Dolmalık Biberin Faydaları ve Besin Değeri

  Dolmalık Biberin Faydaları ve Besin Değeri

  Dolmalık biber çiğ veya pişmiş şekilde sebze olarak yenir. Yakın akrabaları diğer biber çeşitleri gibi bazen kurutulur ve toz haline getirilir. Bu durumda toz biber olarak anılır.

  Kalorisi düşüktür ve C vitamini bakımından son derece zengindir ve çok miktarda antioksidan içerir. 

  Dolmalık Biber Besin Değeri

  Taze, çiğ biberin çoğunluğu sudan (% 92) oluşur. Gerisi karbonhidratlardan ve az miktarda protein ve yağdan meydana gelir.

  Aşağıdaki tabloda, biberdeki tüm temel besin maddeleri gösterilmektedir.

  Besin Değerleri: Dolmalık biber, tatlı, çiğ – 100 gram

   Miktar
  Kalori                                                  31                                                             
  Su% 92
  Protein1 g
  Karbonhidrat6 gr
  Şeker4.2 g
  Lif2.1 g
  Yağ0.3 g
  Doymuş0.03 g
  Tekli doymamış0 g
  Çoklu doymamış0.07 g
  Omega 30.03 g
  Omega 60.05 g
  Trans yağ~

  Karbonhidrat

  Dolmalık biberin öncelikle toplam kalori içeriğinin büyük kısmı karbonhidrattan oluşur. Bir bardak (149 gram) kıyılmış kırmızı dolmalık biber 9 gram karbonhidrat içerir.

  Karbonhidratlar çoğunlukla olgun biberlerin tatlılığından sorumlu glikoz ve fruktoz gibi şekerlerdir. Dolmalık biber aynı zamanda az miktarda taze ağırlığının % 2’si kadar lif sağlar.

  Vitaminler ve Mineraller

  Dolmalık biberde çeşitli vitaminler ve mineraller bulunur ve C vitamini bakımından son derece zengindir.

  C vitamini

  Bir orta boy dolmalık biber, bu besin öğesinin en zengin besin kaynaklarından biridir

  B6 vitamini

  Piridoksin, kırmızı kan hücrelerinin oluşması için önemli besin ailesinden biri olan B6 vitamininin en yaygın türüdür.

  K1 vitamini

  Filokinon olarak da bilinen bir K vitamini formudur. Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemlidir.

  Potasyum

  Yeterli miktarda tüketildiğinde kalp sağlığını iyileştiren önemli bir mineraldir.

  Folat

  Folik asit folasin veya B9 vitamini olarak da bilinir, folat vücutta çeşitli işlevlere sahiptir. Yeterli folik asit alımı gebelik sırasında çok önemlidir.

  E Vitamini

  Güçlü bir antioksidan, sağlıklı sinirler ve kaslar için çok önemlidir. Yağda çözünen bu vitaminin en iyi besin kaynakları yağlar, kuruyemişler, tohumlar ve sebzelerdir.

  A vitamini

  Dolmalık biberin, A vitamini yüksektir (beta-karoten).

  kolajenli yiyecekler

  Diğer Bitki Bileşikleri

  Dolmalık biber, çeşitli antioksidanlar, özellikle de karotenoidler bakımından zengindir ve olgunlaştıklarında çok daha bol miktarda bulunurlar.

  Kapsanthin

  Kırmızı dolmalık biberde bol miktarda bulunan kapsanthin, parlak kırmızı renginden sorumlu olan güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, bu karotenoidin kansere karşı koruduğunu gösteriyor.

  Violaxanthin

  Sarı dolmalık biberde en yaygın bulunan karotenoid antioksidandır.

  Lutein

  Yeşil biber ve kırmızı biberde bolca bulunan lutein, dolmalık biberlerde yoktur. Luteinin yeterli miktarda alınması göz sağlığını iyileştirebilir.

  Kuersetin

  Çok çeşitli bitkilerde bulunan bir polifenol antioksidandır. Çalışmalar, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesi için faydalı olabileceğini göstermektedir.

  Luteolin

  Luteolin, kuersetine benzer şekilde, yararlı sağlık etkileri olan polifenol antioksidandır.

  Dolmalık Biberin Yararları Nelerdir?

  Gözlere faydalıdır

  A vitamini açısından zengin olan kırmızı dolmalık biber, özellikle gece görüşü olmak üzere sağlıklı görme gücünü desteklemeye yardımcı olur.

  Gözlerdeki maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olan, lutein adı verilen zengin bir karotenoid kaynağıdır.

  Gözlerdeki makula dejenerasyonu, yaşa bağlı görme kaybının en yaygın nedenidir. Dolmalık biber ayrıca yüksek beta-karoten ve C vitamini seviyeleri nedeniyle gözleri kataraktan korur.

  Kansere karşı korur

  Antioksidan ve anti-inflamatuar besinler açısından zengin olan dolmalık biber, birçok anti-kanser faydası sağlar. Kronik aşırı iltihaplanma ve kronik istenmeyen oksidatif stres nedeniyle kanser riski artar. Bu faktörler, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bitkisel besleyicilerin düzenli tüketimi ile dengelenebilir. 

  Ayrıca dolmalık biber sağlığı destekleyici kükürt bileşikleri içerir. Dolmalık biberdeki enzimler mide kanseri ve yemek borusu kanserini önlemeye yardımcı olur.

  Karotenoid likopenin prostat, mesane, serviks ve pankreas kanserinin önlenmesinde etkili olduğu bulunmuştur.

  Kalp için faydalıdır

  Kırmızı dolmalık biber, likopen bakımından zengindir, bu nedenle onları sağlıklı bir kalp için mükemmel kılarken, yeşil dolmalık biber iyi bir kolesterol düşürücü lif kaynağıdır. Artan homosistein seviyeleri, daha yüksek kalp hastalığı riskine yol açabilir. 

  Dolmalık biber, homosistein seviyelerini düşürmeye yardımcı olan B6 vitamini ve folat içerir. Bunlara ek olarak, bu sebzede bulunan güçlü antioksidan vitaminler A ve C vitaminleri, serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur.

  Dolmalık biberde bulunan potasyum, yaklaşık 162 miligram kan basıncını düşürür ve bu da kalp için faydalıdır.

  Bağışıklık sistemini destekler

  C vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek, cildi ve eklemleri desteklemek için güçlü kolajen oluşturmak için hayati öneme sahiptir. Artrit riskini düşürmede ve iltihaplanmayı azaltmada etkilidir.

  K vitamini kan pıhtılarının oluşumuna yardımcı olur. Güçlü kemikler geliştirmek ve hücrelerin oksidatif hasardan korunması için önemlidir.

  B6 vitamini ve magnezyum kaynağıdır

  B6 vitamini ve magnezyum mineralinin kombinasyonu, özellikle adet öncesi semptomlar nedeniyle anksiyete seviyelerinde düşüşe yardımcı olur. Doğal bir idrar söktürücü olan B6 vitamini, şişkinliği azaltmaya yardımcı olur ve hipertansiyonu önler.

  Demir eksikliğini tedavi eder

  Kırmızı dolmalık biber, günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yüzde 300’ünü karşılar. C vitamini, demirin uygun şekilde emilmesi için gereklidir. Bu nedenle demir eksikliği çekenler kırmızı biber tüketmelidir.

  Dolmalık biberin diğer faydaları

  Dolmalık biber suyunun ülser, ishal ve dispepsi gibi gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

  Ayrıca akciğerlerde amfizem, astım ve enfeksiyonlar gibi çeşitli solunum problemlerinin görülme sıklığını da düşürür. Dolmalık biber suyu içmek, boğaz ağrısı ve burun kanamalarına karşı etkili bir çözümdür.

  Dolmalık Biberin Saça Faydaları

  Sağlıklı, uzun ve gür saçlara kavuşmak herkesin hayalidir. Ancak sağlıksız bir yaşam tarzı ve besin eksikliği, genellikle saç incelmesi, kepek, kırık uçlar ve saç dökülmesi gibi çeşitli saç sorunlarına yol açar. Dolmalık biber kafa derisine kan dolaşımını artırarak saç büyümesini destekleyebilir. Biberlerin saça faydaları şöyledir;

  Saç ve tırnakları destekler

  Yeşil dolmalık biber, sağlıklı saçlar ve tırnakları destekleyebilecek yüksek bir doğal silikon içeriğine sahiptir.

  Saç büyümesini uyarır

  Dolaşımı uyararak, dolmalık biber diğer bitkilerin etkinliğini artırır. Kırmızı dolmalık biber doğal bir saç büyüme uyarıcısıdır ve saç dökülmesini iyileştirmede oldukça etkilidir. 

  Saç köklerini güçlendirir

  Dolmalık biberin saça iyi gelmesinin sebeplerinden biri de saç sağlığı için gerekli olan mükemmel C vitamini kaynağı olmasıdır.

  C vitamini demirin uygun şekilde emilmesine yardımcı olur, böylece kırmızı kan hücrelerinde saç köklerine oksijen taşımak için yeterli demir bulunmasını sağlar. 

  C vitamini ayrıca kolajen oluşumunda da kullanılır. Kolajen, saç köklerinin, kan damarlarının ve cildin sağlıklı kalması ve optimum büyümesi için gereklidir. C vitamini eksikliği, kolayca kırılan kuru, bölünmüş saçlara neden olabilir.

  Saçın uzamasını ve sağlığını geliştirir

  Saça dolmalık biber sürmek, saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek saç büyümesini tetiklemede etkili olabilir. Birkaç kuru kırmızı biberi suda kaynatın ve 5-6 dakika bekletin. Soğuduktan sonra pamuklu ped yardımıyla saç derinize masaj yaparak 10-15 dakika bekletin. Ardından saçı yıkayın. En iyi sonuç için haftada iki kez yapılmalıdır.

  Dolmalık Biberin Cilde Faydaları

  Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt, genel görünümü iyileştirmede önemli bir rol oynar. Günümüzde birçok insanın karşılaştığı yaygın cilt problemlerinden bazıları kırışıklıkların ortaya çıkması, kalınlaşma ve elastikiyetin azalmasıdır. 

  Genetik, cildin yaşlanma belirtileri göstermesini büyük ölçüde belirlese de, cilt hasarı ve sağlıksız yaşam tarzı gibi başka nedenler de olabilir.

  Oksidasyon, serbest radikallerin sağlıklı hücrelerden elektronları çalıp ciltte hasara neden olduğu kimyasal bir süreçtir. Deri hasarının çoğu sigara ve güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır.

  Oksidatif hasarla savaşır

  Kırmızı, yeşil ve sarı dolmalık biber, kolajen üretimine yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Kolajen cildi sıkı tutar ve hücreleri daha fazla hasardan korur. Cildin oksidatif hasara karşı savaşma yeteneğini artırır.

  Cildi gençleştirir

  Dolmalık biber suyunda bulunan antioksidanlar ve fitokimyasallar cildi sağlıklı ve genç tutar.

  Zona ve atlet ayağını iyileştirir

  Mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı dolmalık biber, uygun ilaçlarla birlikte zona ve ayak mantarı gibi enfeksiyonları hafifletebilir.

  Yaşlanma belirtilerini tersine çevirir

  Dolmalık biber suyu tüketimi, yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur.

  Dolmalık biber, cildi hasara neden olan serbest radikallerden korur, böylece sağlıklı ve daha genç görünen bir cildi destekler.

  Dolmalık Biber Zayıflatır mı?

  Kırmızı dolmalık biber, termojenezin etkinleştirilmesine ve metabolik hızı artırmaya yardımcı olur. Diğer biberlerin sıcaklığını artıran kapsaisin, dolmalık biberde çok az miktarda bulunur.

  Böylelikle acı biberden farklı olarak kalp atış hızını ve kan basıncını artırmadan metabolizmayı artıran hafif bir termojenik etkiye sahiptir. Bu nedenle kilo vermeyi destekler. 

  Dolmalık Biberin Zararları Nelerdir?

  Dolmalık biber genellikle sağlıklı ve iyi tolere edilir ancak bazı insanlar için alerjik olabilir.

  Biber Alerjisi

  Biber alerjisi nadirdir. Bununla birlikte, polen alerjisine sahip bazı insanlar, alerjik çapraz reaktivite nedeniyle bibere karşı hassastırlar.

  Alerjik çapraz reaksiyonlar bazı gıdalar ve polenler arasında olabilir, çünkü bunlar aynı alerjenleri veya yapısında benzer alerjenleri içerebilir.

  Sonuç olarak;

  Dolmalık biber pek çok vitamin ve antioksidan, özellikle de C vitamini ve çeşitli karotenoidlerden zengindir.

  Bu nedenle, onları yemek, göz sağlığının iyileşmesi ve birkaç kronik hastalık riskinin azalması gibi birkaç sağlık yararına sahiptir.

  Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olmaktan başka, sağlık üzerinde olumsuz etkileri yoktur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ