DHEA Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

 

Hormonların dengelenmesi, yaşamın anahtarıdır. Hormonlarınızı dengelemek için birçok doğal yol olmasına rağmen, ilaçlar veya takviyeler hormon düzeylerinizi değiştirebilir ve sağlık yararları olabilir.

 

DHEA, vücudunuzdaki diğer hormonların seviyelerini etkileyebilen hem doğal hem de hormonal bir takviyedir.

 

Kemik yoğunluğunu arttırma, vücut yağını azaltma, cinsel fonksiyonları geliştirme ve bazı hormonal problemleri düzeltme potansiyeli üzerinde çalışılmıştır.

 

 

 

 

DHEA Nedir?

 

DHEA veya “dehidroepiandrosteron”, vücudunuz tarafından üretilen bir hormondur.

 

Bazıları, erkek ve kadın seks hormonları testosteron ve östrojene dönüştürülür.

 

 

 

 

Etkileri, bu dönüşüm gerçekleştikten sonra testosteron ve östrojenin ve DHEA molekülünün kendisinin yaptığı eylemler ile tahrik edilebilir.

 

DHEA’nın doğal olarak üretildiği göz önüne alındığında, neden takviye olarak tüketildiğini merak ediyor olabilirsiniz.

 

Ana sebep, yaşlandıkça DHEA düzeylerinin azalması ve bu azalmanın çeşitli hastalıklarla ilişkili olmasıdır.

 

Aslında, DHEA’nın yetişkinlikte % 80’e kadar düştüğü tahmin edilmektedir. Seviyeler 30 yaşlarında azalmaya başladığı için bu yalnızca yaşlı erişkinlerle ilgili bir durum değildir.

 

Daha düşük DHEA seviyeleri kalp hastalığı, depresyon ve mortalite ile ilişkilendirilmiştir.

 

Bu hormonu takviye olarak aldığınızda, vücudunuzdaki seviyeleri yükselir. Bazıları da testosteron ve östrojene dönüştürülür.

 

Bu üç hormon seviyesinin artması, bu yazıda incelenecek çeşitli etkiler üretir.

 

 

 

Kemik yoğunluğunu artırabilir

 

Düşük DHEA seviyeleri, genç yaşta kemik yoğunluğunun düşmesi ile ilişkilidir.

 

Dahası, düşük DHEA düzeyleri, aynı zamanda, kemik kırığı riskinin artmasına da neden olur,

 

Bundan dolayı, DHEA’nın yaşlı erişkinlerde kemik yoğunluğunu artırabileceği konusunda çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

 

Bazı araştırmalar, DHEA takviyesinin bir ila iki yıl boyunca alınmasının, yaşlı kadınlarda kemik yoğunluğunu iyileştirebileceğini ancak erkeklerde görülmediğini belirtmiştir.

 

Diğer çalışmalar, DHEA ile takviye edildikten sonra herhangi bir kemik yoğunluğunun faydalarını gözlemlemedi ancak bu çalışmaların çoğu altı veya daha az ay sürdü.

 

Kemik yoğunluğunun artması için bu takviyeyi daha uzun süre almak gerekebilir ve bu etki yaşlı kadınlarda daha büyük olabilir.

 

 

 

Kas boyutu ve gücüne etkisi yok

 

Birçok kişi, testosteron seviyelerini arttırma kabiliyeti nedeniyle, DHEA’nın kas kütlesini veya kas gücünü artırabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, araştırmaların çoğu, DHEA takviyelerinin alınmasının kas kütlesini veya kas performansını arttırmadığını göstermektedir.

 

Bu, genç, orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde dört haftadan bir yıla kadar süren zamanlarda denenmiştir.

 

Buna karşın, az miktarda araştırma, yaşlı erişkinlerde veya düzgün çalışmayan adrenal bezleri olanlarda güç ve fiziksel performansı artırabileceğini bildirmiştir.

 

Birçok çalışma, yaşlı erişkinlerde fiziksel performansı artırmadığını ancak diğerlerinde üst ve alt vücut güçlerinde artış olduğunu bildirdi.

 

Genel olarak, çok sayıda çalışma kas büyüklüğü veya mukavemet için hiçbir fayda sağlamadığını belirttiğinden, DHEA muhtemelen bu iki bakımdan etkili değildir.

 

 

 

Yağ yakma üzerindeki etkisi belirsiz

 

Kas kütlesi gibi, araştırmaların çoğu, DHEA’nın yağ kütlesini azaltmada etkili olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, bazı kanıtlar DHEA takviyelerinin, adrenal bezleri düzgün çalışmayan yaşlı erkeklerde veya yetişkinlerde yağ kütlelerinde küçük düşüşler üretebileceğini belirtmektedir.

 

Bir çalışma, adrenal bez problemi olan hastalarda olduğu gibi, DHEA’nın dört aylık sürede yağ kütlesini yaklaşık % 4 oranında düşürdüğünü bulmuştur.

 

Standart DHEA takviyelerinin yağ kütlesi üzerindeki etkileri etkileyici olmakla birlikte, DHEA’nın farklı bir formu daha umut verici olabilir. 7-Keto DHEA adı verilen bu formunun aşırı kilolu erkeklerde ve kadınlarda metabolik hızı arttırdığı bildirilmiştir.

 

Ayrıca, kilolu yetişkinlerde sekiz haftalık bir egzersiz programı sırasında, 7-Keto DHEA takviyelerini aldıktan sonra plaseboya(etkisiz ilaç) kıyasla vücut ağırlığı ve yağ kütlesi üç kat azaldı.

 

Bu çalışmada, takviyeyi alan bireyler yaklaşık 2.9 kg vücut ağırlığı ve % 1.8 vücut yağını kaybetti. Plasebo grubundaki kişiler sadece 1 kg ve vücut yağından % 0,6 kaybettiler.

 

Daha fazla araştırma gerekliyse de, bu DHEA formu yağ kaybetmenize yardımcı olabilir.

 

 

 

Depresyonla mücadelede rol oynayabilir

 

DHEA ve depresyon arasındaki ilişki karmaşıktır. Menopoza yaklaşan kadınlarda yapılan bazı araştırmalar, depresyonu olan kadınların bu hormon düzeylerinin depresyonu olmayan kadınlara oranla daha yüksek olduğunu gösterdi.

 

Bununla birlikte, şiddetli depresyonu olan bazı bireylerin, hafif depresyonu olanlara göre DHEA düzeyleri daha düşüktür.

 

DHEA düzeyleri ile depresyon arasındaki ilişki tamamen net olmasa da, araştırmacılar DHEA’nın bir takviye olarak alınmasının depresyon semptomlarını artırabileceğini bulmuşlardır.

 

Bazı araştırmalar depresyonun tedavisinde, özellikle de hafif depresyonu olanlarda veya normal tedaviye yanıt vermeyenlerde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Diğer çalışmalar, sağlıklı, orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde zihinsel işlev veya depresyon skorlarında herhangi bir iyileşme olmadığını göstermiştir.

 

Bazı araştırmacılar, DHEA’nın vücuttaki daha yüksek seviyeleri, orta yaşlı kadınlarda depresyon semptomlarında artış ile ilişkili olduğu için bunun kullanımına karşı da tedbirli olunması gerektiğini belirtmektedir.

 

Genel olarak, DHEA’nın depresyon tedavisinde önerilebilmesi için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

 

 

 

Cinsel işlev, doğurganlık ve libidoyu artırabilir

 

Erkek ve dişi seks hormonlarını etkileyen bir takviyenin cinsel fonksiyonu da etkilemesi şaşırtıcı değildir. Yeni başlayanlar için, DHEA takviyeleri, doğurganlığı bozulmuş kadınlarda yumurtalıkların fonksiyonunu iyileştirebilir.

 

Nitekim doğurganlık sorunu yaşayan 25 kadında in vitro fertilizasyonun (IVF) başarısı arttı.

 

Bu kadınlara, DHEA tedavisinden önce ve sonra IVF uygulanmıştır. Tedaviden sonra kadınlar daha fazla yumurta üretti ve daha yüksek oranda yumurta döllendi.

 

Bir çalışma, IVF sırasında DHEA takviyeleri alan kadınların kontrol grubundaki canlı doğum oranının % 4’ü ile karşılaştırıldığında % 23’lük bir canlı doğum oranına sahip olduğunu buldu.

 

Ek olarak, birkaç çalışma, bu takviyelerin hem libido hem de cinsel işlevleri erkek ve kadınlarda artırabileceğini göstermiştir.

 

Bununla birlikte, en büyük fayda, cinsel fonksiyon bozukluğu olan bireylerde görülmüştür. Çoğu zaman, cinsel problemleri olmayan bireylerde hiçbir fayda görülmemiştir.

 

 

 

Bazı adrenal sorunları gidermeye yardım edebilir

 

Böbreklerin üstünde bulunan adrenal bezler, DHEA’nın önde gelen üreticilerinden biridir.

 

Bazı bireylerde adrenal yetmezlik adı verilen ve adrenal bezlerin normal miktarda hormon üretemediği bir durum söz konusudur.

 

Bu durum yorgunluk, halsizlik ve kan basıncında değişiklikler yaratabilir. Hayatı tehdit eden bir hale gelebilir.

 

DHEA takviyeleri adrenal yetmezlik belirtilerini tedavi etmenin bir yolu olarak incelenmiştir. Bazı araştırmalar, bu bireylerin yaşam kalitesini artırabileceklerini gösteriyor.

 

Adrenal yetersizliği olan kadınlarda, DHEA anksiyete ve depresyon duygularını azaltırken genel iyi olma ve cinsel memnuniyeti de geliştirmiştir.

 

Adrenal yetmezlik veya diğer adrenal sorunlardan muzdarip olmanız durumunda doktorunuza DHEA’nın size yardımcı olup olamayacağını sorabilirsiniz.

 

 

 

Doz ve Yan Etkiler

 

Genellikle tavsiye edilen ortak doz günlük 25-50 mg’dır.

 

Genellikle DHEA takviyeleri, ciddi yan etkiler olmaksızın iki yıla kadar olan çalışmalarda güvenle kullanılmıştır.

 

Küçük yan etkiler yağlı cilt, akne ve koltukaltı ve pubik alanda kıl gelişiminde artışa neden olmuştur.

 

Önemlisi, DHEA takviyeleri cinsel hormonlardan etkilenen kanser hastaları tarafından alınmamalıdır.

 

Bir DHEA takviyesi almadan önce bir doktorla konuşmak en iyisidir.

 

Sonuç olarak;

DHEA ile ilişkili yararlı etkiler, öncelikle düşük DHEA düzeyleri olan veya belirli sağlık koşullarında görülebilir.

 

Genç, sağlıklı bireyler için DHEA almak muhtemelen gerekli değildir. Bu hormon vücutta doğal olarak üretilir ve bunun daha fazlası mutlaka daha iyi değildir.

 

Bununla birlikte, DHEA ile takviye bazı bireylere, özellikle yaşlı erişkinlere ve belirli adrenal, cinsel veya fertilite sorunlarına sahip kişilere fayda sağlayabilir.

 

Bu takviyeyi almayı düşünüyorsanız doktorunuza danışmanız önerilir.


 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: