Diyette Motivasyon Nasıl Sağlanır?

 

 

Sağlıklı bir kilo verme planına bağlı kalmak bazen imkansız gibi görünebilir.Çoğu zaman insanlar, başlangıç ​​yapmak ya da devam etmek için motivasyonlarını kaybedebilirler. Neyse ki, motivasyon istediğinizde artırabileceğiniz bir durumdur.

 

Bu yazı, kilo vermek için kendinizi motive etmenin yollarını göstermektedir.

 

 

Neden kilo vermek istediğinizi belirleyin

Kilo vermek istediğiniz tüm nedenleri açıkça oluşturun ve yazın. Bu, kilo kaybı hedeflerinize ulaşmak için kararlı ve motive olmaya yardımcı olacaktır. Onları her gün okumaya çalışın ve kilo verme planlarından kaçmak için cazip oldukları zaman hatırlatıcı olarak kullanın.

 

Birçok kişi, doktoru önerdiği için kilo vermeye başlar; ancak araştırmalar, kilo verme motivasyonunun içten gelmesi durumunda insanların daha başarılı olduğunu göstermektedir.

 

 

Gerçekçi beklentileriniz olsun

Birçok diyet ve diyet ürünleri hızlı ve kolay kilo kaybı iddiasındadır. Bununla birlikte, uygulayıcıların çoğu haftalık olarak 0.5-1 kg kaybedilmesini önerir.

 

Ulaşılamaz hedefler koymak hayal kırıklığına uğrama ve vazgeçmenize neden olabilir. Aksine, ulaşılabilir hedefleri belirlemek ve yerine getirmek, başarı duygularına yol açmaktadır.Ayrıca, kendi belirledikleri kilo verme hedeflerine ulaşan kişilerin kilo verme oranını uzun vadede korumaları daha olasıdır.

 

Birkaç kilo kaybı merkezinden alınan verileri kullanarak yapılan bir çalışma, en fazla kilo vermeyi bekleyen kadınların programdan ayrılma olasılıklarının en yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Vücut ağırlığınızın % 5-10’unda kilo kaybı olduğunda,aşağıdaki sorunlarda düzelmeler meydana gelir:

 

 • Kan şekeri kontrolü gelişir.
 • Kalp hastalıkları riski azalır.
 • Kolesterol seviyeleri düşer.
 • Eklem ağrıları azalır.
 • Bazı kanserlere yakalanma riski azalır.

 

 

 

Sürece odaklanın

Kilo vermeye çalışan birçok kişi yalnızca sonuç hedeflerine odaklanır. Bununla birlikte, yalnızca sonuç hedeflerine odaklanmak motivasyonunuzun kaybolmasına neden olabilir.

 

Bunun yerine, süreç hedeflerini veya arzulanan sonuca ulaşmak için hangi eylemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini ayarlamalısınız.

 

Bir kilo kaybı programına katılan 126 aşırı kilolu kadın üzerinde yapılan bir araştırma, sürece odaklanan kişilerin, kilo kaybı sonuçlarına tek başına odaklananlara kıyasla, kilo verme ve diyetlerinden sapma ihtimalini azaltma olasılığının daha fazla olduğunu tespit etti.

 

 

Yaşam biçiminize uyan bir plan seçin

Yapabileceğiniz bir kilo kaybı planı bulun ve uzun vadede takip edilmesi neredeyse imkansız olacak planlardan kaçının.

 

Yüzlerce farklı diyet vardır, çoğu kalori azaltmaya dayanır. Kaloriyi azaltmak kilo kaybına yol açar, ancak diyet yapmak, özellikle yo-yo diyet yapmak sıklıkla gelecekteki kilo artışının bir öncüsü olacaktır.

 

Bu nedenle, belirli gıdaları tamamen ortadan kaldıran sıkı diyetlerden kaçının. Araştırmalar, “hepsi ya da hiç” zihniyetli olanların kilo verme ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Köri-Ortak Baharatların Sağlık Yararı

Bunun yerine, kendi özel planınızı oluşturmayı deneyin. Aşağıdaki diyet alışkanlıklarının kilo vermenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır:

 

 • Kalori alımını azaltma
 • Porsiyon boyutlarını azaltma
 • Atıştırmalıkları azaltılma
 • Kızarmış yiyecekleri ve tatlıları azaltma
 • Diyetinize meyve ve sebze ekleme

 

 

Kilo kaybı günlüğü tutun

Kendi kendine izleme, kilo verme motivasyonu ve başarısı için çok önemlidir.Araştırmalar, yiyecek alımlarını izleyen kişilerin kilo verme ve kilo kaybını sürdürme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur.

 

Bununla birlikte, bir yiyecek günlüğünü doğru tutmak için yediğiniz her şeyi yazın. Bu, yediğiniz yemekler, atıştırdığınız çerezler ve iş arkadaşınızın masasından yediğiniz şekerleme parçaları gibi yediğiniz her şeyi yazmayı gerektirir.

 

Duygularınızı yiyecek günlüğünüze kaydedebilirsiniz. Bu, aşırı yemek için belirli tetikleyicileri belirlemenize ve başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Yemek günlüklerini kalem ve kâğıda tutabilir veya bir web sitesi veya uygulama kullanabilirsiniz. Hepsi etkili ve kanıtlanmış yöntemlerdir.

 

 

Başarılarınızı kutlayın

Kilo vermek zordur, bu nedenle motivasyonunuzu korumak için başarılarınızı kutlayın.

 

Bir hedefi gerçekleştirirken kendinize bir miktar kredi verin. Toplumsal sayfalar içeren sosyal medya veya kilo kaybı siteleri başarılarınızı paylaşmak ve destek almak için harika yerlerdir. Kendinizle gurur duyduğunuzda motivasyonunuzu artıracaksınız.

 

Ayrıca, yalnızca ölçekte belirli bir sayıya erişmek değil, davranış değişikliklerini kutlamayı da unutmayın.Örneğin, haftanın dört günü egzersiz yapma hedefinize ulaştıysanız, kabarcık banyosu yapın veya arkadaşlarınızla eğlenceli bir gece planlayın.

 

Başarınızı kutlamak için, uygun ödülleri seçmek önemlidir. Kendinizi yemekle ödüllendirmekten kaçının. Ayrıca, asla satın almayacağınız pahalı ürünlerden kaçının.

 

Aşağıda, ödüllerin iyi örnekleri verilmiştir:

 

 • Manikür yaptırmak
 • Bir film seyretmek
 • Yeni bir kıyafet almak
 • Yemek dersi almak

 

 

Sosyal destek bulun

İnsanlar motive olmak için düzenli destek ve olumlu geri bildirime ihtiyaç duyarlar. Kilo verme sürecinde sizi desteklemeleri için ailenize ve arkadaşlarınıza kilo verme hedefleriniz hakkında bilgi verin.

 

Birçok kişi aynı zamanda bir kilo kaybı arkadaşı bulmanın yararlı olduğunu söylüyor. Birlikte çalışabilir, birbirlerini sorumlu tutabilir ve süreç boyunca birbirinizi teşvik edebilirsiniz.

 

Ayrıca, eşinizi dahil etmeniz de yararlı olabilir, ancak arkadaşlarınız gibi diğer kişilerden de destek almaya özen gösterin.

 

Ayrıca bir destek grubuna katılmayı düşünün. Hem şahsi hem de çevrimiçi destek gruplarının faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Taahhütte bulunun

Araştırmalar, kamu taahhüdünde bulunanların, hedeflerine daha fazla yaklaşma eğiliminde olduklarını gösteriyor. Kilo verme hedefleriniz hakkında başkalarını bilgilendirmek, hesap vermenize yardımcı olacaktır.

 

Ailenize ve yakın arkadaşlarınıza söyleyin ve hedeflerinizi sosyal medyada paylaşmayı düşünün. Hedeflerinizi ne kadar çok insan ile paylaşırsanız hesap verme sorumluluğu o kadar artar.

 

İlginizi Çekebilir  Molibden Beslenme için Neden Gerekli?

Ayrıca, bir spor salonu üyeliği yaptırın ve önceden ödeme yapın. Halihazırda yatırım yaptıysanız, takip etmeniz daha olasıdır.

 

 

Olumlu düşünün ve konuşun

Olumlu beklentileri olan ve hedeflerine ulaşma yeteneklerine güvenen insanlar daha fazla kilo verme eğilimindedir.

 

Kilo vermek hakkında olumlu konuşmaya başlayın. Ayrıca, atacağınız adımları konuşun ve düşüncelerinizi yüksek sesle dile getirin.

 

Araştırmalar, yalnızca hayal ederek çok fazla zaman harcayan insanların, hedeflerine ulaşma olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

 

 

Karşılaşabileceğiniz zorlukları planlayın

Gündelik stres yaratan durumlar hep ortaya çıkar. Onlara karşı uygun başa çıkma becerileri geliştirmek, hayatınızın yolunu açarak motive kalmanıza yardımcı olacaktır.

 

Her zaman tatil, doğum günü ya da katılacak partiler olacaktır. Ve iş yerinde ya da ailede stres yaratan şeyler olacaktır.

 

Bu olası kilo verme zorlukları ve aksilikleri hakkında problem çözme ve beyin fırtınası yapmak önemlidir. Bu, motivasyon kaybetmenize engel olacaktır.

 

Birçok kişi konfor için yemeğe döner. Bu, hızla kilo kaybı hedeflerini terk etmelerine neden olabilir. Uygun başa çıkma becerileri oluşturmak, yemenizi önleyecektir.

 

Ayrıca bayramlar, sosyal etkinlikler ve dışarıda yemek yemeyi de unutmayın. Restoran menülerini önceden arayabilir ve sağlıklı bir seçenek bulabilirsiniz. Partilerde, sağlıklı bir yemek getirebilir veya daha küçük porsiyonlarda yiyebilirsiniz.

 

 

Mükemmelliği amaç edinmeyin

Kilo vermek için mükemmel olmak zorunda değilsiniz.”Tamamıyla veya hiçbir şey” yaklaşımınız varsa, hedeflerinize ulaşma olasılığınız azdır.

 

Bir hata yaptığınızda kendinizi yemeğe vermekten kaçının. Kendinizi yenen düşünceler motivasyonunuzu engelleyecektir.

 

Bunun yerine kendinizi bağışlayın. Unutmayın ki bir hatanız ilerlemenizi mahvedemez.

 

 

Vücudunuzu sevmeyi ve değerlendirmeyi öğrenin

Araştırmalar, vücudundan hoşlanmayan kişilerin kilo verme ihtimalinin arttığını tekrar tekrar bulmuştur.Vücut imajınızı geliştirmek için adımlar atmak, daha fazla kilo vermenize ve kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olabilir.

 

Üstelik beden imajı daha iyi olan insanlar, yapabilecekleri bir diyet seçme ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak yeni etkinlikler deneme olasılıkları daha yüksektir.

 

Aşağıdaki etkinlikler vücut imajınızı artırmanıza yardımcı olabilir:

 

 • Egzersiz
 • Vücudunuzun neler yapabileceğini takdir edin
 • Olumlu insanlarla kendinizi kuşatın
 • Başkalarıyla, özellikle de modellerle karşılaştırmayı bırakın
 • Hoşunuza giden ve beğenilen giysiler giyin
 • Aynaya bakın ve kendiniz hakkında sevdiğiniz şeyleri yüksek sesle söyleyin

 

 

Zevk alacağınız bir egzersiz bulun

Fiziksel aktivite, kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Kalori yakmanıza yardımcı olur, aynı zamanda refahınızı geliştirir. 

 

En iyi egzersiz türü tadını çıkarabileceğiniz bir egzersiz çeşididir.Egzersiz yapmanın birçok farklı türü ve yolu vardır ve tadını çıkarmak için farklı seçenekleri keşfetmek önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir  Hızlı Kilo Vermek mi, Yavaş Ama Kalıcı Kilo Vermek mi?

Nerede egzersiz yapmak istediğinizi düşünün. İçeride veya dışarıda olmayı mı tercih ediyorsun? Bir spor salonunda veya kendi evinizin rahatlığında mı çalışmayı tercih eder misiniz? Ayrıca, tek başınıza veya bir grupla egzersiz yapmayı tercih edebilirsiniz.

 

Son olarak, çalışırken motivasyonu artırmak için müzik dinleyin. İnsanlar aynı zamanda müzik dinlerken daha uzun egzersiz yapma eğilimindedirler.

 

 

Rol model bulun

Bir rol modele sahip olmak kilo vermek için motive olmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, motivasyonunuzu korumak için doğru türden bir rol modeli seçmeniz gerekir.

 

Alakalı ve olumlu bir rol modeline sahip olmak motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olabilir.Belki çok kilolu bir arkadaşınızı tanıyorsunuz ve ilham alabiliyor olabilirsiniz.

 

Başarılı bir biçimde kilo verenler hakkında ilham veren bloglar veya hikayeler arayabilirsiniz.

 

 

Evcil hayvan olarak köpek edinebilirsiniz

Köpekler mükemmel kilo kaybı arkadaşları olabilir. Aslında, araştırmalar, bir köpeğe sahip olduğunuzda kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

İlk olarak, köpekler fiziksel aktivitenizi artırabilir. Köpek sahipleri hakkında Kanada’da yapılan bir araştırma, köpek sahibi olanların haftada ortalama 300 dakika yürüdüklerini, köpekleri olmayanların haftada ortalama 168 dakikalık bir süreyle yürüdüklerini buldu.

 

İkinci olarak, köpekler büyük bir sosyal destektir.Ek bir avantaj olarak, evcil hayvan mülkiyetinin genel sağlık ve refahı iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Düşük kolesterol, daha düşük kan basıncı, yalnızlık ve depresyon duygusu azalması ile bağlantılıdır.

 

 

Gerektiğinde profesyonel yardım alın

Gerektiğinde kilo verme çabalarına yardımcı olmak için profesyonel yardıma başvurmaktan çekinmeyin.

 

Bilgi ve becerilerinden daha fazla emin olan insanlar daha fazla kilo verirler. Bu, belirli gıdaları veya egzersiz fizyologunu size öğretecek kayıtlı bir diyetisyen bulmanın anlamını açıklar.Ayrıca profesyonel birine hesap vermek, kilo verme sürecinde sizi motive eder.

 

Sonuç olarak;

Kilo vermek için motive olmak, uzun vadeli kilo verme başarısı için önemlidir.

 

Kilo verme yolculuğunuz boyunca kendinize esneklik kazandırmayı ve küçük başarıları kutlamayı unutmayın. Ve gerektiğinde yardım istemekten korkmayın.

 

Doğru araçlar ve destekle, kilo verme hedeflerinize ulaşmak için motive olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: