Deve Dikeni Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Deve Dikeni Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Deve dikeni, “Silybum marianum” olarak da bilinen deve dikeni bitkisinden elde edilen bitkisel bir ilaçtır.

  Bu dikenli bitkinin ayırt edici mor çiçekleri ve beyaz damarları vardır; bir rivayete göre, Meryem Ana’nın sütünün yapraklarına düşen damlasından kaynaklandığı söylenmektedir.

  Deve dikeni içerisindeki aktif içerikler toplu olarak silymarin olarak bilinen bitki bileşiklerinin bir grubudur.

  Onun bitkisel ilacı süt diken özü olarak bilinir. Süt diken ekstraktı, deve dikeni bitkisinden elde edilen ve yoğunlaştırılmış yüksek miktarda silymarin içerir (% 65-80 arası).

  Deve dikeninden elde edilen silymarinin antioksidan, antiviral ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

  Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını tedavi etmek, anne sütü üretimini teşvik etmek, kanseri önlemek, tedavi etmek ve hatta yılan ısırıkları, alkol ve diğer çevresel zehirlerden korunmak için kullanılmaktadır.

  Yazıda “deve dikeni ne işe yarar”, “deve dikeni neye iyi gelir”, “deve dikeni nasıl tüketilir”, “deve dikeni karaciğere faydalı mı” gibi merak edilen soruların cevaplarına değinilecektir.

  Deve Dikeni Yararları Nelerdir?

  deve dikeni nedir

  Karaciğeri korur

  Deve dikeni genellikle karaciğeri koruma etkileri nedeniyle bilinmektedir.

  Alkole bağlı karaciğer hastalığı, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, hepatit ve hatta karaciğer kanseri gibi durumlardan ötürü karaciğer hasarı olan insanlar tarafından tamamlayıcı bir terapi olarak düzenli şekilde kullanılır.

  Aynı zamanda, köygöçüren mantarı diye bilinen zehirli bir mantar türü tarafından üretilen ve yutulduğunda ölümcül olan amatoksin gibi toksinlere karşı karaciğeri korumak için kullanılır.

  Karaciğer hastalıklarına yakalanmış olan insanlarda karaciğer iltihabı ve karaciğer hasarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini düşündüren çalışmalar, deve dikeni hapı alanların karaciğer fonksiyonlarında iyileşme belirlemiştir.

  Çalışmasının nasıl yapılacağı konusunda daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, deve dikeni, karaciğerdeki toksik maddeleri metabolize ettiğinde üretilen serbest radikallerin neden olduğu karaciğer hasarını azalttığı düşünülmektedir.

  Bir çalışmada ayrıca, alkollü karaciğer hastalığına bağlı olarak karaciğeri sirozlu kişilerin yaşam süresinin biraz uzatılabileceği bulundu.

  Her ne kadar deve dikeni özütü karaciğer hastalığı olan insanlar için tamamlayıcı bir terapi olarak kullanılıyorsa da, özellikle sağlıksız bir yaşam tarzınız varsa, bu koşullarının önüne geçebileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır.

  Beyinde yaşa bağlı gerilemeyi engellemeye yardımcı olur

  Deve dikeni iki bin yılı aşkın süredir Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıklar için geleneksel bir çare olarak kullanılmaktadır.

  Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, muhtemelen nöroprotektif olduğuna ve yaşlandıkça deneyimleyeceğiniz beyin fonksiyonlarındaki azalmanın önlenmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

  Test tüpü ve hayvan çalışmalarında silymarinin zihinsel düşüşü önlemeye yardımcı olabilecek beyin hücrelerindeki oksidatif hasarı önlediği gösterildi.

  Bu çalışmalar ayrıca deve dikeninin Alzheimer hastalığının bulunduğu hayvanların beynindeki amiloid plak sayısını azaltabileceğini de gördü.

  Amiloid plaklar, yaşlandıkça sinir hücreleri arasında birikebilen yapışkan amiloid protein kümeleridir.

  Alzheimer hastalığı olan insanların beyinlerinde çok yüksek sayıdadır, yani deve dikeni potansiyel olarak bu zorlu durumun tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir.

  Bununla birlikte, şu an demans ve Parkinson gibi Alzheimer hastalığı veya diğer nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda deve dikeninin etkilerini inceleyen bir insan çalışması bulunmamaktadır.

  Dahası, deve dikeninin yeterli miktarda kan-beyin bariyeri içinden geçmesine izin vermek için insanlarda yeterince emilir olup olmadığı belirsizdir.

  Bunun faydalı bir etkisinin olması için hangi dozların verilmesinin gerektiği bilinmemektedir.

  Kemikleri korur

  Osteoporoz, ilerleyici kemik kaybının neden olduğu bir hastalıktır. Genellikle birkaç yılda yavaş yavaş gelişir ve hafifçe düştükten sonra bile kolayca kırılan zayıf ve kırılgan kemiklere neden olur.

  Deve dikeni, deney tüpü ve hayvan çalışmalarında kemik mineralizasyonunu uyardığı ve potansiyel olarak kemik kaybına karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir.

  Sonuç olarak, araştırmacılar, deve dikeninin postmenopozal kadınlarda kemik kaybını önlemek veya geciktirmek için faydalı bir terapi olabileceğini önermektedir.

  Kanser tedavisini geliştirir

  Silymarinin antioksidan etkilerinin kanser tedavisi gören insanlar için yararlı olabilecek bazı anti-kanser etkileri olabileceği öne sürülmüştür.

  Bazı hayvan çalışmaları deve dikeninin kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmak için yararlı olabileceğini göstermiştir.

  Bazı kanserlere karşı kemoterapi çalışmalarını daha etkili hale getirebilir ve bazı durumlarda kanser hücrelerini bile yok edebilir.

  Silymarinin kanser tedavisi gören kişileri desteklemek için nasıl kullanılabileceği belirlenmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  Anne sütü üretimini artırır

  Deve dikeninin bildirilen bir etkisi emziren annelerde süt üretimini artırabilmesidir.

  Veriler çok sınırlıdır ancak bir randomize kontrollü çalışma, 63 gün boyunca 420 miligram silymarin alan annelerin plasebo(etkisiz ilaç) alanlara göre % 64 daha fazla süt ürettiğini ortaya koydu.

  Bununla birlikte, mevcut tek klinik çalışma budur. Bu sonuçları ve emziren annelere deve dikeninin güvenliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. 

  Akne tedavisinde yardımcı olur

  Akne, kronik inflamatuar bir cilt durumudur. Tehlikeli değildir ancak yara izlerine neden olabilir. Vücudun oksidatif stresinin akne gelişiminde rol oynayabileceği öne sürülmektedir.

  Antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle, deve dikeni sivilcesi olan insanlar için faydalıdır.

  İlginç bir şekilde, bir çalışma akne hastalarının 8 hafta süreyle günde 210 gram silymarin kullandıklarında, sivilce lezyonlarında % 53’lük bir azalma olduğu bulundu.

  Diyabetliler için kan şekeri düzeylerini düşürebilir

  Deve dikeni, tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olmak için faydalı tamamlayıcı bir terapi olabilir.

  Deve dikeninde bulunan bileşiklerin birinin, bazı diyabetik ilaçlara benzer biçimde, insülin hassasiyetini artırmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olarak çalışabileceği keşfedilmiştir.

  Son zamanlardaki bir inceleme ve analizde, silymarin kullanan kişilerin, açlık kan şekeri düzeylerinde ve kan şekeri kontrolünün bir ölçütü olan HbA1c’de önemli bir düşüş yaşadıkları bulundu.

  Ek olarak, deve dikeninin antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, böbrek hastalığı gibi diyabetik komplikasyonların gelişme riskini azaltmak için de yararlı olabilir.

  Yağ hücresi oluşumunu engelleyebilir

  Son çalışmalarda, deve dikeninin vücutta en yoğun çalışılan hücresel süreçlerden biri olan yağ hücresi farklılaşmasını değiştirdiği gösterilmiştir.

  Bu, vücudumuzdaki hücrelerin yağ hücresi olmaya karar verebileceği süreçtir.

  Deve dikeni, vücudun iç kimyası üzerinde, yeni yağ hücrelerinin oluşmasının çok daha zor olmasına neden olan çeşitli etkilere sahiptir.

  Bu, deve dikeni takviyesi ile yağ dokusunda azalma arasında bilimsel olarak önemli bir korelasyona yol açar.

  Demir seviyelerini sağlıklı oranda tutar

  Vücuttaki demir, kandaki hemoglobin adı verilen bir bileşiği etkinleştirmek için kullanılır. Bu, kanın akciğerlerden oksijen alma ve onu vücudun her yerine taşıma yeteneğinden sorumlu moleküldür.

  Vücudun her parçası sürekli ve düzenli bir oksijen kaynağı gerektirdiğinden, bu inanılmaz derecede önemli bir görevdir.

  Ancak vücudumuz çok fazla demir içerebilir. Bu genellikle hemokromatoz adı verilen bir durumdur ve kontrol edilmezse çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

  Deve dikeninin, tehlikeli derecede yüksek olanlarda kandaki demir seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

  Bunun nedeni, çoğu zaman fazla demirin karaciğerde depolanması ve vücudun rezervleri aşırı yüklendiğinde çok hızlı bir şekilde serbest bırakılmasıdır.

  Karaciğerin kendisini daha verimli bir şekilde temizlemesine izin vererek, ekstra demir, süt deve dikeni yardımı olmadan vücudun yapabileceğinden daha fazla güvenli bir şekilde dışarı atılabilir.

  Radyasyona bağlı hücresel hasara karşı çalışır

  Bu, laboratuvar fareleri sayesinde daha yeni keşfedilen deve dikeni için başka bir uygulamadır.

  Çalışma, akciğer kanseri olan ve hastalığın yayılmasıyla savaşmak için radyasyon tedavisi verilen fareler üzerinde yapıldı.

  Fareler gruplara ayrıldı; bazılarına plasebo verildi, bazılarına geleneksel kemoterapi ilaçları verildi ve bazılarına çeşitli deneysel tedaviler verildi.

  Araştırmacıların test ettiği deneysel tedavilerden biri, farelere radyasyon terapisi ile birlikte deve dikeni vermekti.

  Bitki özütünün toksisite temizleme yetenekleriyle birlikte antioksidan özelliklerinin, radyasyona maruz kalan akciğer dokusuna bir miktar zarar gelmesini önleyebileceği düşünüldü.

  Araştırmacılar, durumun gerçekten de böyle olduğunu ve farelere verilen özütün, radyasyona maruz kalma ile ilişkili iltihabı ve fibrozu da azaltabildiğini buldular.

  Çalışmadaki farelerin hayatta kalma oranı önemli ölçüde arttı. Bu özel çalışma henüz insan deneklerinde tekrarlanmadı ancak araştırma çok fazla umut veriyor.

  Kalbe faydalıdır

  Deve dikeni kalp koruyucudur, bu da kalbi günlük yaşamın büyük kısmından koruyabileceği anlamına gelir.

  Deve dikeni tohumu özü almak, vücudun her gün gördüğü yıpranmanın çoğundan sorumlu olan izoproterenol adlı bir kimyasalı bloke etmesine izin verdi.

  Bununla ilgili çalışmalar çeşitli hayvanlar üzerinde gerçekleştirildi ve hem kalpte hem de başka yerlerde izoproterenolün etkilerini bloke ederek deve dikeni uzun ömürlülüğü iyileştirmek için potansiyel olarak yeterli etkiye sahip olabileceğini buldu.

  Deve dikeni içerisindeki aktif bileşikler, kalbin zamanla biriktirdiği hasarın bir kısmını hafifletmekle kalmadı, aynı zamanda kalpteki sağlıklı aktivite miktarını artırmada da başarılı oldu.

  Deve dikeni, mitokondriyal işlevi artırarak hastalarda daha iyi dolaşım ve daha sağlıklı bir kalp ritmi sağlayabildi.

  Toksinleri atmaya yardımcı olur

  Deve dikeninin en yaygın ve önemli kullanımı vücuttaki kimyasalları ve toksinleri atma yeteneğidir.

  Hiçbir meyve suyu veya trend diyet, süt deve dikeninin vücudu potansiyel olarak zararlı bileşiklerden arındırma konusunda sahip olduğu güçlü sonuçları üretme yeteneğine sahip değildir.

  Deve dikeninin çeşitli farklı toksisite türlerinin tedavisinde etkili olduğu defalarca kanıtlanmıştır. Deve dikeni, yılan ısırıkları ve mantar zehirlenmesi dahil olmak üzere çeşitli zehirlenmelere karşı etkilidir.

  Tüm yaş gruplarında kanserin önde gelen nedenlerinden biri olan kanserojenlerin vücuttan atılmasında işe yarayabilir.

  Deve Dikeninin Zararı Var mı?

  Deve dikeni ( Silybum marianum ), antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve çeşitli sağlık yararları vardır.

  Genel olarak güvenli kabul edilmesine rağmen, uzun süreli kullanımda bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Deve dikeni kullanan kişiler, abdominal problemler, alerjik reaksiyonlar, östrojen ve bazı ilaç türleri ile etkileşimler bildirmişlerdir.

  Abdominal sorunlara neden olabilir

  Araştırmalar, deve dikeninin ishal, şişkinlik, gaz ve mide bulantısı gibi bazı sindirim sorunlarına neden olabileceğini belirtiyor. Deve dikeninin ağızdan yutulması ayrıca karın ağrısı, iştahsızlık ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerle ilişkilendirilmiştir.

  Alerjik reaksiyonlara neden olabilir

  Deve dikeni özellikle yakup otu, kadife çiçeği, papatya ve krizantemlere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  Bazı raporlar ayrıca deve dikeninin deri döküntülerine ve kurdeşenlere neden olabileceğini belirtmektedir.

  Östrojen ile etkileşime girebilir

  Deve dikeninin östrojen benzeri özelliğe sahip olduğu bilinmektedir ve bazı kaynaklar, östrojene duyarlı birkaç sağlık koşulunu (endometriyal dokunun rahim dışında göründüğü ve ağrıya neden olduğu endometriozis gibi) ağırlaştırabileceğini belirtmektedir.

  Deve dikeni ayrıca vücuttaki hormon seviyelerini azaltabilir. Östrojen hapları ile birlikte almak etkinliğini azaltabilir. 

  Emzirme ve gebelikte etkileşimler olabilir

  Deve dikeni geçmişte anne sütünün akışını iyileştirmek için kullanılmış olsa da, emzirme ve hamilelik sırasındaki faydaları henüz tam olarak araştırılmamıştır. Bu nedenle, güvenlik açısından kullanmaktan kaçının.

  Kolesterol ilaçlarıyla etkileşime girebilir

  Deve dikeni, kolesterol düzeylerini düşürdüğü (lipid düşürücü) bilinen statin ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan bazıları Mevacor, Lescol, Zocor, Pravachol ve Baycol’u içerebilir. Deve dikeni, her ikisi de aynı karaciğer enzimleri tarafından parçalandığı için bu ilaçlarla etkileşime girer.

  Kan şekerini çok fazla düşürebilir

  Deve dikeni, kan şekeri seviyelerini düşürebilen silimarin adlı bir kimyasal içerir. Doğrudan araştırma eksikliği olmasına rağmen, diyabet ilaçları ile birlikte süt deve dikeni almanın kan şekeri seviyelerini çok fazla düşürme olasılığı vardır.

  Diğer ilaçlarla etkileşime girebilir

  Karaciğerde bazı ilaçlar parçalanır ve deve dikeni bunu azaltabilir. Bazı ilaçlarla birlikte deve dikeni almak küçük etkileşimlere neden olabilir. 

  Bazı araştırmalar ayrıca deve dikeninin genel olarak insanlarda ilaç etkileşimleri için büyük bir risk oluşturmayabileceğini belirtmektedir.

  Sonuç olarak;

  Deve dikeni, karaciğer hastalığı, kanser ve şeker hastalığı gibi çeşitli durumların tamamlayıcı bir terapisi olarak potansiyel gösteren güvenli bir bitkidir.

  Bununla birlikte, çalışmaların birçoğu küçüktür ve metodolojik kusurları vardır, bu da bu takviyenin etkilerini doğrulamakta zorlanmaktadır.

  Genel olarak, bu büyüleyici bitkinin dozlarını ve klinik etkilerini tanımlamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ