, yeterli işlev ve memnuniyet dahil olmak üzere cinsel davranışlarını geliştirdi.

Düzenli spor yapmanın diğer yararları şöyledir.

– Dik bir duruş sağlar.

– Estetik bir görünüm kazandırır.

– Yaşlanmayı geciktirir.

– Beyne ve tüm organlara oksijen gitmesini sağlar.

– Yağ yakımını hızlandırır.

– Öfke kontrolü sağlar.

– Hayatı düzene sokar.

– Sağlıklı beslenmeyi teşvik eder.

– Kalbi korur.

– Tansiyonu ve kolesterolü düzenler.

– Depresyon, stres ve anksiyete bozukluklarına iyi gelir.

– Kemik erimesini önler.

– Eklemlere iyi gelir.

– Kalça, diz, omurga, bel, sırt ve boyun ağrılarına iyi gelir.

– Metabolizmayı hızlandırır.

– Solunumu kolaylaştırır.

– Yorgunluk hissini azaltır.

Düzenli Spor Yapmayı Alışkanlık Haline Getirmek için Öneriler

Düzenli spor yapmak, bazıları için mutluluk kaynağı iken bazıları için ise, zorunluluktur. Sağlıklı yaşamak, kilo vermek gibi amaçlarla başlayarak, pek çok kişi zamanla spor yapmayı alışkanlık haline getirmektedir. Bu süreci kolaylaştırmak için aşağıdaki tavsiyelere göz atın.

Erken kalkın

Araştırmalara göre sabah egzersiz yapanlar, günün ilerleyen saatlerinde yapanlara göre; egzersizi daha çok alışkanlık haline getiriyor.

Hem sabah saatlerinde yapılan aktivite daha fazla yağ yakmaya yardımcı oluyor. Her gece aynı saatte yatın, her sabah aynı saatte uyanın ve zinde bir şekilde spor yapın.

Altı hafta devam edin

Bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için en az 21 gün geçmesi gerekir diye bilinir-ama bu bir iddiadan öte değildir-Egzersizi alışkanlık haline getirmek için muhtemel geçmesi gereken süre altı hafta olarak hesaplanmıştır.

Bu süre sonunda vücudunuzdaki değişiklikleri görecek ve bir daha eskiye dönmek istemeyeceksiniz. Altı hafta aralıksız spor yapmaya devam edin, sonrasında zaten alışkanlığa dönüşecektir.

Sevdiğiniz aktiviteyi yapın

Spor yapmayı alışkanlık haline dönüştürmek için, bu aktivite sizin için mecburiyetten çıkıp, sizi mutlu etmelidir. Bunun için size uygun veya yapmaktan hoşlandığınız spor türünü kendiniz belirleyin.

Arkadaş grubuyla çalışın

Arkadaşlarla ya da bir grupla egzersiz yaparsanız vazgeçmeniz çok daha zor olur. Arkadaşlarla spor yapmak veya kilo vermek konusunda yarışa girin. Tatlı rekabetten zarar gelmez, hatta bu sizi motive eder.

Kolay olanı yapın

Zor yolları seçmek her zaman bıkkınlığı ve vazgeçmeyi beraberinde getirir. Uzak bir spor salonuna gitmek yerine yakınını tercih edin. Eğer buna da imkanınız yoksa evinizin rahatlığında spor yapın. Yani; nerede, ne zaman, nasıl egzersiz yapacağınıza siz karar verin.

Aşırıya kaçmayın

Spora yeni başladığınızda çok fazla egzersiz yaparsanız yorgunluk, kas ağrıları gibi belirtiler görebilirsiniz. Sporda aşırıya kaçmayın. Isınmadan spor yapmayın ve egzersiz dozunu yavaş yavaş artırın.

Sosyal olun

Sosyal ağlarda spor gruplarına katılın. Onlarla, yaptığınız egzersizleri paylaşın ve onların tecrübe ve tavsiyelerini dinleyin.

Ulaşabilir hedefler koyun

İnsanların başarısızlıklarının en önemli sebebi iddialı hedefler koymalarıdır. Yapabileceğiniz kriterler belirleyin. Gerçekleştirdikçe daha çok motive olacaksınız ve egzersize devam etme konusunda daha istekli hale geleceksiniz.

Kendinize ümit verin

Ödül her insanın motivasyonunu artırır. Koyduğunuz hedefler gerçekleştikçe kendinizi ödüllendirin. Sporu eğlenceli hale dönüştürün. Eğlenceli durumlar her zaman alışkanlık haline gelir.

Spor Ne Zaman Yapılmalı?

Düzenli spor yapmak vücutta oluşan fazlalıkların atılması ve dolayısıyla sağlıklı yaşam için gereklidir. Spor ciltteki gözenekleri genişletir, terle birlikte birçok maddenin dışarı atılmasını sağlar.

Vücut için birçok faydası olan bu aktivitenin bir zamanı var mıdır? Canınız ne zaman isterse ya da müsait olduğunuzda mı spor yapmalısınız?

Spor yapmanın zamanı ve nasıl yapılacağı, faydalarını görebilmemiz için çok önemlidir. Spor, fayda sağlaması için yapılmalıdır. Zamanında ve orta dereceli bir spor tercih edilmelidir.

Sporun yapılması gereken en uygun zaman yiyeceğin hazmedilmiş olduğu zamandır. Yani hazmın bittiği zaman. Tekrar acıkmaya başladığınızda en iyi spor zamanını anlamış olursunuz.

Böylece spordan beklenen faydayı görür ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilirsiniz. Bu zaman diliminde yaptığınız sporla, organlar kuvvetlenir ve vücudunuz hafifler.

Sağlıklı yaşam için sporun ölçülü yapılması gerekir. Spor çok ağır yapıldığında vücut çok terler. Bu vücuda zarar verir çünkü bedeni önce kızdırır, sonra soğutur.

Spora başlamak için önce hazırlık yapılmalıdır. Tempo yavaş yavaş artırılmalıdır. Aynı şekilde bitirilirken de hareketler yavaş yavaş azaltılmalıdır.

egzersiz faydalı mı

Düzenli Spor Yapamayanlara Egzersiz Önerileri

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için egzersiz çok önemli bir aktivitedir. Zinde olabilmek için sporu bir yaşam tarzı haline dönüştürmek gerekir.

Günümüzün yoğun temposunda çalışan ve şehir yaşamına adapte olmuş insanlar için bazen bu mümkün olmaz. Spor yapmaya vakti olmayanlar için günlük yaşamı hareketli hale getirmek gerekir.

Spor yapmak, adrenalin ve serotonin hormonlarının üretimini artırır. Böylece kendinizi daha iyi hisseder ve rahatlarsınız.

Düzenli olarak spor yapanlar, yapmayanlara göre daha sağlıklıdır ve aldıkları besinleri rahatlıkla yakarlar. Spor yapmak, bedenin yanı sıra ruhu ve zihni de iyileştirir.

Düzenli spor yapmayanların daha hareketli bir yaşam alanı yaratmaları için aşağıdaki önerileri dikkatle uygulamaları gerekir:

– İşe ya da başka bir yere giderken yürüyün. Kısa mesafeleri yürümek, gün içinde egzersiz yapmanızı sağlar.

– Asansör yerine merdiven kullanın. Çıktığınız her basamak sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

– Öğle aralarında egzersiz programı uygulayın. Çalışanlar için genelde öğle araları en az 1 saattir. Bu 60 dakikayı bir yürüyüş planlayarak daha iyi değerlendirebilirsiniz. Hiçbir şey yapma imkanınız yoksa merdiven inip çıkmanız bile faydalı olacaktır.

– Kumandayı elinizden bırakın. Televizyon izlerken kumanda kullanmak yerine, kanal değiştirme işlemlerini kendiniz kalkarak yapın. Böylece hareketliliğiniz devam eder.

– Kendi işinizi kendiniz yapın. Her işi eşinizden veya çocuklarınızdan beklemeyin. Onlara yardım ederek hareket etme fırsatı yakalayın.

– Spor salonuna üye olun. Spor salonunda yapacağınız egzersizleri bilinçli ve sağlıklı bir şekilde uygulama fırsatınız olur.

– Evinize yürüyüş bandı alabilirsiniz. Pek tavsiye edilmeyen bir durum olmakla birlikte, hareket alanı yarattığından dolayı kullanılabilir.

– Çevrenizdeki spor alanlarını değerlendirin. Mahallenizdeki veya bölgenizdeki spor alanlarını kullanın.

Formda Kalmak için Evde Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

Form tutmak ve formda kalmak için evinizin rahatlığında yapabileceğiniz hiçbir ekipman gerektirmeyen çeşitli hareketler vardır. Günlük olarak bu egzersizleri yaptığınızda vücudunuz daha iyi çalışacak ve fazladan enerjiye sahip olacaksınız. Aynı zamanda kilo vererek çekici bir görünüm kazanacaksınız.

Bu egzersizlerde amaç kas ve eklemlerin birlikte çalışmasını sağlamaktır.

Çok Yönlü Hamle

Öncelikle düz durun. 90 derecelik bir açı ile çökün ve bir bacağınız sabit dururken, diğerini yana uzatın.

Hareketin kullanışlı olmasını istiyorsanız, sabit duran ayağınız yere paralel durmalı.

Hareketi iki bacak ile tekrarlayın. Bu harekette çalışması hedeflenen kaslar kalça kaslarıdır.

Karın ve sırt kasları hareketi yaparken vücudunuzu dengede tutmaya yardımcı olur.

Tırtıl Yürüyüşü

Harekete başlarken ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ellerinizi yanlara sarkıtın. Avuç içlerinizi yere koyarak 1. resimdeki gibi şekil alın. Şınav pozisyonuna gelene kadar yere doğru ellerinizi hareket ettirin. İlk duruma gelene kadar hareketi ters yapın.

Hareketi tek bacak üzerinde yapmaya çalışın. Önce sağ bacakla başlayın, sonra bacak değiştirip sol bacağa geçin. 

Uyluk, omuz ve göğüs kaslarını çalıştıran bir harekettir.

Tek El Yükselme

Başlangıç olarak yere ellerinizi koyun ve bacaklarınızın ucuna basarak paralel uzanın. Sonra sağ elinizle sol bacağınızı havaya kaldırın. 30 saniye kol ve bacağınızı aşağı yukarı hareket ettirin ve diğer kol ve bacakla harekete devam edin.

Hareketi yaparken gözlerinizi yere odaklamanız daha iyi olacaktır. Bu sırt ve göğüs kaslarını hareket ettiren zor bir harekettir.

Yerde Kol Uzatma

Dizleriniz bükük bir şekilde yere oturun. Ellerinizi arkaya yere koyun. Sırtınız yere paralel olana kadar kalçanızı kaldırın. Sağ kolunuzu kaldırın ve sol kolunuz üzerinden vücudunuzu döndürün. Hareketi kol değiştirerek 10-15 kez tekrarlayın.

Bu hareketi yapmak göründüğünden daha zordur. Kol, omuz, sırt, bacak kaslarını çalıştırmasının yanı sıra, uzun süre masada oturmaktan tutulan göğüs ve kalça kaslarının açılmasına yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ