Domates Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Domates Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Domates suyu, çok çeşitli vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar sağlayan bir içecektir. Etkileyici sağlık yararlarına sahip güçlü bir antioksidan olan likopen bakımından zengindir.

  Çiğ domates suyu, içinde bulunan tüm vitamin ve mineraller sayesinde başlı başına bir süper besin olarak kabul edilir. Domates suyunun faydaları, magnezyum, demir ve fosfor gibi minerallerin yanı sıra A vitamini, K vitamini, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri gibi hayati besinlere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

  Bu vitamin ve minerallerin kombinasyon halinde domates suyunda bulunması bilimsel olarak kanıtlanmış güzellik ve sağlık yararlarını da beraberinde getirir.

  domates suyu yapımı

  Ticari domates suyunun ise yüksek sodyum içeriği nedeniyle sağlıklı olmadığı düşünülmektedir.

  Yazıda “domates suyu faydaları nelerdir”, “domates suyu neye yarar”, “domates suyu yapımı”, anlatılacaktır.

  Domates Suyu Besin Değeri

  1 bardak (240 ml) % 100 konserve domates suyu içeriği; 

  Domates suyu kalori: 41

  Protein: 2 gram

  Lif: 2 gram

  A Vitamini: Günlük Değerin % 22’si (DV)

  C Vitamini: DV’nin % 74’ü

  K Vitamini: DV’nin % 7’si

  Tiamin (B1 vitamini): DV’nin % 8’i

  Niasin (B3 vitamini): DV’nin % 8’i

  Piridoksin (B6 vitamini): DV’nin % 13’ü

  Folat (B9 vitamini): DV’nin % 12’si

  Magnezyum: DV’nin % 7’si

  Potasyum: DV’nin % 16’sı

  Bakır: DV’nin % 7’si

  Manganez: DV’nin % 9’u 

  Bu değerler, bu içeceğin oldukça besleyici olduğunu gösteriyor.

  Ayrıca birçok önemli vitamin ve mineral de içeriyor. Örneğin, sadece 1 bardak (240 ml) domates suyu içmek, neredeyse günlük C vitamini ihtiyacını karşılar, alfa ve beta karotenoidler şeklinde A vitamini gereksiniminin % 22’sini karşılar.

  Karotenoidler, vücutta A vitaminine dönüşen pigmentlerdir. Bu vitamin, sağlıklı görme ve doku bakımı için gereklidir.

  Bu karotenoidler sadece A vitaminine dönüşmekle kalmaz aynı zamanda serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan vücudu korumak için güçlü antioksidanlar gibi davranır. Serbest radikal hasarı, kalp hastalığı gibi kronik durumlarla bağlantılıdır ve yaşlanma sürecinde rol oynar.

  Ek olarak, kalp sağlığı için önem taşıyan iki mineral olan magnezyum ve potasyum içerir.

  Ayrıca metabolizma ve diğer birçok fonksiyon için önemli olan folat ve B6 vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir B vitamini kaynağıdır.

  Domates Suyu İçmenin Yararları Nelerdir?

  Antioksidanlar bakımından yüksektir

  Domates suyu yararları arasında, karotenoid bitki pigmenti olan likopen gibi güçlü bir antioksidan kaynağı olması bulunur. Likopen, hücreleri serbest radikal hasarlarından korur, böylece vücuttaki iltihabı azaltır.

  Birçok çalışma, likopen bakımından zengin domates suyu içmenin sağlık üzerinde yararlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir – özellikle iltihabı azaltma konusunda.

  Likopen dışında, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip iki antioksidan- C vitamini ve beta-karotenin mükemmel bir kaynağıdır.

  Zengin A ve C vitaminleri kaynağıdır

  Belirtildiği gibi, domates suyu A ve C vitamininin önemli kaynağıdır. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye, görmeyi iyileştirmeye ve görmeye bağlı hastalıkları önlemeye yardımcı olur. 

  Bu vitaminler ayrıca kemiklerin ve dişlerin sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

  Kronik hastalık riskini azaltır

  Araştırmalar, domates suyu gibi domates ürünlerinin tüketilmesinin, bazı kronik hastalıkların riskini azaltabileceğini göstermiştir. 

  Kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirir

  Domates yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve atar damarlardaki yağ birikmesi (ateroskleroz) gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olan, likopen ve beta-karoten gibi güçlü antioksidanlar içerir.

  584 kişiyi içeren bir derleme, domates ve domates ürünlerini fazla yiyenlerin, daha az yiyenlere kıyasla kalp hastalığı riskinin önemli ölçüde azaldığını keşfetti.

  13 çalışmanın bir başka incelemesi, günde 25 mg’ın üzerinde dozlarda domates ürünlerinden alınan likopenin “kötü” LDL kolesterol seviyelerini yaklaşık % 10 düşürdüğünü ve kan basıncını önemli ölçüde azalttığını buldu.

  1 bardak (240 ml) domates suyu, yaklaşık 22 mg likopen sağlar.

  Bazı kanserlere karşı korur

  Yüksek seviyede faydalı besin ve antioksidanlar nedeniyle, domates suyunun birçok çalışmada antikanser etkileri olduğu belirtilmiştir.

  Bir test tüpü çalışmasında, domates ürünlerinden elde edilen likopen ekstresinin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği belirtildi.

  Hayvan çalışmaları, domates ürünlerinin cilt kanserine karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini de gözlemlemiştir. 

  35 hafta boyunca kırmızı domates tozu verilen fareler, diğer farelere kıyasla UV ışığına maruz kaldıktan sonra cilt kanseri gelişiminde anlamlı derecede daha az etkiye sahip olmuştur.

  Bağırsak hareketlerini düzenler

  Yaşlıların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de düzensiz bağırsak hareketidir. Buna karşı koymak için mevcut en iyi çözüm domates suyudur.

  Domates suyundaki lif, karaciğeri sağlıklı tutar, sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler, böylece bağırsak hareketini düzenler.

  Homosisteini parçalar

  Domates suyu, vücudun homosistein adı verilen bir bileşiği diğer zararsız moleküllere ayırmasına yardımcı olduğu bilinen B6 vitamini bakımından zengindir. Homosistein, kan damarı duvarlarına zarar veren ve çeşitli kalp hastalıklarına neden olan bir bileşiktir.

  Vücudu toksinlerden temizler

  Domates suyu, klor ve kükürt içerdiğinden vücutta detoksifikasyon etkisine sahiptir. Karaciğer ve böbrekler, vücudun detoksifikasyonundan sorumludur. Bu nedenle vücudun sağlıklı kalması için bu iki organın sağlıklı durumda kalması şarttır. 

  Doğal klor, karaciğerin ve böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olurken, kükürt onları her türlü enfeksiyondan korur. 

  Her ikisi de domateste bol olduğu için vücuttaki tüm toksinlerden kurtulmak için domates suyu içmek gerekir. 

  Vücuda enerji verir

  Domates suyu antioksidanlarla doludur, bu nedenle tüketimi serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olarak, vücudun genç ve enerjik kalmasına yardımcı olur.

  Göz sağlığını korur

  Domates suyunda bulunan yüksek lutein seviyeleri, görme sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ek olarak, A vitamini bir antioksidan olarak işlev görür, retinanın merkezindeki oksidatif stresi azaltır, böylece yaşlandıkça görüşü desteklerken katarakt başlangıcını da yavaşlatır.

  Kemik sağlığını iyileştirir

  Kayda değer potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum seviyeleri ile domates suyu, doğal olarak daha sağlıklı kemikler ve daha fazla kemik mineral yoğunluğu ile bağlantılıdır.

  Domates suyunda bulunan likopenin antioksidan özelliklerinin menopoz sonrası kadınlarda oksidatif stres parametrelerini azaltabileceğini ve böylece kemik sağlığını iyileştirebileceği kaydedilmektedir.

  Domates Suyunun Cilde Faydaları

  Cilde birçok faydası vardır. Bronzluktan kurtulmaya yardımcı olur, derinin solmasını önler, aknenin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olur, açık gözenekleri küçültür ve yağlı ciltte sebum salgısını düzenler. Ayrıca domates suyu cilt lekeleri için de faydalıdır.

  Domates Suyunun Saça Faydaları

  Domates suyunda bulunan vitaminler ve demir donuk, yıpranmış ve cansız saçlara parlaklık kazandırmanın yanı sıra korumaya da yardımcı olur.

  Aynı zamanda kaşıntılı saç derisinin yanı sıra kepekten kurtulmayı da sağlar Şampuanla yıkadıktan sonra saç derisine ve saça taze domates suyu sürün ve 4-5 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. 

  Domates Suyu Zayıflatır mı?

  Düşük kalori ve yüksek lif içeriğine sahip olması, domates suyunun zayıflamaya yardımcı iki özelliğini oluşturur. 

  Domates suyu yağ yakar mı?

  Domates ürünlerinin metabolizma hızlandırma yeteneği vücutta yağ yakımını hızlandırır. 

  Domates Suyunun Zararları Nelerdir?

  Oldukça besleyici bir içecek olmasına ve etkileyici sağlık yararları sunmasına rağmen, bazı olumsuz yanları da vardır.

  Çoğu domates suyu ürünü, sodyum içeriğini artıran ilave tuz içerir. Tuz fazla tüketildiğinde zararlı etkilere sahiptir.

  Bir diğer olumsuz yanı, lif bakımından domatesten biraz daha düşük olmasıdır. Yine de lif bakımından elma suyu ve posasız portakal suyu gibi diğer birçok meyve içeceğinden daha yüksektir.

  Pek çok domates içeceğinin başka meyvelerle karıştırıldığını unutmayın. Bazı versiyonlarda ilave şeker bile bulunabilir. Sağlık açısından tuz veya şeker eklenmemiş % 100 domates suyu almaya dikkat edin.

  Ek olarak, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olan kişiler, belirtileri kötüleştirebileceği için domates suyunu tüketmemelidir. 

  Domates Suyu İçmeli misiniz?

  Domates suyu birçok kişi için sağlıklı bir seçenektir. Sigara içenler ve yaşlı yetişkinlerin artan besin ihtiyaçlarını karşılaması açısından mükemmel bir seçimdir. Özellikle şekerli ve gazlı içecekler yerine tüketilmesi sağlık için büyük avantaj sağlar. 

  Domates Suyu Nasıl Yapılır?

  Evde domates suyu hazırlama işlemi birkaç basit adımdan oluşur.

  Domates suyu nasıl elde edilir?

  Dilimlenmiş taze domatesleri orta ateşte 30 dakika pişirin. Soğuduğunda, domatesleri güçlü bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna atıp istenen kıvama gelinceye kadar çevirin.

  Domates karışımını içilebilir bir doku elde edilene kadar harmanlayabilir veya sos olarak kullanmak için daha kalın bırakabilirsiniz.

  Domates suyu hazırlanışı sırasında, besin içeriğini ve lezzetini daha da arttırmak için kereviz, kırmızı biber ve kekik gibi diğer sebzeler ve otlar ile birleştirilebilir.

  Domatesi pişirirken biraz zeytinyağı eklemeniz yararlı olacaktır. Likopen yağda çözünen bir bileşik olduğu için, yağ ile domates yemek, vücut için likopenin kullanılabilirliğini arttırır.

  Sonuç olarak;

  Domates suyu, C vitamini, B vitaminleri ve potasyum gibi besinler açısından zengindir.

  Aynı zamanda inflamasyonu azaltabilecek, kalp hastalığı ve bazı kanser riskini azaltabilecek likopen gibi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. 

  Tuz veya şeker eklenmemiş % 100 domates suyu almaya dikkat edin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ