Dikenli Kabak Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

Dikenli Kabak Faydaları ve Besin Değeri

 

Dikenli kabak (Sechium edule), kabakgil ailesinin Cucurbitaceae familyasına ait bir çeşididir.  Aslen orta Meksika ve Latin Amerika’nın çeşitli yerlerinde yetişir ancak günümüzde tüm dünyada yetişmektedir. Ülkemizde rodos kabağı ya da diken kabağı olarak da bilinmektedir.

 

Birçok potansiyel sağlık yararı sağlayan besin ve antioksidan bileşikler içerir. Bu yazıda “dikenli kabak nedir”, “dikenli kabak faydaları ve besin değeri” “dikenli kabak neye yarar” konularında bilgi verilecektir.

 

dikenli kabak zararları

 

Dikenli Kabak Besin Değeri

Bu kabağın en büyük özelliklerinden biri, çeşitli temel vitaminler, mineraller ve lif sağlayan besin içeriğidir. Bir dikenli kabak (203 gram) aşağıdaki besin maddelerini sağlar:

 

 • Kalori: 39
 • Karbonhidrat: 9 gram
 • Protein: 2 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Lif: 4 gram – Referans Günlük Alımın (RDI) % 14’ü
 • C Vitamini: RDI’nin % 26’sı
 • B9 Vitamini (folat): RDI’nin % 47’si
 • K Vitamini: RDI’nin % 10’u
 • B6 Vitamini: RDI’nin % 8’i
 • Manganez: RDI’nin % 19’u
 • Bakır: RDI’nin % 12’si
 • Çinko: RDI’nin % 10’u
 • Potasyum: RDI’nin % 7’si
 • Magnezyum: RDI’nin % 6’sı

 

Besin yoğunluğunun yanı sıra, dikenli kabağın yağ, sodyum ve toplam karbonhidrat miktarı düşüktür. Bu nedenle, oldukça sağlıklıdır ve zayıflamaya yardımcı bir besindir.

 

 

Dikenli Kabak Faydaları

 

 

Güçlü antioksidanlar içerir

Dikenli kabağın yararlarının çoğu, antioksidan içeriğine bağlanır. Antioksidanlar, hücresel hasara karşı koruma sağlayan, inflamasyonu ve vücuttaki stresi azaltan, çeşitli gıdalarda bulunan bileşiklerdir.

 

Bu sebzede bulunan antioksidanlar; kuersetin, mirisetin, morin ve kaempferol’dür. Bunlardan en dikkat çekeni mirisetindir. Araştırmalar, mirisetinin güçlü antikanser, antidiyabet ve anti-inflamatuar özellikler taşıdığını göstermektedir.  Ek olarak, dikenli kabak vücutta bir antioksidan görevi gören mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Dikenli kabak yemek, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve zayıf kan akışı gibi çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirir. Hayvan ve test tüpü araştırması, bu sebzede bulunan bileşiklerin kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olabileceğini, böylece kan akışını iyileştirdiğini ve kan basıncını azalttığını göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Chai Çayı ve Faydaları

Bu sebzede bulunan mirisetin antioksidanının bazı hayvan çalışmalarında kolesterolü düşürdüğü de tespit edilmiştir.  Dahası, bu kabak, iyi bir lif kaynağıdır. Lif zengini gıdaların daha fazla tüketilmesi, kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilidir.

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Dikenli kabağın toplam karbonhidrat miktarının düşük ve çözünür lifinin yüksek olması, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

 

Çözünebilir lif, sindirimi ve karbonhidrat emilimini yavaşlatır, bu da yedikten sonra kan şekeri yanıtını azaltır. Ayrıca insülini etkileyerek kan şekeri kontrolünü iyileştirir.

 

 

Sağlıklı bir hamileliği destekler

Folat veya B9 vitamini tüm insanlar için önemlidir – ancak hamile olanlar veya hamile kalmayı planlayanlar için özellikle önemlidir. Hamileliğin erken döneminde, folat, bebeğin beyin ve omuriliğinin doğru gelişmesi için gereklidir. Yeterli folat alımı, erken doğumların önlenmesinde de rol oynar.

 

Dikenli kabak mükemmel bir folat kaynağıdır. Bu nedenle, bu sebze ve diğer folat bakımından zengin yiyecekleri yemek, sağlıklı bir hamileliği destekler.

 

 

Antikanser etkileri vardır

Yüksek meyve ve sebze tüketimi, çeşitli kanser türleri riskinin azalması ile ilişkilidir.  Test tüpü çalışmaları, bazı dikenli kabak bileşiklerinin, rahim ağzı kanseri ve lösemi gibi bazı kanser hücrelerinin büyümesini ve ilerlemesini yavaşlatabildiğine dikkat çekmektedir.

 

 

Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır

Yaşlanmaya serbest radikallerin neden olduğu düşünülmektedir.  Bazı araştırmalar, yüksek oranda antioksidan içeren gıdaları tüketmenin, hücreleri serbest radikal hasarlarından koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlattığını göstermektedir.

 

Dikenli kabak, C vitamini gibi yüksek oranda antioksidan içerir.  Antioksidan kapasitesine ek olarak, C vitamini, ciltte bulunan birincil proteinlerden biri olan kolajen üretimi için de gereklidir. Kolajen, cilde sağlam ve genç bir görünüm kazandırır.

 

Son zamanlarda yapılan bir test tüpü çalışmasında, dikenli kabak ekstraktının insan derisi hücreleri üzerinde UV radyasyonundan kaynaklanan hasara karşı güçlü bir koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Yağının Farklı Kullanım Alanları

 

Karaciğere faydalıdır

Yağlı karaciğer hastalığı, fazla yağın karaciğer dokusuna depolandığı bir durumdur. Karaciğerde çok fazla yağ olması, onun düzgün çalışmasını engeller.

 

Hem test tüpü hem de hayvan çalışmaları, dikenli kabak ekstresinin karaciğerde yağ birikmesine karşı koruma sağlayabileceğini ve böylece potansiyel olarak yağlı karaciğer hastalığını önleyebileceğini veya tedavi edebileceğini göstermektedir.

 

 

Dikenli kabak zayıflatır mı?

Bu sebze az kalorilidir buna karşılık yüksek miktarda lif sağlar. Bu iki özellik kilo vermeye yardımcı besinlerin özellikleridir. Lif, midenin boşalma hızını yavaşlatır, bu da uzun süre tok hissetmeye, yiyecek alımını azaltmaya ve dolayısıyla kilo kaybına neden olur.

 

 

Sindirim sağlığını destekler

Sindirim sistemi; detoksifikasyon, bağışıklık ve besinlerin sindirimi ve emilimi gibi çeşitli temel işlevlerden sorumludur. Sindirimi destekleyen bitki bileşikleri olan flavonoidler, bu sebzede yüksek miktarlarda bulunur.

 

Araştırmalar, flavonoid bakımından zengin gıdaların, sindirim kanalındaki atık ürünlerin uzaklaştırılması ve atılmasında rol oynayan sindirim enzimlerine yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Dahası, dikenli kabak gibi lif bakımından zengin yiyeceklerin yeterli alımı, sağlıklı bağırsak fonksiyonlarını ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin korunmasını sağlar. Bu yararlar bağırsak düzenini teşvik eder ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kolon kanseri gibi çeşitli kronik durumların önlenmesinde rol oynar.

 

 

Dikenli Kabak Nasıl Yenir?

Çok yönlüdür ve hazırlaması kolaydır. Bu kabaklar parlak yeşil ve armut biçimlidir, kabuklarının üzerinde çok fazla diken vardır. Hafif lezzeti, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere tat katar.

 

Botanik olarak meyve olarak sınıflandırılmasına rağmen, dikenli kabak sebze gibi hazırlanır. Kabuğunun her kısmı, derisi, eti ve tohumları dahil olmak üzere yenebilir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

 

Çiğ olarak, smoothie, lahana salatası ve salatalara mükemmel bir katkı sağlar. Alternatif olarak, kolayca buharda pişirilir, kavrulur veya kızartılır. Çorba ve sebze yemeklerinde de kullanabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir  Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur?Çeşitleri ve Tedavisi

Sonuç olarak;

Dikenli kabağın kalorisi düşüktür ve lif, antioksidanlar ve temel besinlerle doludur. Bu nedenle birçok potansiyel fayda sağlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ