Diyette Ne Yememeli? Diyet Yaparken Yenmemesi Gerekenler

Genel olarak, kilo vermeye çalışırken kalorisi yüksek gıdaları azaltmak ya da onlardan uzak durmak gerekir. Ancak bir yiyecekteki kalori sayısı dikkate alınması gereken tek faktör değildir.

Örneğin, lif ve protein gibi besinlerden yoksun olan yüksek kalorili yiyecekler, aç hissettirebilir ve bu da yemek yemeye direnmeyi zorlaştırabilir.

Yazıda “diyette yenmemesi gerekenler”, “diyette yenmeyecek yiyecekler”, “diyette yenmemesi gereken şeyler” gibi konu başlıklarına değinilecektir.

Diyetteyken Yenmemesi Gerekenler

Patates Cipsleri ve Patates Kızartması

Patates sağlıklı ve doyurucudur ancak kızartması ve patates cipsi haricinde. Kalorileri çok yüksektir ve yerken aşırıya kaçmak mümkündür.

Gözlemsel çalışmalarda, kızarmış patates ve patates cipsinin kilo alımıyla ilgili olduğu belirtilmektedir. Bir çalışma, patates cipsinin diğer gıdalardan daha fazla kilo almaya katkıda bulunabileceğini buldu.

Dahası, fırında pişmiş, kavrulmuş veya kızarmış patates, akrilamid diye adlandırılan kansere neden olan maddeler içerebilir. Bu nedenle, en iyisi, haşlanmış patates tüketimini tercih etmektir.

Şekerli içecekler

Şekerle tatlandırılmış içecekler, en sağlıksız gıdalardandır. Kilo artışı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve fazla tüketildiğinde istenmeyen sonuçlara neden olabilecek sağlık etkilerine sahiptirler.

Şekerli içecekler çok kalori içeriyor olsa da, beynimiz onları katı yiyecekler gibi algılamaz. Sıvı içeceklerden alınan şeker kalorisi, kendinizi tok hissettirmez. 

Kilo vermeye çalışıyorsanız, şekerli içeceklerden tamamen uzak durun.

Beyaz ekmek

Beyaz ekmek oldukça rafine edilmiştir ve genellikle çok fazla şeker içerir. Glisemik indeksi yüksektir ve kan şekeri seviyesini yükseltebilir.

9.267 kişi ile yapılan bir çalışmada, günde iki dilim (120 gram) beyaz ekmek yenmesi, kilo artışı ve obezite açısından % 40 daha fazla risk ile bağlantılı bulundu.

diyette yapılan yanlışlar kilo vermeyi zorlaştırır

Şeker barları

Şeker barları son derece sağlıksızdır. Yüksek miktarda şeker eklenir, yağlar eklenir ve rafine edilmiş unu küçük bir pakete yerleştirirler.

Şeker çubukları kalorili ve besin maddeleri bakımından düşüktür. Çikolata kaplı ortalama boyutlu bir şeker çubuğu yaklaşık 200-300 kalori içerebilir ve ekstra büyük çubuklar daha fazla içerir. Sağlıklı bir atıştırmalık arıyorsanız, bunun yerine bir parça meyve veya bir avuç fındık yiyin.

Meyve suları

Süpermarkette bulabileceğiniz meyve sularının çoğunun, bütün meyve ile ortak bir noktası yoktur. Meyve suları çok fazla işlenir ve şekerle yüklüdür. Ayrıca, meyve suyunun genellikle lifi yoktur ve çiğneme gerektirmez.

Bu, bir bardak portakal suyunun, portakal ile tokluk üzerinde aynı etkilere sahip olmayacağı ve kısa sürede büyük miktarların tüketilmesini kolaylaştırdığı anlamına geliyor. Paketlenmiş meyve sularından uzak durun ve onun yerine meyvenin kendisini yiyin.

Hamur işleri, çerezler ve pastalar

Hamur işleri, kurabiye ve kek, eklenen şeker ve rafine un gibi sağlıksız maddelerle doludur. Ayrıca, çok zararlı ve birçok hastalığa neden olabilen yapay trans yağlar da içerebilir.

Hamur işleri, kurabiye ve kek çok tatmin edici değildir ve bu yüksek kalorili, düşük besleyici gıdaları yedikten sonra muhtemelen çok hızlı acıkırsınız.

Tatlı bir şey yemek istiyorsanız bunların yerine bir parça bitter çikolata yiyin.

Bazı alkol türleri (özellikle bira)

Alkol, karbonhidrat ve proteinden daha fazla kalori, gram başına yaklaşık 7 kalori içerir. Yüksek miktarda alkol tüketimi kilo alımıyla ilişkilidir.

Alkol türü de önemlidir. Özellikle bira kilo alımına neden olabilir.

dondurma sağlıksız bir besindir

Dondurma

Dondurma inanılmaz lezzetlidir ama diyetteyken yenmemesi gerekenler arasında bulunur. Kalorisi yüksektir ve çoğu çeşidine şeker eklenir.

Dondurmanın küçük bir kısmı gayet iyi ancak sorun, bir oturuşta büyük miktarlarda tüketmenin çok kolay olmasıdır.

Tam yağlı yoğurt ve meyve gibi daha az şeker ve daha sağlıklı malzemeler kullanarak evde kendi dondurmanızı yapabilirsiniz.

Pizza

Pizza çok popüler bir fast food türüdür. Bununla birlikte, ticari olarak üretilen pizzaların da çok sağlıksız olduğu ortaya çıkıyor. Kalorileri aşırı derecede yüksektir ve çoğunlukla rafine un ve işlenmiş et gibi sağlıksız maddeler içerebilir.

Pizza yemek istiyorsanız, evde daha sağlıklı malzemeler kullanarak kendiniz yapmayı deneyin. 

Yüksek kalorili kahve içecekleri

Kahve, biyolojik açıdan aktif bazı maddeler, en önemlisi kafein içerir. Bu kimyasallar metabolizmayı hızlandırabilir ve en azından kısa vadede yağ yakma oranını artırabilir.

Bununla birlikte, suni krem ​​ve şeker gibi sağlıksız içerik eklenmenin olumsuz etkileri bu olumlu etkilerden daha ağır basmaktadır.

Yüksek kalorili kahve içecekleri aslında gazozdan daha iyi değildir. Bütün bir yemeği eşit oranda boş kalorilerle dolduruyorlar.

Kahve içmeyi seviyorsanız, kilo vermeye çalışırken sade siyah kahve en iyisidir. Biraz süt ilave edebilirsiniz. Sadece şeker, yüksek kalorili krema ve diğer sağlıksız maddeler eklemeyin.

günlük şeker ihtiyacı

Şekeri yüksek gıdalar

Eklenen şeker, muhtemelen günümüz beslenme dünyasındaki en kötü şeydir. Aşırı miktarlar bugün dünyadaki en ciddi hastalıklardan bazılarıyla bağlantılıdır. 

Eklenmiş şeker oranı yüksek gıdalar genellikle boş kalori sağlar ancak çok fazla tok tutmazlar.

Büyük miktarda ilave şeker ihtiva edebilen gıdaların örnekleri şekerli kahvaltılık tahıllar, granola barlar ve az yağlı, aromalı yoğurttur.

Üreticiler yağı çıkardığında kaybolan lezzeti telafi etmek için genellikle şeker eklediğinden, “düşük yağlı” ya da “yağsız” gıdaları seçerken özellikle dikkatli olmalısınız.

Beyaz pirinç

Beyaz pirincin yağ oranı çok düşüktür ancak aynı zamanda minimum lif ve protein içerir.

2016 yılında yapılan bir çalışmada İran’da kadın ergenlerde beyaz pirinç tüketimi ve obezite arasında bir bağlantı tespit edilmiştir. 

Beyaz pirinç ayrıca yüksek bir glisemik indekse sahiptir, bu da kişinin onu yedikten sonra kan şekeri seviyelerinde artışa neden olabileceği anlamına gelir.

Esmer pirinç ve kinoa beyaz pirince sağlıklı alternatiflerdir. Bu seçenekler diyet lifi bakımından daha zengindir ve kişinin daha uzun süre daha tok hissetmesine yardımcı olabilir.

fitoöstrojen vücuda etkileri

Şekerlenmiş kuru meyveler

Taze meyveler lif ve faydalı besinler içerir ve genellikle kalorisi düşüktür. Bununla birlikte, kuru meyveler daha yoğun kaloriye sahiptir.

Çok daha az su içerdikleri için, kuru meyveler konsantre bir fruktoz kaynağıdır. Sonuç olarak, gram başına kuru meyve, taze meyveden daha fazla kalori ve şeker içerir.

Yine de kuru meyveler, hala lif ve besin içerir, bu da onları kurabiye veya şekerlerden daha iyi bir tatlı atıştırmalık seçeneği haline getirir.

Kilo vermeye çalışan kişiler yine de ölçülü olarak kuru meyve yiyebilir ancak bunların ilave şeker içermediğini kontrol etmek gerekir. Bazı “şekerlenmiş” veya “tatlandırılmış” kuru meyveler, bir şeker çubuğu kadar şeker içerebilir.

Şekerli yoğurt

Birçok insan yoğurdun kilo vermek için sağlıklı bir besin olduğunu düşünür. Özellikle yoğurt protein içerir ve yoğurttaki bakteri kültürleri sindirime yardımcı olabilir. Bununla birlikte, pek çok farklı yoğurt türü mevcut olduğundan, besin etiketlerini okumak önemlidir.

Şeker veya bal ile tatlandırılmış yoğurtlardan kaçınmak en iyisidir. Yağsız yoğurtların özellikle ilave şeker içermesi muhtemeldir.

Şekersiz yoğurdu tercih edin ve lezzet için üstüne taze meyveler serpin.

İşlenmiş et

İşlenmiş et örnekleri arasında pastırma, kurutulmuş et, sosisli sandviç, salam ve jambon bulunur. Bu tür etler genellikle tuz bakımından yüksektir ve besin maddeleri bakımından düşüktür. 

Ayrıca kümes hayvanları, balık ve fasulye gibi yağsız protein kaynaklarına kıyasla kalorileri daha yoğundur.

Sonuç olarak;

Kilo kaybı için en kötü gıdalar, oldukça işlenmiş boş kalori içeren ve besleyiciliği olmayan yiyeceklerdir.

Bu gıdalar tipik olarak eklenmiş şeker, rafine edilmiş buğday veya katı yağlarla yüklüdür.

Bir gıdanın sağlıklı veya sağlıksız olduğundan emin değilseniz, etiketini okuyun. Bununla birlikte, şeker ve yanıltıcı sağlık talepleri için farklı isimlere dikkat edin.

Ayrıca, porsiyon boyutlarını da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Fındık, kuru meyve ve peynir gibi bazı sağlıklı gıdaların kalorisi de yüksektir ve bir seferde çok fazla yenmesi kolay olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ