Düşük Protein Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? | diyetz

  Düşük Protein Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

   

  Belirli sağlık koşullarına yardımcı olmak için genellikle düşük protein diyeti tavsiye edilir. Bozulmuş karaciğer fonksiyonu, böbrek hastalığı veya protein metabolizmasına müdahale eden bozukluklar, düşük protein diyeti gerektirebilecek en yaygın durumlardan bazılarıdır.

  Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, düşük protein diyetinin ömrü uzatabileceğini ve kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

  Düşük protein diyeti nedir?

  Düşük protein diyeti, tüketilen protein miktarını kısıtlamayı gerektirir, protein genel olarak günlük alınan kalorinin % 4-8’ini oluşturur. Buna göre günde 20–50 gram protein tüketmek gerekiyor. Karşılaştırmak gerekirse, ortalama bir kişinin, günlük alması gereken kalorinin en az % 10-15’ini proteinden olması önerilir. Bu miktar sporcular, yaşlı yetişkinler ve belirli sağlık sorunları olanlar için artar.

  Protein sağlık açısından hayati öneme sahiptir, ancak protein alımının azaltılması, bazı şartlara sahip kişiler için gereklidir. Özellikle, böbrek veya karaciğer fonksiyon sorunu olanlara fayda sağlar. Ayrıca, homosistinüri ve fenilketonüri gibi protein metabolizmasını etkileyen bozukluklar için de gereklidir.

   

  düşük protein diyeti listesi

   

  Düşük Protein Diyetinin Faydaları

  Düşük protein diyetinin yararları sağlıklı olanlardan ziyade belirli sağlık durumları veya hastalıkları olan kişiler için geçerlidir.

  Protein yenildiğinde, karaciğer tarafından parçalanır ve böbrekler tarafından atılan üre adı verilen bir atık ürün üretilir. Protein alımını azaltmak, karaciğer hastalığı veya böbrek fonksiyon bozukluğu olan insanlar için yararlıdır çünkü karaciğer ve böbreklerin iş yükünü hafifletir ve kan akışındaki üre oluşumunu engeller.

  Kanda yüksek düzeyde üre bulunması, yorgunluk, iştah kaybı, kilo kaybı ve mental durumdaki değişimlere neden olur. Aynı zamanda, kalp yetmezliği olanlarda tip 2 diyabet ve ölüm riskinin artması ile de ilişkilidir.

  Protein alımının azaltılması, homosistinüri ve fenilketonüri gibi protein metabolizmasını etkileyen genetik bozukluklar için de gereklidir. Bu bozukluklar spesifik amino asitlerin parçalanmasını bozar, bu nedenle protein alımını azaltmak semptomları en aza indirmeye yardımcı olur.

   

   

  Düşük Protein Diyetinin Zararları

  Protein, büyüme ve gelişme için çok önemli bir besin maddesidir. Vücut onu kasların, cildin ve kemiklerin temelini oluşturmak, önemli enzimler ve hormonlar üretmek ve dokuları inşa etmek ve onarmak için kullanır.

  Çalışmalar, protein eksikliğinin, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, kas kaybı ve çocuklarda büyüme yavaşlaması da dahil olmak üzere sağlık üzerinde zararlı etkileri olabileceğini göstermektedir.

  Olası sağlık risklerinin yanı sıra, protein alımını azaltmak çok zordur. Düşük protein diyeti, diğer besin ihtiyaçlarını karşılamak için dikkatli bir planlama gerektirir.

  Bunun nedeni, yüksek proteinli gıdaların çok sayıda kalori ve anahtar mikro besinler sağlamasıdır. Örneğin, sığır eti B vitaminleri, demir ve çinko açısından zengindir, fasulye ise iyi bir magnezyum, fosfor ve potasyum kaynağıdır.

  Ancak, potansiyel tehlikeleri ve sağlık riskleri nedeniyle, altta yatan bir sağlık durumunuz olmadıkça ve doğrudan tıbbi gözetim altında olmadıkça düşük protein diyeti yapmayın.

   

  İlginizi Çekebilir  Su Orucu Nedir, Nasıl Tutulur, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

   

  Düşük Protein Diyetinde Neler Yenir?

   

  Meyveler

  Elma, muz, armut, şeftali, çilek, greyfurt vb.

   

  Sebzeler

  Domates, kuşkonmaz, biber, brokoli, yapraklı yeşillik vb.

   

  Tahıllar

  Pirinç, yulaf, ekmek, makarna, arpa vb.

   

  Sağlıklı yağlar

  Avokado, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı.

   

   

  Düşük Protein Diyetinde Neler Yenmez?

  Düşük protein diyeti yapsanız bile protein hala diyetin gerekli bir parçasıdır. Ancak, hayvansal ürünler ve bitki bazlı proteinler gibi yüksek proteinli gıdaları ılımlı tüketmelisiniz.

  Bunu yapmak için, meyveler ve sebzeler gibi sağlıklı, düşük proteinli gıdaların tüketimini artırmak gerekir. Aynı zamanda, protein porsiyon boyutlarını da düzenlemek gerekir.

  Örneğin, bir tavuk porsiyonu yaklaşık 4 gram protein içerir(113 gram). Ancak düşük protein diyetinde, bu miktarı yarıya kadar azaltmanız ve protein alımını kontrol altında tutmak için 57 gram değerinde yemeniz gerekecektir.

   

  – Tavuk, hindi, sığır eti gibi etler

  – Balık ve kabuklu deniz ürünleri

  – Yumurta

  – Fasulye, bezelye ve mercimek de dahil olmak üzere baklagiller

  – Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri

  – Soya ürünleri

  – Ceviz, badem ve antep fıstığı gibi kabuklu yemişler

  Chia tohumu, keten tohumu ve kenevir tohumu gibi tohumlar

   

   

  Düşük protein diyeti yapmalı mısınız?

  Karaciğer veya böbrekleri etkileyen veya protein metabolizmasına müdahale eden bir durum yaşıyorsanız, semptomları azaltmaya yardımcı olmak için düşük protein diyeti uygulanabilir.

  Ancak, sağlıklı bireyler için böyle bir diyet gerekli değildir. Ayrıca, düşük protein diyeti, potansiyel sağlık risklerini ve beslenme eksikliklerini en aza indirmek için dikkatli bir planlama gerektirir. Sadece tıbbi gözetim altında yapılmalıdır ve başlamadan önce bir doktora veya diyetisyene danışılmalıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ