Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı? | diyetz

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

  • 1.564 kez görüntülendi.

 

 

Doğum kontrol hapları kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

 

Bu, oldukça sık sorulan bir sorudur. Bunu ispat edecek önemli bir kanıt bulunmamasına rağmen, kilo alımına neden olabileceğine inanan kadınlar da var.

 

Aslında, araştırmalar, doğum kontrolü ve kilo kaybı arasında bir bağlantı olmadığını gösteriyor.

 

Doğum kontrolü ve kilo kaybı arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazıyı okumaya devam edin.

 

 

 

Doğum Kontrol Hapları ve Kilo Kaybı Çalışmaları

 

Bazı marka doğum kontrol haplarının diğerlerinden farklı bir formülasyonu vardır. Bildiğiniz gibi, çoğu hapta östrojen ve progesteron hormonu bulunur.

 

Bazı belirli markalar, genellikle farklı türde progesteron hormonu kullanırlar. Bu hormonun aşırı su ve sodyumu etkileyerek vücudunuzun kimyasıyla çalışabilme kabiliyeti olduğu iddia edilmektedir.

 

Bu ne anlama geliyor? Bu, bir diüretik gibi davranarak şişkinliği önleyebileceği anlamına gelir.

 

Şişkinlik, doğum kontrol hapı alan çok sayıda kadının yaşadığı yaygın bir yan etkidir. Dolayısıyla, gerçek şu ki, kaybetmeyi bekleyebileceğiniz tek ağırlık, su tutma nedeniyledir.

 

 

Standart hap kullanırken, kaybedilmesi veya kazanılması beklenen maksimum ağırlık bir veya iki kilogramdır.

 

Uzmanlar doğum kontrol haplarıyla kaybedilen kilo miktarının kullanılmadığı durumlarla aynı olacağını söylüyorlar. Bir hap yardımı ile 5-10 kilo kaybedebileceğinizin pek mümkün olmadığına inanıyorlar.

 

Bazı doğum kontrol hapı markasıyla 300 kadınla yapılan bir araştırma, hapı 6 ay süreyle aldıktan sonra iki kilo vermeyi başardıklarını gösterdi. Ne yazık ki, etkileri uzun sürmedi, zira kilo yaklaşık bir yıl sonra geri döndü.

 

 

 

Doğum Kontrolüyle Zayıflanır mı?

 

Doğum kontrolü kilo kaybına neden olmaz. Aslında, hapların vücudunuzdaki suyu azaltması yeterlidir. Verdiğinizi düşündüğünüz kilo, suyun ağırlığından başka bir şey değildir.

 

Vücudunuzdaki yağ miktarı aynı kalır. Doğum kontrolünü kilo kaybıyla ilişkilendirmeyi bırakmak en iyisidir. İstenmeyen kilolarınızdan kurtulmak isterseniz, daha sağlıklı ve etkili bir yol seçin.

 

Doğum kontrolünün yan etkileri, vücudunuzun hormonal değişikliklere nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Belirtildiği gibi, doğum kontrolünden kaynaklanan kilo artışı sadece bazı kadınlarda görülür.

 

Çoğu durumda, bu yan etkiyi yaşayanlar, hızlı kilo alma eğilimi gösteren kişilerdir. Kadın doğum haplarıyla kilo alan kadınların, doğum kontrol hapı kullanmayanlarla karşılaştırıldığında kilo sayısının eşit olduğuna inanılmaktadır.

 

Doğum kontrolünün fazladan kilo almanıza neden olabileceği ya da  kilo vermenizi sağladığı bir efsanedir.

 

 

 

Doğum kontrol hapları alırken kilo verme

 

Dünyadaki milyonlarca kadın, doğum kontrolünden dolayı ve özellikle haplardan dolayı kilo almaktan yakınıyor. Hiçbir çalışma bunu destekleyen herhangi bir kanıt bulamadı.

 

Uzmanlara göre, doğum kontrol hapları kilo alımı veya kaybında herhangi bir rol oynamıyor. Bununla birlikte, kilo alma yanılsaması, yan etkileri yüzünden olabilir.

 

Yapabileceğiniz şey, bu yan etkileri hafifletmek ve kilo almanızı önlemek için bir egzersiz ve diyet planı izlemektir. Bu ayrıca doğum kontrol haplarını kullanmaya devam ederken kilo vermeye katkıda bulunabilir.

 

 

 

 

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kilo Vermek için

 

Yapmanız gereken ilk şey mümkün olan en düşük miktarda östrojen bulunan bir doğum kontrolü hapı seçmektir.

 

Bazı durumlarda, bu hormon yağ hücrelerinin boyutunu artırabilir, bu da birkaç kilo vermiş gibi hissetmenizi sağlar.

 

Unutmayın ki yeni yağ hücreleri aslında vücudunuza eklenmez. Uzmanlara göre, mevcut hapınızı östrojen düzeyinin düşük olanıyla değiştirmeniz bu etkiyi önleyebilir.

 

Doktorunuz, spesifik ihtiyaçlarınıza uygun seviyelerde östrojen bulunan bir hap önerebilir.

 

Doğum kontrol hapları su tutulmasına neden olsa da, bol miktarda su ve diğer sıvıları içmeniz gerekir. Bu su fazlalığının giderilmesinde ve daha fazla suyun vücudunuzda tutulmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Vücudunuzdaki sıvıların doğru dengesini sağladığınızda fazla su ağırlığı kaybolacaktır.

 

Doğum kontrolünün yan etkilerinden biri de iştahın artmasıdır. Bu nedenle kalori alımınızı izlemek önemlidir. İştahınızdaki bu artıştan dolayı, farkında bile olmadığınızdan daha fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz. Kullandığınız kaloriyi takip edin ve onu yaktığınız miktarla kıyaslayın.

 

Düzenli kilo verme konusunda size yardımcı olmak, doğru dengeyi elde etmek için günlük kalori alım miktarınızı veya fiziksel aktivitelerinizi ayarlayın.

 

Her gün aynı saatte doğum kontrol haplarını almanın bir anlamı olsun. Bu hormonal istikrar kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Hormonlarınızda kaymalar meydana geldiğinde, ruh halinizde değişiklikler de görülebilir. Bu, iştah seviyesinde ve yorgunlukta değişikliklere neden olabilir. Duygusal yeme veya egzersiz için daha az enerjiye sahip olma hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir.

 

Sağlıklı kilo vermek için, hap kullansanız da kullanmasanız da, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz önemlidir. İşlenmiş gıdaları günlük diyetinizden çıkarmak kilo kaybına yardımcı olur ve genel sağlığınızı iyileştirir.

 

Aldığınız doğum kontrol hapları nedeniyle iştahınız artarsa, sizi tatmin etmek için gereksinim duyduğunuz yiyecek miktarı da artacaktır.

 

Bu nedenle taze, sağlıklı gıdaları tüketerek, fiziksel aktivitenizi arttırmanız önemlidir. Düzenli egzersiz programı, kalori yakmanıza ve kilo verme çabalarınızı desteklemenize yardımcı olacaktır.

 

Gördüğünüz gibi, hap kullanırken kilo vermek zor değil. Doğum kontrol hapları kilo kaybına neden olmaz ancak bazı noktalara dikkat ederek vücudunuz hakkında daha iyi hissedebilirsiniz.

 

 

 

Doğum Kontrol Seçenekleri

 

Günümüzde doğum kontrolünde kadınların sahip oldukları çok seçenek var. Bildiğiniz gibi, oral kontraseptifler(doğum kontrol hapları) en sık kullanılan maddelerdir.

 

Servikal kapaklar, doğum kontrol süngerleri, doğum kontrolü bantları, vajinal yüzükler, doğum kontrolü çekimleri, intrauterin cihazlar veya RİA’lar ve gebeliği önlemek için 72 saat içinde alınması gereken bir hap olan acil kontraseptif gibi diğerleri de var. Hamileliği sürekli olarak önleyen cerrahi ve cerrahi dışı seçenekler de vardır.

 

Hangi seçeneği kullanırsanız kullanın, herhangi bir şekilde kilo vermenize yardımcı olamayacağını göreceksiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, kilo alımı veya kaybı, sadece birkaç ay süren doğum kontrolünün yan etkisinden başka bir şey değildir.

 

 

 

Kilo Vermenin Sağlıklı Yolu

 

Hiç kilo vermek için doğum kontrol haplarını düşündünüz mü? Artık düşünmeyin.

 

Kilo vermek istiyorsanız, bunu sağlıklı bir şekilde yapmanız en iyisidir. Doğum kontrolünü kilo kaybı için bir araç olarak kullanmaya çalışmayın.

 

Besin açısından zengin meyveler, sebzeler ve diğer gıdalarla birlikte düzenli egzersizlerle dolu iyi dengelenmiş bir diyeti izlemek etkili bir şekilde kilo vermenin en iyi yoludur.

 

Uzmanlar, ağırlık kaybetmenize yardımcı olmak için her gün bir kardiyo egzersizi önermektedir; özellikle kullandığınız doğum kontrolü yöntemi su tutulmasına neden oluyorsa. Su kilosunu kaybetmenize ve kaloriyi yakmanıza yardımcı olur.

 

Herhangi bir kilo verme planını uygulamadan önce sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir. İzleyeceğiniz planın vücudunuza uyduğundan ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığından emin olmanız gerekir.

 

Herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız, diyet veya yaşam biçiminizde yaptığınız değişikliklerinizin herhangi bir koşulu etkilemediğinden emin olmak yine önemlidir.

 

Peki, doğum kontrolü kilo kaybına neden olabilir mi? Cevap büyük bir HAYIR! Doğum kontrolü, gebeliği önlemenin bir yoludur ve bu amaçla ancak doktorunuzun gözetiminde alınmalıdır.

 

Doktorunuza danışın ve tüm farklı seçenekleri tartışın ve vücudunuza ve ihtiyaçlarınıza mükemmel uyan birini bulun.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ