Diyette Motivasyon Nasıl Sağlanır? | diyetz

  Diyette Motivasyon Nasıl Sağlanır?

  Diyette motivasyon sağlamak ve kilo verme planına bağlı kalmak bazen zor olabilir. Diyette motivasyonumu kaybettim diyenlerin sayısı hiç de az değildir. Neyse ki, diyette motivasyon düşüklüğü meydana geldiğinde basit yöntemlerle bunu tazeleyebilirsiniz.

  Bu yazı, diyete başlarken motivasyon”, “diyette motivasyon nasıl sağlanır”, “diyette kendini ödüllendirmenin motivasyona etkisi” gibi “kilo vermek için motive olmanın” yollarını anlatmaktadır.

  Neden kilo vermek istiyorsunuz?

  Kilo vermek istediğiniz tüm nedenleri açıkça belirleyin ve yazın. Bu, kilo verme hedeflerinize ulaşmak için kararlı ve motive olmaya yardımcı olacaktır. Onları her gün okuyun özellikle de diyette kaçamak yapmak üzere olduğunuz zamanlarda.

  Birçok kişi, doktoru önerdiği için kilo vermeye başlar; ancak araştırmalar, diyette motivasyonunun içten gelmesi durumunda insanların daha başarılı olduğunu göstermektedir.

  Gerçekçi beklentileriniz olsun

  Birçok diyet ve diyet ürünü hızlı ve kolay zayıflatma iddiasındadır. Ancak doğru olan haftalık 0.5-1 kg verilmesidir. Ulaşılamaz hedefler koyarsanız hayal kırıklığına uğrarsınız ve vazgeçersiniz.

  Aksine, ulaşılabilir hedefler belirlemek ve yerine getirmek, başarı duygusu sağlar. Ayrıca, kendi belirledikleri kilo verme hedefine ulaşan kişiler uzun vadede kilolarını daha rahat koruyabilmektedirler.

  Sürece odaklanın

  Kilo vermeye çalışan birçok kişi yalnızca sonuca odaklanır. Ancak yalnızca sonuca odaklanmak zayıflarken motivasyonun kaybolmasına neden olabilir.

  Bunun yerine, süreç hedeflerini düşünmeli veya arzulanan sonuca ulaşmak için hangi eylemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini belirlemelisiniz.

  Yaşam biçiminize uyan bir plan seçin

  Uygulamakta zorlanmayacağınız bir diyet planı bulun ve uzun vadede sürdürmesi zor olacak planlardan uzak durun. Yüzlerce farklı diyet programı var, çoğu kalori azaltmaya dayanır. Kalori azaltmak kilo kaybı sağlar ancak diyet yapmak, özellikle yo-yo diyetleri gelecekte alacağınız kiloların öncüsü olabilir.

  Bu nedenle, belirli gıdaları tamamen yemeyi yasaklayan şok diyetlerden uzak durun. Araştırmalar, “hepsi ya da hiç” zihniyetli olanların kilo verme ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuştur.

  Bunun yerine, kendize özel plan oluşturmayı deneyin. Aşağıdaki diyet alışkanlıklarının kilo vermenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır:

  – Kalori alımını azaltma

  – Porsiyon boyutlarını azaltma

  – Atıştırmalıkları azaltma

  – Kızarmış yiyecekleri ve tatlıları azaltma

  – Diyetinize meyve ve sebze ekleme

  Kilo verme günlüğü tutun

  Kendi kendini izleme, diyette motivasyon ve başarı için çok önemlidir. Araştırmalar, yiyecek alımlarını izleyen kişilerin kilo verme ve kilo kaybını sürdürme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur.

  Bir yiyecek günlüğü tutun ve yediğiniz her şeyi yazın. Bu, yediğiniz yemekler, atıştırdığınız çerezler ve iş arkadaşınızın masasından aldığınız şekerlemeler gibi yediğiniz her şeyi yazmak demektir. Hatta içtiğiniz suyun bile hesabını yapın.

  Duygularınızı yiyecek günlüğüne yazabilirsiniz. Bu, aşırı yemenizi tetikleyen faktörleri belirlemenize ve başa çıkmanın yollarını bulmanıza yardımcı olacaktır.

  Yemek günlüğünü bir deftere yazabilir, bir web sitesi veya uygulama da kullanabilirsiniz. Hepsi etkili ve kanıtlanmış yöntemlerdir.

  Diyette motivasyon için başarılarınızı kutlayın

  Kilo vermek zordur, bu nedenle diyette motivasyonu korumak için başarılarınızı kutlayın. Hatta kendinizi ödüllendirin. Kendinizle gurur duyduğunuzda zayıflamak için motivasyonunuz artacaktır.

  Sosyal destek bulun

  İnsanlar diyette motive olmak için düzenli destek ve olumlu geri bildirime ihtiyaç duyarlar. Kilo verme sürecinde sizi desteklemeleri için ailenize ve arkadaşlarınıza kilo verme hedefleriniz hakkında bilgi verin.

  Birçok kişi bir kilo kaybı arkadaşı bulmanın yararlı olduğunu söylüyor. Birlikte çalışabilir, sorumluluklarınızı hatırlatabilir ve süreç boyunca birbirinizi teşvik edebilirsiniz.

  Ayrıca, eşinizi dahil etmeniz de yararlı olabilir ancak arkadaşlarınız gibi diğer kişilerden de destek almaya özen gösterin.

  Diyette motivasyonunuzu devam ettirmek için bir destek grubuna katılabilirsiniz. Hem şahsi hem de çevrimiçi destek gruplarının faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

  Taahhütte bulunun

  Araştırmalar, kamu taahhüdünde bulunanların, hedeflerine daha kolay yaklaştıklarını gösteriyor. Kilo verme hedefleriniz hakkında başkalarını bilgilendirmek, hesap vermenize yardımcı olacaktır.

  Ailenize ve yakın arkadaşlarınıza kilo vermek istediğinizi söyleyin. Sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. Hedeflerinizi ne kadar çok insan ile paylaşırsanız hesap verme sorumluluğunuz o kadar artar.

  Ayrıca, bir spor salonu üyeliği alın ve önceden ödeme yapın. Halihazırda yatırım yaptıysanız, gitmeme şansınız olmaz.

  Olumlu düşünün ve konuşun

  Olumlu beklentileri olan ve hedeflerine ulaşma yeteneklerine güvenen insanlar daha fazla kilo verir. Kilo vermek hakkında olumlu konuşmaya başlayın. Ayrıca, atacağınız adımları anlatın ve düşüncelerinizi yüksek sesle dile getirin.

  Araştırmalar, yalnızca hayal ederek çok fazla zaman harcayan insanların, hedeflerine ulaşma olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

  Karşılaşabileceğiniz zorlukların farkında olun

  Gündelik stres yaratan durumlar her zaman ortaya çıkar. Onlara karşı uygun başa çıkma stratejileri geliştirmek, diyette motivasyonunuzu artırır. Her zaman tatil, doğum günü ya da katılacak partiler olacaktır. İş yeri ya da ailenizde stres yaratan şeyler olacaktır.

  Birçok kişi konfor için yemek yer. Bu, kilo verme hedeflerinden uzaklaşmaya neden olur. Uygun başa çıkma becerileri oluşturmak, hedeflerinizden sapmanızı önleyecektir.

  Ayrıca bayramlar, sosyal etkinlikler ve dışarıda yemek gibi durumlarda diyette motivasyonunuzu kaybetmeyin. Restoran menülerini önceden ayarlayabilir ve sağlıklı bir seçenek bulabilirsiniz. Partilerde, sağlıklı yemekleri tercih edebilir veya daha küçük porsiyonlarda yiyebilirsiniz.

  Mükemmelliği amaç edinmeyin

  Kilo vermek için mükemmel olmak zorunda değilsiniz.”Ya hep, ya hiç” yaklaşımınız varsa, hedeflerinize ulaşma olasılığınız azdır.

  Bir hata yaptığınızda kendinizi yemeğe vermekten kaçının. Başa çıkamadığınız duygu ve düşünceler diyette motivasyonunuzu engelleyecektir. Bunun yerine yaptığınız hatalardan dolayı kendinizi affedin. Unutmayın ki bir hatanız ilerlemenizi mahvedemez.

  Vücudunuzu sevmeyi ve değerlendirmeyi öğrenin

  Araştırmalar, vücudundan hoşlanmayan kişilerin kilo verme ihtimalinin arttığını bulmuştur. Vücut imajınızı geliştirmek için adımlar atmak, daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

  Üstelik beden imajı daha iyi olan insanların, yapabilecekleri bir diyet seçme ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak yeni etkinlikler deneme olasılıkları daha yüksektir. Aşağıdaki etkinlikler vücut imajınızı artırmanıza yardımcı olabilir:

  – Egzersiz

  – Vücudunuzun neler yapabileceğini takdir etme

  – Olumlu insanlarla iletişim kurma

  – Kendini başkalarıyla, özellikle de modellerle karşılaştırmayı bırakma

  – Hoşa giden ve beğenilen giysiler giyme

  – Aynaya bakma ve kendiniz hakkında sevdiğiniz şeyleri yüksek sesle söyleme.

  Zevk alacağınız bir egzersiz bulun

  Fiziksel aktivite, kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Kalori yakmanıza yardımcı olur.  En iyi egzersiz türü zevk alabileceğiniz bir egzersizdir. Egzersiz yapmanın birçok farklı türü ve yolu vardır ve tadını çıkarmak için farklı seçenekleri keşfedin.

  Nerede egzersiz yapmak istediğinizi düşünün. İçeride veya dışarıda olmayı mı tercih ediyorsun? Bir spor salonunda veya kendi evinizin rahatlığında mı çalışmayı tercih edersin? Ayrıca, tek başınıza veya bir grupla egzersiz yapmayı mı istersin?

  Son olarak, çalışırken motivasyonunuzu artırmak için müzik dinleyin. İnsanlar aynı zamanda müzik dinlerken daha uzun egzersiz yapma eğilimindedir.

  Rol model bulun

  Kendinize birini örnek almak, diyette motivasyonu artırır. Yalnız, zayıflamaya motive edici doğru türden bir rol model seçmeniz gerekir.

  Evcil hayvan olarak köpek edinebilirsiniz

  Köpekler mükemmel kilo verme arkadaşlarıdır. Araştırmalar, bir köpeğe sahip olmanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  İlk olarak, köpekler fiziksel aktivitenizi artırır. Köpek sahipleri hakkında Kanada’da yapılan bir araştırma, köpek sahibi olanların haftada ortalama 300 dakika yürüdüklerini, köpekleri olmayanların haftada ortalama 168 dakikalık bir süre yürüdüklerini buldu.

  İkinci olarak, köpekler büyük bir sosyal destektir. Evcil hayvan sahibi olmanın, genel sağlık ve refahı iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Düşük kolesterol, daha düşük kan basıncı, yalnızlık ve depresyon duygusunun azalması ile bağlantılıdır.

  Diyette motivasyonun devamı için gerekirse profesyonel yardım alın

  Gerektiğinde kilo verme çabalarını desteklemesi için profesyonel yardıma başvurmaktan çekinmeyin. Bilgi ve becerilerinden emin olan insanlar daha fazla kilo verir. Bir diyetisyen size sağlıklı kilo verme ve egzersiz fizyolojisini açıklayacaktır. Ayrıca profesyonel birine hesap vermek, kilo verme sürecinde sizi motive eder.

  Diyette Kendini Ödüllendirme

  Diyette motivasyon başarının devamı için şarttır. Kilo vermede en büyük zorluk, sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak ve kilo verme hedeflerinizi destekleyen yeni alışkanlıklar edinmektir. Ödüllü diyet programı stratejisinin kullanılması motivasyonunuzu artırabilir.

  Ödül günü ve yemeği nedir?

  Diyet programınıza ödül yemeği dahil etmek, hesaplı ve planlı şekilde sıkı beslenme kurallarını geçici olarak kırmak demektir.

  Ödül yemekleri bireysel zevklere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterecektir ancak genellikle diyet programında bulunmayan yüksek kalorili gıdalardan oluşur.

  Ödül yemeği veya gününün, ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleşmesi gerektiğine dair özel bir yönerge yoktur. Çoğu zaman diyette haftada bir ödül öğünü şeklinde gerçekleşir  ancak bu kişinin sağlığının veya kilo verme hedeflerinin ne olduğuna bağlı olarak değişir.

  Bu şekilde, ödül stratejisi uyarlanabilir ve birçok farklı diyet programı ile birlikte uygulanabilir.

  Ödül gerçekten işe yarar mı?

  Kilo verme ve vücut kompozisyonu değişiklikleri karmaşık süreçlerdir. Herkes aynı stratejilere aynı şekilde cevap veremez.

  Yaktığınızdan daha az kalori yerseniz, kilo kaybının meydana gelmesi muhtemeldir. Bu şekilde, iyi planlanmış bir diyet uygulayabiliyorsanız ve genel olarak düşük kalori alımını sağlayabiliyorsanız ödül stratejisi etkili olacaktır.

  Ödülü Planlama

  Ödül, zaman zaman diyetinizde izin verilmeyen gıdalarla kendinizi şımartmanıza izin veren bir teoridir ve diyette motivasyonu artırır.

  Bazı insanlar, ödül günlerinin geleceğini bilerek yasaklara karşı etkili bir şekilde direnir ancak herkes kendi yeme davranışlarını aynı şekilde düzenleyemez. Böylece aynı sonuç herkes için garanti edilemez.

  Ayrıca, ödül yemeği ve günlerinde kendinizi kontrol edemezseniz, daha fazla kalori tüketeceğinizden, diğer günlerde kilo vermek için daha fazla çabalamak zorunda kalabilirsiniz. Ödül yemeği ve günleri bile uygun şekilde planlanmalıdır. Aşırı yemeyi önlemek için bir çerçeve belirlenmelidir.

  Bütün bunların kişinin iradesine bağlı olduğunu, bazıları için ödül yemeği veya günlerinin sağlıklı diyet alışkanlıklarını sürdürmek için harika bir yol olduğunu da belirtmek gerekir.

  diyette motivasyonu kaybetmek

  Sağlıksız alışkanlıkları tetikleyebilir

  Ödül yaklaşımı bazı insanlar için işe yararken, bazıları için potansiyel olarak zararlı etkileri de sahip olabilir.

  Çok fazla yemek

  Ödül yemeği ve günleri stratejisi ile ilgili büyük bir endişe, aşırı yeme davranışını tetiklemesidir. Obezite nedenleri çok çeşitli olabilir – her zaman kalori hesaplama kadar basit değildir.

  Ödül yemeği yöntemi, yiyecek bağımlılığı olanları, düzensiz beslenenleri veya yeme alışkanlıklarını düzenleyemeyen insanları olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ödül yemeği veya gününde bile sağlıklı bir şekilde ve bir planla ilerlenmelidir.

  Başarı için Plan Yapın

  Yaşam ve beslenme tarzınızda değişiklik yaparken, sağlam bir planınız varsa, yasakları delme olasılığınız azalır. Ödül stratejisinde insanların ne zaman frene basacaklarını bilmeleri zordur. Bu kendini kontrol eksikliği, diyet hedeflerinizin uzun vadede başarılı olmasını engelleyebilir.

  Düzenli diyet günlerinde yaptığınız gibi, ödül günleri için de bir plan uygulamak, arabayı yoldan çıkarmamak için faydalıdır. Örneğin, ödül yemeklerinizi ne zaman ve nerede yapacağınızı planlamak önemli bir ilk adımdır.

  Haftanın sonunda doğum günü partisi veya başka bir sosyal etkinlik olduğunu biliyorsanız, ödül yemeğinizi veya gününüzü bu etkinlik etrafında planlamak akıllıca olabilir.

  Sonuç olarak;

  Diyette motivasyon, uzun vadeli kilo verme başarısı için önemlidir.

  Kilo verme yolculuğunuz boyunca kendinize esneklik kazandırmayı ve küçük başarıları kutlamayı unutmayın. Ve gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin. Doğru araçlar ve destekle, kilo verme hedeflerinize ulaşmak için motive olabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ