Doğru Malzeme Seçimiyle Doğal Makyaj Yapmanın Püf Noktaları | diyetz

Doğru Malzeme Seçimiyle Doğal Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

 

 

Makyaj, ince dokunuşlarla yüz güzelliğini ortaya çıkarır. Makyaj yaparken fondöten, allık, rimel, far, göz kalemleri ve ruj gibi makyaj malzemeleri kullanılır.

 

 

Makyaj Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Makyaj tercihiniz kıyafetinize, gidilecek yere, kullanacağınız aksesuara göre belirlenmelidir. Makyaj yaparken şu sırayı takip etmelisiniz:

 

 • Nemlendirici sürün, 5 dakika sonra fazlasını alın.
 • Fondöteni ıslak bir sünger ile sürün. Fazlasını mendille temizleyin.
 • Pudra sürün, 10 dakika sonra fazlasını fırçayla süpürün.
 • Bundan sonra göz makyajına geçin.
 • Kaşınızı tarayıp, rengine göre boyayın.
 • Allık sürün.
 • Kalıcı bir rujla dudaklarınızı boyayın.

 

 

 

Makyaj Teknikleri

Gölgeleme Tekniği: Fondöten ve pudra ile yapılır. Yüzdeki kemik uyumsuzluğunu kapatmada işe yarayan bir tekniktir. Gölgelemede ön plana çıkarmak istediğiniz yerlere açık renk, kapatmak istediğiniz yerlere koyu renk sürün.

 

Kamuflaj Tekniği: Yüzdeki sivilce izleri,göz altı morlukları, açık renk veya beyaz ile;kırmızı ve beyaz lekeler ise tene uygun ve koyu renkle kapatılır.

 

 

Göz Makyajı Hileleri

 • Mum ışığında bir program yaptıysanız, burun çevresine açık renk yapın.

 

 • Yuvarlak gözleri badem göz yapmak için, göz kapağını açık renk ile boyayın. Alt ve üst kirpik diplerine koyu renk kalemle çizgi çekin. Göz kapağı kıvrımını koyu renk bir kalemle dışa doğru uzatın.

 

 • Gözleri çukur yapmak için, göz kapaklarına açık renk far sürün. Göz kapağı ile kaş arasını koyu bir ton ile boyayın. Alt ve üst kirpik diplerini açık ton kalemle boyadıktan sonra rimel sürün.

 

 • Gözleri patlak yapmak için, bütün göz kapağını koyu renk far ile boyayın. Kaş altına pembe ya da bej tonlarında aydınlatıcı bir far sürün. Göz kapağı kıvrımını koyu renk kalemle belirginleştirin. Alt ve üst kirpik diplerini koyu renk bir kalemle, uçlarını birleştirmeden çizin.

 

 • Yakın gözleri birbirinden uzaklaştırmak için göz pınarlarına açık renk far sürün. Kuyruk kısmına doğru koyu renk far sürün. Göz kalemini göz ortasından kuyruk kısmına doğru hafif kalınlaştırarak sürün. Rimeli ise kuyruk kısmına bol, pınar kısmına az sürün.

 

 • Uzak gözleri birbirine yakınlaştırmak için, gözünüzün pınar kısmına koyu renk, kuyruk kısmına açık renk far sürün. Göz kalemini kuyruk kısmından pınar kısmına doğru kalınlaştırarak sürün.

 

 

 

Fondöten Seçimi

Fondöten seçimi sırasında dikkat gerektiren en önemli nokta, cilt tonunuza uygun kremi seçmektir. Ancak bu göründüğü kadar kolay bir iş değildir.

 

Fondöten rengini göz kararı seçince sonuç hiç de iç açıcı olmuyor. Fondöteni yüzünüze sürdükten sonra, rengi ten renginiz ile karışarak çeşitli tonlar yaratır.

 

Öyle ki, herhangi bir kremi beyaz kağıt üzerine sürseniz, o bile belli bir renkte görünecek.Ancak tabii ki, bu kremi farklı tona sahip ciltlerde uygulama yaptığınızda beyaz kağıt üzerinde göründüğü renkte görünmeyecektir.

 

Hatta farklı tona sahip yüzlerde, çeşitli renk tonları oluşturacaktır. Bu yüzden de kremin rengini seçerken oldukça dikkatli olmak, en önemlisi cilt tonunuzu net bilmek gerekir.

 

Cilt tonunu belirlemek ise zannedildiğinden daha zordur. Bu yüzden bayanlar fondöten seçimi yaparken çoğunlukla hata yaparlar.

 

Sonuçta; yüzde maske gibi belirgin veya hoş olmayan renkler oluşur.Şimdi geçelim meselenin zor tarafına. Yani tonların saptanmasına.

 

Her insanın derisinin rengi ve alt tonu vardır. Ancak alt ton, beyaz tenli veya esmer olmakla karıştırılmamalıdır.

 

Fondöten seçimi sırasında kendi cildinizde ilk belirlemeniz gereken alt tondur. Alt ton doğru belirlendiği takdirde fondöten seçimi düzgün yapılabilir.

 

Doğru seçilmeyen fondöten tonları yüzde gri, kırmızı, turuncu veya mavi renk oluşturur.Bu ise oldukça kötü görünür.

 

Alt ton; sıcak tonlar, soğuk tonlar ve nötr olmak üzere 3 gruba ayrılır. Alt tonunuzu bilmenin en kolay yolu bileklerinizde görünen damarların rengine bakmaktır. Eğer damarlarınız gök renkte görünüyorsa, soğuk alt tonlusunuz eğer yeşil renge benziyorsa, o zaman demek ki cildiniz sıcak alt tonludur.

 

Başka bir yöntem ise size en çok hangi renklerin yakıştığını belirlemektir. Eğer sarı, turuncu renklerin cildinize yakıştığını düşünüyor ve giyiminizde bu renklere öncelik veriyorsanız sıcak alt tonlu, aksine mavi, mor renkleri sevip kıyafetlerinizde gümüş renklerin size yakıştığını düşünüyorsanız, soğuk alt tonlusunuz.

 

Eğer tüm renkler cilt tonunuza yakışır ve tabir-i caizse “renginizi açıyorsa” nötr alt tonuna sahipsiniz demektir.

 

Artık kendi alt tonunuzu biliyorsunuz ve alt tonunuza uygun fondöten kremleri seçtiniz. Geldik seçimin ikinci ve en kolay aşamasına.

 

Cilt alt tonumuzu belirledikten sonra sıra gözle görebileceğiniz deri renklerinde. Koyu veya daha açık fondöten. Beyaz tenli veya esmer.

 

Tabii ki şimdi son olarak kendi alt tonunuza uygun olan renkler arasından ne koyu ne açık, yalnızca kendi renginize en yakın olan fondöten kremi tercih etmelisiniz.

 

Fondöten seçiminin en önemli bölümünden biri de alırken kremin rengini nasıl belirleyeceğinizdir. Muhtemelen bir çoğunuz “fondöten seçimi yaparken kremi el bileğinin iç kısmına sürüp kontrol etmek ve o tona uygun fondöten kremi seçmek gerekir” deyimini duymuşsunuzdur.

 

Ne yazık ki,bu yanlış inanç çok yaygındır ve hala bu yöntem kullanılıyor.Bilmeniz gereken nokta ise, yüz derisi el bileğinin iç kısmından daha çok güneşe maruz kalır.

 

Bu yüzden de çoğu zaman yüz derisinin rengi bilekten bir veya birkaç ton koyu olur. Demek ki bu şekilde el bileğine sürülerek seçilen fondöten rengi yüz için çok açık olacak.

 

Bu yüzden de fondöten almaya gideceğiniz zaman yüzünüzde fondöten olmasın ve fondöteni yüzünüze sürerek deneyin.

 

 

 

Fondöten kullanırken en çok yapılan yanlışlar
Fondöten makyajın temelidir. Doğru fondöten krem kullanılarak yüzdeki ton farklılıklarını, kusurları örtmekten tutun da lekeleri, kızarıklık ve sivilceleri saklamaya kadar bir çok şeyde işe yarar.

 

Yanlış fondöten kullanımı bayanlar arasında sıkça rastlanan makyaj hatalarının başında gelir. Sonuçta yüzde doğal olmayan, hoş olmayan görüntüler ortaya çıkar. Fondöten kullanırken en çok yapılan hatalara gelin birlikte göz atalım:

 

 

 

Yanlış fondöten seçimi

Yanlış fondöten kullanımının başında yanlış fondöten seçimi gelir. Cilt tonuna uygun olmayan renkte seçilmiş fondöten kremleri kullanırken fondöten yüzde maske gibi görünür. Bu ise doğallıktan uzak bir görüntüye yol açar. Yukarıdaki bilgilere göre cilt tonunuza uygun fondöten seçimi yapabilirsiniz.

 

 

 

Gereğinden fazla fondöten kullanımı

Fondöten kremin yüzünüzde belirgin olmaması ve eşit görünmesi için aşırı fondöten kullanımından ve üst üste birkaç kat fondöten sürmekten kaçınmalısınız. Problemli ciltler de dahil olmak üzere hiç bir deri tipinde çok miktarda fondöten kullanmaya gerek yoktur.

 

Eğer yüzünüzde çok sayıda sivilce ve leke yoksa, sadece yüz tonunuzu eşitlemek amacıyla azıcık fondöten krem kullanmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

Eşit dağılmamış fondöten

Fondöten kremin cilt ile bütünleşmesi için onu yüzde tam eşit yaymak önemlidir. Fondöten kremi eşit şekilde yüzde rahatça yaymak için farklı şekil ve boyutlarda süngerler ve fırçalar kullanabilirsiniz.

 

Doğru araç seçimi ile fondötenl kremi yüzde doğal görünecek şekilde yaymak zor değildir.

 

 

 

Kuruyup çatlamış cilde fondöten sürmek

Çatlamış ve kabuklu yüz derisine fondöten sürmek vahim bir durumdur. Öyle bir fondöten yoktur ki; derideki çatlaklara ve kabuklu bölümlere yığılıp sevimsiz görüntü yaratmasın.

 

Bunun için yüzünüzü zamanında nemlendirmeyi ve ölü deriden iyice temizlemeyi ihmal etmeyin. Eğer yine de yüzünüzde belirgin derecede kuru ve çatlamış deri varsa o zaman o gün yüzünüze fondöten sürmemeye çalışın.

 

 

 

Yüz tonunun diğer vücut bölümleri ile keskin renk farkı oluşturması

Son olarak söz edeceğim bu fondöten hatası, en kaba makyaj hatalarından biri olarak kabul edilir. Makyaj sırasında yüze renk veren fondöteni, yüze yaydığınız makyaj fırçasını, süngeri veya fondöten kremi uyguladığınız araç hangisiyse fark etmez, hafifçe kulak ve boyun bölgelerine doğru da hareket ettirmeyi unutmayın.

 

Aksi halde makyaj yaparken siz fark etmeseniz de ışıkta yüz tonunuzla kulak ve boyun tonunuz keskin farklılıklar yaratacaktır. Özellikle saçlarınızı topladığınız günlerde yüzle birlikte kulakları da azıcık renklendirmeyi unutmayın.

 

 

 

Doğal görünen makyaj için her kadının bilmesi gereken incelikler

Güzel görünmek her kadının arzusudur. Olduğundan daha güzel görünmenin yolu ise tabii ki, doğru makyaj yapmaktan geçer.

 

Doğru makyajda amaç ise yerinde kullanılmış ürünlerle her kadının kendine özgü güzel yüz çizgilerini ön plana çıkararak vurgulamak ve kusurları gizlemekten ibaret olmalıdır.

 

Doğal görünmeyen ve gereğinden fazla belirgin makyaj hem yapay görünür hem de istenilenden daha yaşlı gösterir. Özellikle de günlük makyajın mümkün olduğunca doğal olması gerekir.

 

Doğal görünen makyaj için ise daima dikkat etmeniz gereken incelikleri şöyle sıralayabiliriz;

 

 

 

Düzgün yüz makyajı
Doğal makyajın ilk ve en önemli şartı doğal yüz makyajıdır. Cildiniz ne kadar taze ve doğal görünürse makyajınız da bir o kadar güzel ve doğal olacak demektir. Yüzünüzde boya gibi kalmış ve belirgin fondöten varsa göz ve dudak makyajınızın ne kadar doğal göründüğünün de artık hiç bir anlamı yoktur.

 

Genellikle yüz makyajı yüzdeki kusurları, sivilceler ve çeşitli lekeleri, ton farklılıklarını gizleyerek cildi kusursuz ve ferah göstermeli, ancak aynı zamanda da maksimum derecede az ve doğal görünmelidir.

 

Bunun için yüz cildinizin tonuna ve tipine en uygun fondöten kullanmaya ve onları yüzünüzde eşit yaymaya mutlaka dikkat edin. Gereğinden fazla miktarda fondöten kullanmayın.

 

 

 

Doğal dudaklar
Doğal makyaj için temel şartlardan bir diğeri de doğal dudaklardır. Bir çok kadın dudaklarını olduğundan daha hacimli göstermek için dudak boyasını aşırı kullanır. Bu ise makyajın doğallığını tamamen bozar.

 

Hatta bazen bunu o derecede abartılı şekilde yapıyorlar ki, oldukça komik bir görüntü yaratıyor. Bu asla yapmamanız gereken makyaj hatalarından biridir.

 

 

 

Doğal kirpikler
Doğal görünen kirpiklerin ilk düşmanı kurumuş rimellerdir. Kullanmaya başladıktan bir süre sonra rimelin kurumaya başladığını fark ederseniz bir an önce onu yenisi ile değiştirin. Rimelin kurumaya başladığının belirtisi kirpiklerin üzerinde kalıntı bırakması ve günün ilerleyen saatlerinde göz altlarına dökülmesidir.

 

Bu tür rimeller kirpiklere çok katı bir görüntü verir ve kirpikler birbirine yapıştığından dolayı doğallıktan uzak bir görüntü yaratır. Hacimli olması için üst üste 3-4 kat rimel çekmek de kirpiklerinizin doğal görünmesine olanak vermez. Kirpikler tahta gibi sert olur ve oldukça yapay görünür. Daha doğal bir görüntü için en fazla 2 kat uygulayın.

 

 

 

Doğru göz makyajı
Düzgün seçilmiş ten renkleri ile doğal göz makyajı yapmak mümkündür. Öncelikle kendi göz yapınıza yakışan göz makyajını belirleyin. Doğal görüntü oluşturmak için yeşil, mavi, mor gibi belirgin renklerden daha çok kahverengi-krem renk aralığını kullanmak daha kolay olacaktır.

 

Göz makyajı yaparken eye-liner ve göz kaleminizi düzgün çekmeye dikkat edin. Eğer gündüz makyajı yapacaksanız, doğal görüntü elde etmek için ağır göz makyajından kaçının.

 

 

 

Düzgün allık
Allık seçerken sizin cilt tonunuza yakıştığına emin olun. Çünkü rengi ne kadar güzel olursa olsun sizin tonunuza uymayan allıklar yüzünüzde hoş olmayan görüntü yaratır. Eğer renk seçmekte zorluk çekiyorsanız o zaman yardım için diyebilirim ki, açık pembe ve hafif şeftali tonları neredeyse her bayana yakışır.

 

Allık kullanırken gözlerinizin alt bölümüne allık sürmemeye dikkat edin. Bu çok komik görünür. Allığı elmacık kemiklerinizin üstüne az miktarda uygulayın. Yanlış kullanılmış allık tüm makyajınızın doğal görünümünü kaybetmesine neden olacaktır.

 

 

 

 

Makyaj Ürünlerinde Dikkat Edilecek Noktalar

 

 • Kozmetik ürünlerinin bulunduğu şişelerin kapaklarını sıkıca kapatın.

 

 • Kozmetik ürünlerini sıcak ortamda bırakmayın,güneş ışığından uzak tutun.

 

 • Ürünü eski kıvamına getirmek için asla su,tükürük gibi maddeler kullanmayın.

 

 • Kokusu ya da rengi değişen ürünü atın.

 

 • Hayvanlar üzerinde test edilen kozmetik ürünlerini satın almayın.

 

 • Ambalaj üzerinde “ozon dostu” yazan ürünleri tercih edin.

 

 • Gece makyajı ürünlerini mutlaka 3-4 ayda bir değiştirin.

 

 • Cildiniz ürüne alerjik bir tepki verirse,bu durumu mutlaka üretici firmaya haber verin.

 

 • Manikür yaptırırken ya da oje sürerken tırnakların etrafını çevreleyen deriyi kesmeyin.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ