Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol hapı kilo yapar mı, ya da doğum kontrol hapı zayıflatır mı? Bunlar oldukça sık karşılaşılan sorular.

Bildiğiniz gibi, bunu kanıtlayacak önemli bir kanıt olmamasına rağmen, doğum kontrolünün, kilo alımına neden olabileceğine inanan kadınlar var. Aslında, araştırmalar doğum kontrolü ve kilo kaybı arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir.

“Doğum kontrol hapı kilo aldırıyor mu”, “doğum kontrol hapı kilo vermeyi engeller mi”, “doğum kontrol hapı göbek yapar mı?” Siz de bu soruların cevaplarını merak edenlerdenseniz, yazıda ayrıntılı bir şekilde cevapları bulacaksınız.

Doğum Kontrol Hapları ve Kilo Kaybı Çalışmaları

Bazı doğum kontrol hapı markalarının, diğerlerinden farklı bir formülasyonu vardır. Bildiğiniz gibi, çoğu hap östrojen ve progestin hormonlarını içerir.

Bu belirli markalar, genellikle kullanılan tipten farklı bir progestin hormonu (drospirenon olarak bilinir) kullanır. Bu hormonun fazla suyu ve sodyumu etkileyerek vücudun kimyası ile çalışma yeteneğine sahip olduğu iddia edilmektedir.

Peki, bu ne anlama geliyor? Diüretik olarak hareket ederek şişkinliğe karşı koyabileceği anlamına gelir.

doğum kontrol hapı kilo yapar mı

Şişkinlik, doğum kontrol hapları alan çok sayıda kadının yaşadığı yaygın bir yan etkidir. Bu nedenle, gerçek şu ki, kaybetmeyi bekleyebileceğiniz tek ağırlık, su tutmanın neden olduğu ağırlıktır. 

Standart bir doğum kontrol hapı kullanırken, alabileceğiniz maksimum ağırlık bir veya iki kilodur.

Uzmanlar, doğum kontrol hapları sırasında kaybedilen kilo miktarının aynı olacağını söylüyor. Bir hap yardımıyla 20 kilo vermenin pek olası olmadığını düşünüyorlar.

Belirli bir doğum kontrol hapı markası üzerinde 300 kadınla yapılan bir araştırma, hapı 6 ay boyunca aldıktan sonra iki kilo verdiklerini gösterdi.

Ne yazık ki, yaklaşık bir yıl sonra bu ağırlığın geri alındığı tespit edildiğinden, etkileri uzun sürmedi.

Doğum Kontrol Hapı Kilo Verdirir mi?

Doğum kontrolü kilo kaybına neden olmaz. Gerçek şu ki, haplar sadece vücudunuzdaki suyu azaltır veya tutar. Aldığınız veya verdiğiniz suyun ağırlığından başka bir şey değildir.

Vücudunuzda bulunan yağ miktarı aynı kalır. Yani doğum kontrol haplarının kilo aldırma ya da verdirme özelliği yoktur.

İstenmeyen kilolardan kurtulmanın daha sağlıklı ve daha etkili yollarını denemek gerekir.

Doğum kontrolünün yan etkileri vücudun hormonal değişikliklere nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Belirtildiği gibi, doğum kontrolünün neden olduğu kilo alımı sadece bazı kadınlarda görülür.

Çoğu durumda, bu yan etkiyi yaşayanlar hızlı kilo almaya eğilimli olanlardır. Kilo alan kadın sayısının, doğum kontrol hapları alırken kilo kaybına maruz kalan sayıya eşit olduğuna inanılmaktadır.

Doğum kontrolünün fazla kilo almaya neden olabileceği inancı gibi, kilo vermeye neden olabileceği de tam bir efsanedir.

doğum kontrol hapı kilo vermeyi engeller mi

Doğum Kontrol Hapları Alırken Nasıl Kilo Verilir?

Dünya çapında milyonlarca kadın doğum kontrolünden ve özellikle doğum kontrol haplarından dolayı kilo aldığından şikayet ediyor.

Hiçbir çalışma bunu destekleyecek bir kanıt bulamadı. Uzmanlara göre, doğum kontrol hapları kilo alımı veya kaybında herhangi bir rol oynamıyor. Bununla birlikte, yan etkileri nedeniyle kilo alımı yanılsaması yaratabilir.

Yapabileceğiniz şey, bu yan etkileri azaltmak ve kilo almayı önlemek için bir egzersiz ve diyet planı takip etmektir. Bu, doğum kontrol haplarını alırken, kilo vermenin en iyi yoludur.

Doğum kontrol hapı kullanırken;

– Yapmanız gereken ilk şey, mümkün olan en düşük miktarda östrojen içeren bir doğum kontrol hapı seçmektir. Bazı durumlarda, bu hormon yağ hücrelerinin boyutunu artırabilir, bu da birkaç kilo almışsınız gibi hissetmenizi sağlar. Yeni yağ hücrelerinin aslında vücudunuza eklenmediğini unutmayın.

– Uzmanlara göre, mevcut hapınızı düşük östrojen seviyelerine sahip bir hapla değiştirmek bu etkiyi önleyebilir. Doktorunuz, özel ihtiyaçlarınıza uygun düzeylerde östrojen içeren bir hap önerecektir.

– Doğum kontrol hapları su tutulmasına neden olsa da, bol su ve diğer sıvı içecekleri tüketmek gerekir. Bu, fazla suyu temizlemeye ve vücutta daha fazla suyun tutulmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Vücudunuzda doğru sıvı dengesini kurup koruduktan sonra, fazla su ağırlığı kaybolacaktır.

doğum kontrol hapı kilo aldırıyor mu

– Doğum kontrolünün yan etkilerinden biri iştah artışıdır. Bu nedenle kalori alımını izlemek önemlidir. İştahınızdaki bu artış nedeniyle, farkında olmadan bile daha fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz. Tükettiğiniz kalori miktarını takip edin ve yaktığınız miktarla karşılaştırın. Günlük kalori alımınızda veya fiziksel aktivitelerinizde ayarlamalar yaparak düzenli kilo kaybında size yardımcı olacak doğru dengeyi kurun.

– Doğum kontrol haplarınızı her gün aynı saatte almayı unutmayın. Bu hormonal denge kazanmaya yardımcı olacaktır. Hormonlarınızda değişiklikler meydana geldikçe, ruh halinizde de değişiklikler görülebilir. Bu, iştah ve yorgunluk seviyelerinde değişikliklere neden olabilir. Duygusal yeme veya egzersiz için daha az enerjiye sahip olmak da hormonal kaymalardan kaynaklanabilir.

– Doğum kontrol hapı olsun ya da olmasın, sağlıklı kilo vermek için dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Günlük beslenmenizden işlenmiş gıdaları çıkarmak kilo kaybına yardımcı olur ve genel sağlığınızı da iyileştirir. Aldığınız doğum kontrol hapları nedeniyle iştahınız artarsa, sizi tatmin etmek için ihtiyaç duyduğunuz yiyecek miktarı da artacaktır. Bu yüzden taze, sağlıklı gıdalara yönelmek ve fiziksel aktivitenizi arttırmak önemlidir. Düzenli egzersizler kalori yakmanıza ve kilo verme çabalarınızı desteklemenize yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi, doğum kontrol hapı kullanırken kilo vermek zor değil. Doğum kontrol hapları kilo kaybına neden olmaz, ancak kilo vermek veya korumak için çaba göstererek şişkinlik ve su ağırlığına rağmen kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Doğum Kontrol Haplarının Diğer Yan Etkileri

Doğum kontrolüne başladıktan kısa bir süre sonra, su tutulmasına ek olarak başka yan etkiler de görebilirsiniz. Doğum kontrol hapı almaya başladığınızda, riskleri ve faydaları dikkate almak gerekir.

Doğum kontrolünün yaygın yan etkileri şunlardır:

Mide bulantısı

Doğum kontrol dozunuz çok yüksekse veya yiyeceklerle birlikte almazsanız, hapı aldıktan hemen sonra bulantı yaşayabilirsiniz. 

Bir yemekten kısa bir süre sonra hapı almayı veya ilacın dozajını azaltmayı deneyebilirsiniz. Bulantıyı azaltmak için ilacı yatmadan önce almayı da düşünebilirsiniz.

doğum kontrol hapları kilo

Cilt değişiklikleri

Tipik olarak, doğum kontrolü sivilceleri etkili bir şekilde azaltabilir. Yine de, bazı insanlar doğum kontrol hapını kullanmaya başladıklarında sivilce artışı yaşayabilirler. Bu, hormon seviyelerindeki değişiklikten kaynaklanır.

Baş ağrısı

Artan östrojen baş ağrısını tetikleyebilir. Migren durumunuz varsa, sisteminize östrojen eklemek, migren ağrısının sıklığını artırabilir.

Ayrıca doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak, göğüslerde hassasiyet, ruh hali değişiklikleri ve vajinal akıntı da yaşayabilirsiniz.

Bu yan etkiler çoğu zaman insanlar doğum kontrol haplarını almaya alıştıkça azalır. Bununla birlikte, yan etkilerin yönetilmesi çok zorlaşırsa, doktora danışmak gerekir.

Doğum Kontrol Seçenekleri

Günümüzde, kadınların doğum kontrolü söz konusu olduğunda sahip oldukları birçok seçenek var. Bildiğiniz gibi, en sık kullanılan oral kontraseptiflerdir.

Diyaframlar, servikal kapaklar, doğum kontrol süngerleri, doğum kontrol yamaları(gebelik önleyici bant), vajinal halkalar, doğum kontrol atışları, intrauterin cihazlar veya rahim içi araç(spiral)  ve gebeliği önlemek için 72 saat içinde alınması gereken bir hap olan acil kontraseptif(ertesi gün hapı) gibi diğerleri vardır. Ayrıca gebeliği kalıcı olarak önleyen cerrahi ve cerrahi olmayan seçenekler de vardır.

Hangi seçeneği kullanırsanız kullanın, herhangi bir şekilde kilo vermeye yardımcı olamayacağını göreceksiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, kilo alımı veya kaybı doğum kontrolünün sadece birkaç ay süren bir yan etkisinden başka bir şey değildir. Kilo verseniz bile, bir veya iki kilodan daha fazla kaybetmeniz olası değildir.

doğum kontrol hapı göbek yaparmı

Kilo Vermek için Sağlıklı Yol Hangisi?

Doğum kontrol haplarını kilo kaybı için bir araç olarak kullanmaya çalışmayın. Açıkçası, etkili bir şekilde kilo vermenin en iyi yolu, besin açısından zengin meyveler, sebzeler ve diğer gıdalarla dolu dengeli bir diyetin yanı sıra düzenli egzersiz yapmaktır.

Uzmanlar, özellikle kullandığınız doğum kontrol yöntemi su tutmaya neden oluyorsa, kilo vermenize yardımcı olmak için her gün bir kardiyo antrenmanı yapmayı önermektedir. Su ağırlığını kaybetmeye ve kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Herhangi bir kilo verme planını uygulamadan önce sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir. İzleyeceğiniz planın vücudunuza uygun olduğundan ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadığından emin olmalısınız.

Herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız, diyetinizde veya yaşam tarzınızda yaptığınız değişikliklerin sahip olabileceğiniz herhangi bir durumu etkilemediğinden emin olmak gerekir.

Peki, doğum kontrolü kilo kaybına neden olabilir mi? Cevap büyük bir HAYIR!

Doğum kontrolü hamileliği önlemenin bir yoludur ve bu amaçla sadece doktorunuzun gözetiminde alınmalıdır. Doktorunuza danışın ve tüm farklı seçenekleri öğrenin, vücudunuza ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ