Dutun ve Dut Yaprağının Faydaları ve Besin Değeri

  Dutun ve Dut Yaprağının Faydaları ve Besin Değeri

  Dut, dut ağacının meyvesidir (Morus sp.) ve incir ve ekmek meyvesi ile akrabadır. Dut ağacı geleneksel olarak yaprakları için yetiştirilir, çünkü ipek böceklerinin yediği tek besindir.

  Genellikle şarap, meyve suyu, çay, reçel veya konserve şeklinde tüketilen bu renkli meyve, çoğunlukla siyah, beyaz veya kırmızı renkte olur.

  Tatlı lezzetleri, etkileyici besin değerleri ve çeşitli sağlık yararları nedeniyle dut meyvesi dünya çapında popüler olarak rağbet görmektedir.

  Yazıda “dut nedir”, “dut faydaları”, “dut besin değeri” hakkında ayrıntılı bilgiler verilecektir.

  Dut Besin Değeri

  Taze dut % 88 oranında sudan oluşur ve kase başına(140 gram) dutun kalorisi 60’dır. Taze ağırlığına göre % 9.8 karbonhidrat, % 1.7 lif, % 1.4 protein ve % 0.4 yağ sağlar.

  Bu meyve, genellikle kuru üzüme benzer şekilde kuru olarak da tüketilir. Bu formda,% 70 karbonhidrat, % 14 lif, % 12 protein ve % 3 yağ içerir; bu da meyvelerin çoğuna kıyasla protein değerinin oldukça yüksek olduğunu gösterir.

  dut özellikleri

  100 gram taze dut aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

  Dut kalori: 43

  Su: % 88

  Protein: 1,4 gram

  Karbonhidrat: 9,8 gram

  Şeker: 8.1. gram

  Lif: 1,7 gram

  Yağ: 0,4 gram

  Karbonhidrat

  Taze dutun 140 gramı % 9,8 oranına denk gelen 14 gram karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratlar çoğunlukla glikoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir, fakat aynı zamanda nişasta ve lif de içerir.

  Lif

  Bu faydalı meyve, taze ağırlığının % 1.7’sine tekabül eden iyi miktarda lif içerir. Lifler hem pektin halinde çözünür (% 25) hem de lignin şeklinde çözünmezdir (% 75).

  Lifler, sindirimin düzenli işlemesine, kolesterol seviyesini düşürmeye ve birçok hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

  Vitaminler ve Mineraller

  Birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir, özellikle C vitamini ve demir. İşte dut meyvesinin faydalarından sorumlu vitamin ve mineraller:

  C Vitamini

  Cilt sağlığı ve çeşitli vücut fonksiyonları için önemli olan temel bir vitamindir.

  Demir

  Vücuda oksijen taşımak gibi çeşitli işlevlere sahip önemli bir mineraldir.

  K1 Vitamini

  K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemlidir.

  Potasyum

  Tansiyonu düşürebilecek ve kalp hastalığı riskini azaltabilecek temel bir mineraldir.

  E Vitamini

  Oksidatif hasara karşı koruyan bir antioksidandır.

  Diğer Bitki Bileşikleri

  Bu meyve, renklerine ve faydalı sağlık etkilerine katkıda bulunan antosiyaninler gibi bitki bileşikleri bakımından zengindir. En bol bulunanlar şunlardır:

  Antosiyaninler

  LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu engelleyebilen ve kalp hastalığına karşı yararlı etkiler sağlayabilen bir antioksidan ailesi.

  Siyanidin

  Bu meyvedeki ana antosiyanindir, siyah, kırmızı veya mor renginden sorumludur.

  Klorojenik asit

  Birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunan bir antioksidandır.

  Rutin

  Kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.

  Mirisetin

  Bazı kanserlere karşı koruyucu etkiye sahip olabilecek bir bileşiktir.

  Dut meyvesinin içindeki bitki bileşiklerinin miktarı çeşitliliğe bağlıdır. Farklı renkler, farklı antioksidan özellikleri sağlar.

  Koyu renkli ve olgun olanları, bitki bileşiklerinde daha zengindir, renksiz ve olgunlaşmamış meyvelerden daha yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir.

  Dutun Yararları Nelerdir?

  Dut veya dut özü, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi çeşitli kronik durumlara karşı faydalıdır.

  Kolesterolü düşürür

  Kolesterol, vücudun her hücresinde bulunan önemli bir yağ molekülüdür. Bununla birlikte, yüksek kan kolesterol düzeyleri kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

  Hayvan çalışmaları, meyvenin özünün aşırı yağ ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca LDL (kötü) ve HDL (iyi) kolesterol arasındaki oranı da artırır.

  Ek olarak, bazı test tüpü deneyleri, karaciğerde yağ oluşumunu azalttığını, potansiyel olarak yağlı karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Kan şekeri kontrolünü geliştirir

  Tip 2 diyabet hastaları, kan şekerinde hızlı bir yükselme riski altındadır ve karbonhidrat yerken dikkatli olmaları gerekir.

  Bu meyve, bağırsaklardaki karbonhidratları parçalayan bir enzimi engelleyen 1-deoksinojirimisin (DNJ) bileşiği içerir. Bu nedenle dut yemek, yemeklerden sonra kan şekerindeki artışı yavaşlatarak diyabete karşı faydalıdır.

  Kanser riskini azaltır

  Vücuttaki artan stresin, artan kanser riski ile ilişkili olan hücrelerde ve dokularda oksidatif hasara yol açtığı belirtilmektedir.

  Yüzlerce yıldır bu meyve, kansere karşı bir ilaç olarak geleneksel Çin tıbbının bir parçası olmuştur. Bazı araştırmacılar şimdi bu tanınmış kanser önleyici etkilerin bilimsel bir temeli olabileceğine inanmaktadır.

  Hayvan çalışmaları, suyundaki antioksidanların oksidatif stresi azaltabileceğini ve potansiyel olarak kanser riskini azalttığını gösteriyor. Aynı şeyin genel olarak meyve ve sebzeler için de geçerli olduğunu unutmayın.

  Sindirim sağlığını iyileştirir

  Dut, kabızlığı giderir ve aynı zamanda kilo vermenin mükemmel bir yoludur. Dut, iyi miktarda diyet lifi içerir. 

  Vücudun sindirimi kolaylaştırmak için diyet lifine ihtiyacı vardır. Bunu dışkıyı şişirerek ve yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareketini kolaylaştırarak yapar. Bu süreç kabızlığı, şişkinliği ve mide kramplarını gidermeye yardımcı olur.

  Kan dolaşımını iyileştirir

  Dut, vücuttaki kan akışını iyileştirir, kan basıncını kontrol eder ve kanı temizler. Dutta bulunan antioksidanlar, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak, kan damarlarının işlevini iyileştirmeye yardımcı olur, bu da kalpten vücudun diğer bölgelerine serbest bir kan akışı olduğu için kan basıncı kontrolüne yol açar. 

  Dut, demir açısından zengin olduğu için kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Kan damarlarını sağlıklı tutan polifenoller içerir. Ayrıca kan basıncını düşüren potasyum sağlar.

  Anemiyi tedavi eder

  Dut, demir açısından zengin olduğundan, kansızlığı tedavi etmek için harikadır. Ayrıca yorgunluk ve baş dönmesi gibi anemi semptomlarını da iyileştirir.

  Kalbe faydalıdır

  Dutun lif, antioksidanlar ve flavonoid içeriği kalp sağlığını kolaylaştırır. Tutarlı bir kan akışını sürdürmeye yardımcı olur böylece kalp krizi ve felçleri önler. Dut, kalbe sağlıklı olduğu düşünülen polifenoller bakımından zengindir.

  Gözlere faydalıdır

  Dut, gözler için faydalıdır. Görüşü iyileştirir ve gözleri retina dejenerasyonuna ve görme kaybına neden olan serbest radikallerden korur. 

  Dut, gözleri oluşturan hücrelerdeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan zeaksantin içerir. Dutta bulunan karotenoidler, katarakt ve sarı nokta hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

  Beyin sağlığını teşvik eder

  Araştırmalar, dutun beyni yaşlanmaya karşı koruduğunu, beyni genç ve tetikte tuttuğunu gösteriyor. 

  Aynı zamanda beynin kalsiyum ihtiyacını karşılar, dolayısıyla onu sağlıklı tutar. Dut ayrıca Alzheimer’ı uzak tutmak için mükemmel bir tedavi sağlar.

  Bağışıklığı geliştirir

  Dut, makrofajları içlerinde bulunan alkaloidler aracılığıyla aktive ederek bağışıklık sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olur. Makrofajlar, bağışıklık sistemini her zaman tetikte tutar. 

  Dut ayrıca bir başka bağışıklığı güçlendirici unsur olan C vitamini içerir.

  Kemik dokusu oluşturur

  Dut, kemikleri korumak ve oluşturmak için en iyi besin kombinasyonu olan K vitamini, kalsiyum ve demir içerir. Bu besinler, kemiklerin bozulma belirtilerini tersine çevirmeye ve osteoporoz, artrit vb. kemik bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

  Grip ve soğuk algınlığını önler

  Beyaz dut, soğuk algınlığı için halk ilaçlarında kullanılır. Beyaz dut büzücü, bakterisit ve tonik olarak kabul edilir, grip ve soğuk algınlığını önlemek ve tedavi etmek için çalışır. Ayrıca soğuk algınlığı ve gribi önleyen C vitamini ve flavonoidler içerir.

  Karaciğer sağlığını iyileştirir

  Dut, tüketildiğinde karaciğerdeki kanı besler ve arındırır. Dut, karaciğeri güçlendirme yeteneğine sahiptir ve ayrıca karaciğer sağlığını korumak için iyi çalışan demir içerir.

  Dutun Cilde Faydaları

  Yaşlanma karşıtıdır

  Dut, genç ve taze görünüm sağlama özelliğine sahiptir. Cildi zararlı UV ışınlarından koruyan resveratrol içerir. 

  Dut, yaşlanmayı geciktirici maddeler olan antioksidanlardan bol miktarda içerir. Cildin kırışıksız kalmasını sağlar. 

  Dut içerisindeki beta-karoten gibi antioksidanlar, cilde zarar veren ve ince çizgilere neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Dut ayrıca, eksikliği kırışıklıklara neden olan A, C ve E vitaminlerini sağlar.

  Siyah noktaları temizler

  Dutta bulunan antioksidanlar ciltte leke oluşumunu engeller. Dut, ciltteki melanin sentezini düzenlemeye yardımcı olur ve bu da koyu lekeleri doğal olarak temizler. 

  Cildi nemlendiren, gözenekleri açan ve toksinleri temizleyerek cildi taze ve canlı tutan antioksidanlar içerir. 

  Cildi yumuşatır

  Yumuşak ve ışıltılı bir cilt için dut yiyebilirsiniz çünkü bu meyve cilde esneklik ve besin sağlayan mineraller bakımından zengindir.

  Dutun Saça Faydaları 

  Dutta bulunan antioksidanların varlığı saçı sağlıklı tutmaya, saç uzamasını desteklemeye ve kırılmayı önlemeye yardımcı olur.

  Dutun Zararları

  Dut alerjisi nadirdir, ancak dut ağacı polenlerin hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir. Huş polenine duyarlıysanız, çapraz reaktivite sonucu bu meyveye de tepki gösterebilirsiniz.

  dut yaprağının saça faydaları

  Dut Yaprağının Faydaları ve Zararları Nedir?

  Dut ağacının meyvesi severek yenilen, vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri içeriği nedeniyle süper gıda olarak kabul edilen lezzetli bir meyvedir. 

  Meyvesi bu ağacın yenilen ve şifalı olan tek kısmı değildir. Yüzyıllar boyunca, yaprakları çeşitli koşullar için doğal bir tedavi olarak kullanılmıştır.

  Dut yaprağı son derece besleyicidir. Polifenol antioksidanlar gibi güçlü bitki bileşiklerinin yanı sıra C vitamini, çinko, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum sağlar. 

  İşte “dut yaprağı ne işe yarar”, “dut yaprağının faydaları nelerdir”, “dut yaprağının özellikleri nelerdir”, “dut yaprağı şekeri düşürür mü”, “dut yaprağı zayıflatırmı” sorularının cevabı…

  Dut Yaprağı Nasıl Kullanılır?

  Dut ( Morus ), Moraceae bitki ailesine aittir; karadut ( M. nigra ), kırmızı dut ( M. rubra ) ve beyaz dut ( M. alba ) gibi çeşitleri vardır.

  Çin’e özgü olan bu ağaç Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Asya ve Afrika da dahil olmak üzere birçok bölgede yetiştirilmektedir.

  Çeşitli mutfak, tıbbi ve endüstriyel uygulamalara sahiptir. Ağacın yaprakları ve diğer kısımları, insanlar için hafif toksik olan ve yutulduğunda mide rahatsızlığı veya dokunulduğunda cilt tahrişi gibi semptomlara yol açabilen lateks adı verilen sütlü beyaz bir özsu içerir.

  Ancak, birçok insan olumsuz etkiler yaşamadan dut ağacı yaprağını tüketebilir. 

  Çok lezzetli olduğu için Asya ülkelerinde bitkisel çay yapmak için kullanılır. Ayrıca sağlıklı olduğu için takviyeleri de satılmaktadır. 

  Bu ağacın yaprakları, ipek üreten bir tırtıl olan ve bazen süt hayvanları için yem olarak kullanılan ipek böceğinin tek gıda kaynağıdır.

  Dut Yaprağının Yararları Nelerdir?

  Dut yaprağı; kan şekeri, kolesterol ve iltihap seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bu özellikler kalp hastalığı ve diyabetle mücadelede yararlı olduğunun işaretidir.

  Kan şekerini ve insülini düşürür

  Dut yaprağı diyabetle mücadelede yardımcı olabilecek çeşitli bileşikler içerir. Bunlar bağırsaklardaki karbonhidratların emilimini önleyen 1-deoksinojirimisin (DNJ) içerir.

  Özellikle, bu yaprak kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insülin seviyelerini azaltabilir.

  Bir çalışmada, 37 yetişkin kan şekeri seviyelerini hızla artıran nişasta tozu olan maltodekstrin yuttu. Daha sonra % 5 DNJ içeren dut yaprağı ekstraktı verildi.

  250 veya 500 mg ekstrakt alan kişiler, kan şekeri ve insülin seviyelerinde plasebo grubundan önemli ölçüde daha düşük bir artış yaşadılar.

  Ayrıca, 3 aylık bir çalışmada, günde 2 kez 1000 mg dut yaprağı ekstresini yemeklerle birlikte alan tip 2 diyabetli kişiler, yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde bir plasebo grubuna kıyasla önemli düşüşler yaşadı.

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Bazı araştırmalar, dut yaprağı ekstraktının kolesterol ve kan basıncı seviyelerini düşürerek, iltihabı azaltarak ve aterosklerozu önleyerek kalp sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

  Bir çalışma, günde 3 kez 280 mg dut yaprağı takviyesini yüksek kolesterolü olan 23 kişiye verdi. 12 hafta sonra LDL (kötü) kolesterolleri % 5.6 azalırken, HDL (iyi) kolesterolleri % 19.7 arttı.

  Hayvan çalışmaları, bu yaprağın kalp hastalığı için risk faktörü olan hücresel hasarı önlediğini ve yüksek tansiyonu düşürdüğünü göstermektedir.

  İnflamasyonu azaltır

  Dut yaprağı, flavonoid antioksidanlar dahil olmak üzere çok sayıda anti-inflamatuar bileşik içerir. Bazı araştırmalar, dut yaprağının inflamasyon ve oksidatif stresle savaşabileceğini belirtmektedir.

  Yüksek yağlı beslenen fareler üzerinde yapılan çalışmalar, bu yaprak takviyelerinin, C-reaktif protein gibi inflamatuar belirteçleri ve süperoksit dismutaz gibi oksidatif stres belirteçlerini azalttığını göstermektedir.

  İnsan beyaz kan hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışması da dut yaprağı ve çayı ekstraktlarının sadece inflamatuar proteinleri değil, aynı zamanda oksidatif stresin neden olduğu DNA hasarını önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

  Antikanser etkilere sahiptir

  Bazı test tüpü araştırmaları bu yaprağı insan servikal ve karaciğer kanseri hücrelerine karşı antikanser aktivitesine bağlar.

  Karaciğer sağlığına faydalıdır

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, ekstraktının karaciğer hücrelerini hasara karşı koruyabileceğini ve karaciğer iltihabını azaltabileceğini belirlemiştir.

  Kilo vermeye yardımcı olur

  Kemirgen çalışmaları, bu yaprağın yağ yakımını artırabileceğini ve zayıflamaya yardımcı olabileceğini belirlemiştir.

  Cilt tonunu hafifletir

  Bazı test tüpü araştırmaları, dut yaprağı ekstraktının koyu cilt lekelerini önleyebileceğini ve cilt tonunu doğal olarak hafifletebileceğini tespit etmiştir. 

  Dut Yaprağı Zararları

  Dut yaprağının hem insan hem de hayvan çalışmalarında büyük ölçüde güvenli olduğu tespit edilmiş olsa da, bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

  Örneğin, bazı insanlar, takviyeleri alırken ishal, bulantı, baş dönmesi, şişkinlik ve kabızlık gibi olumsuz etkiler bildirmiştir.

  Ek olarak, diyabet ilaçları alan kişiler, kan şekeri üzerindeki etkileri nedeniyle takviyeleriniı kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

  Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, yetersiz güvenlik araştırması nedeniyle bundan kaçınmalıdır. 

  Sonuç olarak;

  Dut, hem taze hem de kuru tüketilebilen renkli bir meyvedir. İyi bir demir kaynağıdır, C vitamini ve çeşitli bitki bileşikleri içerir ve düşük kolesterol, kan şekeri ve kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

  Dut yaprağı uzun zamandır geleneksel tıpta kullanılmaktadır ve çeşitli etkileyici faydaları vardır. Bu eşsiz ağacın yaprağı iltihapla savaşabilir, kalp hastalığı ve diyabet için çeşitli risk faktörlerini iyileştirebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ