Dutun Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

Dutun Faydaları ve Besin Değeri

 

Dut, dut ağacının meyvesidir (Morus sp.) ve incir ve ekmek meyvesi ile akrabadır. Dut ağacı geleneksel olarak yaprakları için yetiştirilir, çünkü ipek böceklerinin yediği tek besindir.

 

Genellikle şarap, meyve suyu, çay, reçel veya konserve şeklinde tüketilen bu renkli meyve, çoğunlukla siyah, beyaz veya kırmızı renkte olur.

 

Tatlı lezzetleri, etkileyici besin değerleri ve çeşitli sağlık yararları nedeniyle dut meyvesi dünya çapında popüler olarak rağbet görmektedir.

 

Bu yazıda “dut nedir”, “dut faydaları”, “dut besin değeri” hakkında ayrıntılı bilgiler verilecektir.

 

dut özellikleri

 

Dut Besin Değeri

Taze dut % 88 oranında sudan oluşur ve kase başına(140 gram) dutun kalorisi 60’dır. Taze ağırlığına göre % 9.8 karbonhidrat, % 1.7 lif, % 1.4 protein ve % 0.4 yağ sağlar.

 

Bu meyve, genellikle kuru üzüme benzer şekilde kuru olarak da tüketilir. Bu formda,% 70 karbonhidrat, % 14 lif, % 12 protein ve % 3 yağ içerir; bu da meyvelerin çoğuna kıyasla protein değerinin oldukça yüksek olduğunu gösterir.

 

100 gram taze dut aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 

  • Dut kalori: 43
  • Su: % 88
  • Protein: 1,4 gram
  • Karbonhidrat: 9,8 gram
  • Şeker: 8.1. gram
  • Lif: 1,7 gram
  • Yağ: 0,4 gram

 

 

Karbonhidrat

Taze dutun 140 gramı % 9,8 oranına denk gelen 14 gram karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratlar çoğunlukla glikoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir, fakat aynı zamanda nişasta ve lif de içerir.

 

 

Lif

Bu faydalı meyve, taze ağırlığının % 1.7’sine tekabül eden iyi miktarda lif içerir. Lifler hem pektin halinde çözünür (% 25) hem de lignin şeklinde çözünmezdir (% 75).

 

Lifler, sindirimin düzenli işlemesine, kolesterol seviyesini düşürmeye ve birçok hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Lezzetli Kabak Çeşitleri ve Faydaları

 

Vitaminler ve mineraller

Birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir, özellikle C vitamini ve demir. İşte dut meyvesinin faydalarından sorumlu vitamin ve mineraller:

 

C Vitamini

Cilt sağlığı ve çeşitli vücut fonksiyonları için önemli olan temel bir vitamindir.

 

Demir

Vücuda oksijen taşımak gibi çeşitli işlevlere sahip önemli bir mineraldir.

 

K1 Vitamini

K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemlidir.

 

Potasyum

Tansiyonu düşürebilecek ve kalp hastalığı riskini azaltabilecek temel bir mineraldir.

 

E Vitamini

Oksidatif hasara karşı koruyan bir antioksidandır.

 

 

Diğer Bitki Bileşikleri

Bu meyve, renklerine ve faydalı sağlık etkilerine katkıda bulunan antosiyaninler gibi bitki bileşikleri bakımından zengindir. En bol bulunanlar şunlardır:

 

Antosiyaninler

LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu engelleyebilen ve kalp hastalığına karşı yararlı etkiler sağlayabilen bir antioksidan ailesi.

 

Siyanidin

Bu meyvedeki ana antosiyanindir, siyah, kırmızı veya mor renginden sorumludur.

 

Klorojenik asit

Birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunan bir antioksidandır.

 

Rutin

Kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.

 

Mirisetin

Bazı kanserlere karşı koruyucu etkiye sahip olabilecek bir bileşiktir.

 

Dut meyvesinin içindeki bitki bileşiklerinin miktarı çeşitliliğe bağlıdır. Farklı renkler, farklı antioksidan özellikleri sağlar.

 

Koyu renkli ve olgun olanları, bitki bileşiklerinde daha zengindir, renksiz ve olgunlaşmamış meyvelerden daha yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir.

 

 

Dutun Faydaları

Dut veya dut özü, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi çeşitli kronik durumlara karşı faydalıdır.

 

 

Kolesterolü düşürür

Kolesterol, vücudun her hücresinde bulunan önemli bir yağ molekülüdür. Bununla birlikte, yüksek kan kolesterol düzeyleri kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu(HFCS) Hangi Gıdalarda Var?

Hayvan çalışmaları, dut özünün aşırı yağ ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca LDL (kötü) ve HDL (iyi) kolesterol arasındaki oranı da artırır.

 

Ek olarak, bazı test tüpü deneyleri, karaciğerde yağ oluşumunu azalttığını, potansiyel olarak yağlı karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

 

Kan şekeri kontrolünü geliştirir

Tip 2 diyabet hastaları, kan şekerinde hızlı bir yükselme riski altındadır ve karbonhidrat yerken dikkatli olmaları gerekir.

 

Bu meyve, bağırsaklardaki karbonhidratları parçalayan bir enzimi engelleyen 1-deoksinojirimisin (DNJ) bileşiği içerir. Bu nedenle dut yemek, yemeklerden sonra kan şekerindeki artışı yavaşlatarak diyabete karşı faydalıdır.

 

 

Kanser riskini azaltır

Vücuttaki artan stresin, artan kanser riski ile ilişkili olan hücrelerde ve dokularda oksidatif hasara yol açtığı belirtilmektedir.

 

Yüzlerce yıldır dut, kansere karşı bir ilaç olarak geleneksel Çin tıbbının bir parçası olmuştur. Bazı araştırmacılar şimdi bu tanınmış kanser önleyici etkilerin bilimsel bir temeli olabileceğine inanmaktadır.

 

Hayvan çalışmaları, dut suyundaki antioksidanların oksidatif stresi azaltabileceğini ve potansiyel olarak kanser riskini azalttığını gösteriyor. Aynı şeyin genel olarak meyve ve sebzeler için de geçerli olduğunu unutmayın.

 

 

Dutun Zararları

Dut alerjisi nadirdir, ancak dut ağacı polenlerin hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir. Huş polenine duyarlıysanız, çapraz reaktivite sonucu bu meyveye de tepki gösterebilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Dut, hem taze hem de kuru tüketilebilen renkli bir meyvedir. İyi bir demir kaynağıdır, C vitamini ve çeşitli bitki bileşikleri içerir ve düşük kolesterol, kan şekeri ve kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ