Deve Dikeni ve Faydaları | diyetz

  Deve Dikeni ve Faydaları

   

   

  Deve dikeni, “Silybum marianum” olarak da bilinen deve dikeni bitkisinden elde edilen bitkisel bir ilaçtır.

   

  Bu dikenli bitkinin ayırt edici mor çiçekleri ve beyaz damarları vardır; bir rivayete göre, Meryem Ana’nın sütünün yapraklarına düşen damlasından kaynaklandığı söyleniyor.

   

  Deve dikeni içerisindeki aktif içerikler toplu olarak silymarin olarak bilinen bitki bileşiklerinin bir grubudur.

   

  Onun bitkisel ilacı süt diken özü olarak bilinir. Süt diken ekstraktı, deve dikeni bitkisinden yoğunlaştırılmış yüksek miktarda silymarin içerir (% 65-80 arası).

   

  Deve dikeninden elde edilen silymarinin antioksidan, anti-viral ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

   

  Aslında, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını tedavi etmek, anne sütü üretimini teşvik etmek, kanseri önlemek, tedavi etmek ve hatta yılan ısırıkları, alkol ve diğer çevresel zehirlerden korunmak için kullanılmaktadır.

   

  Bu yazıda deve dikeni bitkisi ve takviyelerinin bilimsel verilere dayanarak belirtilen sağlık yararlarını okuyacaksınız.

   

   

   

   

  Karaciğerinizi korur

  Deve dikeni genellikle karaciğer koruma etkileri nedeniyle bilinmektedir.

   

  Alkole bağlı karaciğer hastalığı, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, hepatit ve hatta karaciğer kanseri gibi durumlardan ötürü karaciğer hasarı olan insanlar tarafından tamamlayıcı bir terapi olarak düzenli şekilde kullanılır.

   

  Aynı zamanda, köygöçüren mantarı diye bilinen zehirli bir mantar türü tarafından üretilen ve yutulduğunda ölümcül olan amatoksin gibi toksinlere karşı karaciğeri korumak için kullanılır.

   

  Karaciğer hastalıklarına yakalanmış olan insanlarda karaciğer iltihabı ve karaciğer hasarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini düşündüren çalışmalar, deve dikeni takviyesi alanların karaciğer fonksiyonlarında iyileşme belirlemiştir.

   

  Çalışmasının nasıl yapılacağı konusunda daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, deve dikeni, karaciğerinizdeki toksik maddeleri metabolize ettiğinde üretilen serbest radikallerin neden olduğu karaciğer hasarını azalttığı düşünülmektedir.

   

  Bir çalışmada ayrıca, alkollü karaciğer hastalığına bağlı olarak karaciğeri sirozlu kişilerin yaşam beklentisinin biraz uzatılabileceği bulundu.

   

  Her ne kadar deve dikeni özütü karaciğer hastalığı olan insanlar için tamamlayıcı bir terapi olarak kullanılıyorsa da, özellikle sağlıksız bir yaşam tarzınız varsa, bu durumun bu koşullarının önüne geçebileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır.

   

   

   

  Beyinde yaşa bağlı gerilemeyi engellemeye yardımcı olur

   

  Deve dikeni iki bin yılı aşkın süredir Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıklar için geleneksel bir çare olarak kullanılmaktadır.

   

  Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, muhtemelen nöroprotektif olduğuna ve yaşlandıkça deneyimleyeceğiniz beyin fonksiyonlarındaki azalmanın önlenmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

   

  Test tüpü ve hayvan çalışmalarında silymarinin zihinsel düşüşü önlemeye yardımcı olabilecek beyin hücrelerindeki oksidatif hasarı önlediği gösterildi.

   

  Bu çalışmalar ayrıca deve dikeninin Alzheimer hastalığının bulunduğu hayvanlardaki beyindeki amiloid plak sayısını azaltabileceğini de gördü.

   

  Amiloid plaklar, yaşlandıkça sinir hücreleri arasında birikebilen yapışkan amiloid protein kümeleridir.

   

  Alzheimer hastalığı olan insanların beyinlerinde çok yüksek sayıdadır, yani deve dikeni potansiyel olarak bu zorlu durumun tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir.

   

  Bununla birlikte, şu an demans ve Parkinson gibi Alzheimer hastalığı veya diğer nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda deve dikeninin etkilerini inceleyen bir insan çalışması bulunmamaktadır.

   

  Dahası, deve dikeninin yeterli miktarda kan-beyin bariyeri içinden geçmesine izin vermek için insanlarda yeterince emilir olup olmadığı belirsizdir.

   

  Bunun faydalı bir etkisinin olması için hangi dozların verilmesinin gerektiği bilinmemektedir.

   

   

   

  Kemikleri korur

   

  Osteoporoz, ilerleyici kemik kaybının neden olduğu bir hastalıktır.

   

  Genellikle birkaç yılda yavaş yavaş gelişir ve hafifçe düştükten sonra bile kolayca kırılan zayıf ve kırılgan kemiklere neden olur.

   

  Deve dikeni, deney tüpü ve hayvan çalışmalarında kemik mineralizasyonunu uyardığı ve potansiyel olarak kemik kaybına karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir.

   

  Sonuç olarak, araştırmacılar, deve dikeninin postmenopozal kadınlarda kemik kaybını önlemek veya geciktirmek için faydalı bir terapi olabileceğini önermektedir.

   

   

   

  Kanser tedavisini geliştirir

   

  Silymarinin antioksidan etkilerinin kanser tedavisi gören insanlar için yararlı olabilecek bazı anti-kanser etkileri olabileceği öne sürülmüştür.

   

  Bazı hayvan çalışmaları deve dikeninin kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmak için yararlı olabileceğini göstermiştir.

   

  Bazı kanserlere karşı kemoterapi çalışmalarını daha etkili hale getirebilir ve bazı durumlarda kanser hücrelerini bile yok edebilir.

   

  Silymarinin kanser tedavisi gören kişileri desteklemek için nasıl kullanılabileceği belirlenmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

   

   

  Anne sütü üretimini artırır

   

  Deve dikeninin bildirilen bir etkisi emziren annelerde süt üretimini artırabilmesidir.

   

  Veriler çok sınırlı ancak bir randomize kontrollü çalışma, 63 gün boyunca 420 miligram silymarin alan annelerin plasebo(etkisiz ilaç) alanlara göre % 64 daha fazla süt ürettiğini ortaya koydu.

   

  Bununla birlikte, mevcut tek klinik çalışma budur. Bu sonuçları ve emziren annelere deve dikeninin güvenliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

   

   

   

  Akne tedavisinde yardımcı olur

   

  Akne, kronik inflamatuar bir cilt durumudur. Tehlikeli değildir ancak, yara izlerine neden olabilir.

   

  Vücudun oksidatif stresinin akne gelişiminde rol oynayabileceği öne sürülmektedir.

   

  Antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle, deve dikeni sivilcesi olan insanlar için faydalıdır.

   

  İlginç bir şekilde, bir çalışma akne hastalarının 8 hafta süreyle günde 210 gram silymarin kullandıklarında, sivilce lezyonlarında % 53’lük bir azalma olduğu bulundu.

   

   

   

  Diyabetliler için kan şekeri düzeylerini düşürebilir

   

  Deve dikeni, tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olmak için faydalı tamamlayıcı bir terapi olabilir.

   

  Deve dikeninde bulunan bileşiklerin birinin, bazı diyabetik ilaçlara benzer biçimde, insülin hassasiyetini artırmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olarak çalışabileceği keşfedilmiştir.

   

  Son zamanlardaki bir inceleme ve analizde, silymarin kullanan kişilerin, açlık kan şekeri düzeylerinde ve kan şekeri kontrolünün bir ölçütü olan HbA1c’de önemli bir düşüş yaşadıkları bulundu.

   

  Ek olarak, deve dikeninin antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, böbrek hastalığı gibi diyabetik komplikasyonların gelişme riskini azaltmak için de yararlı olabilir.

   

   

   

  Deve dikeni güvenli mi?

   

  Deve dikeni ağız yoluyla alındığında genellikle güvenli sayılır.

   

  Aslında, yüksek dozların uzun süreler boyunca kullanıldığı çalışmalarda, yalnızca yaklaşık % 1’inde yan etki görülmüştür.

   

  Deve dikeni için rapor edilen yan etkiler genellikle ishal, bulantı veya şişkinlik gibi bağırsak rahatsızlıklarıdır.

   

  Bazı kişilerin deve dikeni kullanırken dikkatli olmaları önerilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

   

  Hamile kadınlar: Gebe kadınlarda güvenliği hakkında bir veri bulunmadığından genellikle bu takviyeden kaçınmaları önerilir.

   

  Bitki alerjisi olanlar: Deve dikeni Asteraceae / Compositae familyasına alerjisi olan insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.

   

  Diyabetli kişiler: Deve dikeninin kan şekeri düşürücü etkileri diyabetlileri düşük kan şekeri riski altına sokabilir.

   

  Belirli koşullara sahip olanlar: Deve dikeni, bazı meme kanseri türleri de dahil olmak üzere hormona duyarlı koşulları kötüleştirebilecek östrojenik etkilere sahip olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Deve dikeni, karaciğer hastalığı, kanser ve şeker hastalığı gibi çeşitli durumların tamamlayıcı bir terapisi olarak potansiyel gösteren güvenli bir bitkidir.

   

  Bununla birlikte, çalışmaların birçoğu küçüktür ve metodolojik kusurları vardır, bu da bu takviyenin etkilerini doğrulamakta zorlanmaktadır.

   

  Genel olarak, bu büyüleyici bitkinin dozlarını ve klinik etkilerini tanımlamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ