Domuz Gribi (H1N1) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Domuz Gribi (H1N1) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  2009 domuz gribi salgını sırasında 43 ila 89 milyon enfeksiyon vakası bildirilmiş, bir yıl boyunca 178 ülkede yaklaşık 1799 ölüm olmuştur.

  2009 yılı domuz gribi pandemisinin yaygınlaştığı ve dünyanın panik yaşadığı bir yıldı. Pandemi sonrası, domuz eti yiyen ülkelerdeki insanlar, domuz eti yemeyi bıraktı ve raporlara göre birçok kişi, vegan beslenmeye geçiş yaptı. 

  Bir dönem dünya nüfusunu dehşete düşüren “domuz gribi nedir”, “domuz gribi neden olur”, “domuz gribi nasıl anlaşılır”, “domuz gribi belirtileri neler”, “domuz gribi öldürür mü”, “domuz gribi nasıl önlenir”, “domuz gribi ne zaman geçer” gibi konu ile ilgili merak edilen sorular, yazıda cevap bulacaktır. 

  H1N1 Nedir?

  Domuz gribi başlangıçta domuzlarda görülen bir tür viral enfeksiyondur (ismini bu şekilde alır). Domuzlar ayrıca grip virüsünü insanlara, özellikle veteriner hekimler ve domuz çiftçileri ile temas halinde olan kişilere de bulaştırabilir. 

  Bu virüs domuzlardan kaynaklansa da, öncelikle insandan insana yayıldığı bilinmektedir. 

  Domuz gribi aynı zamanda, tetiklemekten sorumlu virüsün adını taşıyan H1N1 gribi olarak da adlandırılır. Üst ve potansiyel olarak alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

  H1N1 virüs suşu 2009 yılında bilim insanları tarafından tanındı. Bu virüsün domuzlardan, kuşlardan ve insanlardan gelen virüslerin bir kombinasyonu olduğu bulundu. 

  Domuz gribi ile ilişkili semptomlar, düzenli grip vakaları tarafından ortaya çıkan semptomlara az çok benzer.

  Gribin diğer türleri gibi, H1N1 de oldukça bulaşıcıdır ve insandan insana hızla yayılır. Basit bir hapşırma binlerce mikrobun havaya yayılmasına neden olabilir. Virüs masalarda ve kapı kolları gibi yüzeylerde bekleyebilir.

  Domuz gribi ile baş etmenin en iyi yolu onu önlemektir. El temizliği virüsün yayılmasını durdurmak için önemlidir. Enfekte insanlardan uzak durmak, kişiden kişiye bulaşmayı durdurmaya yardımcı olacaktır.

  Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

  Domuz gribi semptomları arasında şu belirtiler bulunur:

  – Ateş

  – Titreme

  – Boğaz ağrısı

  – Öksürük

  – Burun akıntısı

  – Baş ağrısı

  – Yorgunluk

  – Vücut ağrıları

  – Burun akıntısı

  – Kusma

  – Mide bulantısı

  – İshal

  Domuz gribi semptomları grip hastalığına çok benzediğinden, ikisi karıştırılabilir. Bununla birlikte, her iki enfeksiyonun nedenleri, influenza virüsünün farklı suşlarından kaynaklandıkları için bazı farklılıklar da gösterir.

  Domuz Gribi Neden Olur?

  H1N1 gribine bir influenza A virüsü neden olur. Alt tip adındaki H ve N harfleri, virüsün yüzeyinde bulunan ve farklı influenza A alt tiplerini ayırt etmek için kullanılan proteinleri ifade eder.

  Grip virüsleri, mutasyon adı verilen bir süreç olan genlerini sürekli olarak değiştirir. İnsanlarda bir domuz gribi virüsü bulunduğunda, “tür bariyerini atladığı” söylenir. Bu, virüsün insanlarda duruma neden olmasına izin verecek şekilde mutasyona uğradığı anlamına gelir.

  İnsanların virüse karşı doğal bir koruması veya bağışıklığı olmadığı için hastalanmaları muhtemeldir. H1N1 grip virüsü, normalde domuzlarda, kuşlarda ve insanlarda influenzaya neden olan grip virüslerinin genlerinden oluşur.

  H1N1 grip virüsü bulaşıcıdır. H1N1 grip virüsünün kişiden kişiye bulaşması gerçekleşir ve virüs insanlar arasında kolayca yayılır. Normal mevsimsel grip ile aynı şekilde yayıldığına inanılmaktadır. 

  H1N1 grip virüsü bulaşmış bir kişi, semptomların ortaya çıkmasından 1 gün önce başlayarak ve hastalandıktan 7 gün veya daha fazla süreye kadar başkalarına bulaştırabilir. Grip, virüs vücuda göz, burun veya ağız yoluyla girdiğinde insandan insana yayılır. 

  Öksürme ve hapşırma, mikropları başkaları tarafından solunabilecekleri havaya bırakır. Virüs ayrıca kapı kolları, ATM düğmeleri ve sayaçlar gibi sert yüzeylerde de kalabilir.

  Bu yüzeylere elleriyle dokunan ve ardından gözlerine, ağzına veya burnuna dokunan bir kişi virüse yakalanabilir. Grip genellikle yemek yiyerek veya su içerek bulaşmaz.

  Bazı faktörler domuz gribi gelişme riskini artırabilir.

  Domuz Gribi için Risk Faktörleri Neler?

  Domuz gribi ilk ortaya çıktığında en çok beş yaş ve üzeri çocuklarda ve genç erişkinlerde yaygındı. Bu alışılmadık bir durumdu çünkü çoğu grip virüsü enfeksiyonunun, yaşlı erişkinlerde veya çok genç hastalarda komplikasyon riski daha yüksektir. 

  Günümüzde domuz gribine yakalanma risk faktörleri, diğer grip türleri ile aynıdır. Domuz gribine yakalanmış çok sayıda insanın bulunduğu bir bölgede bulunuyorsanız en çok risk altındasınızdır.

  Domuz gribi gelişme riskini arttırdığı bilinen faktörler arasında şunlar bulunur:

  Yaş – 55 yaşın üzerindeki yetişkinler ve 5 yaşın altındaki çocuklarda domuz gribi gelişme riski daha yüksektir.

  – Genç yetişkinler ve uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar.

  – HIV / AIDS olanlar gibi zayıf bir bağışıklık sistemine sahip bireyler.

  Hamilelik – Gebe kadınlarda domuz gribi olma riski daha yüksektir.

  Kalp hastalığı, astım veya diyabet gibi tıbbi durumlar.

  Domuz Gribi Teşhisi

  Doktor önce fiziksel muayene yapabilir ve ardından belirtileri ve semptomları sorabilir. Domuz gribinden şüpheleniliyorsa, grip virüsünü tespit etmek için test isteyecektir.

  İnfluenza virüsünü saptamak için en yaygın kullanılan tanı testlerinden biri hızlı grip tanı testidir. Bunun için burundan veya boğazın arkasından bir sürüntü örneği alınır. Bu örnek daha sonra virüs suşunun varlığını gösteren antijenler için test edilir.

  Bununla birlikte, test sonuçlarının büyük ölçüde değiştiği bilindiğinden, test sonucunun negatif olmasına rağmen, doktor semptomlara bakarak grip teşhisi koyabilir.

  Domuz Gribi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Tedavi genellikle domuz gribi semptomlarını hafifletmeyi amaçlamaktadır. Domuz gribi için tıbbi tedaviler arasında bazı antiviral ilaçlar vardır.

  Enfeksiyonu önlemek için domuz gribi aşı da mevcuttur.

  Domuz Gribi Evde Doğal Tedavi

  Dinlenme

  Bol dinlenmek, enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

  Vücudun susuz kalmasını engelleyin

  Susuz kalmayı önlemek için bol miktarda sıvı ve su için. Çorbalar, vücudu kayıp besinlerle doldurmanın harika bir yoludur.

  Ağrı kesiciler

  Ağrı kesicileri dikkatli bir şekilde kullanın.

  Domuz Gribi Nasıl Önlenir?

  – Tamamen iyileşene kadar evde kalın.

  – Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Bu amaçla sabun ve su veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.

  – Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için öksürüyorsanız veya hapşırıyorsanız yüz maskesi kullanın.

  – Enfekte bireyler burun, ağız veya gözlerine dokunmaktan kaçınmalıdır.

  – Kalabalık ortama girmekten kaçının.

  Domuz Gribini Yönetmek için Sağlıklı Beslenme

  Domuz gribinde kişi kendini halsiz ve bitkin hisseder. Bazı gıdaların tüketimini artırmak grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

  Et suyu

  Sıcak bir et suyu dehidrasyonu önlemeye yardımcı olurken, tıkanıklığı giderir.

  Sarımsak

  Sevdiğiniz yemeklere ezilmiş sarımsak eklemek bağışıklığı artırabilir, böylece vücudun griple daha iyi savaşmasına yardımcı olabilir.

  Yoğurt

  Bağışıklık arttırıcı özellikleri grip semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir.

  Bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer yiyecekler arasında narenciye, yapraklı yeşillikler, brokoli ve yulaf ezmesi bulunur.

  Domuz gribi sırasında belirli yiyeceklerden de kaçınmak gerekir:

  – Alkol

  – Kafein

  – Boğazdan geçişi zor olabilecek sert / tırtıklı yiyecekler

  – İşlenmiş gıdalar, besin açısından fakir oldukları için

  Domuz gribi semptomlarının çoğu genellikle birkaç gün içinde hafiflese de, gripten tamamen kurtulmak bir hafta kadar sürebilir. 

  Belirtiler şiddetli ise, enfeksiyondan kaynaklanan komplikasyonları önlemek için derhal tıbbi tedavi almak gerekir.

  Domuz Gribi Komplikasyonları Neler?

  Domuz gribi komplikasyonları şunlardır:

  – Kalp hastalığı ve astım gibi kronik durumların kötüleşmesi

  – Zatürre

  – Konfüzyondan nöbetlere kadar değişen nörolojik belirtiler ve semptomlar

  – Solunum yetmezliği

  Domuz gribi ne kadar sürer?

  Domuz gribi semptomlarının en kötüsü genellikle yaklaşık beş gün sürer. Bununla birlikte, gripten tamamen kurtulmak bir ila ik haftayı bulabilir.

  Domuz gribi ve kuş gribi arasındaki fark nedir?

  Hem domuz gribi hem de kuş gribi hem grip virüslerinden, hem de farklı suşlardan kaynaklanır. Domuz gribi H1N1 suşundan kaynaklanırken, kuş gribi H5N1 suşu tarafından tetiklenir. Bu enfeksiyonların her ikisinin de belirtileri, yaygın griple hemen hemen aynıdır.

  H1N1 ilaçsız tedavi edilebilir mi?

  En az komplikasyon riski olan hafif ila orta derecede domuz gribi yatak istirahati ve sıvı alımı ile kolayca tedavi edilebilir.

  İki kez domuz gribi olunur mu?

  Domuz gribi, mevsimsel grip gibi bir kereden fazla olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ