Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Yapılır?

 

Sağlıklı diyet, kilo vermeyi ve enerjik hissetmeyi sağlar. Ayrıca ruh halinizi iyileştirerek, hastalık riskini azaltır. Ancak sağlıklı bir diyet programını sürdürmek bazen çok zor olabilir.

 

Bu nedenle bu yazıda sağlıklı diyet önerilerini paylaşalım. Ayrıca “sağlıklı beslenme ve diyet nasıl olur”, “hızlı ve sağlıklı diyet nasıl yapılır” konu başlıklarına değinelim.

 

 

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

 

 

Gerçekçi beklentilerle başlayın

Beklentileriniz gerçekçi olsun. “Ayda 10 kilo vermek istiyorum” şeklinde bir hedef belirlerseniz ve çok hızlı bir şekilde kilo vermek için kendinize baskı yaparsanız, sağlıklı diyet planlarınız boşa çıkar.

 

Araştırmacılar, çok kilo vermeyi bekleyen obez insanların 6-12 ay içinde sağlıklı diyet programını bırakma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Daha gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef belirlemek cesaretiniz kırılmadan emin ve sağlam adımlarla yolunuzda yürümenize yardımcı olur.

 

 

 

Motive olun

Neden sağlıklı bir diyet yapıp zayıflamaya çalıştığınızı hatırlamak için sebeplerinizin bir listesini yapın ve sürekli görebileceğiniz bir yere asın. Motive olmaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bunlara bakın.

 

 

 

Sağlıksız yiyecekleri evden uzak tutun

Abur cuburlarla çevrelenmişseniz, kilo vermeniz zorlaşır. Evde diyet ve sağlıklı beslenme hedeflerinizi engelleyebilecek bu tür yiyecekleri bulundurmayın.

 

 

 

“Hep ya da hiç” demeyin

Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı elde etmenin önündeki en büyük engel siyah beyaz düşüncedir. Sabah kahvaltısında fazla yiyip, hedeflerinizden sapmışsanız, nasıl olsa ipin ucunu kaçırdım diye düşünerek günün geri kalanında da sağlıksız beslenmeye devam etmeyin. “Zararın neresinden dönülürse kardır” demeli ve günün geri kalanını kurtarmaya çalışmalısınız.

 

 

 

Sağlıklı atıştırmalıklar taşıyın

Uzun süre evden uzakta olduğunuzda sağlıklı bir diyete bağlı kalmak zorlaşır. Hareket halindeyken çok acıktığınızda, atıştırmak ve iştahınızı kontrol altında tutmak için badem, fındık gibi taşınabilir ve sağlıklı atıştırmalıkları yanınızda bulundurun.

 

 

 

Seyahat etmenin sizi yoldan çıkarmasına izin vermeyin

İster iş, ister eğlence için seyahat ediyor olun, yaşanılan bölgenin dışında olmak sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmayı zorlaştırır. Bunun için;

 

 

 

İlerlemenizi takip edin

Yediğiniz yiyecekleri bir günlüğe yazmak, ya da mobil bir uygulamaya kaydetmek, sağlıklı beslenmeye ve kilo vermeye yardımcı olur. Size yola devam etmenize yardımcı olabilecek motivasyon sağlar.

 

 

 

Aynı hedeflere sahip birini bulun

Sağlıklı diyet ve egzersiz planına bağlı kalmak, kendi başınıza zor olabilir. Bir diyet veya egzersiz arkadaşınızın olması, faydalı olabilir. Bu aile bireylerinden biri, eşiniz veya bir arkadaşınız olabilir.

 

 

 

Güne yüksek proteinli bir kahvaltı ile başlayın

İlk öğününüz iyi dengelenmişse ve yeterli miktarda protein içeriyorsa, kan şekeri seviyesini sabit tutma ve günün geri kalanında fazla yemek yememe olasılığınız artar. Bir çalışmada, kahvaltıda en az 30 gram protein tüketen aşırı kilolu kadınlar, düşük proteinli kahvaltı yiyenlere göre, öğle yemeğinde daha az kalori almışlardır.

 

 

 

Alışkanlıklarınızı değiştirmenin zaman alacağını bilin

Yeni, sağlıklı yaşam tarzınıza uyum sağlamanız beklenenden uzun sürerse cesaretiniz kırılmasın. Araştırmacılar, yeni bir davranışı alışkanlık haline getirmenin ortalama 66 gün sürdüğünü bulmuşlardır. Sonunda, sağlıklı diyet ve düzenli egzersiz yapmak otomatik hale gelecektir.

 

 

 

Sizin için en uygun olanı bulun

Herkes için işe yarayan mükemmel bir yol yoktur. Zevk aldığınız, sürdürebileceğiniz ve hayatınızın geri kalanında buna bağlı kalabileceğiniz bir yeme ve egzersiz yöntemi bulmak önemlidir. En sağlıklı diyet uzun vadede bağlı kalabileceğiniz, sağlıklı beslenmenizi sağlayan bir programdır.

 

Sonuç olarak;

Alışkanlıkları kırmak ve sağlıklı bir diyet yapmak kolay değildir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, yukarıdaki yaşam tarzı değişikliklerini alışkanlık haline dönüştürmeyi hedefleyin.

 

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ