Diyette Yenmemesi Gerekenler

   

   

  Yediğiniz gıdalar kilonuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Tam yağlı yoğurt, zeytin yağı ve yumurta gibi bazı gıdalar kilo vermeye yardımcı olur.

   

  Diğer gıdalar, özellikle işlenmiş ve rafine edilmiş ürünler, kilo almanıza neden olabilir. Kilo vermeye çalışırken kaçınmanız gereken gıdalar şöyledir…

   

   

   

  Patates Cipsleri ve Patates Kızartması

   

  Patates sağlıklıdır ve doyurucudur ancak kızartması ve patates cipsi haricinde. Kalorileri çok yüksektir ve çok fazla kaçırmanız muhtemeldir.

   

  Gözlemsel çalışmalarda, tüketilen kızarmış patates ve patates cipsi kilo alımıyla ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma, patates cipslerinin diğer gıdalardan daha fazla kilo vermesine katkıda bulunabileceğini buldu.

   

  Dahası, fırında pişirilmiş, kavrulmuş veya kızartılmış patates, akrilamid diye adlandırılan kansere neden olan maddeler içerebilir. Bu nedenle, en iyisi, haşlanmış patatesi tercih etmektir.

   

   

   

  Şekerli İçecekler

   

  Şekerle tatlandırılmış içecekler, en sağlıksız gıdalardandır. Kilo artışı ile güçlü bir şekilde ilişkilidirler ve fazla tüketildiğinde felaket sağlık etkileri olabilir.

   

  Şekerli içecekler çok kalori içeriyor olsa da, beyniniz onları katı yiyecek gibi algılamaz. Sıvı şeker kalorileri, kendinizi tok hissettirmez. Kilo vermeye çalışıyorsanız, şekerli içeceklerden tamamen vazgeçmeyi düşünün.

   

   

   

   

  Beyaz Ekmek

   

  Beyaz ekmek oldukça rafine edilmiştir ve genellikle çok fazla şeker içerir. Glisemik indeksi yüksektir ve kan şekeri seviyenizi yükseltebilir.

   

  9.267 kişinin yaptığı bir çalışmada, günde iki dilim (120 gram) beyaz ekmek yenmesi, ağırlık artışı ve obezite açısından % 40 daha fazla risk ile bağlantılı bulundu.

   

   

   

  Şeker Barları

   

  Şeker barları son derece sağlıksız. Bir sürü şeker eklenir, yağlar eklenir ve rafine edilmiş unu küçük bir pakete yerleştirirler.

   

  Şeker çubukları kalorili ve besin maddeleri bakımından düşüktür. Çikolata kaplı ortalama boyutlu bir şeker çubuğu yaklaşık 200-300 kalori içerebilir ve ekstra büyük çubuklar daha fazla içerir. Sağlıklı bir atıştırmalık arıyorsanız, bunun yerine bir parça meyve veya bir avuç fındık yiyin.

   

   

   

  Meyve Suları

   

  Süpermarkette bulabileceğiniz meyve sularının çoğunun, bütün meyve ile ortak noktası yoktur. Meyve suları çok fazla işlenir ve şekerle yüklenir. Ayrıca, meyve suyunun genellikle lifi yoktur ve çiğneme gerektirmez.

   

  Bu, bir bardak portakal suyunun, portakal olarak doluluk üzerinde aynı etkileri olmayacağı ve kısa sürede büyük miktarları tüketmesini kolaylaştırdığı anlamına geliyor. Meyve suyundan uzak durun ve onun yerine meyvenin kendisini yiyin.

   

   

   

  Hamur işleri, Çerezler ve Pastalar

   

  Hamur işleri, kurabiye ve kek, eklenen şeker ve rafine un gibi sağlıksız maddelerle doludur. Ayrıca , çok zararlı ve birçok hastalığa bağlı yapay trans yağlar da içerebilirler.

   

  Hamur işleri, kurabiye ve kek çok tatmin edici değildir ve bu yüksek kalorili, düşük besleyici gıdaları yedikten sonra muhtemelen çok hızlı acıkırsınız.

   

  Tatlı bir şey yemek istiyorsanız bunların yerine bir parça bitter çikolata yiyin.

   

   

   

  Bazı Alkol Türleri (Özellikle Bira)

   

  Alkol, karbonhidrat ve proteinden daha fazla kalori , gram başına yaklaşık 7 kalori içerir. Yüksek miktarda alkol tüketimi kilo alımıyla ilişkilidir.

   

  Alkol türü de önemlidir. Özellikle bira kilo alımına neden olabilir.

   

   

   

  Dondurma

   

  Dondurma inanılmaz lezzetlidir ama çok sağlıksız. Kalorisi yüksektir ve çoğu çeşitine şeker eklenir. Dondurmanın küçük bir kısmı gayet iyi, ancak sorun, bir oturuşta büyük miktarlarda tüketmenin çok kolay olması.

   

  Tam yağlı yoğurt ve meyve gibi daha az şeker ve daha sağlıklı malzemeler kullanarak kendi dondurmanızı yapabilirsiniz.

   

   

   

  Pizza

   

  Pizza çok popüler bir fast food . Bununla birlikte, ticari olarak üretilen pizzaların da çok sağlıksız olduğu ortaya çıkıyor. Kalorileri aşırı derecede yüksektir ve çoğunlukla rafine un ve işlenmiş et gibi sağlıksız maddeler içerebilir.

   

  Pizza yemek istiyorsanız, evde daha sağlıklı malzemeler kullanarak yapmayı deneyin. Ev yapımı pizza sosu da daha sağlıklıdır çünkü süpermarket çeşitleri çok miktarda şeker içerebilir.

   

   

   

  Yüksek Kalorili Kahve İçecekleri

   

  Kahve , biyolojik açıdan aktif bazı maddeler, en önemlisi kafein içerir. Bu kimyasallar metabolizmayı hızlandırabilir ve en azından kısa vadede yağ yakma oranını artırabilir.

   

  Bununla birlikte, suni krem ​​ve şeker gibi sağlıksız içerik eklenmenin olumsuz etkileri bu olumlu etkilerden daha ağır basmaktadır.

   

  Yüksek kalorili kahve içecekleri aslında gazozdan daha iyi değildir. Bütün bir yemeği eşit oranda boş kalorilerle dolduruyorlar.

   

  Kahve içmeyi seviyorsanız, kilo vermeye çalışırken sade siyah kahveye en iyisidir. Biraz krema veya süt ilave etmek de güzel. Sadece şeker, yüksek kalorili krema ve diğer sağlıksız maddeler eklemeyin.

   

   

   

  Şekeri Yüksek Gıdalar

   

  Eklenen şeker , muhtemelen modern beslenmedeki en kötü şey. Aşırı miktarlar bugün dünyadaki en ciddi hastalıklardan bazılarıyla bağlantılıdır. Eklenmiş şeker oranı yüksek gıdalar genellikle boş kalori sağlar ancak çok fazla tok tutmazlar.

   

  Büyük miktarda ilave şeker ihtiva edebilen gıdaların örnekleri şekerli kahvaltılık tahıllar , granola çubukları ve az yağlı, aromalı yoğurttur.

   

  Üreticiler yağı çıkardığında kaybolan lezzeti telafi etmek için genellikle şeker eklediğinden, “düşük yağlı” ya da “yağsız” gıdaları seçerken özellikle dikkatli olmalısınız.

   

  Sonuç olarak;

  Kilo kaybı için en kötü gıdalar, oldukça işlenmiş boş kalori içeren ve besleyiciliği olmayan yiyeceklerdir.

   

  Bu gıdalar tipik olarak eklenmiş şeker, rafine edilmiş buğday ve / veya katı yağlarla yüklüdür.

   

  Bir gıdanın sağlıklı veya sağlıksız olduğundan emin değilseniz , etiketini okuyun. Bununla birlikte, şeker ve yanıltıcı sağlık talepleri için farklı isimlere dikkat edin.

   

  Ayrıca, porsiyon boyutlarını da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

   

  Fındık, kuru meyve ve peynir gibi bazı sağlıklı gıdaların kalorisi yüksektir ve bir seferde çok fazla yenmesi kolay olabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ