Doğal Ağrı Kesiciler Nelerdir? Doğal Ağrı Kesici Yiyecekler

Yaşadığımız sağlık sorunu ne kadar küçük olursa olsun, anında rahatlama sağlamak için hemen ağrı kesici ilaçlara yöneliriz.

Ama fark etmediğimiz şey, ağrı kesicilere bu kadar bağımlı olmanın, vücudumuz için zararlı olabileceğidir. Öyleyse, neden ilaçları atıp doğal ağrı kesicilere geçmiyorsunuz?

Ağrı kesiciler, uzun vadede alındıkları zaman, ciddi yan etkilere sahiptir. Karaciğer, böbrekler ve bağırsaklarda ciddi hasara neden olabilirler.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar gibi reçetesiz ilaçlar, beyin veya karaciğer hasarına, hazımsızlığa, uyuşukluğa, baş dönmesine, depresyona, kaşıntıya veya terlemeye, zayıflamış bağışıklık sistemine ve mide bulantısına neden olabilir.

Bu nedenle, eczaneden satın aldığınız ağrı kesicilere bağımlı olmak yerine, bunları mutfağınızda kolayca bulabileceğiniz doğal ağrı kesicilerle değiştirmeye ne dersiniz?

Bu doğal ağrı kesiciler, hem hafif hem de daha şiddetli ağrıyı sakinleştirmede etkilidir.

Ağrı Kesici Doğal Yiyecekler

ağrı kesici doğal bitkiler

Zerdeçal

Zerdeçal, kronik kas ağrısı ve sırt ağrısından diş ağrısına kadar her türlü rahatsızlığı tedavi edebilen bir baharattır. Bütün bunlar, curcumin olarak adlandırılan zerdeçaldaki etken maddeye bağlıdır.

Ayrıca, kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Buna ek olarak, zerdeçal, sağlığa faydalı antioksidan, antifungal, antibakteriyel, antiviral ve antikanserojen özelliklere sahiptir.

Zerdeçalın ağrı kesici özelliğinden yararlanmak için, onu çay veya zerdeçallı süt şeklinde tüketebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, kas ağrıları, karın ağrısı, göğüs, eklem iltihabı ve adet ağrısı nedeniyle ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. 

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde mükemmel bir ajan görevi görür, öksürük, boğaz ağrısı ve bronşitte harikalar yaratır.

Çalışmalar, zencefil çayı içmenin, migren için anında rahatlama sağlayabileceğini ve hatta zencefil çiğnemenin gazı rahatlattığını göstermektedir.

Kas ağrısı ve ağrıyı gidermek için zencefili kompres olarak uygulayın.

Kiraz

Kirazın doğal ağrı kesici meyvelerden biri olduğunu biliyor musunuz?

Kiraz, inflamatuar bileşiklerin baskılanmasına yardımcı olan antosiyaninler olarak adlandırılan antioksidan bileşiklerin varlığından dolayı, ağrının giderilmesinde çok iyidir.

Michigan State Üniversitesi araştırmacılarına göre, kiraza kırmızı rengini veren kimyasallar, aspirinden çok daha iyidir ve ağrıyı hafifletebilir.

Ağrıyı hafifletmek için bir avuç dolusu kiraz yiyin. 

karanfil zararları nelerdir

Karanfil

Karanfil diş ağrısı ve ağız enfeksiyonları ile mücadeleye yardımcı anti-inflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Doğal ağrı kesici özelliği, eugenol adı verilen karanfildeki aktif bir bileşiğin varlığına bağlıdır.

Bu doğal ağrı kesici, bulantıyı tedavi etmeye yardımcı olabilir, soğuk algınlığı, baş ağrısı ve artritik iltihaplanmayı tedavi edebilir.

Dişiniz ağrıyorsa, 2 karanfili ezin ve tozunu bir damla zeytinyağıyla karıştırın ve etkilenen alanın üzerine doğrudan uygulayın. Ayrıca kötü nefes kokusunu azaltmak ve diş ağrısından kurtulmak için bir karanfil çiğneyebilirsiniz. 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, vücuttaki elektrolit dengesi için önemli olan potasyum içerir. Potasyum eklemlerde kalsiyum birikimini de önler, bu nedenle eklem ağrısının yoğunluğunu azaltabilir.

Kas kramplarını önlemek için, bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın ve günde bir kez için. Bacak kramplarını önlemek için 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve balı bir bardak ılık suda karıştırın ve yatmadan 30 dakika önce için.

Eğer mide ekşimesi yaşıyorsanız, bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın ve için. 

Sarımsak

Sarımsak, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir ve kulak enfeksiyonlarını iyileştirir, bağırsak parazitlerini ve artrit ağrısını tedavi eder. Sarımsak, çiğ tüketildiğinde maksimum fayda sağlar.

Diş ağrısını tedavi etmek için, biraz sarımsağı ezin ve bir tutam tuz ekleyin ve uygulayın. Kaslar ve eklemleriniz ağrıyorsa, sıcak sarımsak yağı uygulayın ve hafifçe masaj yapın. 

Kahve

Kahvede kafeinin bulunması baş ağrısını, kas ağrılasını azaltır ve hatta ağrıya karşı hassasiyeti azaltır. Kafein, ağrı kesen reçetesiz ilaçlardan çok daha etkilidir.

Bilim insanları, bir fincan kahve içmenin birkaç dakika içinde vücudun kısa sürede ağrı ile baş etme yeteneğini geliştirdiğini söylemektedir.

doğal ağrı kesici yiyecekler

Epsom Tuzu

Epsom tuzu (Magnezyum sülfat), vücut ağrısını azaltan, tedavi edici özelliklere sahiptir. Epsom tuz banyosu yaptığınızda, cildinize nüfuz eder. Bu da kasları gevşetmeye yardımcı olur ve sert eklemleri gevşetir.

Yoğurt

Sade bir kase yoğurt, doğal bir ağrı kesici görevi görür çünkü hazımsızlık tedavisine ve karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olan sağlıklı bakteriler içerir.

Bu süt ürünü, sindirim sisteminin düzgün çalışması için gerekli olan sağlıklı probiyotikler içerir.

Şişkinlik, iltihap ve ağrı semptomlarını hafifletmek için bir kase sade yoğurt yiyin. 

Nane

Nane, sinir ağrısını, baş ağrısını, diş ağrısını ve sinirlerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olan tedavi edici özelliklere sahiptir.

Nane yaprakları, kaslardaki ağrı veya krampların ve sinirlerin rahatlamasına yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırmak ve zihni sakinleştirmek için nane yaprağı çiğneyin. 

Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzüm, üzüme kırmızı rengini veren ve anti-inflamatuar faydaları olduğu bilinen resveratrol adı verilen bir antioksidan bileşik içerir.

Resveratrol, kıkırdağın sağlığını korumaya yardımcı olur, eklem ve sırt ağrısını önler. Sadece bir avuç kırmızı üzüm yemek, ağrıyla savaşmak için yeterlidir. 

Zeytinyağı

Zeytinyağının güçlü anti-inflamatuar faydaları vardır. Artritle ilgili iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilecek oleokalan adı verilen doğal bir bileşik içerir.

Naturel sızma zeytinyağı, ibuprofen’e benzer bileşikler içerir, bu da onu mükemmel bir ağrı kesici yapar.

lavanta yağı ciltte nasıl kullanılır

Lavanta esansiyel yağı

Lavanta esansiyel yağı, ağrıyı doğal olarak gidermeye yardımcı olabilir. İnsanlar ağrıyı gidermek, uyumaya yardımcı olmak ve kaygıyı hafifletmek için lavanta yağı kullanır.

Küçük ölçekli bir 2012 araştırması, lavanta yağının solunmasının, bir plaseboya kıyasla migren baş ağrılarıyla ilişkili ağrıyı hafifletebileceğini buldu.

Bazı araştırmalar ayrıca lavanta yağının hayvanlarda ağrı giderici, iltihap önleyici ve antioksidan etkilere sahip olduğunu öne sürüyor.

Toksik olabileceğinden uçucu yağları yutmayın. Bir yağı topikal olarak uyguluyorsanız, her zaman bir taşıyıcı yağla seyreltin.

Biberiye esansiyel yağı

Biberiye, ağrıyı hafifletebilecek başka bir esansiyel yağdır. Biberiye iltihabı azaltabilir, düz kasları gevşetebilir ve hafızayı güçlendirebilir.

Uçucu yağları zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltin.

Okaliptüs esansiyel yağı

Ağrıyı hafifletmenin doğal yollarının biri de, okaliptüs yağıdır. Okaliptüs bitkisinden elde edilen bu bitkisel yağ, vücuttaki ağrıyı, şişmeyi ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

2013 yılında yapılan bir çalışma, okaliptüs yağının solunmasının badem yağına kıyasla ağrıyı azalttığını buldu.

Okaliptüs yağını çocukların veya evcil hayvanların yanında kullanmayın. Okaliptüs astımı tetikleyebilir. Topikal olarak uygulamadan önce bir taşıyıcı yağla seyreltilmesi önemlidir.

kapsaisin kanser tedavisi

Kapsaisin

Acı biberde bulunan kapsaisin doğal bir ağrı kesicidir. Bu madde, topikal olarak uygulandığında hafif bir yanma veya karıncalanma hissine neden olabilir.

2011 yılında yapılan bir çalışma kapsaisin topikal kremlerinin ağrıyı hafifletmede oynadığı önemli rolü belirtmektedir. Birçok ağrı kesici ürün kapsaisin içerir.

Araştırmacılar, ağrıyı neden hafiflettiğinden henüz bilmiyorlar ancak bazıları, nosiseptör lifleri üzerinde çalışarak cildin ağrıya duyarlılığını azalttığı düşünülüyor. Bunlar ağrı sinyalleri taşıyan sinirlerdir.

Akupunktur

Akupunktur, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğine inanılan alternatif bir terapidir. Son araştırmalar bunu desteklemektedir.

Akupunktur aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli ağrı türlerine yardımcı olabilir:

– Düşük ağrısı

– Boyun ağrısı

– Osteoartrit veya diz ağrısı

Ayrıca insanların gerilim tipi baş ağrısı çekme sıklığını azaltabilir ve migren baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

Akupunkturun diğer ağrı durumları için etkilerine ilişkin daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ancak artan kanıtlar, akupunkturun birçok ağrı türü için etkili olduğunu düşündürmektedir.

Aslında, akupunktur 100’den fazla farklı koşula yardımcı olabilir.

Yoga

Yoga, ağrıyı doğal olarak yönetmeye yardımcı olabilen fiziksel bir meditasyon uygulamasıdır.

Nefes egzersizleri, kişisel bakım ve gevşeme yöntemlerini içerir, bu nedenle yoga yapmak stres veya kaygı ile ilgili ağrıları da hafifletebilir.

Farkındalık meditasyonu

Kronik ağrı yaşayan insanlar giderek doğal bir tedavi olarak farkındalık meditasyonuna yöneliyor. Bu konudaki araştırmalar umut verici.

2017 yılında yapılan sistematik inceleme ve meta-analiz 38 araştırmaya baktı ve sonunda farkındalık meditasyonunun ağrı semptomlarını, depresyonu ve yaşam kalitesini iyileştirebileceği sonucuna vardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ