Dokosaheksaenoik Asit DHA’nın Faydaları

 

 

Docosahexaenoic asit veya DHA, bir tür omega-3 yağıdır. DHA somon ve hamsi gibi yağlı balıklarda bol miktarda bulunur.

 

Vücudunuz diğer yağ asitlerine az miktarda DHA alabilir, bu nedenle doğrudan gıda veya ek besinlerden tüketmeniz gerekir.

 

DHA ve EPA birlikte enflamasyonu ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. DHA kendi başına beyin fonksiyonunu ve göz sağlığını destekler.

 

İşte DHA’nın bilim destekli sağlık faydaları…

 

 

 

Kalp hastalığı riskini azaltır

Omega-3 yağları genellikle kalp sağlığı için önerilir. Çalışmaların çoğu, DHA ve EPA’yı tek tek değil, kombine etmektedir .

 

DHA’yı tek başına test eden az sayıda çalışma, kalp sağlığının çeşitli belirleyicilerini iyileştirmek için EPA’dan daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.

 

154 obez yetişkinle yapılan bir çalışmada, 10 hafta boyunca günlük 2,700 mg DHA dozu omega 3 indeksini,% 5.6 oranında arttırdı. EPA’nın aynı dozu aynı katılımcıların omega-3 indeksini sadece% 3,3 oranında artırdı.

 

DHA, EPA ile karşılaştırıldığında hafif bir azalma ile, kan trigliseridlerini EPA’dan % 13.3’e,% 11.9’una ve “iyi” HDL kolesterol oranını% 7.6 artırmıştır.

 

Özellikle, DHA “kötü” LDL kolesterol seviyelerini artırmaya meyillidir, fakat esas olarak, küçük, yoğun LDL parçacıklarının aksine, kalp hastalığı riskinin artmasına bağlı olmayan büyük, kabarık LDL partiküllerinin sayısıdır.

 

 

 

 

DEHB’yi Geliştirir

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) – dürtüsel davranışlar ve yoğunlaşmanın güçlüğü ile karakterizedir – genellikle çocukluk döneminde başlar ancak genellikle erişkinliğe kadar devam eder.

 

Beyninizdeki ana omega-3 yağı olarak, DHA zihinsel görevler sırasında kan akışını artırmaya yardımcı olur. Araştırmalar, DEHB’si olan çocukların ve yetişkinlerin genellikle daha düşük kan DHA düzeylerine sahip olduğunu göstermiştir.

 

Yakın tarihli bir derlemede, DEHB olan çocuklarda DHA takviyelerinin etkilerini test eden dokuz çalışmanın yedisi, dikkat ya da davranış açısından bir miktar iyileşme göstermiştir.

 

Örneğin, 362 çocukta 16 haftalık büyük bir çalışmada, günlük 600 mg DHA alanların, dürtüsel davranışlarda, ebeveynleri tarafından değerlendirildiği gibi,% 8’lik bir düşüş vardı; bu, plasebo grubunda gözlemlenen düşüşün iki katıydı.

 

DEHB’si olan 40 erkekte bir başka 16 haftalık çalışmada, her bir çocuk DEHB ilacı ile birlikte her biri 650 mg DHA ve EPA’nın yanı sıra dikkat problemlerinde % 15’lik bir azalmaya neden olmuş ve plasebo grubunda % 15’lik bir artış olmuştur.

 

 

 

Erken doğum riskini azaltır

Gebeliğin 34. haftasından önce bir bebeğin doğum yapması erken doğum sayılır ve bebeğin sağlık sorunları riskini artırır.

 

İki büyük çalışmanın bir analizi, gebelik sırasında günlük 600-800 mg DHA tüketen kadınların erken doğum riski riskini% 40’tan fazla azalttığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, hamile olduğunuzda yeterli miktarda DHA almak çok önemlidir.

 

 

 

İnflamasyonla savaşır

DHA gibi omega-3 yağları anti-inflamatuar etkilere sahiptir. DHA alımını arttırmak, inflamatuar omega-6 yağlarının fazlalığını dengelemeye yardımcı olabilir.

 

DHA’nın anti-inflamatuar özellikleri, kalp ve diş eti hastalığı gibi yaşla birlikte görülen kronik hastalık riskini azaltabilir ve eklem ağrısına neden olan romatoid artrit gibi otoimmün durumları iyileştirebilir.

 

Örneğin, romatoid artritli 38 kişide yapılan 10 haftalık bir çalışmada, günlük olarak, 2,100 mg DHA almak, şişmiş eklem sayısını plaseboya kıyasla % 28 azalttı.

 

Önceki çalışmalarda DHA ve EPA’yı birleştiren takviyelerin romatoid artrit semptomlarının iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermesine rağmen, bu çalışma DHA’nın tek başına inflamasyonu ve semptomları azaltabildiğini gösteren ilk çalışmadır.

 

 

 

Egzersizden sonra kas iyileşmesini destekler

Yorucu egzersiz kas iltihabı ve ağrıyı tetikler. DHA – tek başına veya EPA ile kombinasyon halinde – kısmen anti-inflamatuar etkilerinden dolayı kas gevşetme ve egzersiz sonrası hareket kısıtlılıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada, haftada 3,000 mg DHA alan 27 kadının plasebo grubuna göre biceps yaptıktan sonra % 23 daha az kas ağrısı vardı.

 

Benzer şekilde, 24 erkek 260 mg DHA ve sekiz hafta boyunca günde 600 mg EPA ile takviye edildiğinde, dirsek güçlendirici bir egzersizden sonra hareket açıklıklarında azalma göstermezken, plasebo grubundaki erkeklerde % 18’lik bir azalma görülmüştür.

 

 

 

Bazı göz koşullarına yardımcı olur

DHA ve diğer omega-3 yağlarının bir zamanlar düşünüldüğü gibi yaşa bağlı maküla dejenerasyonuna (AMD) yardımcı olup olmadığı belirsizdir, ancak kuru gözleri ve diyabetik göz hastalığını (retinopati) geliştirebilir.

 

Dahası, iki yeni çalışma DHA’nın kontakt lens rahatsızlığı ve glokom riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

 

Kontakt lens kullananlarda yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günlük olarak 600 mg DHA ve 900 mg EPA alanların  göz rahatsızlığı % 42 oranında iyileşmiştir. Bu, kortikosteroid göz damlası ile görülen gelişmelere benzerdi.

 

Ek olarak, üç ay boyunca günlük 500 mg DHA ve 1000 mg EPA sağlıklı insanlarda göz tansiyonunu % 8 oranında azaltmıştır. Yüksek göz tansiyonu, görmeyi yavaş yavaş erozyona uğratan bir hastalık olan glokom için bir risk faktörüdür.

 

 

 

Bazı kanserlerin riskini azaltabilir

Kronik inflamasyon kanser için bir risk faktörüdür. DHA gibi omega-3 yağlarının daha yüksek miktarda alınması, kolorektal, pankreatik, meme ve prostat kanseri de dahil olmak üzere daha az sayıda kanser riski ile bağlantılıdır.

 

DHA , anti-inflamatuar etkileri ile kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir . Hücre çalışmaları ayrıca kanser hücresi büyümesini inhibe edebileceğini de göstermektedir.

 

Ek olarak, az sayıda çalışma DHA’nın kemoterapi yararlarını artırabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu testler deneyseldir ve bilim insanları DHA’nın nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için çalışmaktadırlar.

 

Çalışmalar, DHA’nın anti-kanser ilaçlarının etkinliğini artırabildiğini ve kanser hücrelerine karşı mücadele edebileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

 

 

 

Alzheimer hastalığını önleyicidir veya yavaşlatmaya yardımcı olur

DHA beyninizdeki ana omega-3 yağıdır ve beyninizi içeren fonksiyonel bir sinir sistemi için gereklidir.

 

Çalışmalar Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde iyi beyin fonksiyonuna sahip yaşlı yetişkinlere göre daha düşük DHA seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.

 

Buna ek olarak, 20 gözlemsel çalışmanın gözden geçirilmesinde, omega-3 yağlarının daha yüksek alımı, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere, her üç çalışmada da, zihinsel kabiliyetin azalması riskini azaltmıştır.

 

Bununla birlikte, bunama olan kişilerde omega-3 takviyelerinin etkilerini test eden 13 çalışmada, sekizin beşinde zihinsel yeterlilik için bir yarar gösterdiği görülmüştür.

 

 

 

Kan basıncını düşürür ve dolaşımı destekler

DHA iyi kan akışını veya dolaşımını destekler ve endotel fonksiyonunu düzeltebilir – kan damarlarınızın dilate olma yeteneği-

 

20 çalışmanın gözden geçirilmesi, DHA ve EPA’nın her bir belirli yağın farklı yönlerini etkileyebilmesine rağmen, daha düşük kan basıncına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

DHA, diyastolik kan basıncını (bir okuma alt sayısı) ortalama 3.1 mmHg azalırken, EPA sistolik kan basıncını (bir okuma için en üst sayı) ortalama 3.8 mmHg azalttı.

 

Yüksek sistolik kan basıncı kalp hastalığı için 50’den fazla kişi için diyastolik basınçtan daha büyük bir risk faktörü olmasına rağmen, yükselmiş diyastolik kan basıncı kalp krizi ve inme riskinizi de arttırmaktadır.

 

 

 

Bebeklerde normal beyin ve göz gelişimini destekler

Bebeklerde beyin ve göz gelişimi için DHA gereklidir. Bu organlar bir kadının gebeliğin son üç ayında ve yaşamın ilk birkaç yılında hızla büyür.

 

Bu nedenle, hamilelik ve emzirme döneminde kadınların yeterli DHA almaları önemlidir.

 

82 bebekte yapılan bir çalışmada, annelerin doğumdan önceki DHA düzeyleri, çocuğun problem çözme kabiliyetindeki farklılıkların % 33’ünü oluştururken, annelerde daha yüksek DHA seviyeleri ile çocuklarında daha iyi problem çözme arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir.

 

Özellikle, bu yağın çoğunluğunun üçüncü trimesterde ulaştığı için erken doğmuş bebeklerin daha yüksek DHA ihtiyaçları vardır.

 

31 erken doğmuş bebekte yapılan bir çalışmada, doğumdan sonraki bir ay boyunca DHA için günlük kg başına 120 mg günlük dozlar, bir plaseboya kıyasla, erken doğumdan sonra tipik olarak görülen DHA’daki düşüşü engelledi.

 

 

 

Erkek üreme sağlığını destekler

İnfertilite vakalarının yaklaşık % 50’si, erkek üreme sağlığının etkenlerinden kaynaklanmaktadır ve yağ alımının sperm sağlığını etkilediği gösterilmiştir.

 

Aslında, düşük DHA seviyesi, düşük kaliteli spermin en yaygın nedenidir ve sıklıkla subfertilite veya infertilite problemleri olan erkeklerde bulunur.

 

Yeterli DHA’nın sağlanması, hem canlılığı (canlı, sağlıklı spermin yüzdesi) ve hem de doğurganlığı etkileyen spermin hareketliliğini destekler.

 

 

 

Ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur

Yeterli miktarda DHA ve EPA almak, depresyon riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Norveç’teki yaklaşık 22.000 yetişkinden oluşan bir çalışmada, her gün, 300-600 mg DHA ve EPA sağlayan, morina karaciğeri yağı aldığını bildirenlerin, depresyon belirtileri, almayanlara göre % 30 daha az olasıdır.

 

Bu çalışma neden ve sonuç vermezken, diğer araştırmalar DHA ve EPA’nın depresyon riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

DHA ve EPA yardımcısı serotonin, ruh halinizi dengelemeye yardımcı olabilecek bir sinir habercisidir. Bu omega-3 yağlarının sinir hücreleri üzerindeki anti-inflamatuar etkileri de depresyon riskini azaltabilir.

 

 

 

DHA Dozu Ne Olmalıdır?

Uzmanlar, DHA için bir Referans Günlük Alım (RDI) belirlemedi, ancak günde 200-500 mg DHA artı EPA sağlık için tavsiye edilir. Bu balıktan, takviyelerden veya her ikisinin birleşiminden elde edilebilir.

 

Ne kadar DHA alabileceğiniz konusunda bir üst sınır yoktur, ancak FDA tüm kaynaklardan toplam DHA ve EPA alımını günde 3,000 mg’a sınırlandırmayı önerdi ve bu sınırın yalnızca 2000 mg’ı takviyelerden geliyordu.

 

Yine de, bazı çalışmalarda kullanılan dozlar daha yüksektir ve Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, ek olarak her gün 5,000 mg’a kadar EPA artı DHA’nın güvenli olduğunu iddia etmektedir.

 

Omega-3 takviyeyi yüksek dozda almayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

 

 

 

Önlemler ve Potansiyel Yan Etkiler

Bir sağlık sorununuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, DHA takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

 

DHA ve EPA’nın yüksek dozları kanınızı inceltebilir, böylece kan inceltici bir ilaç alıyorsanız veya planlı bir ameliyat durumunuz varsa, doktorunuz balık yağı takviyesinden kaçınmanızı tavsiye edebilir.

 

Balık alerjiniz varsa, balık yağı takviyelerinden uzak durmanız gerekmeyebilir, çünkü çok saf balık yağları bir soruna yol açmayabilir. Algler, bazı takviyelerde kullanılan balık olmayan bir DHA kaynağıdır.

 

DHA’nın diğer potansiyel yan etkileri ağzınızda bir balık tadı bırakmasıdır. Yüksek derecede arındırılmış takviyeleri seçmek ve kapsüllerin dondurulması bu yan etkilerin en aza indirilmesine yardımcı olabilir.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ