Diyabet Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Diyabet, dünya çapında yetişkinler ve çocuklar arasında salgın oranlara ulaşan kronik bir hastalıktır. Kontrolsüz diyabetin kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük ve diğer komplikasyonlar dahil birçok ciddi sonucu vardır.

Prediyabet de bu sonuçlara neden olabilmektedir.

Beslenme, diyabetin önlenmesinde ve yönetilmesinde önemli bir role sahiptir.

Bazı yiyecekleri yemek, kan şekerini ve insülin seviyesini yükseltebilir ve iltihaplanmayı teşvik edebilir, bu da hastalık riskini artırabilir. Ya da bazı yiyecekler kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Yazıda “şeker hastaları ne yemeli”, “şeker hastaları ne yememeli” sorularına cevap aranacaktır.

Şeker hastaları için karbonhidrat neden önemlidir?

Karbonhidrat, protein ve yağ, vücudumuza enerji sağlayan makro besinlerdir.

Bunların arasında karbonhidrat, kan şekeri üzerinde açık ara en büyük etkiye sahiptir. Bunun nedeni, şeker veya glikoza parçalanması ve kan dolaşımına emilmeleridir.

Karbonhidratlar arasında nişasta, şeker ve lif bulunur. Bununla birlikte, lif sindirilmez ve vücut tarafından diğer karbonhidratlarla aynı şekilde emilir, bu nedenle kan şekerini yükseltmez.

Yiyeceklerin bir kısmındaki toplam karbonhidrattan lif miktarını çıkarmak, onun sindirilebilir veya net karbonhidrat içeriğini verecektir. Örneğin, bir fincan karışık sebze 10 gram karbonhidrat ve 4 gram lif içeriyorsa, net karbonhidrat sayısı 6 gramdır.

Diyabetli kişiler, bir seferde çok fazla karbonhidrat tükettiklerinde, kan şekeri seviyeleri tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşabilir.

Zamanla, yüksek seviyeler vücudun sinirlerine ve kan damarlarına zarar verebilir ve bu da kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir.

Karbonhidratı az tüketmek, kan şekeri artışlarını önlemeye yardımcı olabilir ve diyabet komplikasyonları riskini büyük ölçüde azaltabilir.

Diyabet Hastalarının Yememesi Gerekenler

Şekerli içecekler

Şekerli içecekler, karbonhidrat bakımından çok yüksektir. Bu içecekler, insülin direnci ve diyabet ile güçlü bir şekilde bağlantılı olan fruktoz ile yüklüdür. Araştırmalar şekerli içeceklerin, yağlı karaciğer hastalığı gibi diyabetle ilişkili rahatsızlıkların riskini artırabileceğini göstermektedir.

Şekerli içeceklerdeki yüksek fruktoz, göbek yağını ve potansiyel olarak zararlı kolesterol ve trigliserid seviyelerini destekleyen metabolik değişikliklere yol açabilir.

Kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve hastalık riskini önlemek için şekerli içecekler yerine su, soda veya şekersiz buzlu çay tüketin.

Trans yağlar

Yapay trans yağlar son derece sağlıksızdır. Doymamış yağ asitlerine hidrojen eklenerek daha kararlı hale getirilerek oluşturulurlar.

Trans yağlar, margarin, fıstık ezmesi, krema, dondurulmuş yiyeceklerde bulunur. Ayrıca, gıda üreticileri ürünün raf ömrünü uzatmak için kraker, kek ve diğer unlu mamullere ekler.

Trans yağlar kan şekeri düzeylerini doğrudan yükseltmese de, iltihaplanmayı artırır, insülin direnci ve göbek yağının yanı sıra HDL (iyi) kolesterol düzeylerini düşürür ve arteryel fonksiyonun bozulmasına neden olabilir.

Paketli yiyeceklerin içindekiler listesinde “kısmen hidrojene” kelimesi bulunursa, o yiyecekleri tercih etmeyin.

Beyaz ekmek, pirinç ve makarna

Beyaz ekmek, pirinç ve makarna yüksek karbonhidratlı, işlenmiş gıdalardır.

Ekmek, simit ve diğer rafine unlu yiyeceklerin, tip 1 ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde artırdığı bilinmektedir.

Bu işlenmiş gıdalar çok az lif içerir. Lif, şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Bazı araştırmalarda, bu düşük lifli yiyecekleri yüksek lifli yiyeceklerle değiştirmenin, diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir. 

Meyveli yoğurt

Sade yoğurt, şeker hastaları için iyi bir seçenektir. Ancak meyveli yoğurtlar kan şekeri seviyelerini dengesiz bir şekilde yükseltebilir.

Aromalı yoğurt tipik olarak yağsız veya az yağlı sütten yapılır, karbonhidrat ve şeker oranı yüksektir.

1 fincan (245 gram) meyveli yoğurtta yaklaşık 31 gram şeker bulunabilir, yani kalorisinin yaklaşık % 61’i şekerden gelir.

Kan şekerini ve insülini yükseltebilecek şekerli yoğurtlar yerine, şeker içermeyen, iştah, kilo kontrolü ve bağırsak sağlığı için faydalı olabilecek sade, tam yağlı yoğurt tercih edin.

kahvaltılık gevrek nasıl yapılır

Şekerli kahvaltılık tahıllar

Şeker hastalığı olanlar, tahıl yiyerek güne başlamamalıdır. Çoğu kalvaltılık tahıl yüksek oranda işlenir ve birçok insanın düşündüğünden çok daha fazla karbonhidrat içerir.

Ek olarak, gün boyunca kan şekeri seviyesini sabit tutarken, tok hissetmeye yardımcı olabilecek bir besin olan çok az protein sağlarlar.

Kan şekeri ve açlığı kontrol altında tutmak için kahvaltılık gevrekler yemek yerine protein bazlı düşük karbonhidratlı bir kahvaltı yapın.

Aromalı kahveler

Kahve, diyabet riskinin azalması da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Ancak aromalı kahveler, sağlıklı bir içecek olmaktan çok, sıvı tatlılardır ve karbonhidratla doludur.

Kan şekerini kontrol altında tutmak ve kilo alımını önlemek, kremalı kahveler yerine, sade kahve için.

Bal, agav nektarı ve akçaağaç şurubu

Diyabet hastaları genellikle şeker, kurabiye ve turta gibi ikramların yanı sıra beyaz sofra şekeri alımlarını en aza indirmeye çalışır.

Bununla birlikte, diğer şeker türleri de kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bunlar arasında esmer şeker ve bal, agave nektarı ve akçaağaç şurubu gibi doğal şekerler bulunur.

Bu tatlandırıcılar yüksek oranda işlenmemiş olsa da en az beyaz şeker kadar karbonhidrat içerirler. Aslında çoğu daha fazlasını içerir.

Tüm şeker türlerinden kaçınmak ve bunun yerine doğal düşük karbonhidrat sağlayan tatlandırıcılar kullanmak gerekir.

fitoöstrojen vücuda etkileri

Kuru meyve

Meyve, C vitamini ve potasyum da dahil olmak üzere birçok önemli vitamin ve mineral için harika bir kaynaktır. Tüm meyveler kurutulur ve su içeriğini kaybeder. Kurutma işlemi şeker içeriğinin daha konsantre hale gelmesine neden olur.

Bir bardak (151 gram) üzüm, 1.4 gram lif dahil olmak üzere 27.3 gram karbonhidrat içerir. Buna karşılık, 1 bardak (145 gram) kuru üzüm, 5.4’ü liften gelen 115 gram karbonhidrat içerir.

Bu nedenle kuru üzüm, üzümün dört katından fazla karbonhidrat içerir. Diğer kuru meyve türleri, karbonhidrat bakımından taze muadillerine göre benzer şekilde daha yüksektir.

Şeker hastalığı olanlar, meyveden tamamen vazgeçmek zorunda değildir. Taze meyveler, kan şekerini hedef aralıkta tutarken sağlık açısından fayda sağlar.

Paketlenmiş atıştırmalık yiyecekler

Tuzlu kraker, kurabiye ve diğer paketlenmiş yiyecekler iyi atıştırmalık seçenekleri değildir.

Tipik olarak rafine undan yapılırlar ve az miktarda besin sağlarlar ancak kan şekerini hızla yükseltebilen bol miktarda hızlı sindirilen karbonhidrat içerirler.

Öğün aralarında acıkırsanız, kuruyemiş veya az karbonhidratlı sebzeler ve peynir yemek daha iyidir.

Meyve suyu

Meyve suyu genellikle sağlıklı bir içecek olarak kabul edilse de, kan şekeri üzerindeki etkileri gazlı içecekler ve diğer şekerli içeceklere benzer.

Bu, şekersiz % 100 meyve suyu ve ilave şeker içeren türler için de geçerlidir. 

Şekerle tatlandırılmış içeceklere benzer şekilde, meyve suyu fruktoz ile yüklüdür. Fruktoz insülin direncini, obeziteyi ve kalp hastalığını yönlendirir.

Patates kızartması

Patates kızartması, özellikle şeker hastalığı olanlar için, uzak durulması gereken bir besindir. Patatesin karbonhidrat oranı nispeten yüksektir. Bir orta boy patates, 2,4’ü liften gelen 34,8 gram karbonhidrat içerir.

Bununla birlikte, soyulup bitkisel yağda kızartıldıktan sonra patates, kan şekerinizi yükseltmekten daha fazlasını yapabilir.

Derin kızartılan yiyeceklerin, gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE’ler) ve aldehitler gibi yüksek miktarda toksik bileşikler ürettiği gösterilmiştir. Bu bileşikler iltihabı teşvik edebilir ve hastalık riskini artırabilir.

Gerçekten de, birkaç çalışma, sık tüketilen patates kızartması ve diğer kızarmış yiyecekleri kalp hastalığı ve kanserle ilişkilendirmiştir.

Diyabet Hastaları Ne Yemeli?

Şeker hastalarının ana hedefinizin kan şekeri seviyesini kontrol etmek olmalıdır. İşte hem tip 1 hem de tip 2 diyabeti olanların yiyebileceği yiyecekler…

Yağlı balık

Somon, sardalya, ringa balığı, hamsi ve uskumru, kalp sağlığı için büyük faydaları olan omega 3 yağ asitleri DHA ve EPA’nın harika kaynaklarıdır.

Düzenli olarak bu yağları almak, kalp hastalığı ve felç riski yüksek olan diyabetli kişiler için özellikle önemlidir.

DHA ve EPA, kan damarlarını hizalayan hücreleri korur, iltihap belirtilerini azaltır ve arterlerin çalışma şeklini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, düzenli olarak yağlı balık yiyen kişilerin kalp krizi gibi akut koroner sendromlar için daha düşük riske sahip olduklarını ve kalp hastalığından ölme olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Araştırmalar, yağlı balık yemenin de kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Aşırı kilolu ve obezitesi olan 68 yetişkinle yapılan bir araştırma, yağlı balık tüketen katılımcıların, yağsız balık tüketen katılımcılara kıyasla, yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde önemli iyileşmeler olduğunu bulmuştur.

Balık aynı zamanda tok hissetmeye ve kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olan harika bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler son derece besleyicidir ve kalorisi düşüktür. Ayrıca sindirilebilir karbonhidrat veya vücut tarafından emilen karbonhidrat miktarı çok düşüktür, bu nedenle kan şekeri seviyesini önemli ölçüde etkilemez.

Ispanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral için iyi kaynaklardır.

C vitamini, güçlü bir antioksidan görevi görür ve ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

C vitamini açısından zengin gıdaların tüketimini artırmak, diyabetli kişilerin iltihaplanmayı ve hücresel hasarı azaltırken, serum C vitamini seviyelerini artırmalarına yardımcı olabilir.

avokado çeşitleri

Avokado

Avokado 1 gramdan daha az şeker, az karbonhidrat, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağlara sahiptir, bu nedenle kan şekeri seviyesini yükseltmez. Bu nedenle, diyabetli insanlar için ideal bir atıştırmalıktır.

Yumurta

Yumurta, sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlar. Düzenli yumurta tüketimi, kalp hastalığı riskini çeşitli şekillerde azaltabilir.

Yumurta iltihabı azaltır, insülin duyarlılığını iyileştirir, HDL (iyi) kolesterol seviyesini yükseltir ve LDL (kötü) kolesterolün boyutunu ve şeklini değiştirir.

Bazı araştırmalar yumurta yemenin felç riskini azaltabileceğini de öne sürüyor.

Chia tohumu

Chia tohumu, şeker hastaları için harika bir besindir. Lif bakımından son derece yüksektir ancak sindirilebilir karbonhidrat oranı düşüktür.

28 gramlık chia tohumu porsiyonunda bulunan 12 gram karbonhidratın 11’i liftir ve bu da kan şekerini yükseltmez. Ek olarak, chia tohumu kan basıncını ve inflamatuar belirteçleri düşürmeye yardımcı olur.

Fasulye

Fasulye besleyici ve süper sağlıklıdır. B vitamini, faydalı mineraller (kalsiyum, potasyum ve magnezyum) ve lif açısından zengin bir baklagil türüdür.

Diyabeti kontrol etmek için önemli olan çok düşük bir glisemik indekse sahiptir. Ayrıca diyabetin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Yoğurt

Bazı araştırmalar, yoğurt gibi belirli süt ürünlerini yemenin probiyotik içeriği nedeniyle, kan şekeri yönetimini iyileştirebileceğini ve kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabileceğini belirtmektedir.

Çalışmalar ayrıca, yoğurt tüketiminin daha düşük kan şekeri seviyeleri ve insülin direnci ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Ek olarak, yoğurt diyabet riskini düşürebilir. Çalışmalar, yoğurt ve diğer sütlü yiyeceklerin, tip 2 diyabetli kişilerde kilo kaybına ve vücut kompozisyonunun iyileşmesine yol açabileceğini göstermektedir.

Yoğurtta bulunan yüksek seviyelerde kalsiyum, protein ve konjuge linolik asit (CLA) adı verilen özel bir yağ türü, iştahı azaltarak sağlıksız yiyeceklere direnmeyi kolaylaştırabilir.

Ayrıca iştahı ve kalori alımını azaltarak kilo kaybına neden olabilecek protein bakımından yüksektir.

kuruyemiş karbonhidrat

Kuruyemiş

Kuruyemişler lezzetli ve besleyicidir. Tüm kuruyemiş türleri lif içerir ve bazılarında diğerlerinden daha fazla olmasına rağmen net karbonhidrat oranı düşüktür.

28 gramlık kuruyemiş porsiyonlarının sindirilebilir karbonhidrat miktarları şöyledir:

Badem: 2,6 gram

Brezilya fıstığı: 1.4 gram

Kaju fıstığı: 7,7 gram

Fındık: 2 gram

Macadamia: 1,5 gram

Ceviz: 1,2 gram

Antep fıstığı: 5 gram

Kuruyemişler şeker hastalığı olan kişilerin kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tip 2 diyabetli 16.000’den fazla katılımcının yer aldığı bir 2019 araştırması, ceviz, badem, fındık ve antep fıstığı gibi kuruyemişleri yemenin kalp hastalığı ve ölüm riskini azalttığını buldu.

Araştırmalar ayrıca kuruyemişlerin kan şekeri seviyelerini iyileştirebileceğini gösteriyor.

Tip 2 diyabetli deneklerde yapılan bir araştırma, günlük ceviz yağı tüketiminin kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini bulmuştur.

Bu bulgu önemlidir, çünkü tip 2 diyabetli kişilerde genellikle obezite ile bağlantılı yüksek insülin seviyeleri vardır.

Brokoli

Brokoli, en besleyici sebzelerden biridir. Yarım fincan pişmiş brokoli, 27 kalori ve 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve ayrıca C vitamini ve magnezyum sağlar.

Diyabetli kişilerde yapılan çalışmalar, brokoli yemenin insülin seviyelerini düşürmeye ve hücresel hasara karşı korumaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Brokoli ayrıca kan şekeri seviyesini yönetmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, brokoli tüketmenin diyabetli kişilerde kan şekerinde yüzde 10’luk bir azalmaya yol açtığını buldu.

Kan şekeri seviyelerindeki bu düşüş, muhtemelen brokoli gibi turpgil sebzelerde bulunan bir kimyasal olan sülforafandan kaynaklanmaktadır.

Ek olarak, brokoli iyi bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Bu önemli antioksidanlar, göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Sızma zeytinyağı

Sızma zeytinyağı kalp sağlığı için son derece faydalıdır. Glisemik yönetimi iyileştirdiği, açlık ve yemek sonrası trigliserit düzeylerini düşürdüğü ve antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilen bir tür tekli doymamış yağ olan oleik asit içerir.

Bu önemlidir çünkü diyabetli kişiler, kan şekeri seviyelerini yönetmede sorun yaşar ve yüksek trigliserit seviyelerine sahiptir. Oleik asit ayrıca tokluk sağlayan hormon olan GLP-1’i de uyarabilir.

Farklı yağ türlerini inceleyen 32 çalışmanın geniş bir analizinde, kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen tek şey zeytin yağıydı.

Zeytinyağı ayrıca polifenoller adı verilen antioksidanlar içerir. Polifenoller iltihabı azaltır, kan damarlarını kaplayan hücreleri korur, LDL (kötü) kolesterolün oksidasyondan zarar görmesini önler ve kan basıncını düşürür.

Sızma zeytinyağı rafine edilmemiştir, bu nedenle antioksidanları ve onu çok sağlıklı kılan diğer özellikleri korur.

Keten tohumu

Keten tohumu sağlıklı bir besindir. Kalp sağlığına faydalı omega 3 yağları, lif ve diğer benzersiz bitki bileşiklerine sahiptir.

Çözünmeyen liflerinin bir kısmı, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve kan şekeri yönetimini iyileştirmeye yardımcı olabilecek lignanlardan oluşur.

Keten tohumu, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, keten tohumu viskoz lif bakımından çok yüksektir, bu da bağırsak sağlığını, insülin duyarlılığını ve tokluk hissini iyileştirir.

Elma sirkesi

Elma sirkesinin birçok sağlık yararı vardır. Tip 2 diyabetli 317 hastayı içeren altı çalışmanın meta analizine göre, elma sirkesinin açlık kan şekeri seviyeleri ve HbA1c üzerinde faydalı etkileri vardır.

Ayrıca karbonhidrat içeren yemeklerle tüketildiğinde kan şekeri tepkisini % 20’ye kadar düşürebilir. Elma sirkesi antimikrobiyal ve antioksidan etkileri de dahil olmak üzere birçok başka sağlıklı özelliğe sahiptir. 

çileğin saça faydaları

Çilek

Çilek, en besleyici meyvelerden biridir. Onlara kırmızı rengini veren antosiyaninler olarak bilinen antioksidanlar bakımından zengindir.

Antosiyaninlerin yemekten sonra kolesterol ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca tip 2 diyabetli kişiler için kan şekeri ve kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirir.

Çilek ayrıca antioksidan özelliklere sahip faydalı bitki bileşikleri olan polifenoller içerir. 1 fincan çilek yaklaşık 46 kalori içerir ve üçü lif olmak üzere 11 gram karbonhidrat sağlar.

Sarımsak

Küçük boyutu ve düşük kalorisiyle sarımsak inanılmaz derecede besleyicidir. Araştırmalar, sarımsağın kan şekeri yönetimine katkıda bulunduğunu ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Araştırmalar ayrıca sarımsağın kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kabak

Pek çok çeşidi bulunan kabak, sağlıklı sebzelerden biridir. Kalorisi ve glisemik indeksi düşüktür.

Çoğu sebze gibi kabak da faydalı antioksidanlar içerir. Araştırmalar, kabak polisakkaritlerinin sıçanlarda insülin toleransını iyileştirdiğini ve serum glikoz seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir.

Araştırmalar ayrıca kabak çekirdeğinin glisemik yönetime yardımcı olabileceğini gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ