Dudak Uçuğu Evde Nasıl Tedavi Edilir? | diyetz

Dudak Uçuğu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Dudak uçuğu, HSV -1 (herpes simpleks virüs tip 1) adlı bir virüsten kaynaklanır. Bu durum, etkilenen bireyden, sarılma, öpüşme ya da kişisel eşyaları paylaşma gibi herhangi bir cilt temas yolu ile başkalarına geçebilir.

 

Dudak uçuğu ile karşı karşıya olduğunuzda boğaz ağrısı, yarası, boğazın şişmesi ve ateşin ardından kırmızı kabarcıklar veya dudaklarınızdaki kaşıntı hissi gibi bazı belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

 

Neyse ki, bu enfeksiyonu doğal ve hızlı bir şekilde önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olacak bazı tedaviler mevcut.

 

Aşağıda dudakta meydana gelen uçuk enfeksiyonunu evde etkili bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olacak kanıtlanmış yöntemler bulunmaktadır.

 

 

 

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin kullanılması, sadece dudak uçuğunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda belirtilerini ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.

 

Çünkü elma sirkesi doğal dezenfektan, sıkılaştırıcı ve anti-inflamatuar özellikler ile doludur. Dudak uçuğunun tedavisinde elma sirkesi kullanmak için aşağıdaki iki yöntemi takip etmeyi deneyin:

 

 

 

 

1. Yöntem:

 

Malzemeler

 • 1 – 2 çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 fincan ılık su

 

Hazırlanışı

Elma sirkesini ılık suyla karıştırın. Ardından, bu karışımı günde iki kez, durumunuz iyileşene kadar tüketin.

 

2.Yöntem:

 

Malzemeler

 • 1 – 2 çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 top pamuk

 

Hazırlanışı

Bir top pamuk alıp elma sirkesine batırın. Ardından, pamuk topunu kullanarak dudaklarınıza ve diğer etkilenen bölgelere uygulayın. Dudaktaki uçuğu azaltmak için, bu uygulamayı günde 3-4 defa 4-5 gün boyunca yapın.

 

 

 

Sarımsak

Dudak uçuğu için en etkili ev ilaçlarından biri, anti-inflamatuar özelliklerle yüklü sarımsaktır. Belirtilerini azaltmaya yardımcı olur ve şişme, ağrı, kaşıntı ve yanma hissi anında rahatlama sağlar.

 

Beslenmenizde her gün çiğ sarımsak yemek de bu durumla baş etmek için çok yararlıdır.

 

1.Yöntem:

 

Malzemeler

 • 4-5 diş sarımsak
 • 2 çay kaşığı bal

 

Hazırlanışı

4-5 diş sarımsağı iyice parçalayın. Sonra buna 2 çay kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Uçukla mücadele için bu karışımı yutun. Dudak uçuğunu çabucak iyileştirmek için, bu işlemi her gün birkaç gün boyunca takip edin.

 

2.Yöntem:

 

Malzemeler

 • 5-6 diş sarımsak
 • 1 su bardağı zeytinyağı

 

İlginizi Çekebilir  Bakteriyel Vajinozis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hazırlanışı

5-6 diş sarımsağı soyup, ezin. Daha sonra, zeytinyağını küçük bir tavaya koyun ve ısıtın. Yağa, ezilmiş sarımsağı ilave edin ve sarımsağın rengi kahverengileşene kadar pişirin.

 

Daha sonra yağı sıkın ve 1 şişe içinde saklayın. Etkilenen bölgelere yağı uygulayın. Dudak uçuğunun iyileşmesi  için bu işlemi günde iki kez olmak üzere üç gün boyunca tekrar edin.

 

 

 

Limon Balsamı

Limon balsamı, dudak uçuğu için evde yapılabilecek ilaçlarından biridir. Limon balsamı anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğu için uçuğun iyileşmesine yardımcı olur.

 

Ayrıca limon balsamı, öjenol adı verilen bir bileşik sayesinde büyük bir doğal ağrı kesici görevi görür.

 

Malzemeler

 • Limon balsamı

 

Hazırlanışı

Limon balsamını alın ve doğrudan dudaklarınıza uygulayın. Tamamen kuruyana kadar birkaç dakika bekletin. Dudak uçuğu ile başa çıkmak için, bu işlemi günde 3-4 defa tekrarlayın.

 

 

 

Aloe Vera Jel

Aloe vera kullanımı da, dudak uçuğunu tedavi etmek için etkilidir. Aloe vera jel, uçuk kabarcıklarını azaltmada etkilidir. Antioksidan özelliklerinden dolayı iltihaplanmayı azaltır ve cildin tahrişini de ortadan kaldırır.

 

 

 

 

Malzemeler

 • Aloe vera jel veya aloe vera yaprağı

 

Hazırlanışı

Bir aloe vera yaprağı alın ve iyice yıkayın. Daha sonra yaprağı bir bıçak kullanarak kesip bir kaşık kullanarak jelini çıkarın. Bundan sonra, bu aloe vera jelini pamuk çubuk yardımıyla kabarcıklarınıza ve uçuklarınıza uygulayın ve kurumaya bırakın.

 

Bir havluyu ılık suya batırın ve bu havluyla aloe vera jelini temizleyin. Bu ilacı her gün 3-4 defa tekrarlamak, yatıştırıcı bir etki sağlayacaktır.

 

 

 

Esansiyel Yağlar

Bazı uçucu yağların kullanılması da dudak uçuğu için etkilidir. Anti-mikrobiyal ve anti-viral etkilere sahip zencefil, kekik, sandal ağacı, zofu otu veya üzüm çekirdeği yağı gibi bazı uçucu yağlar vardır. Bu yağlar dudak uçuğunun tedavisine de yardımcı olurlar.

 

Malzemeler

 • 2 damla kekik yağı
 • 2 damla sandal ağacı yağı
 • 2 damla zencefil yağı
 • 2 damla zofu otu yağı
 • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı

 

Hazırlanışı

Bir kapta bütün yağları iyice karıştırın. Daha sonra bu karışıma bir pamuklu çubuk batırın ve bu çubuk yardımıyla, karışımı uçuğun üzerine uygulayın.

 

İlginizi Çekebilir  Abur Cuburun Zararları ve Bağımlılıktan Kurtulma Yolları

Her uygulama için dudakların diğer bölgelerine uçuğun yayılmasını önlemek için  pamuklu çubuk kullanmayı ihmal etmeyin. Dudak uçuğunu iyileştirmek için, bu işlemi günde 3 ila 4 kez tekrarlayın.

 

Not: Hamileyseniz, bu tedaviyi uygulamaktan kaçının.

 

 

 

Magnezya Sütü

Magnezya sütü ya da magnezyum hidroksit, organik bir bileşik olduğu için oral uçukların tedavisine yardımcı olur. Dudak uçuğunu tedavi etmek için magnezya sütünü iki şekilde kullanabilirsiniz:

 

1.Yöntem:

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı magnezya sütü

 

Hazırlanışı

Her yemekten sonra, magnezya sütünü kullanarak dudaklarınızı yıkayın. Bu adım, uçuk kabarcıklarının rahatsız edici hale gelen baharatlı gıdalardan korunmasına yardımcı olacaktır. Ağzınızı düzenli olarak magnezya sütü ile yıkamak da ağrı ve iltihaplanmayı hafifletir.

 

 

2.Yöntem:

 

Malzemeler

 • 1-2 çay kaşığı magnezya sütü
 • Pamuk topu

 

Hazırlanışı

Magnezya sütünü alın ve içine 1 pamuk topunu koyun. Daha sonra, bu çözümü doğrudan dudaktaki uçuk üzerine pamuk topuyla uygulayın. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

 

 

 

Çay Ağacı Yağı

Anti-fungal, anti-viral, anti-bakteriyel, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip çay ağacı yağı, uçuğu tedavi etmede etkilidir.

 

Malzemeler

 • 1-2 damla çay ağacı yağı
 • İsteğe bağlı olarak 1 ila 2 tona kadar taşıyıcı yağ

 

Hazırlanışı

İlk önce sabun ve su kullanarak ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Çay ağacı yağını alın ve isteğe bağlı badem, hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi bir ya da iki çay kaşığı taşıyıcı yağ ekleyin.

 

Bundan sonra, çay ağacı yağı karışımını dudaklarındaki kabarcıklara bir pamuklu çubuk kullanarak uygulayın. Yağı birkaç dakika bekletin veya tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Yağı uyguladıktan sonra, ellerinizi tekrar yıkayın. Bunu, günde 3-4 kez tekrarlayın.

 

Not: Çay ağacı yağı tahrişe neden olabilir, bu nedenle kabarcıklar ya da yaralar hariç herhangi bir yere cildinize uygulamayın.

 

 

 

Zeytinyağı

Yüksek antioksidan özellikleriyle zeytinyağı viral enfeksiyonları tetikleyerek bu enfeksiyonu tedavi eder. Aynı zamanda cildi rahatlatır ve nemlendirici özelliklere sahip olduğu için dudak derisinde tahriş ve kaşıntı hissini azaltır.

 

Malzemeler

 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 – 2 damla balmumu yağı
 • 1 – 2 damla lavanta yağı

 

İlginizi Çekebilir  Kolay ve Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Hazırlanışı

Önce zeytinyağını alın ve tavada ısıtın. Daha sonra tavaya lavanta ve balmumu yağını ekleyin. İyice karıştırın ve 1 dakika boyunca yağı ısıtın. Yağın doğal olarak soğumasını sağlayın ve parmak yardımıyla etkilenen bölgelere bu yağı koyun. Tamamen iyileşene kadar bu tedaviyi her gün 3-4 kez tekrarlayın.

 

 

 

Meyan Kökü

Anti-inflamatuar ve antiviral özellikleri olan meyan kökü, herpes virüsüyle etkili bir şekilde savaşabilir. Ayrıca vücudun bağışıklığını geliştirir, böylece cilt enfeksiyonlarına karşı savaşır.

 

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı meyan kökü tozunu
 • ½ yemek kaşığı su

 

Hazırlanışı

İlk olarak, meyan kökü tozunu alıp su ile karıştırarak bir macun elde edin. Ardından, bu macunu enfekte bölgenize hafifçe uygulayın ve etkili sonuçlar için iki ila üç saat bekleyin.

 

Alternatif olarak, meyan kökü özütü, kremi veya jelini dudaktaki uçuğa uygulayabilirsiniz. Bu işlemi, kabarcıklar tamamen kuruyuncaya kadar günde 3-4 defa uygulayın.

 

Not: Eğer meyan kökü deri tahrişi ya da yanma hissi yaratıyorsa, kullanmayı bırakın.

 

 

 

Dudaktaki Uçuğun Önlenmesi Ve Tedavisi İçin İpuçları

 • Ellerinizi düzenli olarak yıkamanız gerekir. Uygun bir hijyen sağlanarak bu enfeksiyonun yayılmasını önler.

 

 • Anti-viral özelliklere sahip oldukları ve vücutta argentin proteininin üretimini önlediğinden, lisin bakımından zengin, hindi, balık, tavuk, baklagiller, sebzeler gibi besinleri yemelisiniz.

 

 • Stresi tamamen önlemeniz gerekir çünkü vücudun enfeksiyonla mücadele kabiliyetini düşürür.

 

 • Herpes virüsünü yok etmeye yardımcı olan kapric ve laurik asit içerdiğinden günlük 250-750 gram hindistan cevizi yağı için.

 

 • Nane çayı, uçukla ilgili iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, bu nedenle bu çayı günde birkaç kez tüketin.

 

 • Şeker, herpes virüsünün gelişimini kolaylaştırır, bu nedenle tatlı ve şeker yemeyi bırakın. Şeker yerine, bal tüketin.

 

 • Kırmızı et, deniz ürünleri, yumurta, mercimek, vb. gibi yiyeceklerden kaçının, çünkü bu gıdalar daha fazla enfeksiyona neden olan argentine sahiptir.

 

 • Biraz buz küpü alıp bir bezle sarın. Daha sonra, dudaktaki uçuk üzerine uygulayın. Etkilenen bölgeyi yatıştırır ve şişmeyi de azaltır.

 

Bu tedavileri yaklaşık 1 hafta kullandıktan sonra durumunuz iyileşmezse derhal bir doktora danışın.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ