Diyet Yaparken Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Diyette motivasyon sağlamak ve diyet programını sürdürmek, zaman ilerledikçe zorlaşır. “Diyette motivasyonumu kaybettim” diyenlerin sayısı az değildir.

Neyse ki, diyette motivasyonunuzu kaybettiğinizde bazı yöntemlerle tekrar motive olabilirsiniz. Nasıl mı? İşte size önereceğim basit yöntemler…

Diyette Motivasyon Nasıl Sağlanır?

diyette motivasyon nasıl sağlanır

Neden kilo vermek istiyorsunuz?

Neden kilo vermek istediğinizi kendinize hatırlatın. Hatta hep gözünüzün önünde olsun diye bir kağıda yazıp asın. 

Hedefinizi sürekli gördüğünüzde motive olacak ve belki de kaçamak yapmak üzere olduğunuzda bu, sizi durduracaktır.

Beklentileriniz gerçekçi olsun

Pek çok diyet programı hızlı ve kolay zayıflattığını iddia eder. Kilo vermede doğru ve sağlıklı olan haftalık yarım ila 1 kg verilmesidir. Ulaşılamaz hedefler koyarsanız hayal kırıklığına uğrar ve vazgeçersiniz.

Süreci izleyin

Kilo vermeye çalışan birçok kişi sadece sonuç odaklı düşünür. Yalnızca sonuca odaklanmak, zayıflarken motivasyonun kaybolmasına neden olur.

İstediğiniz sonuca ulaşmak için süreçte neler yapmanız gerektiğini bilmeli ve bunları gerçekleştirmeye çalışmalısınız. 

Diyet planınız size uygun olsun

Uygulamakta zorlanacağınız diyetlerden uzak durun. Hele ki şok diyetlerden… Yo-yo etkisine uğrayıp verdiğiniz kiloları bile alma riskine girersiniz.

Kolayca uygulayabileceğiniz, sağlıklı şekilde zayıflamanıza yardımcı olacak bir diyet programı uygulayın.

Kilo verme günlüğü tutun

Kendinizi takip ederseniz diyette motivasyonunuz yok olmayacaktır. 

Yiyecek günlüğünüz olsun ve yediğiniz her şeyi buraya yazın. Yedikleriniz, atıştırdıklarınız, hatta içtiğiniz suyun bile hesabını yapın.

Duygularınızı da yiyecek günlüğüne yazabilirsiniz. Böylece aşırı yemenizi tetikleyen faktörleri de belirlemiş olursunuz.

Başarınızı kutlayın

Kilo vermek zordur, bu nedenle diyette motivasyonunuzu korumak için hedeflerinize ulaştıkça bunu kutlayın. Hatta kendinizi ödüllendirin. Nasıl mı? Diyette Kaçamak Yaparak Kendini Ödüllendirme” yazısını okuyun.

Kendinizle gurur duyduğunuzda zayıflamak için motivasyonunuz artacaktır.

zayıflarken nasıl motive olunur

Sosyal destek bulun

Diyette motive olmak için düzenli destek ve olumlu geri bildirime ihtiyaç duyarsınız. Kilo verme sürecinde sizi desteklemeleri için ailenize, arkadaşlarınıza ve eşinize kilo vermek istediğinizi söyleyin.

Diyette motivasyonunuzu devam ettirmek için bir destek grubuna da katılabilirsiniz. Online gruplar bu amacınızı karşılayacaktır.

Amacınızı dillendirin

Araştırmalar, hedefini söyleyenlerin, hedeflerine daha kolay ulaştığını gösteriyor. Kilo verme hedefleriniz hakkında başkalarını bilgilendirmek, sırtınıza sorumluluk yükleyecektir.

Ailenize ve yakın arkadaşlarınıza kilo vermek istediğinizi söyleyin. Sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. Hedeflerinizi ne kadar çok insan ile paylaşırsanız sorumluluğunuz o kadar artar.

Olumlu düşünün

Olumlu beklentileri olan ve hedeflerine ulaşma yeteneklerine güvenen insanlar daha fazla kilo verir. 

Kilo vermek hakkında olumlu konuşun. Ayrıca, atacağınız adımları anlatın ve düşüncelerinizi yüksek sesle dile getirin.

Amacınız mükemmellik olmasın

Kilo vermek için mükemmel olmak zorunda değilsiniz.”Ya hep, ya hiç” yaklaşımınız varsa, hedefinize ulaşma olasılığınız azalır.

Bir hata yaptığınızda kendinizi yemeğe vermeyin. Başa çıkamadığınız duygu ve düşünceler diyette motivasyonunuzu engelleyecektir. 

Zevk alacağınız bir egzersiz bulun

Fiziksel aktivite, kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Kalori yakmanıza yardımcı olur.  

En iyi egzersiz türü zevk alabileceğiniz bir egzersizdir. Egzersiz yapmanın birçok farklı türü ve yolu var. Tadını çıkarmak için farklı seçenekleri keşfedin.

Nerede egzersiz yapmak istediğinizi düşünün. İçeride veya dışarıda olmayı mı tercih ediyorsun? Bir spor salonunda veya kendi evinin rahatlığında mı çalışmayı tercih edersin? Ayrıca, tek başınıza veya bir grupla egzersiz yapmayı mı istersin?

Son olarak, çalışırken motivasyonunuzu artırmak için müzik dinleyin. 

motive olarak zayıflama

Rol model bulun

Kendinize birini örnek almak, diyette motivasyonu artırır. Yalnız, zayıflamaya motive edici doğru türden bir rol model seçmeniz gerekir.

Evcil hayvan olarak köpek edinebilirsiniz

Köpekler mükemmel kilo verme arkadaşıdır. Araştırmalar, bir köpeğe sahip olmanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Köpekler fiziksel aktivitenizi artırır ve büyük bir sosyal destektir. Evcil hayvan sahibi olmanın, genel sağlığı iyileştirdiği kanıtlanmıştır. 

Profesyonel yardım alın

Gerektiğinde kilo verme çabalarını desteklemesi için profesyonel yardıma başvurun. Bilgi ve becerilerinden emin olan insanlar daha fazla kilo verir. 

Bir diyetisyen size sağlıklı kilo verme ve egzersiz fizyolojisini açıklayacaktır. Ayrıca profesyonel birine karşı sorumlu olmak, kilo verme sürecinde sizi motive eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ