Meyvelerin Faydaları Nelerdir, Neden Meyve Yemeliyiz? | diyetz

Meyvelerin Faydaları Nelerdir, Neden Meyve Yemeliyiz?

 

Meyveler, yiyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler arasındadır. Lezzetli, besleyici ve etkileyici sağlık yararlarına sahiptirler. “Neden meyve yemeliyiz”, “meyvelerin beslenmedeki önemi nedir”, “meyvelerin faydaları nelerdir”, sorularını cevaplayalım.

 

meyvelerin önemi

 

Meyve Yemenin Faydaları

 

 

Antioksidanlar içerir

Meyveler, serbest radikallerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Serbest radikaller küçük miktarlarda yararlı olan ancak sayıları çok yükseldiğinde hücrelerimize zarar verebilecek ve oksidatif strese neden olabilecek kararsız moleküllerdir.

 

Meyveler; antosiyaninler, ellagik asit ve resveratrol gibi mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. Hücrelerimizi korumanın yanı sıra, bu bitki bileşikleri hastalık riskini de azaltır.

 

 

Kan şekeri ve insülin tepkisini iyileştirir

Meyveler kan şekeri ve insülin seviyelerini iyileştirir. Tüp ve insan çalışmaları, hücreleri, yüksek kan şekeri seviyelerinden koruyabileceklerini, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceklerini ve yüksek karbonhidratlı öğünlere kan şekeri ve insülin tepkisini azaltabileceklerini söylemektedir. Bu etkiler önemlidir çünkü bunlar insülin direncinin ortaya çıkış nedenidir.

 

 

Lif bakımından yüksektir

Meyveler, çözünür lif dahil olmak üzere iyi lif kaynağıdır. Araştırmalar, çözünür lif tüketmenin, yemeğin sindirim kanalındaki hareketini yavaşlattığını, açlığı azalttığını ve tokluk hissini arttığını gösteriyor. Bu, kalori alımınızı azaltarak ve kilo yönetimini kolaylaştırır.

 

Dahası lif, yemeklerden emdiğimiz kalori miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bir çalışma, lif alımını iki katına çıkarmanın günde 130 daha az kalori almayı sağladığını buldu.

 

 

Birçok besin sağlar

Meyveler düşük kalorilidir ve son derece besleyicidir. Antioksidanlarda yüksek olmasının yanı sıra, çeşitli vitamin ve mineraller de içerirler. Özellikle C vitamini bakımından yüksektirler. Bunun haricinde benzer vitamin ve mineral içerikleri vardır.

 

 

İltihapla mücadeleye yardımcı olurlar

Meyveler güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. İnflamasyon, vücudumuzun enfeksiyon veya yaralanmalara karşı savunmasıdır. Ancak modern yaşam tarzları, artan stres, yetersiz fiziksel aktivite ve sağlıksız yiyecek seçenekleri nedeniyle  uzun süreli iltihap oluşmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Stresi Yenerek Mutluluğa Dönüştürün

Bu tür kronik inflamasyon diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi koşullara neden olmaktadır. Araştırmalar, meyvelerdeki antioksidanların, inflamatuar belirteçleri düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

Kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olurlar

Bu yiyecekler, kalp sağlıklı besinlerdir. Örneğin; siyah ahududu ve çileğin, obez veya metabolik sendromu olan insanlarda kolesterolü düşürdüğü belirtilmektedir. Dahası, meyveler LDL kolesterolün oksitlenmesini veya hasar görmesini önler, bu da kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür.

 

 

Meyvelerin cilde faydaları

Meyvelerde bulunan antioksidanlar, yaşlanmaya neden olan cilt hasarının önde gelen nedenlerinden biri olan serbest radikalleri kontrol etmeye yardımcı olduğu için cilt kırışıklıklarını azaltır.

 

Araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, ellagik asit meyvelerin cilt ile ilgili bazı yararlarından sorumludur. Tüp ve hayvan çalışmaları bu antioksidanın cildi güneş hasarlarından koruyabileceğini göstermektedir.

 

Kolajen, cildimizin yapısının bir parçası olan bir proteindir. Cildin gerilmesine ve sıkı kalmasına yardımcı olur. Kolajen hasar gördüğünde, cilt sarkarak, kırışıklıklar oluşabilir.

 

 

Kansere karşı korurlar

Bazı meyvelerde bulunan antosiyaninler, ellagik asit ve resveratrol dahil olmak üzere birçok antioksidan, kanser riskini azaltır. Spesifik olarak, hayvan ve insan çalışmaları meyvelerin; yemek borusu, ağız, meme ve kolon kanserine karşı koruyabileceğini göstermektedir.

 

meyvelerin faydaları ve vitaminleri

 

Çok yönlüdürler

Meyveler az kalorilidir, bu nedenle kilo vermek isteyenlerin ilk tercihleridir. Organik ve yabani olanlar, artık dünyanın birçok yerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Mevsiminde olmadıklarında, dondurulmuş şekilde satın alınabilir ve gerektiğinde çözülebilir.

 

 

Kan damarlarını korurlar

Kolesterolü düşürmeye ek olarak, meyveler, atardamarlarımızın işlevini geliştirmek de dahil olmak üzere kalp sağlığı için başka yararlar da sağlar.

 

Kan damarlarımızı kaplayan hücrelere endotel hücreleri denir. Kan basıncını kontrol etmeye, kanın pıhtılaşmasını engellemeye ve diğer önemli işlevleri yerine getirmeye yardımcı olurlar. Aşırı iltihaplanma bu hücrelere zarar verebilir ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. Buna kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan endotel disfonksiyonu denir.

 

İlginizi Çekebilir  Rhodiola Rosea Sağlık Faydaları

Çalışmalarda, meyvelerin sağlıklı yetişkinlerde, metabolik sendromlu bireylerde ve sigara içen kişilerde, endotel fonksiyonunu iyileştirdiği bulunmuştur.

 

 

Lezzetlidirler

Herkes tarafından sevilerek yenecek kadar lezzetlidirler. Doğal olarak tatlı olmalarına ve ilave tatlandırıcı gerektirmemelerine rağmen, biraz çırpılmış krema ekleyerek onları zarif bir tatlıya dönüştürebilirsiniz. Yoğurdun içine katarak tüketebilir ve meyve salatalarının bir parçası olarak kullanılabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Meyvelerin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Lezzetli olmalarının yanında besleyicidirler, kalp ve cilt sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık yararları vardır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ