Evde Dişleri Beyazlatmanın Doğal Yöntemleri | diyetz

Evde Dişleri Beyazlatmanın Doğal Yöntemleri

 

 

İnsanlar diş beyazlatmak için haddinden fazla para harcıyorlar. Dişlerinizi beyazlatmak için seçebileceğiniz birçok ürün bulunuyor. Ancak unutmamak gerekir ki bu ürünler dişleri beyazlatmak için kimyasal kullanıyor. Kimyasallar olmadan daha beyaz dişler istiyorsanız doğal yollardan bunu yapabilirsiniz.

 

 

Dişler neden sararır?

Dişlerin parlak beyaz ışıltısını kaybetmesine neden olan birden çok faktör vardır. Yediğiniz bazı yiyecekler dişlerin dış kısmının kirlenmesine yol açar. Böylece dişlerinizde plak birikerek sarı görünmelerine neden olabilir. Bu renk değişikliği genellikle düzenli fırçalama ve beyazlatma işlemiyle ortadan kaldırılabilir.

 

Bazen dişlerin sararmasının nedeni sert tabakanın alt kısmındaki dentinin açığa çıkarak aşınmasıdır. Dentin sert tabakanın altındaki sarı renkli, kemikli bir dokudur. İşte evde dişlerinizi beyazlatmanın doğal yolları…

 

 

Bitkisel Yağlar

Diş beyazlatmada bitkisel yağlar kullanılabilir. Bitkisel yağlar, dişlerinizin sararmasına ve plak oluşmasına neden olan bakterilerin yok edilmesi için kullanılır.

 

Diş beyazlatmada ayçiçek yağı ve susam yağı gibi yağlar kullanılabilir. Hoş bir tada ve çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğu için en çok tercih edilen Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı iltihabı azaltma ve bakterileri öldürme kabiliyeti ile bilinen laurik asit içerir. Bu konuda yapılan birkaç çalışma günlük olarak yağ kullanmanın plak ve dişeti iltihabı ile birlikte ağızdaki bakterileri etkili bir şekilde azalttığını göstermiştir.

 

Streptokok mutans, ağızda plak ve dişeti iltihabına neden olan bakterilerin başlıcalarından biridir. Bir çalışma, günlük olarak susam yağı kullanmanın tükürükteki streptokok mutansı bir hafta gibi kısa bir süre içinde azalttığını buldu.

 

Ne yazık ki yağ kullanmanın dişlerinizi beyazlattığını ispatlayan bilimsel bir çalışma yok. Ama bu uygulama güvenlidir ve denemeye değer.Birçok kişi yağ uygulamasından sonra dişlerinin daha beyaz ve parlak olduğunu iddia ediyor.

 

Hindistan cevizi yağını diş ipinin her yerine sürün. Kullanacağınız bu diş ipi, dişinizde beyazlatıcı ürünlerin ulaşamadığı yerlere ulaşır. Böylece hindistan cevizi yağı sürülmüş diş ipi ile dişlerinizde ulaşamadığınız bölgelere ulaşarak beyazlamasını sağlarsınız.

 

Hindistan cevizi yağı kullanarak dişinizi, asit ve mine aşındırıcı gibi diğer bileşenlere maruz bırakmadığınız için günlük kullanmak güvenlidir.

 

 

Karbonat ile Fırçalama

Karbonat, doğal beyazlatma  özelliklerine sahiptir, bu nedenle ticari diş macunlarında kullanılan popüler bir içeriktir. Dişlerinizin yüzey lekelerini yok etmek için bir zımpara görevi görür ve ağzınızda bakteri üremesini engelleyen alkali bir ortam yaratır. Bu bir gecede dişlerinizi beyazlatmaz tabi ancak zamanla dişlerinizin görünümünde bir fark yaratır.

 

İlginizi Çekebilir  Kanser ve Beslenme Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Bir çalışma, karbonat içeren diş macunlarının, içermeyenlere göre dişleri daha etkili şekilde beyazlattığını tespit etmiştir. Karbonat içeriği ne kadar yüksek olursa etki de o kadar güçlü olmaktadır. 1 çay kaşığı karbonatı 2 çay kaşığı su ile karıştırın ve dişlerinizi elde ettiğiniz bu macunla fırçalayın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

 

 

Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit, ağzınızdaki bakterileri de öldüren doğal bir beyazlatma ajanıdır. Hidrojen peroksit bakterileri öldürmedeki etkisi nedeniyle yüzyıllarca yara dezenfektasyonunda kullanılmıştır. Birçok ticari diş macunu hidrojen peroksit içerir.

 

Birkaç çalışma karbonat ve %1 hidrojen peroksit içeren bir diş macununun daha belirgin şekilde beyazlattığını belirlemiştir. Başka bir araştırma günde iki kez karbonat ve hidrojen peroksit içeren ticari bir diş macunu ile fırçalamanın altıncı haftada % 62 daha beyaz dişlere sebep olduğunu bulmuştur.

 

Ancak hidrojen peroksidin güvenliğiyle ilgili bazı sorunlar vardır. Seyreltilmiş olanlar daha güvenli görünürken, konsantre olarak kullanılanlar veya aşırı doz, diş eti hassasiyetine neden olabilir. Ayrıca yüksek dozların kansere neden olabileceği endişesi de var.

 

Hidrojen peroksidi dişlerinizi fırçalamadan önce gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Yan etkilerini önlemek için %1.5 lik- %3 lük kullanın. Eczanede bulabileceğiniz en yaygın hidrojen peroksit %3 lük çözeltidir.

 

Hidrojen peroksit kullanmanın bir başka yolu diş macunu yapmak için karbonat ile karıştırmaktır. 2 tatlı kaşığı hidrojen peroksit ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın ve karışımla hafifçe dişlerinizi fırçalayın.

 

Diş minesini aşındırabileceğinden bu ev yapımı diş macununun kullanımını haftada bir ile sınırlayın.

 

 

Elma sirkesi

Elma sirkesi,yüzyıllardır dezenfektan ve doğal temizlik ürünü olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesinin ana aktif maddesi olan asetik asit etkili bir şekilde bakterileri öldürür. Sirkenin anti-bakteriyel özelliği,ağız temizlemek ve diş beyazlatmak için kullanılabilir.

 

İnek dişlerinde yapılan bir çalışma elma sirkesinin dişlerde beyazlatma etkisinin olduğunu tespit etmiştir.

 

Sirkenin içeriğindeki asetik asit, dişin dış tabakasını aşındırma potansiyeline sahiptir. Bu yüzden her gün elma sirkesi kullanmamalısınız.Elma sirkesinin dişlerinizle temas süresini de kısa tutmalısınız.

 

Su ile incelterek birkaç dakika gargara yapabilirsiniz.Ardından ağzınızı suyla durulayın.

 

 

Meyve kullanımı

Meyveler, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez besin kaynaklarıdır. Hem de diş beyazlatmada da kullanılır. Diş fırçalamanın yerini tutmaz ancak çiğnerken plak tabakasının giderilmesine yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Yetişkinlerde İştah Nasıl Açılır?

Özellikle çilek ve ananas dişlerin beyazlatılmasına yardımcı olduğu düşünülen iki meyvedir.

 

 

Çilek

Dişleri çilek ve karbonat karışımı ile beyazlatmak popüler hale gelmiş bir yöntemdir. Bu yöntemi savunanlar çileğin içeriğinde bulunan malik asidin dişlerdeki renk değişimlerini gidereceğini iddia etmektedir ve karbonat da lekeleri parçalayacaktır.

 

Çilek dişlerdeki beyazlamaya yardımcı olurken,dişlerdeki lekelere nüfus etmesi pek mümkün değildir.

 

Yakın tarihli bir araştırma çilek ve karbonat karışımının ticari beyazlatma ürünleriyle kıyaslandığında çok az bir renk değişikliğine neden olduğunu buldu.

 

Bu yöntemi denemek isteyenler haftada birkaç defadan fazla uygulamamalı. Karışımın diş minesi üzerinde çok az etkisi olduğunu gösteren çalışmalara rağmen,aşırı kullanım hasara yol açabilir.

 

Bu yöntemi kullanabilmek için taze bir çileği ezin ve kabartma tozu ile karıştırın ve karışımla dişlerinizi fırçalayın.

 

 

Ananas

Ananas da diş beyazlattığı düşünülen meyvelerden biridir.

 

Bir araştırma,ananasta bulunan bir enzim olan bromelain içeren diş macununun standart diş macunlarına göre diş lekelerini gidermede etkili olduğunu tespit etmiştir. Ancak ananas tüketmenin aynı etkiye sahip olduğuna dair bir bulgu yok.

 

 

Diş lekelerini oluşmadan önlemek

Yaşınız ilerledikçe dişler doğal olarak sararır ancak dişlerdeki lekeleri önlemenin bazı yolları vardır.

 

 

Boyalı yiyecek ve içecekler

Kahve, kırmızı şarap, soda ve koyu renkli meyveler diş lekelerinin düşmanıdır.

 

Bunları tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmez ancak bunları tükettikten sonra içeriğindeki maddelerin dişlerinizle teması uzun olmamalı.

 

Ayrıca dişlerinizin üzerindeki renk etkilerini sınırlandırmak için bu yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra mümkünse dişlerinizi fırçalayın. Renk değişikliğinin en önemli nedeni sigaradan da uzak durmalısınız.

 

 

Şekeri azaltın

Daha beyaz dişler istiyorsanız şekerli gıdaları minimum düzeyde tüketmeniz gerekir. Şeker oranından yüksek bir beslenme diş eti iltihabına neden olan primer bakteri türü streptokok mutans bakterisinin gelişimini destekler. Şekerli bir şeyler yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın.

 

 

Kalsiyumlu gıdalar tüketin

Bazı dişlerdeki renk değişikliği mine tabakasının aşınarak altındaki dentin tabakasının ortaya çıkmasından kaynaklanır. Bu nedenle diş minesini güçlendirerek inci gibi beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Süt, peynir, brokoli gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar dişlerin erozyonuna karşı koruma sağlar.

 

 

Dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin

Bazı dişlerdeki renk değişikliği yaşa bağlı olabilirken, çoğu plak oluşumunun sonucudur.

 

İlginizi Çekebilir  Psyllium ve Sağlığa Etkisi

Düzenli fırçalama ve diş ipi ağızdaki bakterileri azaltarak,plak oluşumunu önleyerek dişlerin beyaz kalmasına yardımcı olur.

 

Diş macunu dişlerinizdeki lekeleri hafifçe ovalayarak yumuşatır, diş ipi ise plağa neden olan bakterileri temizler.

 

Düzenli diş kontrolü de dişlerinizin beyaz ve temiz kalmasını sağlar.

 

 

Kanıtlanmamış diğer yöntemler

Diş beyazlatma konusunda uygulanabilecek başka yöntemler de bulunmakta ancak bunların etkili olup olmadıklarını kanıtlayan bilimsel çalışmalar mevcut değil. Bu yöntemler şunlardır:

 

Aktif kömür: Toz kömürle dişleri fırçalamak muhtemelen ağızdan toksinleri çeker ve dişlerden lekeleri temizler.

 

Kaolin kil: Bu yöntemi önerenler kil ile dişleri fırçalamanın lekeleri gidermeye yardımcı olduklarını söylüyorlar.

 

Meyve kabukları: Dişlerinize portakal,muz,limon gibi meyvelerin kabuklarını sürterek daha beyaz hale geleceği iddia ediliyor.

 

 

 

Diş Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Yukarıda sayılan diş beyazlatma yöntemleri sararan dişlere çare olarak uygulanmaktadır. Önemli olan dişlerinizi sararma noktasına getirmeden önlem almaktır. Bunun için diş sağlığına dikkat etmeniz gerekir. İşte ağız ve diş sağlığı için yapmanız gerekenler…

 

 

Dişlerinizi mutlaka fırçalayın

Yemeklerden sonra ve yatmadan önce dişlerinizi çürük oluşmayacak şekilde fırçalamalısınız.

 

 

Öğün aralarında atıştırmayın

Öğün aralarında yediğiniz her yiyecek dişleriniz için zararlıdır. Özellikle çikolata gibi tatlı gıdalar ve gazlı içecekler. Bunlardan uzak durarak ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Öğün aralarında yediğiniz her yiyecekten sonra ağzınızı çalkalamayı ihmal etmeyin.

 

 

Dişlerinizi kontrol ettirin

Diş doktoruna gitmek için mutlaka dişlerinizin çürümesi gerekmez. Hiçbir sağlık sorunu yokken bile yılda iki kez dişlerinizi kontrol ettirin.

 

 

Kürdan kullanmayın

Kürdan dişetlerinize zarar verebilir. Diş ipi kullanmak daha doğrudur.

 

 

Sert kabuklu yiyecekleri dişlerinizde kırmayın

Dişlerinizin sağlamlığına güvenmeyin. Sert cisimleri dişlerinizle kırmak diş minesine zarar verir. Bugün değilse bile ileride zorluğunu yaşarsınız.

 

 

Aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durun

Dişlerinize ciddi anlamda zarar verecek olan aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmeyin.

 

 

Dişleriniz için gerekli vitaminleri alın

Süt ve süt ürünleri, taze meyveler dişleriniz için gerekli vitamin ve mineralleri sağlayacaktır.

 

 

İçtiğiniz suya dikkat edin

Flor diş minelerinin direncini artıran bir maddedir. İçtiğiniz suda yeterli flor yoksa dişlerinizin direnci azalacak ve dişleriniz çürüyecektir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ