Şeker Dişlerinizi Nasıl Çürütür? | diyetz

Şeker Dişlerinizi Nasıl Çürütür?

 

 

Şekerin dişler için kötü olduğu yaygın bir bilgidir. Eski Yunan filozof Aristo, yumuşak incir gibi tatlı yiyeceklerin diş çürümesine neden olduğunu ilk gözlemlediğinde kimse ona inanmadı.

 

Fakat bilim ilerledikçe, şekerin çürümeye neden olduğu kesinleşti.

 

Bu yazıda, şekerin dişlerinize nasıl bir etkide bulunduğu ve diş çürümesini nasıl önleyebileceğiniz ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

 

 

 

Ağzınız bir savaş alanıdır

 

Ağzınızda birçok farklı bakteri yaşar. Bazıları diş sağlığınız için faydalıdır ancak bazıları zararlıdır.

 

Örneğin; araştırmalar, zararlı bakterilerin bir grubunun şekerle karşılaşıp şekeri sindirdiğinde ağzınızda asit ürettiğini göstermiştir.

 

Bu asitler, mineralleri dişinizin emici, koruyucu dış tabakası olan diş minesinden çıkarırlar. Bu işleme demineralizasyon denir.

 

İyi haber şu ki, tükürüğünüz, bu hasarı remineralizasyon adı verilen doğal bir süreçte sürekli olarak tersine çevirmeye yardımcı olur.

 

Diş macunu ve sudan gelen flüorüre ilaveten, tükürüğünüzdeki kalsiyum ve fosfat gibi mineraller “asit saldırısı” sırasında kaybolan minerallerin yerini alması ile diş minesinin kendiliğinden düzelmesine yardımcı olur. Bu, dişlerinizin güçlenmesini sağlar.

 

Bununla birlikte, asit ataklarının tekrarlanan döngüsü diş minesinde mineral kaybına neden olur. Zamanla bu durum mineyi zayıflatır ve yok eder, boşluklar oluşturur.

 

Basitçe söylemek gerekirse, boşluk diş çürümesinin neden olduğu diş delikleridir.Gıdalardaki şekeri sindiren ve asit üreten zararlı bakterilerin sonucudur.

 

Tedavi edilmediğinde boşluk dişin derin katmanlarına yayılabilir, bu da ağrıya ve diş kaybına neden olabilir.

 

Diş çürümesinin belirtileri; diş ağrısı, çiğneme sırasındaki ağrı ve tatlı, sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere duyarlılıktır.

 

 

 

 

Şeker Kötü Bakterileri Çeker ve Ağzınızın pH’ını Düşürür

 

Şeker kötü bakteriler için mıknatıs gibidir.Ağızda bulunan iki tahrip edici bakteri Streptococcus mutans ve Streptococcus sorbrinus’tur.

 

İlginizi Çekebilir  Günlük Şeker Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

İkisi de yediğiniz şekeri besler ve diş yüzeyinde oluşan yapışkan, renksiz bir film olan diş plakasını oluştururlar. Plaka, tükürük veya fırçayla yıkanmazsa bakteri asit haline getirir. Bu ağız içinde asidik bir ortam yaratır.

 

PH ölçeği, 7 nötr olmak üzere, asitli veya bazik bir çözeltinin ne olduğunu ölçer.Plakanın pH değeri normalin altına düştüğünde veya 5.5’in altına düştüğünde, bu asitler mineralleri eritmeye başlar ve diş minesini yok eder.

 

Bu süreçte, küçük delikler oluşur. Zamanla, büyük bir delik veya boşluk görünene kadar daha da büyürler.

 

 

 

Diş Çürüğüne Neden Olan Beslenme Alışkanlıkları

 

Son yıllarda araştırmacılar, dişlerde boşlukların oluşmasında bazı yiyecek alışkanlıklarının önemli olduğunu bulmuşlardır.

 

 

 

Aşırı şeker içeren atıştırmalıkları tüketmek

 

Çoğu çalışma, sıklıkla şekerli içeceklerin ve tatlı tüketiminin boşluklara yol açtığını bulmuştur.

 

Şeker bakımından yüksek gıdalar ile yapılan sıkça atıştırma, dişlerinizin çeşitli asitlerin çözünme etkilerine maruz kalma süresini artırır ve diş çürümesine neden olur.

 

Okul çocukları arasında yapılmış yeni bir araştırmada, çerez ve patates cipsi yiyenlerde,yemeyen çocuklara göre boşluklar geliştirme olasılığı dört kat daha yüksektir.

 

 

 

Şekerli ve asitli içecekler içme

 

En yaygın sıvı şeker kaynağı şekerli alkolsüz içecekler, spor içecekleri, enerji içecekleri ve meyve sularıdır.Şekere ek olarak, bu içeceklerin diş çürümesine neden olabilecek asit seviyeleri yüksektir.

 

Finlandiya’da yapılan geniş çaplı bir araştırmada, günde 1-2 şekerli içecek içmek, % 31 oranında daha fazla oyuk riski taşımaktadır.

 

Ayrıca, 5-16 yaşlarındaki çocuklardaki Avustralya’da yapılan bir araştırmada, tüketilen şekerle şekerlendirilmiş içeceklerin sayısının bulunan boşlukların sayısı ile doğrudan ilişkili olduğu bulundu.

 

Dahası, 20.000’den fazla yetişkin içeren bir çalışma, sadece ara sıra şekerli içecek tüketenlerin, şekerli içecek tüketmeyen kişilerle karşılaştırıldığında 1-5 diş kaybetme riskinde % 44’lük bir artış sağlandığını, ortaya çıkardı.

 

İlginizi Çekebilir  Kızılcığın Faydaları ve Zararları

Bunun anlamı, günde iki kez veya daha fazla şekerli bir içecek içmek, altı dişten daha fazla kaybetme riskinizi neredeyse üç katına çıkarması demektir.

 

Neyse ki, bir çalışmada şeker alımının günlük kalorinin % 10’dan azına düşürülmesinin diş çürümesi riskini azalttığını buldu.

 

 

 

Şekerli içecekler içerken

 

Gün boyunca şekerli içecekler içiyorsanız, alışkanlığınızı tekrar düşünmenin zamanı gelmiş demektir.Araştırma, içeceklerinizi içme şeklinizin dişlerde oyuk geliştirme riskinizi etkilediğini göstermiştir.

 

Bir çalışma şekerlendirilmiş içeceklerin ağzınızda uzun süre tutulması ya da sürekli içilmesinin dişlerde oyuk riskini arttırdığını gösterdi.

 

Bunun nedeni, dişlerinizin daha uzun süre şekere maruz kalmasının, zararlı bakterilere ortam hazırlama imkânı vermesidir.

 

 

 

Yapışkan yiyecekler yemek

 

“Yapışkan yiyecekler”, sert şekerler, ve lolipoplar. Bunlar aynı zamanda diş çürümesine bağlıdır.Çünkü bu gıdaları ağızda daha uzun tutarsanız, şekerleri giderek serbest bırakılır.

 

Bu, zararlı bakterilere şekeri sindirip daha fazla asit üretmek için ağzınızda bolca zaman kazandırır.

 

Sonuç, uzun süreli demineralizasyon dönemleri ve kısaltılmış remineralizasyon dönemleri olur.Patates cipsi ve aromalı kraker gibi işlenmiş nişastalı gıdalar bile ağızda kalabilir ve oyuklara neden olabilir.

 

 

 

Diş çürümesi ile mücadele için ipuçları

 

Araştırmalar diğer faktörlerin de oyukların gelişimini hızlandırabileceğini veya yavaşlatabileceğini bulmuştur. Bunlar arasında tükürük, yeme alışkanlıkları, flüorüre maruziyet, oral hijyen ve genel beslenme bulunur.

 

Aşağıda diş çürümesine karşı savaşmanın bazı yolları bulunmaktadır.

 

 

 

Ne yiyip içtiğinizi bilin

 

Tahılların, taze meyvelerin, sebzelerin ve süt ürünlerinden zengin dengeli bir beslenme tarzı benimseyin.Şekerli gıdalar veya asitli içecekleri aralarda değil yemeklerinizle birlikte tüketin.

 

Ayrıca şekerli ve asitli içecekler içerken bir pipet kullanmayı düşünün. Bu, dişlerinize şeker ve asit içeriklerine daha az maruz kalma olanağı verir.

 

İlginizi Çekebilir  Muz Kalori ve Besin Değeri

Ayrıca, ağzınızda tükürük akışını artırmak için yemeklerinize çiğ meyve veya sebze ekleyin.Son olarak, bebeklerin şekerli sıvılar, meyve suları veya formül sütleri içeren şişelerle yatmalarına izin vermeyin.

 

 

 

Şekeri gıdaları tüketmeyin

 

Şekerli ve yapışkan gıdalar ara sıra yenilmelidir.Tatlı gıdalara maruz kalırsanız, ağzınızı çalkalamaya ve diş yüzeyindeki yapışan şekeri seyreltmeye yardımcı olmak için, biraz su için.

 

Şekerli veya asitli içecek tüketirseniz, uzun bir süre yavaş yavaş yudumlamayın. Bu, dişlerinizi şeker ve asit saldırılarına daha uzun süre maruz bırakır.

 

Bunların yerine, su için. Asit, şeker veya kalori içermez.

 

 

 

Ağız hijyenini uygulayın

 

Günde en az iki kez diş fırçalama, oyukların ve diş çürümesinin önlenmesinde önemli bir adımdır.

 

Her yemekten sonra mümkün olduğunca ve yatmadan önce fırçalamanız önerilir. Dişlerinizin korunmasına yardımcı olan, florür içeren bir diş macunu kullanarak daha iyi ağız hijyeni sağlayabilirsiniz.

 

Ek olarak, tükürük akışını uyarmak faydalı minerallerle dişleri yıkamaya yardımcı olur.Çiğneme şekeri içermeyen zamk, tükürük üretimini ve yeniden mineral maddesini uyararak plak oluşumunu önleyebilir.

 

Altı ayda bir diş hekimine göstermek kadar, dişlerinizi sağlıklı tutmayı hiçbir şey garanti altına almaz.

 

Sonuç olarak;

Şekerli bir şey yediğiniz ya da içtiğinizde, ağzınızın içindeki bakteriler onu parçalamak için çalışır.

 

Bununla birlikte, işlem sırasında asit üretirler. Asit, zaman içinde diş çürümesine neden olan diş minesini tahrip eder.

 

Bununla mücadele etmek için yüksek şekerli yiyecek ve içecek alımlarınızı minimumda tutun – özellikle yemekler arası ve yatmadan önce.

 

Dişlerin çürümesine karşı savaşı kazanmanın en iyi yolları, dişlerinize iyi bakmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı uygulamaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ