Dopamini Artırarak İyi Hissettiren Besin Takviyeleri | diyetz

Dopamini Artırarak İyi Hissettiren Besin Takviyeleri

 

 

Dopamin, beyninizde biliş, hafıza, motivasyon, ruh hali, dikkat ve öğrenmenin düzenlenmesinde rol oynayan bir kimyasaldır. Ayrıca karar verme ve uyku düzenlenmesine de yardımcı olur.

 

Normal koşullar altında, dopamin üretimi vücudunuzun sinir sistemi tarafından etkili bir şekilde yönetilir. Bununla birlikte, dopamin düzeylerinin düşmesine neden olabilecek çeşitli yaşam tarzı faktörleri ve tıbbi durumlar vardır.

 

Vücudunuzda dopamin düzeyleri düştüğünde, size eğlenceli gelen durumlardan zevk almazsınız ve motivasyon eksikliği yaşarsınız.

 

Yaşam enerjinizi kazanmak için dopamin düzeylerini yükseltmek gerekir. İşte ruh halinizi iyileştirmek için dopamin takviyeleri…

 

 

 

Probiyotikler

 

Probiyotikler, sindirim sisteminizi oluşturan canlı mikroorganizmalardır. Onlar vücudunuzun düzgün işlev görmesine yardımcıdır.

 

İyi bağırsak bakterisi olarak da bilinen probiyotikler, yalnızca bağırsak sağlığını değil aynı zamanda duygudurum bozuklukları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını önleyebilir veya tedavi edebilir.

 

Aslında, zararlı bağırsak bakterilerinin dopamin üretimini azalttığı gösterilmiş olsa da, probiyotikler bunu artırma yeteneğine sahiptir, bu da ruh halini düzenler.

 

Ek olarak, irritabl bağırsak sendromu (İBS) olan kişilerde yapılan bir çalışmada, probiyotik takviyeleri alanların depresif belirtilerde plasebo alanlara göre daha az olduğu bulunmuştur.

 

Yoğurt veya kefir gibi fermente gıda ürünlerini tüketerek veya besin takviyesi alarak probiyotik elde edebilirsiniz.

 

 

 

 

Ginkgo Biloba

 

Ginkgo biloba, yüzlerce yıldır çeşitli sağlık durumları için bir çare olarak kullanılan Çin’e özgü bir bitkidir.

 

Araştırma tutarsız olsa da, ginkgo takviyeleri belirli insanlarda zihinsel performansı, beyin işlevini ve ruh halini artırabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Yumurta Nasıl ve Nerede Saklanır?

Bazı çalışmalar, uzun vadede Ginkgo biloba ile takviye edilmenin, kognitif fonksiyon, bellek ve motivasyonun iyileştirilmesine yardımcı olduğu sıçanlarda, dopamin düzeylerini artırdığını bulmuştur.

 

Bir test tüpü çalışmasında Ginkgo biloba ekstresinin oksidatif stresi azaltarak dopamin sekresyonunu arttırdığı görülmüştür.

 

 

 

Curcumin

 

Curcumin zerdeçaldaki aktif maddedir. Curcumin, kapsül, çay, ekstrakt ve toz formda bulunur. Antidepresan etkisi dopamin salınımını arttırdığı içindir.

 

Küçük bir kontrollü çalışma, 1 gram curcumin almanın, majör depresif bozukluk (MDB) olan kişilerde duygudurumun iyileştirilmesi üzerine Prozac’ınki ile benzer etkilere sahip olduğunu bulmuştur.

 

Ayrıca, curcuminin farelerde dopamin seviyelerini arttırdığına dair kanıtlar vardır.

 

 

 

Kekik Yağı

 

Kekik yağı, etken maddesi olan karvakrol nedeniyle çeşitli antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Bir çalışma, karvakrol alımının, dopamin üretimini desteklediğini ve sonuç olarak farelerde antidepresan etki sağladığını göstermiştir.

 

Farelerde yapılan bir başka çalışmada, kekik ekstraktı takviyelerinin, dopaminin bozulmasını ve indüklenmiş olumlu davranışsal etkileri inhibe ettiğini bulmuştur.

 

 

 

Magnezyum

 

Magnezyum, bedeninizi ve zihninizi sağlıklı tutmak için hayati bir rol oynar.

 

Magnezyum ve antidepresan özellikleri hala tam olarak anlaşılamamıştır ancak magnezyum eksikliğinin dopamin düzeylerinin azalmasına ve depresyon riskinin artmasına katkıda bulunabileceğine dair kanıtlar vardır.

 

Dahası, bir çalışmada magnezyum ile dopamin seviyelerinin takviye edilmesinin, farelerde antidepresan etkileri ürettiği belirtilmiştir.

 

 

 

Yeşil Çay

 

Yeşil çay, antioksidan özellikleri ve besin içeriği yüksek olan bir içecektir.

 

Aynı zamanda beyni doğrudan etkileyen amino asit L-theanin de içerir.

 

L-theanin, dopamin de dahil olmak üzere beyninizdeki belirli nörotransmitterleri artırabilir.

 

Birden fazla çalışma, L-teaninin dopamin üretimini artırdığını, dolayısıyla antidepresan etkisine ve bilişsel işlevi geliştirmeye neden olduğunu göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Baobab Meyvesi ve Tozunun Faydaları

Ek olarak, çalışmalar hem yeşil çay ekstraktının hem de yeşil çayın bir içecek olarak tüketilmesinin dopamin üretimini artırabildiğini ve daha düşük depresif semptom oranlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

 

 

D vitamini

 

D vitamini, dopamin gibi belirli nörotransmitterlerin düzenlenmesi de dahil olmak üzere vücudunuzda birçok rol vardır.

 

Bir çalışmada, D vitamininin eksik olduğu farelerde dopamin düzeylerinin azaldığı ve D3 vitamini ile takviye edildiğinde, seviyelerin arttığı gösterilmiştir.

 

Araştırma sınırlı olduğundan, D vitamini takviyelerinin D vitamini eksikliği olmayan dopamin düzeyleri üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını söylemek zordur.

 

 

 

Balık Yağı

 

Balık yağı takviyeleri öncelikle iki tip omega-3 yağ asidi içerir : eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA).

 

Birçok çalışma, balık yağı takviyelerinin antidepresan etkileri olduğunu ve düzenli olarak alındığında akıl sağlığının iyileştirilmesi ile ilişkili olduğunu keşfetmiştir.

 

Bu faydalar, balık yağının dopamin regülasyonu üzerindeki etkisine bağlıdır.

 

Örneğin, bir sıçan çalışması, balık yağı ile zenginleştirilmiş beslenmenin, beynin frontal korteksinde dopamin seviyelerini % 40 arttırdığı ve dopamin bağlama kabiliyetlerini artırdığını gözlemlemiştir.

 

 

 

Kafein

 

Çalışmalar kafeinin, dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını arttırmak da dahil olmak üzere bilişsel performansı arttırabildiğini göstermiştir.

 

Kafein, beyninizdeki dopamin reseptör seviyelerini artırarak beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir.

 

 

 

Ginseng

 

Ginseng, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında kullanılmıştır.

 

Kökü çiğ veya buğulanmış halde yenilebilir, ancak çay, kapsül veya hap gibi diğer formlarda da kullanılabilir.

 

Çalışmalar ginsengin ruh hali, davranış ve hafıza da dahil olmak üzere beyin becerilerini geliştirebileceğini göstermiştir.

 

Birçok hayvan ve test tüpü çalışması, bu yararların ginsengin dopamin düzeylerini artırma yeteneğine bağlı olabileceğini belirtmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Chlorella Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Ginsenosidler gibi ginsengideki bazı bileşenlerin beyindeki dopamin artışından ve zihinsel sağlık ve bilişsel işlev ve dikkat de dahil olmak üzere yararlı etkilerinden sorumlu olduğu öne sürülmüştür.

 

Kırmızı ginsengin çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir çalışmada, dopaminin daha düşük düzeylerinin DEHB belirtileri ile ilişkili olduğu gözlenmiştir.

 

Çalışmaya dahil olan çocuklar sekiz hafta boyunca günde 2000 mg kırmızı ginseng aldı. Çalışmanın sonunda, sonuçlar ginsengin DEHB olan çocuklarda dikkati artırdığını göstermiştir.

 

 

 

Berberin

 

Berberin, belirli bitkilerden elde edilen ve ekstrakte edilen aktif bir bileşendir.

 

Geleneksel Çin tıbbında yıllardır kullanılmış ve son zamanlarda doğal bir takviye olarak popülerlik kazanmıştır.

 

Bazı hayvan çalışmaları, berberinin dopamin seviyelerini arttırdığını ve depresyon ve anksiyete ile mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

 

Yan Etkiler

 

Herhangi bir takviye almadan önce doktora danışmanız en iyisidir.

 

Bu özellikle tıbbi bir durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız gereklidir.

 

Genel olarak, yukarıdaki takviyelerin alınması ile ilişkili risk nispeten düşüktür. Hepsi düşük-orta dereceli dozajlarda iyi güvenlik profillerine ve düşük toksisite seviyelerine sahiptir.

 

Bu takviyelerin bazılarının olası birincil yan etkileri, gaz, ishal, mide bulantısı veya mide ağrısı gibi sindirim semptomları ile ilgilidir.

 

Baş ağrısı, baş dönmesi ve kalp çarpıntısı da ginkgo, ginseng ve kafein dahil olmak üzere bazı takviyelerde bildirilmiştir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ