Meyveler ve Meyve Suları Zayıflatır mı, Kilo mu Aldırır?

  Meyveler ve Meyve Suları Zayıflatır mı, Kilo mu Aldırır?

  Meyveler, sağlıklı bir diyetin vazgeçilmez yiyecekleridir. Besleyici olmalarının yanı sıra, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif içerirler. Meyve yemek, kalp hastalığı ve şeker hastalığı riskini azaltır.

  Meyveler, sebzeler gibi diğer doğal gıdalardan daha fazla doğal şeker içerir. Bu nedenle, Dukan diyeti gibi dünya çapında birçok kişinin zayıflamasına vesile olmuş bazı diyet planlarında göz ardı edilebilmektedir.

  diyette meyve yenir mi

  “Meyve yemek zayıflatır mı”, “meyve suyu içmek zayıflatır mı” gibi soruların cevapları yazının konusunu oluşturmaktadır.

  Meyvelerin kalorisi düşük ve besin maddeleri yüksektir

  Meyveler yoğun besleyiciliğe sahip gıdalardır yani kalorisi düşük ancak vitaminler, mineraller ve lif gibi besin maddeleri bakımından yüksektir.

  Büyük bir portakal, bağışıklık sağlığının vazgeçilmez bir bileşenini oluşturan günlük C vitamini ihtiyacının % 163’ünü karşılayabilir.

  Öte yandan orta bir muz, günlük potasyum ihtiyacının % 12’sini sağlar ve sinirlerin, kasların ve kalbin aktivitesini düzenler.

  Meyveler ayrıca oksidatif stresten vücudu korumaya yardımcı olan, kanser ve şeker hastalığı gibi belirli kronik hastalıkların riskini azaltabilecek antioksidanlar bakımından da zengindir.

  Düşük kalorili olmalarının yanı sıra, yüksek lif içeriğinden dolayı, tokluk hissini de artırır. Örneğin, bir küçük elma 77 kalori içerirken, yaklaşık 4 gram lif sağlar.

  Diğer meyvelerin de benzer şekilde kalorisi düşüktür. Örneğin yarım fincan (74 gram) yaban mersini 42 kaloriye, yarım fincan (76 gram) üzüm ise 52 kaloriye sahiptir.

  Yüksek kalorili işlenmiş yiyecekler yerine düşük kalorili ve yüksek lif içeriğine sahip meyveler yemek, kalori açığı oluşturarak, zayıflamaya yardımcı olur.  

  Meyveler tok hissetmeyi sağlar

  Meyvelerin, kalorilerinin düşük olmasının yanı sıra, su ve lif içerikleri sayesinde inanılmaz derecede tok tutar. Lif vücudumuz boyunca yavaş yavaş hareket eder ve sindirim süresini artırır ve bu da tokluk hissi verir.

  Diyette meyve yerseniz, tok hissedeceğinizden dolayı, bu da kalori alımını azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olacaktır.

  Meyveler doğal şeker içerir

  Meyvede bulunan doğal şeker, işlenmiş gıdalarda kullanılan şekerlerden çok farklıdır. İki tipin de çok farklı sağlık etkileri vardır.

  Eklenen şeker, obezite, diyabet ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere bir dizi olası sağlık sorunları ile ilişkilendirilmiştir.

  Eklenen şekerin en yaygın şekli, glikoz ve fruktoz adı verilen iki basit şekerdir. Sofra şekeri ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılar her iki türün kombinasyonunu kullanır.

  Meyveler fruktoz içerir. Büyük miktarlarda yenildiğinde, fruktoz zararlı olabilir ve obezite, karaciğer hastalıkları ve kalp problemleri gibi rahatsızlıklara katkıda bulunabilir.

  Bu nedenle, daha az şeker yemek isteyen birçok kişi yanlış düşünceye kapılarak, diyetten meyvelerin çıkarılması gerektiğini düşünüyor. Ancak ilave şekerlerde bulunan fruktozun büyük miktarı ile meyvelerde bulunan küçük miktarları birbirinden ayırmak önemlidir.

  Fruktoz yalnızca daha büyük miktarlarda zararlıdır ve bu miktarlara erişmek için gereken meyveyi yemek çok zordur. Bu nedenle, meyvede bulunan az miktarda fruktoz çoğu insan için sağlık ya da kilo kaybı söz konusu olduğunda sorun olmayacaktır.

  Kuru meyveler konusunda dikkatli olun

  Kuru meyvelerin de sağlıklı yiyecekler olduğu bilinmektedir. Örneğin, kuru erik kabızlık tedavisine yardımcı olabilecek müshil bir etkiye sahiptir; güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Kuru meyveler de oldukça besleyicidir. Çoğu meyvede bulunan aynı vitamin, mineral ve lifin çoğunu içerir ancak su içerikleri olmadığı için daha konsantredir.

  Bu, aynı miktarda taze meyve ile karşılaştırıldığında daha yüksek miktarda vitamin, mineral ve lif içeriği anlamına gelir. Ne yazık ki, aynı zamanda daha yüksek kalori, karbonhidrat ve şeker tüketeceğiniz anlamına da geliyor.

  Örneğin, yarım fincan (78 gram) ham kayısı 37 kalori içerirken, yarım kupa (65 gram) kuru kayısı 157 kaloriye sahiptir. Kuru kayısı, çiğ kayısıya kıyasla hacimce dört kat fazla kalori içerir.

  Ayrıca, kuru meyvelerin bazı türleri şekerlendiriliyor yani üreticiler tatlılığını artırmak için şeker katıyor. Şekerlenmiş meyvenin kalorisi ve şeker oranı daha da yüksektir ve sağlıklı bir diyette bunlardan kaçınılmalıdır.

  Meyve tüketimi ne zaman sınırlandırılmalıdır?

  Meyveler çoğu kişi için sağlıklıdır ve kilo vermeye yardımcıdır. Ancak bazı insanlar meyve alımını sınırlamalıdır.

  Fruktoz intoleransı

  Meyvelerde fruktoz yüksek olduğu için, fruktoz intoleransı olan insanlar alımlarını sınırlamalıdır.

  Meyvelerde bulunan fruktoz miktarı çoğu insana zararlı olmamakla birlikte, fruktoz emiliminde fruktoz intoleransı olanlarda fruktoz emilimi zayıf düşmektedir. Bu insanlar için fruktoz tüketimi karın ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtilere neden olur. 

  Düşük karbonhidrat veya ketojenik diyet yapanlar

  Çok düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet yapıyorsanız, meyve tüketimini kısıtlamanız gerekebilir. Bunun nedeni, meyvelerin karbonhidrat bakımından nispeten yüksek olması ve bu diyetlerin karbonhidrat kısıtlamalarına uymamasıdır.

  Örneğin, sadece küçük bir armut, 23 gram karbonhidrat içerir; bu da bazı düşük karbonhidratlı diyetlerde izin verilen günlük miktarı aşabilir.

  Meyve Suları Zayıflatır mı?meyve suları zayıflatır mı

  Meyve suları, meyve ve sebzeleri bütün olarak yemeye gerek kalmadan fazla miktarda besin tüketmenin bir kolay yoludur.

  Meyve suları ile yapılan diyetler yıllar içinde popülaritesini artırdı ancak kilo verme konusundaki başarısı tartışmalıdır. 

  Meyvelerin suyunda, kabuklar, tohum ve posa bulunmamaktadır. Bazı besin maddeleri ve antioksidanlar içerir ancak meyve ve sebzelerin tüm yararlı lifleri yoktur.

  Bazıları meyve sularını detoks olarak kullanıyor. Vücudumuz karaciğer ve böbrekler yoluyla tek başına toksinlerden kurtulabilir, bu nedenle meyve sularını detoks olarak kullanmanın bir gereği yok gibi duruyor.

  Genel olarak meyve suyu tariflerinde meyve ve sebzeler bulunur. Bazılarına zencefil ve zerdeçal gibi baharatlar da eklenebilir.

  Meyve Suyu Diyetleri

  Meyve sularının etkin bir şekilde kullanıldığı çeşitli diyet türleri vardır. En yaygın olanı, meyve sularının yemek yerine kullanıldığı hızlı kilo verme yöntemleridir.

  Bu diyetlerdeki amaç gıda almadan, vücut için gerekli besin maddelerini meyve sularından karşılamak suretiyle kilo vermektir. Genellikle düşük kalorili diyetlerdir.

  Birçok kişi bu diyetlerle kilo verdiğini iddia etse de meyve suyu diyetleri yağ yerine su kaybına neden olur.

  Meyve suları kalori alımını önemli ölçüde azaltır

  Kilo vermek için harcadığınız kaloriden daha azını alarak kalori açığı yaratmanız gerekir. Meyve suyu diyetlerinin çoğu katı gıdaları yadsıdığı için günde yaklaşık 600 ila 1000 kalori arasında değişir. Bu, birçok kişi için büyük bir kalori açığına neden olur.

  Bu nedenle meyve suyu diyetleri en azından kısa vadede bile olsa kilo verdirir. Meyve suyu diyeti yaparken ne kadar az kalori alırsanız o kadar hızlı kilo verirsiniz.

  Bununla birlikte meyve suyu diyetinden sonra kalori alımı normale döndüğünde hepsi olmasa da kilonun bir kısmı geri gelir.

  Meyve Suyu Diyetleri ve Doygunluk

  Meyve suyu ile yapılan diyetlerde katı gıdalar bulunmadığından bu tür diyetleri uygularken kendinizi her zamankinden daha aç ve yorgun hissedebilirsiniz.

  Bunun nedeni sıvıların katılardan daha az yer kaplaması özellikle de karbonhidrat oranının yüksek olmasıdır. Bu etki birçok çalışma ile doğrulanmıştır.

  Katı gıdalar hem iştahı azaltan özelliklere sahip hem de önemli besinler olan lif ve protein içerdikleri için daha tok hissetmeyi sağlar.

  Lif, iştah azaltma özelliğine sahiptir, çünkü midenin boşaltılmasını yavaşlatır ve sindirim süresini uzatır. Protein de doygunluğu sağlayan hormonları değiştirir, bu da iştahın düzenlenmesi için gereklidir. Yeterli miktarda lif ve protein tüketen kişiler az yer ve daha az tartılmaya ihtiyaç hisseder.

  Meyvelerin sıkılma işlemi lifi elimine eder. Meyve ve sebzeler protein bakımından doğal olarak düşüktür. Bu nedenle meyve suyu diyetleri sizi tok tutmaz ve bunları sürdürmek zordur.

  Meyve suyu metabolizmayı etkiler

  Meyve suyu diyetlerinin neden olduğu kalori açığı metabolizma üzerinde tahrip edici bir etkiye sahip olabilir. Bu diyetlerde aldığınız protein miktarı sınırlı olduğu için kas kütlesinin azalmasına neden olur.

  Kaslar metabolik olarak aktiftir, bu nedenle daha düşük kas kütlesi olan bireylerin dinlenme anında harcadıkları enerji daha düşüktür. Bu, istirahat halindeyken daha fazla kas içerenlerden daha az kalori yaktıkları anlamına gelir.

  Kalori alımını önemli ölçüde düşürdüğünüzde, vücudunuz açlık hisseder ve kalorilerin daha azını yakar. Kilo kaybı için kalori açığı gerekliyken meyve suyu diyetleri gibi düşük kalorili diyetlerin metabolizma üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle ters etki yarattığı gözleniyor.

  Meyve suları sağlık için zararlı olabilir

  Günde birkaç kere evde sıkılmış meyve suyu içmek, genellikle sağlıklı kabul edilir. Uzun süre meyve sularıyla beslenmenin ise bazı riskleri vardır;

  meyve suyu ile zayıflama

  Yetersiz lif

  Bütün meyve ve sebzeler mükemmel lif kaynaklarıdır ancak bu lifler sıkma işlemi sırasında kaybolur, yani çıkarılır.

  Lif, diyetlerin vazgeçilmez parçasıdır. Lif ile yeterli derecede beslenme sindirim için önemlidir çünkü bağırsaktaki yararlı bakterilerin sağlığını korur ve kabızlığı azaltır.

  Buna ek olarak kalp hastalığı, şeker hastalığı ve obezite riskini düşürür. Meyvelerin sıkılarak tüketilmesi sonucunda lif alımı azalır ve bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

  Beslenme bozuklukları

  Uzun süre sıvı gıdalarla beslenmenin bazı sakıncaları vardır. Meyve suyu diyetleri, hayvansal gıdalardan yoksun olduğu için kalsiyum, D vitamini, demir, B12 vitamini ve çinko gibi bazı temel besin maddeleri bakımından düşüktür.

  Bu besinlerin tümü vücutta önemli işlevlere sahiptir. Yetersiz tüketim olduğunda osteoporoz ve anemi gibi ciddi durumlara neden olabilir.

  Bu diyetler, belirli besin maddelerince düşük olmasının yanında besin maddelerinin emilimini de etkiler. Bunun sebeplerinden biri yağda çözünen A, D, E ve K vitamini emilimi için gerekli olan yağın meyve sularında düşük olmasıdır.

  Enfeksiyon riskinin artması

  Meyve suyu diyetlerinde protein ve bazı besin maddelerinin az olması ve bu diyetlerin uzun süre uygulanması bağışıklık sistemini etkiler ve enfeksiyon riskini artırır.

  Çalışmalar demir ve çinko gibi bağışıklığı güçlendirici besin maddelerinin az tüketilmesinin bile bağışıklık sistemini bozabileceğini gösteriyor.

  Bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara daha kolay yakalanırsınız. Ayrıca vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesi de uzun sürer.

  Yorgunluk ve halsizlik

  Yorgunluk ve halsizlik meyve suyu diyeti yapmanın yan etkisidir. Bu belirtiler diyetin az miktarda kalori içermesinden kaynaklanmaktadır.

  Vücudunuzu yüksek oranda kaloriden yoksun bırakırsanız aslında enerjiden yoksun bırakırsınız ve bu istenmeyen etkilere neden olabilir.

  Yalın kas kütlesinin azalması

  Meyve suyunda yeterli protein olmaması sağlık üzerinde olumsuz etkisi olabilecek yağsız kas kütlesinde azalmaya yol açabilir.

  Kas kütlesi zayıfladıkça metabolizma hızı düşer. Bu da daha az kalori yakacağınız ve zamanla kilo vermenizin azalacağı anlamına gelir.

  Meyve suları kilo verdirir mi?

  Meyve sularının kiloya etkisi konusunda net bir araştırma yok. Ancak diyet sırasında çok düşük kalori ile besleneceğiniz için ilk etapta kilo vereceğiniz kesin.

  Bununla birlikte bir seferde uzun süre diyeti yaparsanız ciddi kalori kısıtlamasının olumsuz etkileriyle karşılaşabilirsiniz.

  Ayrıca böyle kısıtlayıcı diyetleri sürdürmesi zordur. Çoğu kişi bu tür diyetleri uygulamakta zorlanır ve sonuç olarak başlangıç kilolarına geri döner.

  Meyve suları kilo vermenin hızlı bir yolu olabilir ancak “potansiyel sağlık sorunlarını göze almaya değer mi?” diye düşünmek gerekir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ